MarcelaLu
30.11.05,18:47
Dobrý večer,

chcela by som sa opýtať, či niekto nemá skúsenosti s úverom zo zahraničia. S.r.o. vybavuje takýto úver a od známej som sa dozvedela, že pri nízkej kapitalizácii firmy si môžem dať ako daňový náklad len časť úrokov z úveru - a to do výšky 4 x ZI ( pri 200.000 je to 800.000 ). Je to pravda???? Skúste poradiť.
durisovad
30.11.05,22:09
Podla mojho nazoru zalezi na tom, na aky ucel sa uver pouzije. Ak to bude na obstaranie investicneho majetku, tak uroky budu nakladovou polozkou az pri uctovani odpisov. Ak to bude na nakup tovaru alebo na prevadzkove potreby, uroky budu danovymi nakladmi.
alušik
25.09.06,10:50
Skúsila som vyhľadávanie, no som asi dosť smoliar v tomto smere.:eek:
Nechem zakladať novú tému, keď vlastne názov tejto zodpovedá podstate mojej otázky. Firma má úver zo zahraničia - v EUR.
Keďže na bankovom výpise by sa nemali účtovať náklady a výnosy, ktoré sa netýkajú priamo konkrétnej banky (z.j.bankové poplatky, debetné úroky, kreditné úroky), mala by som si na zaúčtovanie úrokov z úveru poskytnutého iným subjektom, zaúčtovať predpis úrokov na ID.
Akým kurzom účtovať predpis splátky? Ku dňu splatnosti dohodnutom v zmluve t.j. napr. 30.9. alebo tým istým kurzom, ako je úhrada - tj. ak platím skôr, tak napr. kurz z 29.9.? A potom zúčtovať kurzový rozdiel?
alušik
26.09.06,07:33
Alebo mám účtovať na bankovom výpise o úrokoch kurzom v deň úhrady a nerobiť žiadne kurzové rozdiely?:confused:
mudroš
27.09.06,06:48
Dobrý večer,

chcela by som sa opýtať, či niekto nemá skúsenosti s úverom zo zahraničia. S.r.o. vybavuje takýto úver a od známej som sa dozvedela, že pri nízkej kapitalizácii firmy si môžem dať ako daňový náklad len časť úrokov z úveru - a to do výšky 4 x ZI ( pri 200.000 je to 800.000 ). Je to pravda???? Skúste poradiť.
Taká podmieka bola v zákone o daniach z príjmov, ale je to už dávno. Mám dokonca dojem, že sa to týkalo prípadov pôžičiek medzi závislými osobami.
Ale je to už dávno zrušené. Úver zo zahraničia už nie je žiadny problém.
alušik
03.10.06,06:48
Opäť skúšam posunúť, nenájde sa nikto, kto by mi povedal svoj názor?:confused: