LubosBo
01.01.11,13:25
Od dnes sa zmenil zakon o fakturacii a pri uhradene faktury v hotovosti treba blocek z ERP pokial ma info neklame.

Ja sa chcem informovat ci postupujem spravne a legalne. Predpokladam, ze mna sa v tomto pripade tento "super" zakon netyka, ale opravte ma ak sa mylim.

Mam eshop. Okrem zasielania na dobierku, dorucujem tovar aj osobne zakaznikom. Aby zakaznici zbytocne nevymyslali, ja to nemal zbytocne komplikovane a aby som nemusel zo sebou vlacit hotovost (clovek nikdy nevie) tovar dorucujem len v pripade ak zakaznik uhradi tovar vopred na moj bankovy ucet a az po prijati platby mu ho dorucim. K tovaru zakaznikom prikladam aj fakturu, ktora sluzi zaroven ako dodaci aj zarucny list. V tomto pripade predpokladam, ze ERP ani blocek z ERP nepotrebujem, kedze neprijmam hotovost, ale opravte ma ak sa mylim.
rodina1
01.01.11,12:30
Od dnes sa zmenil zakon o fakturacii a pri uhradene faktury v hotovosti treba blocek z ERP pokial ma info neklame.

Ja sa chcem informovat ci postupujem spravne a legalne. Predpokladam, ze mna sa v tomto pripade tento "super" zakon netyka, ale opravte ma ak sa mylim.

Mam eshop. Okrem zasielania na dobierku, dorucujem tovar aj osobne zakaznikom. Aby zakaznici zbytocne nevymyslali, ja to nemal zbytocne komplikovane a aby som nemusel zo sebou vlacit hotovost (clovek nikdy nevie) tovar dorucujem len v pripade ak zakaznik uhradi tovar vopred na moj bankovy ucet a az po prijati platby mu ho dorucim. K tovaru zakaznikom prikladam aj fakturu, ktora sluzi zaroven ako dodaci aj zarucny list. V tomto pripade predpokladam, ze ERP ani blocek z ERP nepotrebujem, kedze neprijmam hotovost, ale opravte ma ak sa mylim.
No, od dnešného dňa mal platiť zákon o ERP v tom znení, že úhrada faktúry v hotovosti by mala ísť cez ERP. Avšak novelou tohto zákona sa táto povinnosť posunula na účinnosť od 1. 1. 2012.

http://www.porada.sk/t94807-p66-pokladnicne-blocky-budu-musiet-vydavat-aj-udrzbari-ci-uctovnici.html
(príspevok od LUBY)
KEJKA
01.01.11,17:45
Od dnes sa zmenil zakon o fakturacii a pri uhradene faktury v hotovosti treba blocek z ERP pokial ma info neklame.

Ja sa chcem informovat ci postupujem spravne a legalne. Predpokladam, ze mna sa v tomto pripade tento "super" zakon netyka, ale opravte ma ak sa mylim.

Mam eshop. Okrem zasielania na dobierku, dorucujem tovar aj osobne zakaznikom. Aby zakaznici zbytocne nevymyslali, ja to nemal zbytocne komplikovane a aby som nemusel zo sebou vlacit hotovost (clovek nikdy nevie) tovar dorucujem len v pripade ak zakaznik uhradi tovar vopred na moj bankovy ucet a az po prijati platby mu ho dorucim. K tovaru zakaznikom prikladam aj fakturu, ktora sluzi zaroven ako dodaci aj zarucny list. V tomto pripade predpokladam, ze ERP ani blocek z ERP nepotrebujem, kedze neprijmam hotovost, ale opravte ma ak sa mylim.
presne, ERP v takom prípade nepotrebuješ.
padro
02.01.11,16:23
je to tu trosku dopletene pises ze platia na ucet ale spominas hotovost... ja potrebujem vedie ci je mozne este stale brat hotovost, teda faktura+prijmovy, alebo to od 1.1 uz nie je mozne?
Dáša_
02.01.11,16:27
je to tu trosku dopletene pises ze platia na ucet ale spominas hotovost... ja potrebujem vedie ci je mozne este stale brat hotovost, teda faktura+prijmovy, alebo to od 1.1 uz nie je mozne?


