Kremnicka
31.12.10,09:53
Môžu vodárne podmieniť obnovenie dodávky vody pre rodinný dom vyplatením podlžnosti za predošlého odberateľa ?


Podtatranska vodarenska mi odmietla zapojit vodu, kym neuhradim podlznost po predchadzajucom odberatelovi. Vlastnikom nehnutelnosti - RD som od roku 2006, vsetky faktury mam uhradene. V roku 2009 som dal nehnutelnost do prenajmu, najomca si na zaklade najomnej zmluvy prehlasil na seba odber energii a vody. V decembri 2010 som mu dal vypoved z najmu pre neplatenie, ked som prisiel nehnutelnost prevziat, nasiel som objekt prazdny, miesto pobytu najomcu mi nie je zname. Ked som isiel odpocitat stav vodomeru, zistil som, ze je vymontovany. Vo vodarnach ma informovali:
1) ze najomca, ktory bol ich odberatelom, ma podlznosti a mna znovu nepripoja, kym to nebude uhradene.
2) som povinny uhradit podlznosti najomcuna zaklade trojcestnej zmluvy

3) nedostali odo mna zmluvu, ktoru mi posielali na podpis doporucene v septembri 2009, kde je v jednom z bodov ulozena povinnost vlastnika nehnutelnosti uhradit pripadny dlh po najomcovi ( to by som ja samozrejme nikdy nepodpisal), a pretoze tu zmluvu nemaju, ide podla nich o cierny odber (odber bol pritom prehlaseny na najomcu aj faktury isli jemu, ja som o nicom nevedel, kym som nenasiel vymontovany vodomer ) .
Najomca nechal objekt v havarijnom stave, bez pripojenia na vodu tam nemozem ist ani upratat. Domnievam sa, ze vodarne ako dodavatel si maju svoje pohladavky riesit s odberatelom, ktory ma voci nim nevysporiadane zavazky, ja s nimi nemam teraz ziadny vztah, co potvrdili tym, ze neeviduju mojou osobou podpisanu trojcestnu zmluvu s najomcom. Ako ich mozem donutit obnovit mi dodavku vody ? Vsetky faktury ktore mi poslali kym som bol odberatelom ja mam vysporiadane. Bez vody tam nemozem ani ist, nemam ako natlakovat system kurenia ktory som vypustil, nemozem zacat upratovat a umyvat tu hrozu co tam najomca zanechal, ale platit este jeho dlh vodarnam nemam v umysle, nech si to riesia s nim. je nejaky pravny narok na zapojenie vody, mozu mi odmietnut zapojenie ? Dakujem vopred za radu.
misomiso
31.12.10,09:04
Zalezi na tom, ci si ukoncil odber vody na seba pre tym, ako si to prehlasil na najomnika (a nasledne nepodpisal trojcestnu zmluvu). Pretoze - ak nie, tak to nepodpisanie tej trojcestnej zmluvy nemalo za nasledok nic ine, ako len to, ze tvoja povodna zmluva na odber je stale v platnosti.
Kremnicka
31.12.10,09:14
odber na seba som ukoncil, najomnik sa prihlasil. Ziadne dalsie zmluvy sa tam neriesili. Teraz som sa dozvedel o tej trojcestnej ktoru som si udajne pred vyse rokom prevzal ze mi ju poslali postou. Ja ako vlastnik v nej rucim za zavazky najomcu. Ale tu odo mna podpisanu nemaju, maju len ukoncenie odberu mnou a prehlaseny odber na najomcu.
misomiso
31.12.10,09:50
Tak potom nemozu.
Kremnicka
31.12.10,10:06
Ale oni trvaju na tom, ze ma nepripoja kym neuhradim nedoplatok najomcu a vytiahli este fakturu na predchadzajuceho majitela cca 750 € ze aj to mam uhradit. Ze proste nehnutelnost k vodovodu nepripoja, kym nebudu vsetky nedoplatky nehnutelnosti uhradene.
Tak co mam robit ?
misomiso
31.12.10,11:02
No mas dve moznosti, zaplatit alebo sa sudit, bohuzial.

Oni vedia, ze od ineho dodavatela vodu nekupis, preto takto jednaju a tazko ich prinutis len tak zmenit nazor. Este by bola jedna moznost, ak by sa ti to podarilo dostat do medii, do telky. Lenze teraz mam pocit zrusili vacsinu tych investigativnych relacii, ktore sa venovali takemuto sikanovanu ludi a podobnym pripadom.