aduliatko
31.12.10,10:53
staci uctovne doklady odkladat rok vzniku+5 rokov, ci dlhsie? Mzdove rok vzniku +10 rokov? Mozu byt v elektronickej podobe alebo len v papierovej. V zakone o uctovnictve je, ze aj v elektronickej. Sedi to s praxou? za kazdu informaciu dakujem. Rozmyslam ci mozem doklady za 2002-2004 skartovat, zabera mi to skrinu.
Tweety
31.12.10,10:47
staci uctovne doklady odkladat rok vzniku+5 rokov, ci dlhsie? Mzdove rok vzniku +10 rokov? Mozu byt v elektronickej podobe alebo len v papierovej. V zakone o uctovnictve je, ze aj v elektronickej. Sedi to s praxou? za kazdu informaciu dakujem. Rozmyslam ci mozem doklady za 2002-2004 skartovat, zabera mi to skrinu.
Zákon o účtovníctve
§ 35
Uchovávanie a ochrana účtovnej dokumentácie
(1) Účtovná jednotka je povinná zabezpečiť ochranu účtovnej dokumentácie proti strate, odcudzeniu, zničeniu alebo poškodeniu. Účtovná jednotka je tiež povinná zabezpečiť ochranu použitých technických prostriedkov, nosičov informácií a programového vybavenia pred ich zneužitím, poškodením, zničením, neoprávnenými zásahmi do nich, neoprávneným prístupom k nim, stratou alebo odcudzením.
(2) Účtovná jednotka je povinná uchovávať účtovnú dokumentáciu počas doby ustanovenej v odseku 3. Na nakladanie s účtovnou dokumentáciou sa vzťahujú všeobecné predpisy o archívnictve.
(3) Účtovné záznamy sa uchovávajú takto:
a) účtovná závierka a výročná správa počas desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
b) účtovné doklady, účtovné knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92), zoznamy účtovných kníh, zoznamy číselných znakov alebo iných symbolov a skratiek použitých v účtovníctve, odpisový plán, inventúrne súpisy, inventarizačné zápisy, účtový rozvrh počas piatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
c) účtovné záznamy, ktoré sú nositeľmi informácie týkajúcej sa spôsobu vedenia účtovníctva a ktorými účtovná jednotka dokladuje formu vedenia účtovníctva (§ 31 ods. 2) počas piatich rokov nasledujúcich po roku, v ktorom sa naposledy použili,
d) ostatné účtovné záznamy počas doby určenej v registratúrnom pláne účtovnej jednotky tak, aby neboli porušené ostatné ustanovenia tohto zákona a osobitných predpisov.
(4) Účtovná jednotka je povinná pred svojím zánikom alebo pred skončením podnikania alebo inej zárobkovej činnosti zabezpečiť uchovanie účtovných záznamov.
§ 36
Ostatné ustanovenia o účtovnej dokumentácii
(1) Účtovné záznamy, ktoré sa týkajú daňového konania, správneho konania, trestného konania, občianskeho súdneho konania alebo iného konania, ktoré sa neskončilo, uchováva účtovná jednotka do konca účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom sa skončila lehota na ich preskúmanie.
(2) Účtovná jednotka môže ako účtovné záznamy použiť aj mzdové listy, daňové doklady alebo inú dokumentáciu vyplývajúcu z osobitných predpisov. Takto použitá dokumentácia musí spĺňať požiadavky kladené týmto zákonom na účtovné záznamy. Túto dokumentáciu uchováva účtovná jednotka počas doby ustanovenej v § 35 ods. 3 podľa toho, akú funkciu plní pri vedení účtovníctva.
(3) Účtovné doklady a iné účtovné záznamy, ktoré sa týkajú záručných lehôt a reklamačných konaní, uchováva účtovná jednotka počas doby, počas ktorej záručné lehoty alebo reklamačné konania trvajú; účtovné záznamy, ktoré sa týkajú nezinkasovaných pohľadávok alebo nezaplatených záväzkov, uchováva účtovná jednotka do konca účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom došlo k ich inkasu alebo zaplateniu.
(4) Knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92) analytickej evidencie pohľadávok a knihy (http://www.porada.sk/autolink.php?id=282&script=showthread&forumid=92) analytickej evidencie záväzkov, účtovné doklady a iné účtovné záznamy, ktoré vyplývajú z priameho styku s cudzinou z doby pred 1. januárom 1949, a účtovnú závierku vzťahujúcu sa na prevod majetku na iné právnické osoby alebo fyzické osoby, vykonaný podľa osobitného predpisu, 46) uchováva účtovná jednotka do doby, kým ministerstvo z vlastného podnetu alebo na žiadosť účtovnej jednotky nedá súhlas na vyradenie tejto dokumentácie.
Gabhus
01.01.11,07:43
Z praxe:

- mzdové listy, resp. doklady potrebné k dôchodku sme archivovali vo firme (resp. sme odporúčali firmám) do hranice 70 rokov veku pracovníka. Riešili sme to takto z dôvodu, že bolo takmer nemožné získať potrebné podklady k dôchodku v prípade, že ich pracovník stratil. Kto v takejto situácii bol vie, o čom hovorím.

- doklady môžu byť uložené aj v elektronickej forme, ale dôležitejšie veci by som odporúčala ukladať aj v papierovej. Dôvod: Máme x dokladov uložených na disketách, dnes už málo kto má mechaniku na diskety a teda takého ukladanie je len na určitý čas - nejakých 10 rokov. Pri dnešnom tempe rozvoja techniky určite čoskoro aj CD budú zastaralé a čo potom...:)
marjankaj
01.01.11,08:02
Zákon o DPH

§ 76
Uchovávanie faktúr a iných dokladov

(1) Platiteľ je povinný uchovávať kópie faktúr, ktoré vyhotovil alebo ktoré boli vyhotovené v jeho mene zákazníkom alebo inou osobou, originály všetkých prijatých faktúr a faktúr podľa § 71 ods. 9 a § 72 ods. 3 po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú.

(2) Uchovávať prijaté faktúry je povinná aj zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, a právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú.

(3) Každá osoba, ktorá predá nový dopravný prostriedok do iného členského štátu, a každá osoba, ktorá kúpi nový dopravný prostriedok z iného členského štátu, je povinná uchovať faktúru o predaji alebo kúpe nového dopravného prostriedku po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, v ktorom došlo k predaju alebo kúpe.

(4) Osoby podľa odsekov 1 až 3 sú povinné pri uchovávaní faktúr zaručiť vierohodnosť pôvodu, neporušenosť obsahu a čitateľnosť faktúry po celú dobu úschovy.

(5) Faktúry poslané alebo sprístupnené elektronicky po dobu úschovy musia byť čitateľné a nesmú byť menené.

(6) Platiteľ je povinný uchovávať dovozné a vývozné doklady potvrdené colným orgánom do konca kalendárneho roka, v ktorom uplynie desať rokov od skončenia roka, ktorého sa týkajú.


A tiež registratúrny plán pozri napríklad.
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=7482
Dáša_
01.01.11,08:12
Zákon o DPH

V preklade, dnes môžeme skartovať došlé a odoslané faktúry z roku 2000?
marjankaj
01.01.11,08:54
V preklade, dnes môžeme skartovať došlé a odoslané faktúry z roku 2000?

Áno. Na to snáď netreba preklad. Je to písané po slovensky.:eek:
Za faktúru sa považujú aj bločky z registračnej pokladnice

§71

(3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) doho
da o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.

(4) Za faktúru sa považuje aj
a) cestovný lístok vydaný prevádzkovateľom verejnej hromadnej dopravy osôb, ktorý je platiteľom, ak cestovný lístok obsahuje jeho obchodné meno, dátum vyhotovenia a cenu vrátane dane,
b) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho identifikačné číslo pre daň, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane.

(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).
evina
01.01.11,16:45
V preklade, dnes môžeme skartovať došlé a odoslané faktúry z roku 2000?

Citácia: "
po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú."

Takže podľa mňa faktúry roku 1999, faktúry 2000 na konci roka 2011.
Dáša_
01.01.11,16:53
Citácia: "
po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú."

Takže podľa mňa faktúry roku 1999, faktúry 2000 na konci roka 2011.



Prečo?

1. 2000
2. 2001
3. 2002
4. 2003
5. 2004
6. 2005
7. 2006
8. 2007
9. 2008
10. 2009
11. 2010
evina
01.01.11,18:26
Prečo?

1. 2000
2. 2001
3. 2002
4. 2003
5. 2004
6. 2005
7. 2006
8. 2007
9. 2008
10. 2009
11. 2010

Doklady sa týkajú roka 2000 a desať rokov začínaš počítať citujem: "nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú"- teda počítaš od roku 2001.
Týkajú sa roka 2000 a rok nasledujúci po tomto roku je 2001.
Stefan2005
01.01.11,18:33
Doklady sa týkajú roka 2000 a desať rokov začínaš počítať citujem: "nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú"- teda počítaš od roku 2001.
Týkajú sa roka 2000 a rok nasledujúci po tomto roku je 2001.


... takže 31.12.2010 uplynulo desať rokov archivovania dokladov roku 2000
evina
01.01.11,18:37
... takže 31.12.2010 uplynulo desať rokov archivovania dokladov roku 2000

Áno ja som si automaticky povedala,, že 2001 a 10 je 2011, a to som na silvestra nevypila ani kvapku alkoholu;)
Dáša_
01.01.11,18:42
Áno ja som si automaticky povedala,, že 2001 a 10 je 2011, a to som na silvestra nevypila ani kvapku alkoholu;)

no to možno preto, že si nevypila :D:D
marjankaj
01.01.11,18:43
Áno ja som si automaticky povedala,, že 2001 a 10 je 2011, a to som na silvestra nevypila ani kvapku alkoholu;)

No vidíš;) A práve to bola asi chyba.:)
Rozalka
01.01.11,18:55
Citácia: "
po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú."

