optimistka
31.12.10,13:16
ahojte, považujete plnú nádrž v aute natankovanú dnes 31.12.2010 za zásobu alebo nechávate to v N ??
jedna sa mi o natankovanie do nádrží ťahačov /11/, čo je dosť zaujímavá suma, tieto nastupujú hned 2.1. na cestu.
dík
durisovad
31.12.10,12:23
Ja by som to kvoli pripadnej danovej kontrole uctovala ako zasobu a do nakladov dala az na buduci rok.
KEJKA
31.12.10,12:26
nielen kvôli prípadnej kontrole, ale kvôli správnemu vykázaniu výsledku hospodárenia. PHM v nádržiach nie je spotreba, aj ked sa bežne účtuje do nákladov=spotreby´výdavkov, ale v rámci inventarizácie je potrebné takéto nespotrebované nákupy preúčtovať.
durisovad
31.12.10,12:30
Viem, ze uctovanie do spotreby nie je spravne, ale podnikatelia rozpisuju obycajne kilometre pocas roka tak, aby nebola vykazana nadspotreba alebo zasoba. Lenze masivne tankovanie posledny den roka by bolo kazdemu dost podozrive.
Rozalka
31.12.10,12:56
Sme v PU alebo v JU?
V PU rozhodne na zásobách, v JU samozrejme do výdavkov (ak bolo zaplatené v hotovosti).
bubkoch
31.12.10,13:09
ak kazdy rok 31.12. natankujes kazdu nadrz doplna, tak mas v nakladoch daneho roka skutocne naklady na PHM ...
je to tak spravne, aj u nas vo firme plati ze kazdy jeden mesiac musi v posledny den mesiaca sofer natankovat plnu nadrz
optimistka
31.12.10,13:24
jedná sa o PU, tiez sa to vo firme tak robí, že sa k posl. dnu v mesiaci tankuje doplna, snazim sa to chapat ako pripravu auta na dalsiu prevadzku - to naplnenie nadrže, ved ked aj vymením pneumatiky 31.12.2010, tak ich mam v N, aj ked ich nemam este pouzite na cesty, interna smernica by na to nepomohla ??
jedna sa o naftu vhodnote cca 5000,- €
durisovad
31.12.10,13:30
Pneumatiky mozu byt v nakladoch, ale myslim, ze na to hladis velmi optimisticky, ked predpokladas, ze tankovanie v posledny den roku vyriesi smernica, zvlast ak auta vyjdu na cestu az v novom roku, Keby vystartovali 31.12. rano, este by to mohlo byt v akom-takom poriadku.
Zoltán Kovács
31.12.10,13:42
ak kazdy rok 31.12. natankujes kazdu nadrz doplna, tak mas v nakladoch daneho roka skutocne naklady na PHM ...
je to tak spravne, aj u nas vo firme plati ze kazdy jeden mesiac musi v posledny den mesiaca sofer natankovat plnu nadrz


Nesúhlasím. AK to PHM neminieš, nemúže byť reč o nákladoch r. 2010 (v PÚ).
V JÚ to bude samozrejme výdavok r. 2010, ale vo výkaze o majetku a záväzkoch by som to uviedol.
optimistka
31.12.10,13:42
ja len polemizujem a hladam, ci sa da, ci nie
firma ma vlastne cisterny, z ktorých tankuje do svojich ťahačov, su tam meradla, keby sme do zasob vytiahli len zostatok v cisternach a to co je v autach, tak by slo do N
optimistka
31.12.10,13:50
ked kupim a obujem pneu na auta v posl den roka, tak je to podla mna to isté ako phm natankovane 31.12.
durisovad
31.12.10,13:58
ja len polemizujem a hladam, ci sa da, ci nie
firma ma vlastne cisterny, z ktorých tankuje do svojich ťahačov, su tam meradla, keby sme do zasob vytiahli len zostatok v cisternach a to co je v autach, tak by slo do N
A co knihy jazd a spotreba PHM? Ja by som to teda do nakladov stareho roka nedavala. Kvoli 5000 Eur moze byt pokuta ovela vyssia ako usetrenych 19 % na dani z prijmu..
KEJKA
31.12.10,14:03
ja len polemizujem a hladam, ci sa da, ci nie
firma ma vlastne cisterny, z ktorých tankuje do svojich ťahačov, su tam meradla, keby sme do zasob vytiahli len zostatok v cisternach a to co je v autach, tak by slo do N
špekulatívne a skreslené.
uznanie PHM do spotreby rieši ZDP, teda musia byť spotrebované = prejazdené. Vodiči predsa píšu nejaké stasky, či nie?
Ak sa to robí takto každý rok, tak vždy niekde na účte zásob je suma PHM v nádržiach.

ked kupim a obujem pneu na auta v posl den roka, tak je to podla mna to isté ako phm natankovane 31.12.
nesúhlasím - obutím si ich dala do spotreby.


A co knihy jazd a spotreba PHM? Ja by som to teda do nakladov stareho roka nedavala. Kvoli 5000 Eur moze byt pokuta ovela vyssia ako usetrenych 19 % na dani z prijmu..
presne tak.
marjankaj
31.12.10,14:14
Zákon o dani z príjmov.

§19

(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky

1. podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze, pričom ak táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze sa nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, vychádza sa zo spotreby preukázanej dokladom vydaným osobou, ktorej bolo udelené oprávnenie autorizácie podľa osobitného predpisu, 88a) alebo doplňujúcimi údajmi výrobcu alebo predajcu preukazujúce inú spotrebu pohonných látok; ak ide o nákladné automobily alebo pracovné mechanizmy, pri ktorých sa táto spotreba v osvedčení o evidencii alebo v technickom preukaze nezhoduje so skutočnou spotrebou pohonných látok alebo sa tam neuvádza, podľa preukázanej spotreby vrátane spotreby preukázanej vlastným vnútorným aktom riadenia, ktorý preukázateľným spôsobom určuje a odôvodňuje spôsob výpočtu spotreby pohonných látok, alebo
2. na základe dokladov o nákupe pohonných látok najviac do výšky vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel, alebo
3. vo forme paušálnych výdavkov do výšky 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne,