slavka111
30.12.10,20:27
Mám vysokoškolské vzdelanie II. stupňa, Mgr. (Prešovská univerzita - fakulta športu) a prax pri nástupe do nového zamestnania 21 mesiacov v školstve z plným uvezkom. Momentálne mám plný uvezok, učím predmet ktorý som aj vyštudovala na VŠ. Chcem vedieť do akej platovej triedy parím, momentálne mám už prax 25 mesiacov a či má dĺžka praxe vplyv na platovú triedu.

PS: Priznali mi 9.PT a inej škole som mala 10.PT.

ďakujem.
zdenka131
01.01.11,19:40
Neviem, na akej škole a aký predmet učíš, ale ako učiteľka na ZŠ, SŠ, potrebuješ VŠ II. stupňa. S vysokoškolským vzdelaním I. stupňa / Bc./ by si nemala učiť.

Prikladám Ti tabuľku, v ktorej sú uvedené platové triedy podľa stupňa vzdelania a kariérového stupňa. http://www.minedu.sk/data/USERDATA/ATEMY/2009/Zakon_o_PZ-tabulka-zaradovanie_do_PT.pdf

Ak chceš, aby sme Ti poradili, v akej platovej triede by si mala byť zaradená, doplň na akej škole a aký predmet učíš.

Ak si v inej škole mala 10 PT, zamestnávateľ porušil zákon tým, že Ťa zamestnal ako učiteľku s VŠ I. stupňa a že Ťa zaradil do 10 PT.
slavka111
02.01.11,08:02
Ospravedlňujem sa jeden znak "I" som nedoklepla.

Mám vysokoškolské vzdelanie II. stupňa, Mgr. (Prešovská univerzita - fakulta športu) a učím na ZŠ telesnú výchovu 2. stupeň.

Podľa tej tabuľky, čo znamená nekvalifikovaný, začínajúci a samostatný ? Mám 23 hodín týždenne na ZŠ. Kedy môžem byť samostatný teda 10.PT Ak som nastúpila na tú novú ZŠ mala som 21 mesiacov prax.

Ďakujem.
zdenka131
02.01.11,08:37
Ospravedlňujem sa jeden znak "I" som nedoklepla.

Mám vysokoškolské vzdelanie II. stupňa, Mgr. (Prešovská univerzita - fakulta športu) a učím na ZŠ telesnú výchovu 2. stupeň.

Podľa tej tabuľky, čo znamená nekvalifikovaný, začínajúci a samostatný ? Mám 23 hodín týždenne na ZŠ. Kedy môžem byť samostatný teda 10.PT Ak som nastúpila na tú novú ZŠ mala som 21 mesiacov prax.

Ďakujem.

Ahoj, nekvalifikovaný znamená to, že učíš predmet na ktorý nemáš požadovanú kvalifikáciu. Absolvent VŠ , ktorý začína učiť , je začínajúci pedagóg. Keď zvládne najneskôr do dvoch rokov adaptačné vzdelávanie/ to prebieha v škole, v ktorej učí / , tak sa z neho stane samostatný zamestnanec. Predpokladám, že nemáš ukončené adaptačné vzdelanie, preto si zaradená ako začínajúci.
slavka111
02.01.11,17:20
Adaptačné vzdelanie ? Nemám na to žiaden papier, SŠ na ktorej som učila mi nedala žiaden takýto papier, potom som išla na materskú dovolenku a školu zrušili.

Takže ak niekto má platovú triednu napríklad 10 a potom pôjde na materskú dovolenku automaticky stratí túto triedu a začne od nuly ?

Ďakujem.
Janka 52
03.01.11,07:06
Adaptačné vzdelanie ? Nemám na to žiaden papier, SŠ na ktorej som učila mi nedala žiaden takýto papier, potom som išla na materskú dovolenku a školu zrušili.

Takže ak niekto má platovú triednu napríklad 10 a potom pôjde na materskú dovolenku automaticky stratí túto triedu a začne od nuly ?

