maurenius
30.12.10,16:02
chcem sa opytat moze mi dat zametnavatel vypoved ak som mu dal vypoved ja s dvojmes. vyp.lehotou??je to mozne??
drobeceva
30.12.10,15:07
chcem sa opytat moze mi dat zametnavatel vypoved ak som mu dal vypoved ja s dvojmes. vyp.lehotou??je to mozne??
Chcelo by to bližšie info.
Akú výpoveď Ti dal zamestnávateľ? Aký dôvod uviedol?
veronikasad
30.12.10,15:15
chcem sa opytat moze mi dat zametnavatel vypoved ak som mu dal vypoved ja s dvojmes. vyp.lehotou??je to mozne??
Akým spôsobom si doručil zamestnávatelovi výpoveď ? Máš potvrdenie, že ju prevzal ? Kedy skončila tvoja PN-ka ?

http://www.porada.sk/154282-vypoved-post1596768.html#post1596768
drobeceva
30.12.10,15:17
vidím Veronika, že máš lepší prehľad...asi mi to ušlo
ach, jaj...už som v obraze
Tezaurus
30.12.10,15:17
podla mna to nechce blizsie info :-). Stacil by odkaz na zakon kde sa o tom hovori. Ked som podobne riesila ja, nenasla som ziaden zakon ktory by to riesil. Ludia to v podobnej situacii riesia tak ze cerpaju dovolenku a su na PN.
veronikasad
30.12.10,15:19
podla mna to nechce blizsie info :-). Stacil by odkaz na zakon kde sa o tom hovori. Ked som podobne riesila ja, nenasla som ziaden zakon ktory by to riesil. Ludia to v podobnej situacii riesia tak ze cerpaju dovolenku a su na PN.
Prečítaj si príspevky zadávatela v iných témach
maurenius
30.12.10,15:20
nie...ja som dal vypoved pred dvoma dnami pocas marodky,dnes som prisiel do roboty a pytal som si nejaky harmonogram alebo rozpis smien...Veducej preplo a poslala ma domov. :D tak som jej povedal nech mi napise do dochadzky ze ma poslala prec ona/aby to nahodou nepouzili ako hrube porusenie prac. discipliny/ tak mi to tam napisala a dala mi podpisat papier o vycerpani starej dovolenky...a teraz nechapem co sa deje?
drobeceva
30.12.10,15:22
nie...ja som dal vypoved pred dvoma dnami pocas marodky,dnes som prisiel do roboty a pytal som si nejaky harmonogram alebo rozpis smien...Veducej preplo a poslala ma domov. :D tak som jej povedal nech mi napise do dochadzky ze ma poslala prec ona/aby to nahodou nepouzili ako hrube porusenie prac. discipliny/ tak mi to tam napisala a dala mi podpisat papier o vycerpani starej dovolenky...a teraz nechapem co sa deje?
tak teda nie výpoveď si dostal
Tezaurus
30.12.10,15:23
veronikasad: ja nepotrebujem blizsie informacie, mna zaujima ci je vo vseobecnosti mozne dostat vypoved ak ju clovek dal sam s dvojmesacnou vypovednou lehotou. To znamena ci to upravuje nejaky zakon. Zaujima ma to z toho dovodu ze nieco podobne som pred casom riesila a vtedy som nenasla potrebne info.
veronikasad
30.12.10,15:24
Ja to celkom chápem. Ak si dopredu neoznámil, že končíš PN a na smenu nastúpil niekto iný - vedúca ťa poslala domov. Prečo to dávaš do súvisu s výpoveďou zamestnávatela.

Ak by išlo o hrubé porušenie prac. disciplíny, zamestnávatel môže skončiť pracovný pomer aj pred uplynutím tvojej výpovednej doby
drobeceva
30.12.10,15:25
veronikasad: ja nepotrebujem blizsie informacie, mna zaujima ci je vo vseobecnosti mozne dostat vypoved ak ju clovek dal sam s dvojmesacnou vypovednou lehotou. To znamena ci to upravuje nejaky zakon. Zaujima ma to z toho dovodu ze nieco podobne som pred casom riesila a vtedy som nenasla potrebne info.
aj počas výpovede môže dostať - napr. za hrubé porušenie PD
Tezaurus
30.12.10,15:27
maurenius: v kazdom pripade si treba davat pozor na pracovnu disciplinu, nepodpisovat absolutne nic pokial si to riadne neprecitas, pripadne je celkom ucinne oznamit pred podpisovanim ,,cohokolkvek" ze sa najskor potrebujes poradit s pravnikom. Myslim ze teraz ti daju cerpat zostavajucu dovolenku. Ak potom pre teba nebudu mat pracu mas narok na cca 60 percent mzdy, ale musia ti to dat pisomne.
veronikasad
30.12.10,15:28
veronikasad: ja nepotrebujem blizsie informacie, mna zaujima ci je vo vseobecnosti mozne dostat vypoved ak ju clovek dal sam s dvojmesacnou vypovednou lehotou. To znamena ci to upravuje nejaky zakon. Zaujima ma to z toho dovodu ze nieco podobne som pred casom riesila a vtedy som nenasla potrebne info.
Aký zmysel by mala takáto výpoveď zamestnávatela? Výpovedná doba začína plynúť prvým dňom nasl. mesiaca a výpoveď zamestnanca už beží (nie v prípade zadávatela tejto témy, tá začne plynúť až od 1.1.2011). Pracovný pomer skončí uplynutím výpovednej doby zamestnanca.

Inak by to bolo v prípade hrubeho porušenia prac.disciplíny zo strany zamestnanca a okamžitého skončenia prac.pomeru zo strany zamestnávatela.
maurenius
30.12.10,15:36
ved ano ja tiez nechapem o co ide...ja som chcel normalne odrobit do posledneho februara a v pokoji sa rozzist.preto som to cele nepochopil.takze ak by ma chcel vyhodit skor tak to moze spravit jedine ked sa vratim z dovolenky a jedine za hrube porusenie prac discipliny??lebo mam taky pocit ako keby nieco chystal...
Tezaurus
30.12.10,15:38
Aký zmysel by mala takáto výpoveď zamestnávatela? Zmysel by mala taky, ze zamestnavatel by usetril plat za 2 mesiace, keby sa takehoto zamestnanca zbavil hned napr. nasit mu porusenie pracovnej discipliny. Pripadne moze hned zamestnat dalsieho cloveka (napr. svojho znameho)
Je mi jasne ze je to priatiahnute za vlasy a normalny zamestnavatel toto nerobi. Ale ja sa sa stretla s takymto pripadom, ked moj byvaly zamestnavatel chcel usetrit plat za 2 mesiace a hned na moje miesto zamestnat svoju znamu.
veronikasad
30.12.10,15:41
Aký zmysel by mala takáto výpoveď zamestnávatela? Zmysel by mala taky, ze zamestnavatel by usetril plat za 2 mesiace, keby sa takehoto zamestnanca zbavil hned napr. nasit mu porusenie pracovnej discipliny. Pripadne moze hned zamestnat dalsieho cloveka (napr. svojho znameho)
Je mi jasne ze je to priatiahnute za vlasy a normalny zamestnavatel toto nerobi. Ale ja sa sa stretla s takymto pripadom, ked moj byvaly zamestnavatel chcel usetrit plat za 2 mesiace a hned na moje miesto zamestnat svoju znamu.
V takomto prípade neide o výpoveď zamestnávatela, ale okamžité skončenie prac.pomeru - a to je podstatný rozdiel v pojmoch ZP.

