koalko
30.11.05,18:22
Chcela by som sa opýtať skúsených čo mali kontrolu z DU. Na dodávateľské faktúry,ktoré majú sem tam nejakú nezrovnalosť v názve spoločnosti. Napr.
firma má vo výpise z Obchodného registra názov Jakub sro, Viedenska 11, Prešov. A na dod.faktúre máme JAKUB s.r.o., Viedenská 11, Prešov.
Je tu nezrovnalosť v názve Jakub sro, - JAKUB s.r.o., počula som ,že DU takéto doklady vyhadzuje z nákladov. Je to pravda?
betka
30.11.05,18:11
Zavisi od DU. Ak by Vam to chceli vyhodit, zavolate svojmu dodavateľovi, aby vam opravil dod.FA, poviete, ze mate kontrolu za to a to zdanov.obdobie, a urcite Vam to ochotne opravi. Nedavno mi skoncila jedna kontrola a dodavatelia dokazu kadejako dochomolit obchodne meno, keby mi nieco vyhodili, mam urcite urcity cas na napravu. A este mimochodom. Ked uz nemaju do coho rypat, tak potom poukazuju na taketo nedostatky.
Paula
30.11.05,18:30
Zatiaľ mám skúsenosť iba na základe kontroly u odberateľov....neboli schopní nám oznámiť nové DIČ (FO väčšinou) celé mesiace ....keď im prišla kontrola, ozvali sa s tým, že chcú od nás všetky faktúry "nanovo", pretože im ich nechcú uznať.
durisovad
30.11.05,22:04
U mna danova kontrola bazirovala na cislach prilozenych dokladov, ktore boli prilozene k mojim pokladnickym. (k mojmu prijmovemu zakaznikov vydajovy a naopak). Dali mi tyzden, aby som doplnila. Telefonicky som to zariadila asi za dva dni a vsetko bolo OK.
ZuzanaP
01.12.05,05:21
Prišla nám fa od jednej firmy, kde máme zle uvedené ICO, uviedli nám také isté ako IČ DPH len bez toho SK. Keď som tam volala (šéf nakázal), aby nám to opravili, tak mi povedali, že je to strašne zložité. Že oni by si nás ako zákazníka museli vymazať a nanovo nahodiť a že si to mám na fa prepísať, vraj by to trvalo aj 2 mesiace, čo je podľa mňa trošku veľa.

Aby som sa nehádala, tak som jej povedala, že to teda nepožadujem, ale ak budú mať daňováci nejaké námietky, tak sa znova ozvem a budem požadovať nápravu.

No som zvedavá.
JarkaL
01.12.05,05:37
Moja auditorka tiež tvrdí, že to má byť presne ako je to vo výpise OR. Aj keď na identifikáciu firmy predsa slúži aj IČO, DIČ a IĆ DPH, ktoré je nezameniteľné s inou firmou, je na kontrolórovi, ako sa k tomu postaví. Ja si myslím jedno: dodávatelia často nevedia správne vystavovať faktúry. Buď uvedú nesprávny názov spoločnosti, alebo, čo ma tiež rozčuľuje, používajú starý a už neplatný termín "dátum zdaniteľného plnenia" namiesto "dátum dodania, resp. dátum daňovej povinnosti". Je to síce hra o slovíčka, ale keď raz zákon o DPH hovorí jedno, treba sa tým riadiť. Niektoré veci s kontrolórom uhádam, niektoré nie. Ak na FA nemám dátum dodania, chýba jej náležitosť podľa § 71 ods.2. Myslím, že odberateľ by si zaslúžil toľko pozornosti, aby dostal FA, ktorá je v poriadku. Keď dodávateľ vie správne uvieť čislo účtu, na ktorý požaduje úhradu (tu sa nezvykne pomýliť), nech sa posnaží vystaviť FA tak, aby o 2 roky nemusel opravovať všetky FA spätne.
DušanČ
01.12.05,05:46
Chcela by som sa opýtať skúsených čo mali kontrolu z DU. Na dodávateľské faktúry,ktoré majú sem tam nejakú nezrovnalosť v názve spoločnosti. Napr.
firma má vo výpise z Obchodného registra názov Jakub sro, Viedenska 11, Prešov. A na dod.faktúre máme JAKUB s.r.o., Viedenská 11, Prešov.
Je tu nezrovnalosť v názve Jakub sro, - JAKUB s.r.o., počula som ,že DU takéto doklady vyhadzuje z nákladov. Je to pravda?
Bohužiaľ aj takýto prípad sa považuje za nedostatok. Výplýva to z toho, že Obchodný súd zaregistruje 2 firmy s rovnakým názvom, pričom stačí, že odlišovací znak sú veľké, resp. malé písmená v názve. Poznám taký prípad. Je teda možné, aj keď firma JAKUB s.r.o. trbárs ešte neexistuje, ale o krátky čas už môže existovať.
Manka
01.12.05,06:19
DU nám neuznal doklady na ktorých nebolo uvedené naše IČ DPH na prijmových pokl. dokladoch od notárov . Faktúry na ktorých nebolo IČ DPH sme v lehote doniesli opravené.
jess
01.12.05,06:30
A uznajú mi došlé faktúry na ktorých mám v mojom mene namiesto sídla firmy uvedenú ulicu predajne ?
DanielaSL
01.12.05,06:33
Na príjmových a výdajových dokladoch sa vypisuje DIČ obidvoch partnerov?
jess
01.12.05,06:35
Na príjmových a výdajových dokladoch sa vypisuje DIČ obidvoch partnerov?

