calimero1
31.12.10,11:13
Dobrý deň,
v roku 2010 som dodal tovar, pričom faktúra bola vystavená a uhradená s 19% DPH.
V roku 2011 mi však zákazník tovar vráti a ja mu potrebujem vystaviť dobropis a vrátiť peniaze.
Ako prosím postupovať, a ako zaúčtovať DPH, aj z pohľadu Daňového priznania k DPH?
Ďakujem.
Tweety
31.12.10,10:14
Dobrý deň,
v roku 2010 som dodal tovar, pričom faktúra bola vystavená a uhradená s 19% DPH.
V roku 2011 mi však zákazník tovar vráti a ja mu potrebujem vystaviť dobropis a vrátiť peniaze.
Ako prosím postupovať, a ako zaúčtovať DPH, aj z pohľadu Daňového priznania k DPH?
Ďakujem.
Dobropis vystavíš s 19% dph.
joey1986
04.01.11,08:31
Chcem sa opýtať v nadväznosti na túto tému, musí tým pádom robiť dodatočné daňové priznanie DPH za nejaké obdobie v roku 2010 alebo si o tú sumu odpočítam svoju daňovú povinnosť v bežnom období?
Vladimír Ozimý
04.01.11,08:33
žiadne DDP, postupujete v súlade so zákonom o DPH, doklad zahrniete do zdaňovacieho obdobia, kedy ho vystavíte.
joey1986
04.01.11,08:39
Ďakujem veľmi pekne za promtnú odpoveď :)
Tina855
12.01.11,06:10
A dátum zdaniteľného plnenia na dobropise bude ako aj dátum vystavenia dobropisu? Pretože sme vystavili dobropis jednej našej zákazníčke s 19%nou sadzbou, dátum vystavenia aj zdaniteľného plnenia sme dali včerajší. a prišla mi táto odpoveď:

"Prajem pekný deň, poprosím Vás o info, jedná sa o dobropis 11000143 na sumu -36,84. Je tam DPH 19%, a pritom dátum vzniku zdan.plnenia 10.1.2011.

Nemal by tam byť správne dátum zdan.plnenia 31.12.2010, aby som to mohla dať do priznania DPH za 4.Q 2010 s 19%nou DPH. Poprosím Vás o vyjadrenie, a ak nie, na ktorý paragraf sa to odvoláva."

Prosím viete niekto poradiť? Ďakujem.
lenkam68
12.01.11,06:32
Máš to správne. Odvolať sa môžeš na § 25 ods. 3 a 7.
Tina855
12.01.11,06:36
Ďakujem.
ITAMS
13.04.11,13:11
Máš to správne. Odvolať sa môžeš na § 25 ods. 3 a 7.