Aj počas plynutia výpovednej doby je zamestnanec povinný dodržiavať pracovnú disciplínu.
Tezaurus
30.12.10,15:43
veronikasad upresnila pojmy ale odpoved sa stale nenasla :-)
veronikasad
30.12.10,15:45
veronikasad upresnila pojmy ale odpoved sa stale nenasla :-)
Nerozumiem - pýtaš sa na výpoveď alebo okamžité skončenie prac. pomeru ? Ak na výpoveď zo strany zamestnávatela - nevidím v tom žiadny zmysel - viď príspevok vyššie. Výpovedná doba zamestnávatela končí neskôr ako zamestnanca.
Petra Nová
30.12.10,15:45
chcem sa opytat moze mi dat zametnavatel vypoved ak som mu dal vypoved ja s dvojmes. vyp.lehotou??je to mozne??
Áno môže, ak má na to zákonný dôvod. Žiadne ustanovenie ZP tomu nebráni. V ZP nemôže byť všetko upravené. Takýto postup však nie je zakázaný. Pracovný pomer skončí na základe tej platnej výpovede, u ktorej skončí plynutie výpovednej doby skôr.
Tezaurus
30.12.10,15:47
co moze byt zakonnym dovodom?
veronikasad
30.12.10,15:48
co moze byt zakonnym dovodom?
napr. § 63 odst. 1 písm. a)-c) ZP. Ale to by musel zamestnancovi vyplatiť odstupné - a to urobí máloktorý zamestnávatel.
Petra Nová
30.12.10,15:52
co moze byt zakonnym dovodom?
Tie dôvody sú presne uvedené v § 63 ZP. Z iných dôvodov zamestnávateľ nemôže dať výpoveď zamestnancovi.
maurenius
30.12.10,15:53
ok.ak som to spravne pochopil tak moze ma po dovolenke hned vyhodit ak si najde zamienku?dal mi totiz pred mesiacom uz dva pisomne upozornenia...cize teraz staci hocico a moze okamzite rozviazat prac. pomer a tak sa moja vypoved stane neplatna..
Ano??
Tezaurus
30.12.10,15:54
ak si mal uz dve pisomne upozornenia tak zrejme ano
drobeceva
30.12.10,15:54
ok.ak som to spravne pochopil tak moze ma po dovolenke hned vyhodit ak si najde zamienku?dal mi totiz pred mesiacom uz dva pisomne upozornenia...cize teraz staci hocico a moze okamzite rozviazat prac. pomer a tak sa moja vypoved stane neplatna..
Ano??
no, už sme doma...odpoveď znie -áno
veronikasad
30.12.10,15:56
ok.ak som to spravne pochopil tak moze ma po dovolenke hned vyhodit ak si najde zamienku?dal mi totiz pred mesiacom uz dva pisomne upozornenia...cize teraz staci hocico a moze okamzite rozviazat prac. pomer a tak sa moja vypoved stane neplatna..
Ano??
Hocičo nestačí - musí isť o menej závažné porušenie pracovnej disciplíny.

Skús požiadať o skončenie prac.pomeru dohodou a odísť z firmy bez stresov - ak pre teba nemajú prácu. Odstupné aj tak nedostaneš (výpoveď si dával sám).
maurenius
30.12.10,16:00
co znamena menej zavazne?nejde o odstupne..chcel som este robit kym si nieco najdem..alebo radsej ist na PN??
Petra Nová
30.12.10,16:00
ok.ak som to spravne pochopil tak moze ma po dovolenke hned vyhodit ak si najde zamienku?dal mi totiz pred mesiacom uz dva pisomne upozornenia...cize teraz staci hocico a moze okamzite rozviazat prac. pomer a tak sa moja vypoved stane neplatna..
Ano??
Ak je tvoja výpoveď platná, tak takou aj ostane. Môže sa ti však ľahko stať, že zamestnávateľ skončí s tebou pracovný pomer okamžite(ak mu na to dáš dôvod), ako písala Veronika. Potom tvoja platná výpoveď sa stáva bezpredmetnou, pretože pracovný pomer skončí skôr na základe iného právneho úkonu. Samozrejme za predpokladu, že je platný.
Llívia
30.12.10,16:01
ok.ak som to spravne pochopil tak moze ma po dovolenke hned vyhodit ak si najde zamienku?dal mi totiz pred mesiacom uz dva pisomne upozornenia...cize teraz staci hocico a moze okamzite rozviazat prac. pomer a tak sa moja vypoved stane neplatna..
Ano??


Hocičo nestačí - musí isť o menej závažné porušenie pracovnej disciplíny.

Skús požiadať o skončenie prac.pomeru dohodou a odísť z firmy bez stresov - ak pre teba nemajú prácu. Odstupné aj tak nedostaneš (výpoveď si dával sám).
Ak pôjde o menej závažné porušenie pracovnej disciplíny, môže dať zamestnávateľ výpoveď, kde však výpovedná doba uplynie v rovnaký deň ako pri výpovedi, ktorú dal Maurenius.

Aby zamestnávateľ skončil pracovný pomer okamžite, musí ísť o ZÁVAŽNÉ porušenie pracovnej disciplíny:

Zákonník práce § 68 Okamžité skončenie pracovného pomeru
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec
a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.
Tezaurus
30.12.10,16:01
ak z roznych dovodov potrebujes skoncit pracovny pomer az po uplynuti dvojmesacnej vypovednej lehoty, tak cerpaj zostatkovu dovolenku a potom chod na pn.
veronikasad
30.12.10,16:02
co znamena menej zavazne?nejde o odstupne..chcel som este robit kym si nieco najdem..alebo radsej ist na PN??
Vieš čo vlastne chceš ? Načo si počas PN dával výpoveď? Od zamestnávatela si ju počas PN dostať nemohol.
Llívia
30.12.10,16:08
maurenius: v kazdom pripade si treba davat pozor na pracovnu disciplinu, nepodpisovat absolutne nic pokial si to riadne neprecitas, pripadne je celkom ucinne oznamit pred podpisovanim ,,cohokolkvek" ze sa najskor potrebujes poradit s pravnikom. Myslim ze teraz ti daju cerpat zostavajucu dovolenku. Ak potom pre teba nebudu mat pracu mas narok na cca 60 percent mzdy, ale musia ti to dat pisomne.
Nie je pravda. Ak sú u zamestnávateľa dôvody, pre ktoré nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, nemôže si zamestnávateľ len tak rozhodnúť, že zamestnanec bude doma so 60 % náhradou mzdy:

"Zákonník práce § 142 Prekážky na strane zamestnávateľa
(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.
(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa."
maurenius
30.12.10,16:10
Ak pôjde o menej závažné porušenie pracovnej disciplíny, môže dať zamestnávateľ výpoveď, kde však výpovedná doba uplynie v rovnaký deň ako pri výpovedi, ktorú dal Maurenius.

Aby zamestnávateľ skončil pracovný pomer okamžite, musí ísť o ZÁVAŽNÉ porušenie pracovnej disciplíny:

Zákonník práce § 68 Okamžité skončenie pracovného pomeru
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec
a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.



Toto ma zaujima!!!ci musi o zavazne alebo po dvoch upozorneniach si moze najst hocijaku hlupost....
Petra Nová
30.12.10,16:19
Toto ma zaujima!!!ci musi o zavazne alebo po dvoch upozorneniach si moze najst hocijaku hlupost....

Možno by bolo dobré sa skôr zaujímať o to, ako so cťou skončiť pracovný pomer u zamestnávateľa.
maurenius
30.12.10,16:27
takze ak mam dva upozornenia tak ma moze vyhodit za malickost....inac dali mi to za 10min odchod skor z praci lebo som potreboval stihnut vlak a stiahol mi za to 2 dni dovolenky:mee:
Zoltán Kovács
30.12.10,16:31
Krátiť dovolenku môže len na základe absencie. Nie som si celkom istý, že za tých 10 minút mal na to právo.
maurenius
30.12.10,16:37
to uz je jedno,podpisal som mu to a teraz neviem ze ked mam dva pisomne upozornenia a vratim sa z dovolenky ci si nenajde nejaku zamienku aby ma mohol vyhodit pred skoncenim vypovednej doby...
Llívia
30.12.10,16:45
takze ak mam dva upozornenia tak ma moze vyhodit za malickost....inac dali mi to za 10min odchod skor z praci lebo som potreboval stihnut vlak a stiahol mi za to 2 dni dovolenky


Krátiť dovolenku môže len na základe absencie. Nie som si celkom istý, že za tých 10 minút mal na to právo.
Si si dobre neistý, nemal na to právo:

Zákonník práce § 109Krátenie dovolenky
(2) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.