Ďakujem.
Ak si uzavrela pracovný pomer s novým zamestnávateľom po 30. júni 2009 a mala si menej ako 1 rok pedagogickej praxe /t.j. čistej pedag praxe - bez MD/, v zmysle § 61 odst. 10) zákona č. 317/2009 Z.z. sa od 1. novembra 2009 zaraďuješ do kariérového stupňa začínajúci pedag.zamestnanec so zaradením do 9 PT. Po ukončení adaptačného vzdelávania, ktoré musíš absolvovať, budeš zaradená do 10 PT za predpokladu, že budeš učiť predmety svojej aprobácie
slavka111
03.01.11,16:18
Menej ako rok praxe 9.PT

Ak som mala prax viac ako 1 rok čo som aj mala (21 mesiacov) potom ako ?
pe.pe
03.01.11,17:41
Môžem sa sem trochu zamontovať? Slávka, píšeš, že máš 25 mesiacov praxe, z toho mi nejako vychádza, že si pracovný pomer uzatvorila pred 30.6.2009. Mala by si mať 10.PT.
Otázka:
1. rozpíš priebeh zamestnaní, netreba školy, stačí dátumy od 1. prac. pomeru, materskú daj samostatne
2. aký odbor si vyštudovala (nestačí uviesť fakultu)?
zdenka131
03.01.11,17:52
Môžem sa sem trochu zamontovať? Slávka, píšeš, že máš 25 mesiacov praxe, z toho mi nejako vychádza, že si pracovný pomer uzatvorila pred 30.6.2009. Mala by si mať 10.PT.
Otázka:
1. rozpíš priebeh zamestnaní, netreba školy, stačí dátumy od 1. prac. pomeru, materskú daj samostatne
2. aký odbor si vyštudovala (nestačí uviesť fakultu)?

V prvom príspevku zadávateľka píše, že učí predmet, ktorý vyštudovala. Predpokladajme, že je kvalifikovaná. Rozpis priebehu zamestnaní objasní nejasnosti ohľadom zaradenia do PT.
pe.pe
03.01.11,18:02
V prvom príspevku zadávateľka píše, že učí predmet, ktorý vyštudovala. Predpokladajme, že je kvalifikovaná. Rozpis priebehu zamestnaní objasní nejasnosti ohľadom zaradenia do PT.

mimotemy

Áno, viem čítať s porozumením. Ak napíše, aký odbor má ukončený, nemusíme predpokladať, budeme si istí. Asi toľko.
slavka111
07.01.11,19:23
TAKŽE:

1. škola Prešovská Univerzita fakulta športu, učiteľ telesnej výchovy II. stupeň.

2. prvé zamestnanie SŠ 1.9.2005 do 21.5.2007 telesná, plný úvezok (mala som stále 10.PT)

3. Materská dov. 22.5.2007 do 30.6.2010

4. ZŠ 1.9.2010 trvá, II. Stupeň, telesná výchova 23 hodín týžd.

Dali mi 9.PT je to správne ?
miramax1
08.01.11,12:10
TAKŽE:

1. škola Prešovská Univerzita fakulta športu, učiteľ telesnej výchovy II. stupeň.

2. prvé zamestnanie SŠ 1.9.2005 do 21.5.2007 telesná, plný úvezok (mala som stále 10.PT)

3. Materská dov. 22.5.2007 do 30.6.2010

4. ZŠ 1.9.2010 trvá, II. Stupeň, telesná výchova 23 hodín týžd.

Dali mi 9.PT je to správne ?
Podľa uvedených informácii by si mala mať 10.PT.
pe.pe
08.01.11,18:55
Suhlasim s miramax. Akurat ma trosku zarazilo: mas vystudovane ucitelstvo pre II. stupen? Tak to mas v diplome? Ja som asi trochu starsieho vydania a uz za mojich cias sa pisalo ucitelstvo vseobecnovzdelavacich predmetov. Ak mas totiz naozaj II. stupen, na prvom pracovisku (stredna skola - III. stupen) si bola nekvalifikovana! A tam by mohol byt pes zakopany. Ak Ta teraz beru ako zacinajucu (Tvoj karierny stupen), mozu argumentovat tym, ze na predchadzajucom pracovisku si posobila ako nekvalifikovana sila a az teraz si prvykrat zamestnana ako kvalifikovana. To su len moje uvahy nad tym, preco mas 9.PT a nie 10.PT.
zdenka131
08.01.11,19:06
TAKŽE:

1. škola Prešovská Univerzita fakulta športu, učiteľ telesnej výchovy II. stupeň.

