aaandrea
30.12.10,20:17
Mojej 3.5 rocnej dcerke pred 2 mesiacmi diagnositkovali celiakiu typu Marsch IIIB-C, cize riadne silnu. Priznaky nemala vlastne ziadne, akurat od malicka do veku 3 rokov brala 12x antibiotika, cca 4x z dovodu bakterie v stolici (obvykle premnozenie Proteus Mirrabilis), zvysne ATB boli nasadene na zapaly dychacich ciest (z toho 2x zapal pluc). Kvoli tomu sme boli v lete na diagnostickom pobyte v Srobarovom ustave respiracnych chorob, kde jej vyslo podozrenie na celiakiu.

Kedze priznaky prakticky ziadne nemala, zakupila som test intolerancie potravin (food-detective.sk), v ktorom jej vysla silna intolerancia na lepok, psenicu, raz, jacmen a kravske mlieko a kvasnice.

Pri biopsii jej odobrali aj vzorku na vysetrenie mliecnych enzymov, tieto jej vsak vysli v poriadku, cize sa nedalo povedat, ze trpi laktozovou intoleranciou. Gastroenterologicka nam preto dovolila pit kravske mlieko aj nadalej.

Bezlepkovu dietu dodrziavame 2 mesiace. Imutinu (celularnu aj humoralnu) ma v poriadku. Dcerka napriek tomu zaciatkom decembra ochorela na zapal priedusiek, po prelieceni antibiotikami mala tyzden "pauzu" a potom nasledoval zapal pluc (treti za rok).

Pediatricke som spomenula test na zaklade toho jej dala urobit test alergie na kravske mlieko s nasledovnymi vysledkami:
protilatky proti KM IgM (norma 14-17), mala 21.14
protilatky proti KM IgG (norma 15-20), mala 155.68 (!!!)
protilatky proti KM IgA (norma 11-14), mala 21.08
cize vsetky tri pozitivne

Kedze kazdy odbornik (alergolog aj gastroenterologicka) maju medzi sviatkami dovolenku, som bezradna, pretoze z toho neviem, ci sa jedna o alergiu alebo intoleranciu a ci sa jedna len o bielkoivnu KRAVSKEHO mlieka alebo vseobecne o zivocisnu mliecnu bielkovinu. Ci teda mozem davat dcerke aspon kozie mlieko alebo vobec ziadne. Uz takmer tyzden tapam po internete a neviem sa dopracovat k informacii, co vlastne svojej dcerke mozem dat jest a pit... A to som este neriesila kvasnice...

Vasa rada a pripadne vysvetlenie situacie na zaklade tychto vysledkov by mi velmi pomohlo.
pasuliatko
01.01.11,19:32
ja som mala niečo podobné, ale našťasie sa to nepotvrdilo, testy mi robila Internistka a aj mi nasadila lieky, treba nájsť dobrého internistu a poradiť sa s obvodnou lekárkou čo a ako...
prípadne zmeniť lekárov... dobré je aj navštíviť imunoalergológa ten je lepší ako alergológ.
čo jediné viem poradiť je počkať na stanovisko lekárov oni to vedia lepšie ako my... teda aspoň dúfam :)
aaandrea
02.01.11,07:29
Dakujem Vam za odpoved, u nas je celiakia potvrdena, takze lieky nepomozu, jedine dieta. Co sa tyka toho mlieka, tak sa nazory gastroenterologov a imunoalergologov roznia, kym alergoimunolog tvrdi, ze vysledok je z hladiska konzumacie mlieka hrozivy a treba uplne yvnechat vsetko mliecne, gastroenterolog tvrdi, ze staci vynechat laktozu, mliecna bielkovina ho nezaujima... keby sa ich nazory takto diametralne nelisili, tak by som tu nepisala :(
pasuliatko
02.01.11,10:49
Dakujem Vam za odpoved, u nas je celiakia potvrdena, takze lieky nepomozu, jedine dieta. Co sa tyka toho mlieka, tak sa nazory gastroenterologov a imunoalergologov roznia, kym alergoimunolog tvrdi, ze vysledok je z hladiska konzumacie mlieka hrozivy a treba uplne yvnechat vsetko mliecne, gastroenterolog tvrdi, ze staci vynechat laktozu, mliecna bielkovina ho nezaujima... keby sa ich nazory takto diametralne nelisili, tak by som tu nepisala :(

žial to je slovenské zdravotníctvo 100 lekárov 100 iných názorov, ktoré sa niekedy diametrálne od seba líšia... viem o čom hovorím...
treba vyskúšať to mlieko bez laktózy sú už aj také, prípadne sójové ak jej robí kravské zle, skúšali ste aj iné?ako kozie.... ?
skúste navštíviť toho internistu tí sú taký vševedci :)
BXLmiami
03.01.11,10:26
Dakujem Vam za odpoved, u nas je celiakia potvrdena, takze lieky nepomozu, jedine dieta. Co sa tyka toho mlieka, tak sa nazory gastroenterologov a imunoalergologov roznia, kym alergoimunolog tvrdi, ze vysledok je z hladiska konzumacie mlieka hrozivy a treba uplne yvnechat vsetko mliecne, gastroenterolog tvrdi, ze staci vynechat laktozu, mliecna bielkovina ho nezaujima... keby sa ich nazory takto diametralne nelisili, tak by som tu nepisala :(
Priklanam sa na stranu imunoalergologa.Budete to mat s dietou veľmi ťažké.
BXLmiami
03.01.11,10:28
žial to je slovenské zdravotníctvo 100 lekárov 100 iných názorov, ktoré sa niekedy diametrálne od seba líšia... viem o čom hovorím...
treba vyskúšať to mlieko bez laktózy sú už aj také, prípadne sójové ak jej robí kravské zle, skúšali ste aj iné?ako kozie.... ?
skúste navštíviť toho internistu tí sú taký vševedci :)
To nie je SLOVENSKE zdravotníctvo,to je zdravotnictvo ako také.
pasuliatko
03.01.11,13:52
To nie je SLOVENSKE zdravotníctvo,to je zdravotnictvo ako také.

ja by som povedala iba slovenské... viem o čom hovorím;)
BXLmiami
03.01.11,13:53
V koľkých krajinách si bola u lekára a v nemocnici?mimotemy
kaivorus
05.01.11,20:12
doporučujem si naklíčiť soju a zmixovať , prevariť a mám veľmi kvalitné mlieko bez laktózy
receptúra? cez RP
kaivorus
05.01.11,20:13
a čo sa týka celiakie?
nejesť múčne jedlá a budeme fit
kaivorus
05.01.11,20:17
na margo celiakie a laktózy /intolerancie na laktózu a lepok/
doporučujem zistiť , v akom stave je pankreas, či nie je napadnutý detskou škrkavkou, escherichiou, alebo iným parazitom. Ich toxíny znefunkčňujú metabolizmus kolagénu, tukov, cukrov a bielkovín. Tieto !mikroorganizmy " môžu byť usídlené v pečeni a v žlčníku , a tým spôsobovať taktiež poruchy pri trávení spomínaných látok