Neviem, čo si podpísal (asi len písomné upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny), stále sa však môžeš domáhať toho, aby ti neoprávnene krátené 2 dni dovolenky vrátili späť (teda aby ti o 2 dni zamestnávateľ zvýšil zostatok dovolenky). A môžeš sa toho domáhať aj podaním podnetu na príslušný inšpektorát práce, ak to zamestnávateľ nebude chcieť napraviť.
Xanti
30.12.10,16:48
Prečo si nepokračoval v predchádzajúcej téme?

http://www.porada.sk/t154713-vypoved-vo-vypovednej-dobe.html
Lebo je uzamknutá najlepšou odpovedou.
Llívia
30.12.10,16:52
takze ak mam dva upozornenia tak ma moze vyhodit za malickost....inac dali mi to za 10min odchod skor z praci lebo som potreboval stihnut vlak a stiahol mi za to 2 dni dovolenky:mee:


to uz je jedno,podpisal som mu to a teraz neviem ze ked mam dva pisomne upozornenia a vratim sa z dovolenky ci si nenajde nejaku zamienku aby ma mohol vyhodit pred skoncenim vypovednej doby...

"Zákonník práce § 68 Okamžité skončenie pracovného pomeru
(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec
a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.
(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.
(3) Zamestnávateľ nemôže okamžite skončiť pracovný pomer s tehotnou zamestnankyňou, so zamestnankyňou na materskej dovolenke alebo so zamestnankyňou a zamestnancom na rodičovskej dovolenke, s osamelou zamestnankyňou alebo s osamelým zamestnancom, ak sa stará o dieťa mladšie ako tri roky, alebo so zamestnancom, ktorý sa osobne stará o blízku osobu, ktorá je osobou s ťažkým zdravotným postihnutím. Môže však s nimi s výnimkou zamestnankyne na materskej dovolenke a zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1) z dôvodov uvedených v odseku 1 skončiť pracovný pomer výpoveďou."

Zamestnávateľ si nemôže nájsť hocakú prkotinu, aby s tebou okamžite skončil pracovný pomer. Musí mať na to závažný dôvod. Keby si hľadal v iných témach o okamžitom skončení pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa, tak by si sa dočítal o skúsenostiach niektorých poraďákov, že ani neospravedlnená absencia nebola pre súd dostatočným dôvodom na okamžité skončenie pracovného pomeru a zamestnanec vyhral súd o neplatnosť takto skončeného prac. pomeru. Vydal tvoj zamestnávateľ pracovný poriadok, v ktorom je definované (príp. máš to v pracovnej zmluve), čo považuje za závažné porušenie pracovnej disciplíny?
Llívia
30.12.10,16:54
Xanti Dnes, 06:48 PM
Citát:
Pôvodca textu príspevku: Llívia Pozri príspevok
Prečo si nepokračoval v predchádzajúcej téme?

Vypoveď vo vypovednej dobe???
Lebo je uzamknutá najlepšou odpovedou.