2. prvé zamestnanie SŠ 1.9.2005 do 21.5.2007 telesná, plný úvezok (mala som stále 10.PT)

3. Materská dov. 22.5.2007 do 30.6.2010

4. ZŠ 1.9.2010 trvá, II. Stupeň, telesná výchova 23 hodín týžd.

Dali mi 9.PT je to správne ?
II. stupeň- myslela si tým VŠ vzdelanie II. stupňa- magisterské, alebo učiteľstvo telesnej výchovy pre II.stupeň ZŠ?
slavka111
09.01.11,08:54
Samozrejme máte pravdu mám na diplome:

vseobecnovzdelavacich predmetov, nie II stupeň

ďakujem.
pe.pe
09.01.11,09:27
Samozrejme máte pravdu mám na diplome:

vseobecnovzdelavacich predmetov, nie II stupeň

ďakujem.


Tak potom je to jednoznačné: patrí Ti 10.PT.

Učiteľstvo všeobecnovzdelávacích predmetov Ťa oprávňuje kvalifikovane vyučovať aj na ZŠ aj na SŠ.
Prvý pracovný pomer v školstve si uzatvorila pred 30. júnom 2009, preto sa na Teba vzťahuje §61 ods.9 zákona 317/2009, ktorý hovorí o tom, že zamestnanec, ktorý uzatvoril pracovný pomer na výkon pedagogickej činnosti najneskôr 30.6.2009 sa zaradí do kariérového stupňa "samostatný PZ". A k tomuto stupňu náleží 10.PT.

Na základe čoho Ťa terajší zamestnávateľ zaradil do 9.PT neviem. Keďže máš nárok na doplatenie rozdielu platu, treba za ním zájsť a spýtať sa ho na dôvody terajšieho zaradenia, aby si v žiadosti o nápravu terajšieho stavu mohla argumentovať.
Ak by chcel napr. argumentovať tým, že u prvého zamestnávateľa si neabsolvovala adaptačné vzdelávanie, treba povedať, že adaptačné vzdelávanie bolo zavedené až po 1.11.2009. Dovtedy neexistovalo v tej forme ako teraz, preto si ho nemohla absolvovať.
Ak by argumentoval tým, že si pracovala na SŠ a teraz pracuješ na ZŠ, teda nemáš na ZŠ žiadnu prax, treba argumentovať tým, že si plne kvalifikovaná aj pre výkon práce na ZŠ aj SŠ, z čoho vyplýva povinnosť uznania praxe v plnom rozsahu. Navyše je tu horespomínaný § zákona 317.
Nemôžem predpokladať, aký dôvod mal Tvoj zamestnávateľ, ale keď ho budeš poznať, spokojne sa ozvi.

V krajnom prípade môžeš o radu, pomoc či verdikt požiadať Osobný úrad ministerstva, kompetentná je p. riaditeľka personálneho odboru p. Belešová. V linku si nájdi personálny odbor, je tam aj tel. číslo aj mail:

http://www.minedu.sk/index.php?lang=sk&rootId=7262


Držím palce
slavka111
09.01.11,11:56
Áno pred nástupom do nového zamestnania mi bolo povedané že vtedy nebolo adaptačné vzdelanie, a teraz je, a ja ho vraj nemám. Takže z 10.PT teraz som začiatočník s 9.PT, pritom adaptačné vzdelanie sa musí ukončiť do 24 mes. aj keď mám prax 25 mesiacov, ale je tam nejaká výnimka pri odchodu na materskú dovolenku sa môže predĺžiť čas na získanie adaptačného vzdelania.

Mám pocit že ak niekto má nejakú platovú triedu a pôjde na materskú napríklad po 10 ročnej praxe a potom školu zrušia, v novom zamestnaní na novej škole bude pri zmene zákona zase začiatočník s 9.PT ?

Na kvalifikáciu a prax na novej škole nemali žiadne výhrady.

Pracovala som aj ak dlhoročný cca 10 rokov kvalifikovaný tréner a rozhodca v športovej gymnastike takže špor je môj celý život, a mám na novej škole aj gymnastický krúžok takže na skúsenosti nemajú výhrady.
zdenka131
09.01.11,12:22
Áno pred nástupom do nového zamestnania mi bolo povedané že vtedy nebolo adaptačné vzdelanie, a teraz je, a ja ho vraj nemám. Takže z 10.PT teraz som začiatočník s 9.PT, pritom adaptačné vzdelanie sa musí ukončiť do 24 mes. aj keď mám prax 25 mesiacov, ale je tam nejaká výnimka pri odchodu na materskú dovolenku sa môže predĺžiť čas na získanie adaptačného vzdelania.