Poprosila by som o upresnenie. Menovaný paragraf 25 ods. 3 a 7 nehovoria doslovne o DÁTUME ZDAŇ.PLNENIA, ktorý sa má dávať na dobropis. Tento dátum podľa Vás by mal byť zhodný s dátumom vystavenia dobropisu, a nie s dátumom faktúry, ku ktorej sa dobropis vystavil, dobre to chápem?
Máme takúto paradoxnú troj-situáciu: 1/ dobropisy vystavené automaticky načítavajú ako dátum zdaň.plnenia dátum vystavenia faktúry, na ktorú sa odkazujú; 2/ pôvodná účtovníčka pri ručne vystavovaných dobropisoch držala pravidlo ako bod 1/; 3/ nová účtovníčka dáva na ručne vystavené dobropisy vždy dátum vystavenia samotného dobropisu, aj keď robí dobropis súhrnne na viacero faktúr z rozličných predošlých období; śúčasne sa naďalej generujú automaticky dobropisy s dátumom zdaň.plnenia ako v bode 1/.
Zmätok nad zmätok? Ako postupovať odteraz? To, čo so už vystavilo, treba opraviť, alebo nechať tak?
Posledná, nemenej dôležitá otázka: zmenilo sa niečo okolo tohto od r.2008? Vtedy sme dostali od poradcu info, že dátum zdaň.plnenia na dobropise sa má zhodovať s dátumom vystavenia faktúry, ktorú dobropisujeme.
Ďakujem Vám za objasnenie.
MS
megyzah
31.10.12,05:24
Dobrý deň prajem, chcem sa opýtať, firma vystavila faktúru na dodávku služieb v 4.Q. roku 2010. Faktúra ostala do dnešného dňa neuhradená, teraz sú " ochotný " faktúru uhradiť ale nie v plnej výške a na časť sumy sa vystaví dobropis - podnikatelia sa takto dohodli. Prosím, dobropis pôjde normálne do 4. Q 2012 s DPH 20% ? A s tým rokom 2010 už nebudeme robiť nič? Ďakujem
Paula
31.10.12,09:12
Dobrý deň prajem, chcem sa opýtať, firma vystavila faktúru na dodávku služieb v 4.Q. roku 2010. Faktúra ostala do dnešného dňa neuhradená, teraz sú " ochotný " faktúru uhradiť ale nie v plnej výške a na časť sumy sa vystaví dobropis - podnikatelia sa takto dohodli. Prosím, dobropis pôjde normálne do 4. Q 2012 s DPH 20% ? A s tým rokom 2010 už nebudeme robiť nič? Ďakujem


§ 25
Oprava základu dane

(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane, a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane
-------------

(7) Pri oprave základu dane sa použije sadzba dane, ktorá bola platná v čase vzniku daňovej povinnosti pri zdaniteľnom obchode, na ktorý sa oprava základu dane vzťahuje.
megyzah
01.11.12,15:38
Ďakujem, len prosím o vysvetlenie, lebo priznám sa nie som z toho múdrejšia. Prosím, skúste mi to ešte vysvetliť : dobropis sa bude vystavovať na čiastku 650 € bez DPH, to znamená že dobropis vystavím na sumu 650 € + 130 € DPH = 780 €, pričom pôvodná suma bola 650 € + 123,50 € = 773,50 €. Čo s tým rozdielom, v DP ho uplatním vo výške 130 €? Veľmi pekne ďakujem.
Tweety
01.11.12,15:44
Dobrý deň prajem, chcem sa opýtať, firma vystavila faktúru na dodávku služieb v 4.Q. roku 2010. Faktúra ostala do dnešného dňa neuhradená, teraz sú " ochotný " faktúru uhradiť ale nie v plnej výške a na časť sumy sa vystaví dobropis - podnikatelia sa takto dohodli. Prosím, dobropis pôjde normálne do 4. Q 2012 s DPH 20% ? A s tým rokom 2010 už nebudeme robiť nič? Ďakujem
Dobropisuješ s daňou platnou v období, kedy došlo k samotnému dodaniu. Takže nie s 20% dph.
megyzah
01.11.12,15:55
Twety ďakujem, prosím ťa poradíš mi ešte ako túto daň zapísať do daňového priznania ku DPH? Tam už kolonky s 19% daňou nie sú, čiže to bude treba asi zapísať do iného riadku. A ešte jedna vec, ide o dobropis na dve faktúry, môžem vystaviť jeden dobropis, alebo musím povinne ku každej faktúre vystaviť extra dobropis. Ďakujem tisíc krát.
Tweety
01.11.12,16:07
ťQUOTE=megyzah;2174270]Twety ďakujem, prosím ťa poradíš mi ešte ako túto daň zapísať do daňového priznania ku DPH? Tam už kolonky s 19% daňou nie sú, čiže to bude treba asi zapísať do iného riadku. A ešte jedna vec, ide o dobropis na dve faktúry, môžem vystaviť jeden dobropis, alebo musím povinne ku každej faktúre vystaviť extra dobropis. Ďakujem tisíc krát.[/QUOTE]
Zapíšeš to do riadku s 20% dph. Môžeš vystaviť jeden dobropis ale s rozpisom a číslom obidvoch faktúr.