Xanti, viem, že to uzavrel sám. Myslela som to tak, načo tú tému uzatváral a založil novú, v ktorej sa baví o tom istom, o čom aj v tej predchádzajúcej? Veď tie odpovede budú rovnaké, či to bude rozoberané v tejto téme, alebo by sa to rozoberalo v tej pôvodnej.
Xanti
30.12.10,16:55
Ja sa nehádam, zrejme to nevedel že ju tak uzamkne.
Llívia
30.12.10,16:55
Veď ani ja sa nehádam. :) Možno fakt nevedel. Ale bolo by lepšie spojiť obe témy, nech ten, kto chce odpovedať a nečítal predchádzajúcu tému, má lepší prehľad, o čo ide.
maurenius
30.12.10,18:27
uzamkol som ju nechtiac : D
novacik : D
dakujem za rady
maurenius
30.12.10,18:33
este otazka..dnes mi napisala dovolenku mal som zvysnych 7.5 dnaa napisala mi ju od zajtra 31.12-8.1 ale to sa nepocitaju len pracovne dni???
Chobot
30.12.10,19:06
veronikasad: ja nepotrebujem blizsie informacie, mna zaujima ci je vo vseobecnosti mozne dostat vypoved ak ju clovek dal sam s dvojmesacnou vypovednou lehotou. To znamena ci to upravuje nejaky zakon. Zaujima ma to z toho dovodu ze nieco podobne som pred casom riesila a vtedy som nenasla potrebne info.

Je to možné, aj keď teoreticky to nemá zmysel. ZP ale nezakazuje dať výpoveď, okamžité skončenie alebo uzatvoriť dohodu o skončení počas výpovednej doby. Podstatné je to, ktoré ukončenie PP nastane skôr, podľa toho skončí PP.

Napr. zamestnanec dá výpoveď - beží VD. Ale po mesiaci navrhne jeden z nich skončenie dohodou. Ak s tým súhlasia obaja, tak PP skončí na základe dohody, o mesiac skôr, než by uplynula VD.

Alebo dá zamestnávateľ výpoveď z dôvodu porušenia prac. disciplíny s dvojmesačnou VD. Ale nevyplatí výplatu za predchádzajúci mesiac, tak zamestnanec môže dať okamžité skončenie z dôvodu nevyplatenia mzdy. PP skončí okamžite a ešte bude mať nárok na náhradu dvojmesačného platu.

PS: tému som otvoril a obe spojil....
maurenius
31.12.10,23:38
este jedna otazka..dovolenka sa pocita len cez pracovne dni nie??dala mi dovolenku 7,5 dna a napisala mi ju ze od 31.12 do 8.1. to nie je len 6 dni dovolenky??alebo sa mylim?
ivka70
01.01.11,18:44
este jedna otazka..dovolenka sa pocita len cez pracovne dni nie??dala mi dovolenku 7,5 dna a napisala mi ju ze od 31.12 do 8.1. to nie je len 6 dni dovolenky??alebo sa mylim?

Od 31.12. 2010 do 8.1.2011 je len 5 dni, kedy sa cerpa dovolenka pri rovnomernom prac. case
31.12.
3.1.
4.1.
5.1.
7.1.

(6.1. je den prac.pokoja, 1.1. sviatok, 2.1. nedela a 8.1. je sobota).
Ak si nejaku dovolenku, na ktoru mas narok, nevycerpas, pri ukonceni prac. pomeru ti ju musia preplatit.
maurenius
04.01.11,07:43
Si si dobre neistý, nemal na to právo:

Zákonník práce § 109Krátenie dovolenky
(2) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.

Neviem, čo si podpísal (asi len písomné upozornenie na porušenie pracovnej disciplíny), stále sa však môžeš domáhať toho, aby ti neoprávnene krátené 2 dni dovolenky vrátili späť (teda aby ti o 2 dni zamestnávateľ zvýšil zostatok dovolenky). A môžeš sa toho domáhať aj podaním podnetu na príslušný inšpektorát práce, ak to zamestnávateľ nebude chcieť napraviť.

Tak ako je to s tymto?mam tam napisane ze som mal robit od 18-22 ale bolo zistene ze som odisiel 21:45...na zaklade §109 odst. 2 kratim Vasu dovolenku o 2 dni...
maurenius
04.01.11,08:05
mohol mi stiahnut ci nie?dakujem za pomoc
Chobot
04.01.11,08:06
Tak ako je to s tymto?mam tam napisane ze som mal robit od 18-22 ale bolo zistene ze som odisiel 21:45...na zaklade §109 odst. 2 kratim Vasu dovolenku o 2 dni...