Mám pocit že ak niekto má nejakú platovú triedu a pôjde na materskú napríklad po 10 ročnej praxe a potom školu zrušia, v novom zamestnaní na novej škole bude pri zmene zákona zase začiatočník s 9.PT ?

Na kvalifikáciu a prax na novej škole nemali žiadne výhrady.

Pracovala som aj ak dlhoročný cca 10 rokov kvalifikovaný tréner a rozhodca v športovej gymnastike takže špor je môj celý život, a mám na novej škole aj gymnastický krúžok takže na skúsenosti nemajú výhrady.
O výnimke hovorí zákon 317/2009 § 28 odstavec 2.
Ale Tebe, podľa toho, čo si uviedla, patrí 10. PT. Porozprávaj sa so zamestnávateľom. Ak to nepomôže, rieš svoju situáciu cez MŠ SR , ako Ti to radil pe.pe.
pe.pe
09.01.11,13:38
Áno pred nástupom do nového zamestnania mi bolo povedané že vtedy nebolo adaptačné vzdelanie, a teraz je, a ja ho vraj nemám. Takže z 10.PT teraz som začiatočník s 9.PT, pritom adaptačné vzdelanie sa musí ukončiť do 24 mes. aj keď mám prax 25 mesiacov, ale je tam nejaká výnimka pri odchodu na materskú dovolenku sa môže predĺžiť čas na získanie adaptačného vzdelania.

Mám pocit že ak niekto má nejakú platovú triedu a pôjde na materskú napríklad po 10 ročnej praxe a potom školu zrušia, v novom zamestnaní na novej škole bude pri zmene zákona zase začiatočník s 9.PT ?

Na kvalifikáciu a prax na novej škole nemali žiadne výhrady.

Pracovala som aj ak dlhoročný cca 10 rokov kvalifikovaný tréner a rozhodca v športovej gymnastike takže špor je môj celý život, a mám na novej škole aj gymnastický krúžok takže na skúsenosti nemajú výhrady.

Zrejme Ťa čaká ťažší boj so zamestnávateľom, ktorý nevie aplikovať zákon 317. To je smutné.
Uvedený paragraf v mojom predchádzajúcom príspevku práve ošetril to, že pred platnosťou zákona 317 neexistovalo adaptačné vzdelávanie. Jasne hovorí, že ak pedagóg uzatvoril pracovný pomer pred 30.6.2009 vrátane tohto dátumu, je zaradený do pozície samostatný PZ. Bez akejkoľvek podmienky, či výhrady.
Ďalej § 61 ods. 10 hovorí, že ped. zamestnanec, ktorý uzatvoril prac. pomer po 30.6.2009 (čo si ty u druhého zamestnávateľa) sa zaradí do kariérového stupňa začínajúci PZ ak má menej ako rok praxe. Ty máš k tomuto dátumu viac ako rok praxe, tento § nemôže Tvoj terajší zamestnávateľ aplikovať!
Ďalej napr. §27 ods. 3 hovorí, že ped. zamestnanec sa zaradí do stupňa začínajúci ped. zamestnanec pri nástupe do prvého prac. pomeru! Čo tiež nie je Tvoj prípad.

Keby sa mala aplikovať logika Tvojho terajšieho zamestnávateľa, tak k 1.11.2009 nemal žiaden pedagóg adaptačné vzdelávanie a všetci by sme boli v 9.PT.
slavka111
27.01.11,18:31
Zamestnávateľ ma zaradil ako zač. učiteľ do 9.PT preto lebo vraj na ich škole mám menej ako dva roky praxe. Vraj ak mám prax na inej škole a potom na novej tak neplatí že mám viac ako dva roky praxe. Nechápem tomu výkladu vraj to je aj niekde v zákone.
pe.pe
27.01.11,20:16
Slavka, tomuto vykladu nerozumiem ani ja, vobec nechapem, o ktoru cast zakona sa zamestnavatel opiera. Ak mozem poradit, ziadaj od neho pisomne stanovisko, alebo aj ustne, najma nech ho zdovodni konkretnym § zakona, nie len slovnym spojenim " je to v zakone".
A urcite sa pisomne obrat na p. Belesovu, link na adresu na ministerstvo mas v prispevku 16. Rozpis jej priebeh zamestnani, urcite Ti da stanovisko. Pokial viem, je mimoriadne ochotna. Daj nam potom vediet.