podľa mňa áno, ja to tak určite dávam ....stačí pečiatka ak tieto údaje obsahuje, nie ?
Evanka
01.12.05,06:38
Bohužiaľ aj takýto prípad sa považuje za nedostatok. Výplýva to z toho, že Obchodný súd zaregistruje 2 firmy s rovnakým názvom, pričom stačí, že odlišovací znak sú veľké, resp. malé písmená v názve. Poznám taký prípad. Je teda možné, aj keď firma JAKUB s.r.o. trbárs ešte neexistuje, ale o krátky čas už môže existovať. Názov má byť zhodný s názvom v ŽL a OR, takže je to nedostatok, ktorý treba odstrániť, ale nie je to dôvod k neuznaniu nákladov. Naskytuje sa mi logicky nelogické :D, že pri tak vystavenom doklade, by aj druhá strana mala mať v tom prípade neuznané príjmy. Jednoznačne firmu identifikuje DIČ a IČO. Treba sa brániť a samozrejme ďalšie fa vystavovať s názvom totožným so zápisom v OR.
evina
01.12.05,07:05
A uznajú mi došlé faktúry na ktorých mám v mojom mene namiesto sídla firmy uvedenú ulicu predajne ?

Z hľadiska dane z príjmu závisí od kontrolóra /malo by byť však presne podľa OR,a ŽL/. Z hľadiska dane z pridanej hodnoty, ak si platiteľom to môže byť dôvod na neuznanie odpočtu.
jess
01.12.05,07:09
Ďakujem, tak idem zhromažďovať zle vystavené DF a idem písať listy .... jednému som už 3x písala a furt to nepochopil, že má v mojom DIČ o jednu číslicu viac images/smilies/cool.gif
Tweety
01.12.05,07:31
Ďakujem, tak idem zhromažďovať zle vystavené DF a idem písať listy .... jednému som už 3x písala a furt to nepochopil, že má v mojom DIČ o jednu číslicu viac images/smilies/cool.gif
Rada na odstránenie uvedených nedostatkov je ľahká, nezaplatiť fa, pokiaľ nepredložia so správnymi údajmi.:cool: :o
Lila
01.12.05,08:18
Poraďáci a je veľký problém, ak si ja sama doplním chýbajúce údaje na DF?
Napr. IČ DPH a DIČ? Veď zákon o DPH § 71 hovorí, že doklad musí obsahovať údaje a) až i)... . Podľa tohto mi vychádza, že keď si ja doplním svoje údaje poprípade opravím tak ako treba, je DPH daň. výdavok.
Samozrejme mám na mysli len doplnenie resp. opravu našich údajov IČO, DIČ, IČ DPH resp. nejakú tú drobnú chybičku v názve podľa Obch. reg. .
DanielaSL
01.12.05,08:22
Ja tiež bežne opravujem , mám veľa faktúr od živnostníkov - remeselníkov a pokiaľ ich osobne nepreberiem ja , že im ich dám prepísať a doplniť , ale preberú ich s chybami moji šéfovia , tak potom si doplním sama, lebo viac živnostníka vidieť nemusím a čo by som s tými faktúrami robila?
Tweety
01.12.05,12:19
Poraďáci a je veľký problém, ak si ja sama doplním chýbajúce údaje na DF?
Napr. IČ DPH a DIČ? Veď zákon o DPH § 71 hovorí, že doklad musí obsahovať údaje a) až i)... . Podľa tohto mi vychádza, že keď si ja doplním svoje údaje poprípade opravím tak ako treba, je DPH daň. výdavok.
Samozrejme mám na mysli len doplnenie resp. opravu našich údajov IČO, DIČ, IČ DPH resp. nejakú tú drobnú chybičku v názve podľa Obch. reg. .
Lenže, keď si tie nesprávne faktúry sama opraviš, nič tým nevyriešiš, akurát sebe narobíš robotu a naďalej Ti budú posielať faktúry s nesprávnymi údajmi.:rolleyes:
Lila
01.12.05,12:44
Áno, súhlasím, ja takto riešim momentálny stav, keď dostanem takúto neúplnú DF, aby som ju, podpísanú a schválenú mojimi nadriadenými, nemusela vracať naspäť nášmu dodávateľovi. Je aspoň pre mňa jasné, že ich telef. oslovím, aby sa takéto chyby už neopakovali. Ale ďakujem za pripomienku.
AGRO
01.12.05,12:54
ja mám FA došlu na ktorej nemáme IČO ale len IČ DPH mám dať FA opraviť ?
Tweety
01.12.05,12:55
:o
ja mám FA došlu na ktorej nemáme IČO ale len IČ DPH mám dať FA opraviť ?
Sú to povinné náležitosti faktúr.:rolleyes: ;)
evina
01.12.05,12:57
paragraf 71 zákona o DPH:

2/ Faktúra musí obsahovať
a. meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b. meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c. poradové číslo faktúry,
d. dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e. dátum vyhotovenia faktúry,
f. množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g. základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h. sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i. výšku dane spolu v slovenských korunách. /to je z hľadiska DPH/

Doporučujem Vám všetkým preštudovať nasledovný link o IČO IČ pre daň a DIČ...
http://www.porada.sk/t15489-ieo-die-ie-dph-kto-kde-a-preeo.html
Lila
01.12.05,12:58
Skús pozrieť predošlé príspevky, tam sme to už riešili.
koalko
04.12.05,13:34
Som rada ,že toľko ľudí sa ozvalo k môjmu problému. Aj ja som to riešila tak, že som napísala všetkým dodávateľom, ktorí nesprávne vystavovali môjmu klientovi faktúru list aby si opravili vo svojich databázach našu adresu, ICO, DIČO a priložila som kópiu z Obchodného registra. A následne zle vystavenú faktúru po tomto liste som vrátila na opravu. A nabudúce to už bude o tom, že fa. bude vyplatená až po oprave dokladu.Kde boli celkom zlé údaje vrátila som faktúru na opravu.Dúfam, že to všetci klienti pochopia.
soske
18.01.06,09:29
Ahojte
Neviete mi niekto poradiť podľa akého predpisu musí faktúra obsahovať aj číslo zápisov z OR alebo ŽR dodávateľa ?
Ďakujem
viktoria
18.01.06,09:37
Ahojte
Neviete mi niekto poradiť podľa akého predpisu musí faktúra obsahovať aj číslo zápisov z OR alebo ŽR dodávateľa ?
Ďakujem

par. 3a Obchodného zákonníka
ormika
18.01.06,09:37
Je to podľa Obchodného zákonníka.
Evanka
20.01.06,12:24
Bohužiaľ aj takýto prípad sa považuje za nedostatok. Výplýva to z toho, že Obchodný súd zaregistruje 2 firmy s rovnakým názvom, pričom stačí, že odlišovací znak sú veľké, resp. malé písmená v názve. Poznám taký prípad. Je teda možné, aj keď firma JAKUB s.r.o. trbárs ešte neexistuje, ale o krátky čas už môže existovať.
Práve dnes sa takým prípadom zaoberám. Ak existuje firma Jakub, s.r.o., v žiadnom prípade už firmu JAKUB, s.r.o. nemožno zaregistrovať.
Zlata
30.01.06,07:28
Milí poraďáci!
Stáva sa mi, že mám zaúčtovať doklad z ERP, na ktorom je názov tovaru napr. "kreslo". V skutočnosti išlo o kancelárske kreslo, resp. kancelársku stoličku. Alebo "domáme potreby" a išlo o nôž.
Pre ľahšie následné dokazovanie pri daňovej kontrole sa dá interne dopísať poznámka, čo asi nie je správne, ale či to DÚ uzná ako výdavok?
Zita5
30.01.06,07:34
Milí poraďáci!
Stáva sa mi, že mám zaúčtovať doklad z ERP, na ktorom je názov tovaru napr. "kreslo". V skutočnosti išlo o kancelárske kreslo, resp. kancelársku stoličku. Alebo "domáme potreby" a išlo o nôž.
Pre ľahšie následné dokazovanie pri daňovej kontrole sa dá interne dopísať poznámka, čo asi nie je správne, ale či to DÚ uzná ako výdavok?


Zlatka , názov tovaru má byť konkrétne pomenovaný na doklade z RP .:)
Domáce potreby je široký pojem ;)




P.S. Mám kamaráta . ktorý má drogériu a na dokladoch z RP uvádzal "drogistický tovar " . Kontrola mu to porvý krát len vytkla s upozornením , že ak sa to bude opakovať , tak dostane pokutu . Dostal aj zápis.
Zlata
30.01.06,10:23
... názov tovaru má byť konkrétne pomenovaný na doklade z RP .:)
Domáce potreby je široký pojem ;)


Zitka,môj názor je s tvojim totožný. Takže strohý názov "kreslo" do nákladov (al. výdavkov) nedávaš? Samozrejme, ak sa nejedná o tovar na predaj.
Opačný paradox je, že dostávam doklady z RP, kde je tovar podrobne opísaný roznymi kodmi. Jedná sa o súčiastky - teda materiál na opravy pre elektrikárov a elektronikov, kde z ponemovania "SUNSWAY PHILIPS FM/T 8044" NEMáM šancu zistiť, čo to je.