ZA 15 min. absenciu nemôžu krátiť dovolenku o 2 dni. Treba sa voči tomu ohradiť a odvolať sa na ZP, konkrétne ustanovenie § 109 ods. 2:

(2) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.
maurenius
04.01.11,08:20
no to mi pisala aj llivia tusim...mam ist za personalistkou?aj ked som to podpisal?
Chobot
04.01.11,08:24
no to mi pisala aj llivia tusim...mam ist za personalistkou?aj ked som to podpisal?

Áno, choď. Je škoda stratiť 2 dni dovolenky za 15 minút absencie, najmä, ak je to protizákonné.
maurenius
07.01.11,10:03
toto uz je sila..dva dni uz pisem veducej,pisal /na officialny mail/ aj personalnej kedy mam nastupit po dovolenke do roboty a nikto sa mi neoziva aj ked viem ze urcite su v praci...to uz fakt nechapem..kto mi poradi nieco rozumne ked sa zo mnou takto hraju???to tam musim ist osobne??
maurenius
07.01.11,11:03
toto uz je sila..dva dni uz pisem veducej,pisal /na officialny mail/ aj personalnej kedy mam nastupit po dovolenke do roboty a nikto sa mi neoziva aj ked viem ze urcite su v praci...to uz fakt nechapem..kto mi poradi nieco rozumne ked sa zo mnou takto hraju???to tam musim ist osobne??
poradite mi niekto???dakujem
JAJA11
07.01.11,11:21
áno, treba tam ísť osobne. Ale ak chcete niečo vybaviť, tak slušne. Nepoznáme názor druhej strany, prečo sa k Vám tak správajú. Aký majú na to dôvod. Jedna absencia 15 minút to asi nebude :o Ja by som veľmi rada počula aj druhú stranu.;)
maurenius
07.01.11,11:53
ved ja chcem slusne dorobit tie dva mesiace a oddist...nerobil som ani ziadne problemy ked som mal cerpat staru dovolenku hoci som ju absolutne nepotreboval a nevyuzil..ale ocakaval som ze mi konecne urobia nejaky rozpis smien ked mi skonci ta dovolenka a vobec aby som vedel kedy mam vlastne nastupit do prace...
JAJA11
07.01.11,12:27
ved ja chcem slusne dorobit tie dva mesiace a oddist...nerobil som ani ziadne problemy ked som mal cerpat staru dovolenku hoci som ju absolutne nepotreboval a nevyuzil..ale ocakaval som ze mi konecne urobia nejaky rozpis smien ked mi skonci ta dovolenka a vobec aby som vedel kedy mam vlastne nastupit do prace...

Ja som nechcela nikoho obviňovať :o Len sa mi správanie zamestnávateľa zdá absolútne nekorektné. Ak máte podpísanú dovolenku, tak skončením treba nastúpiť do práce. A je len na zamestnávateľovi, či Vám dá aj prácu. Ak nie, budete čakať, hlavne neodchádzajte z práce a nepodpisujte papiere, ktoré budú podsúvať. Prípadne upozornite, že už vás zbytočne obrali o 2 dni dovolenky a ak chcú takto pokračovať aj ďalej, tak sa obrátite na inšpektoriát práce :o
maurenius
07.01.11,13:12
mne sa to zda uplne divne...ved ano lenze ja neviem kedy mam nastupit..dovolenku mam do 8.1 ale to je hlupost lebo dovolenka sa pocita iba pracovne dni nie?takze mam ist do prace v pondelok alebo???
ivka70
07.01.11,13:14
mne sa to zda uplne divne...ved ano lenze ja neviem kedy mam nastupit..dovolenku mam do 8.1 ale to je hlupost lebo dovolenka sa pocita iba pracovne dni nie?takze mam ist do prace v pondelok alebo???

urcite by som do pra ce v pondelok riadne nastupila na tvojom mieste.
maurenius
07.01.11,13:25
ked sa mi nikto neozve tak nastupim v pondelok...nemozu mi dat Absenciu ak by som mal nahodou robit v nedelu??alebo nieco take??cele sa mi to nezda..