greenhorn
31.12.10,11:14
Dobry den,

ak mi bude vediet niekto poradit budem velmi vdacny. Zacinam podnikat ako zivnostnik v oblasti sprostredkovania sluzieb. Uvediem problem na priklade, ktory by vas mal dostat do problematiky a aby to bolo jednoduchsie na pochopenie:

Vystupuju tu 3 subjekty:
Ja(Ticketportal.sk)
Divadlo
Koncovy zakaznik

ja ako internetovy obchodnik (ticketportal) sa zmluvne dohodnem s divadlom na predaji vstupeniek s proviziou 10%. Koncovy zakaznik si zakupi listok v hodnote 5€.

Peniaze za predaj pridu na ucet mne. Divadlo bude pozadovat odomna peniaze za predany listok, ja si budem uplatnovat zmluvnu proviziu 10%.

Je mozne aby prebehla fakturacia nasledovnym sposobom?

Divadlo vystavi fakturu na zaklade zmluvy o spolupraci mne na 5€
Ja vystavim fakturu divadlu na zaklade zmluvy o spolupraci na 1€(10% provizia).
V konecnom dosledku uhadim na ucet divadla iba 4€. Faktura vsak bola vystavena na 5€ . Takisto mne divadlo uz moju vystavenu fakruru neplati.

Je mozne takto postupovat a vyrovnat si vzajomne zavazky na zaklade zmluvy o spolupraci? Je to korektne ? Da sa to povazovat za vzajomne zapocitanie?

Dakujem za skoru odpoved :)
Zoltán Kovács
31.12.10,10:58
ÁNo je to korektné, a bežne používaný spôsob vysporiadavania pohľadávok a záväzkov.
danushka
31.12.10,11:10
Urobíte si vzájomný zápočet svojich záväzkov a pohľadávok a na základe tohto zápočtu poukážeš divadlu rozdiel.
greenhorn
01.01.11,20:30
dakujem za odpovede..pomohli ste mi...
I.M.
03.01.11,14:54
Riesim nieco podobne, predavam letenky na zazitkove lety a lety balonom cez internet. Ak je teda vyssie uvedena uvaha o uctovnom postupe korektna, ako je mozne v celom procese vnimat zakaznika, od ktoreho prvotne prisli peniaze? Nie je to on, kto by mal obdrzat danovy doklad?

Ja som v minulom uctovnom obdobi postupoval nasledovne- zakaznik poslal na zaklade faktury peniaze na moj ucet, konecny dodavatel sluzby nasledne (po realizacii sluzby, teda letu) vystavil fakturu mne. Rozdiel bol mojim ziskom. Je pouzitelna aj takato metoda? Je to v poriadku?
greenhorn
03.01.11,17:38
toto by inak este zaujimalo aj mna..lebo ja v podstate niekomu iba vystavim nejaky doklad (nie danovy) na zaklade ktoreho si konecny zakaznik uplatni plnenie u partnerskej firmy (divadlo). Danovy doklad vsak by malo vystavovat divadlo. U nich bolo plnenie, ja som iba sprostredkoval sluzbu aj ked peniaze prisli na moj ucet..Dufam ze aj toto je korekne..
I.M.
04.01.11,08:16
Ja som sa riadil tym, ze som chapal zakaznika ako toho, komu nieco sprostredkujem. A teda on dostava danovy doklad a s nim uzatvaram zmluvu o sprostredkovani. Mozno sa to da ponat na obe strany. Ako je to? Poradi niekto? Mozno oba spominane postupy chapat ako spravne?
I.M.
06.01.11,12:34
Nenajde sa niekto, kto s tym ma skusenosti alebo poskytne akukolvek radu?