Takže podľa mňa faktúry roku 1999, faktúry 2000 na konci roka 2011.


Škrtla si ten riadok, ale aj ja som mala zafixované, že 2.1.2011 môžem napísať do archívu list s Návrhom na vyradenie registratúrnych záznamov za roky 1991-1999.
Stefan2005
01.01.11,19:26
Áno. Na to snáď netreba preklad. Je to písané po slovensky...


Škrtla si ten riadok, ale aj ja som mala zafixované, že 2.1.2011 môžem napísať do archívu list s Návrhom na vyradenie registratúrnych záznamov za roky 1991-1999.

niekedy je dobré porozprávať sa o samozrejmých veciach.
Betina2
01.01.11,19:28
No super, takže vlastne bez ohladu na Zákon o účtovníctve prakticky všetky doklady vstupujúce nejakým spôsobom do priznania DPH alebo aj nie, kedže sa to týka aj neplatcov, budem musieť držať po dobu 10 rokov po roku, ktorého sa týkajú. Tak mi to prikazuje zákon o DPH. A to som si myslela, že konečne niečo vyradím....:rolleyes: Zase raz krásne zosúladené zákony....:mee: No ale ved žijeme na Slovensku a nie u našich západných susedov :(
Ak sa nad tým zamyslím, tak faktúru musím držať 10 rokov ale účtovný doklad k nej a teda vlastne doklad o spôsobe a forme zaúčtovania len 5 rokov? To ich akože mám oddeliť od tých originálov faktúr?
No vychádza mi z toho jedine - že všetko budem držať aspoň 10 rokov, aby som nemusela triediť, čo vyradiť a čo nie....aby som netriedila bločky a pokladničné doklady do 50 000 Sk a nad 50 000 Sk .....výnimkou sú tie mzdové a podobné záležitosti s predpísanou dlhšou dobou držania.
No a jednoznačne by som mohla po 5 rokoch vyradiť akurát tak bankové výpisy....hm..., ale tie mi zo všetkých agiend zaberajú v polici najmenej miesta :(
Rozalka
02.01.11,15:53
Len tak mimochodom, koľko rokov si odkladáte doklady z domácnosti? napr. SIPO - ak je uhradené bezhotovostne inkasom z účtu, vyúčtovanie energií, telefónne účty ap.
Stefan2005
02.01.11,17:03
Len tak mimochodom, koľko rokov si odkladáte doklady z domácnosti? napr. SIPO - ak je uhradené bezhotovostne inkasom z účtu, vyúčtovanie energií, telefónne účty ap.

ako sa podarí :).
Pozri aj
http://spravy.pravda.sk/sk_ekonomika.asp?r=sk_pludia&c=A060404_062839_sk_pludia_p01
http://www.etrend.sk/pravo/doklady-co-vyhodit-a-co-radsej-odlozit.html
Betina2
03.01.11,14:42
ako sa podarí :).
Pozri aj
http://spravy.pravda.sk/sk_ekonomika.asp?r=sk_pludia&c=A060404_062839_sk_pludia_p01
http://www.etrend.sk/pravo/doklady-co-vyhodit-a-co-radsej-odlozit.html

Určite aspoň počas premlčacej doby, teda minimu 3-4 roky po. Minule práve chcel muž triediť doklady a účty a bol prekvapený, že ak niečo zaplatil, tak už to nepotrebuje odkladať....asi ťažko by v prípade nezrovnalostí v ZSE žiadal na pošte ústrižky k platbám....s platbami z bankových účtov je to lepšie.
Často sa stáva, že si 2-3 roky myslíme, že sme za vodou, lebo máme všetko pekne poplatené a zrazu príde nedoplatok na platbu spred niekolkých rokov alebo mesiacov, ktorú ste určite už uhradili. No ale ak nemáte doklad o úhrade, neviete nič preukázať. Darmo tam ONI majú bordel, jednoducho to musíte zaplatiť znova. Bez dokladu nemáte žiaden argument.
Ester plus
26.11.12,13:11
List s list s návrhom na vyradenie registratúrnych záznamov má mať nejakú predpísanú formu?
Paula
26.11.12,13:21
rennka
03.12.12,10:43
Tiez sa nam nahromadlio dost dokladov a chceme to trochu preriedit. Ale neviem co sa mysli pod pojmom uctovne doklady (archivuju sa 5 rokov)? Mozu to byt napriklad aj nejake doklady o kupe tovaru alebo materialu bez DPH, alebo este ake doklady?
Tweety
03.12.12,10:47
Tiez sa nam nahromadlio dost dokladov a chceme to trochu preriedit. Ale neviem co sa mysli pod pojmom uctovne doklady (archivuju sa 5 rokov)? Mozu to byt napriklad aj nejake doklady o kupe tovaru alebo materialu bez DPH, alebo este ake doklady?
Účtovné doklady sú doklady, ktoré máš v účtovníctve.
§ 10 Zákon o účtovníctve
Účtovný doklad
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.
rennka
03.12.12,10:50
Dakujem Tweety, ale myslela som co konkretne (okrem faktur a blockov s Dph)