ešte rok áno
rodina1
02.01.11,16:28
je to tu trosku dopletene pises ze platia na ucet ale spominas hotovost... ja potrebujem vedie ci je mozne este stale brat hotovost, teda faktura+prijmovy, alebo to od 1.1 uz nie je mozne?
Máš to napísané aj v príspevku č. 2.
Prečítaj si aj tému, ktorá je v odkaze.
padro
02.01.11,16:33
preto sa pytam ze mi volala uctovnicka ze uz nemozem, ... vraj nebolo schvalene len nieco s fiskalnym mudulom pre ERP.
rodina1
02.01.11,16:38
preto sa pytam ze mi volala uctovnicka ze uz nemozem, ... vraj nebolo schvalene len nieco s fiskalnym mudulom pre ERP.
Pošli účtovníčke novelu zákona o ERP aj to usmernenie z DÚ, čo som ti "pricapila" v príspevku č. 2
Dáša_
02.01.11,16:44
preto sa pytam ze mi volala uctovnicka ze uz nemozem, ... vraj nebolo schvalene len nieco s fiskalnym mudulom pre ERP.


http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2011oao.pdf



9. Otázka:
Podnikateľ predáva tovar, na predaný tovar vystavuje faktúry a pri úhrade faktúr v hotovosti
nepoužíva ERP. Môže takto postupovať aj po účinnosti novely zákona o ERP ?
Odpoveď
Povinnosť evidencie tržieb na ERP vyplýva daňovému subjektu, podnikateľovi v prípade
predaja tovaru za úhradu v hotovosti, alebo v prípade poskytovania služieb uvedených v § 2
písm. l) vyhlášky o ERP, podľa ktorej môžu daňové subjekty postupovať do 31.12.2011,
alebo uvedených v prílohe č. 1 zákona o ERP.
Podľa vyhlášky o ERP sa za úhradu v hotovosti nepovažuje úhrada pohľadávky, a to bez
ohľadu na deň prijatia platby (platba prijatá v hotovosti ako úhrada pohľadávky sa v ERP
neeviduje).
Podľa zákona o ERP sa však za tržbu považuje aj úhrada pohľadávky.
To znamená, že podnikateľ, ktorý za predaj tovaru alebo poskytovanie služby podliehajúcej
evidencii v ERP pred 30. decembrom 2010 prijímal tržby v hotovosti na základe vystavených
faktúr, t.j. úhrady pohľadávok nie je povinný evidovať na ERP, môže podľa vyhlášky o ERP
postupovať až do 31.12.2011.
padro
02.01.11,16:44
super dakujem... je tam ta otazka od danovakov vysvetlena:)
Composite
05.01.11,13:10
pochopil som to správne, že od 1/2012 musí ísť všetko cez ERP?

čiže už nebudem môcť dať chlapom peniaze na príjmový, ... proste bud všetko cez účty, alebo budem musieť v aute ťahať pokladňu?

alebo niečo predám, tak to isté?
Rasťo74
15.06.11,16:54
Ja som dnes volal na danový úrad ohľadom preberania penazí z nájmu: ja vystavujem faktúry oni mi donesú hotovosť ja im dám príjmový doklad, tak by to mohlo byť do konca roka 2011.
Ja mám pár prevádzok v ktorých už použivam pokladne s fiškálnimi modulmi, na základe toho že mám všetky pokladne urobené s FM by som mal už príjmať hotovosť len cez ERP mi povedali.
Trošku som zmetený tu píšete že novela sa presunula až od do konca 2011 a platí od 2012 a na DU niečo iné????
Poradťe čo s príjmom teraz som v pomikove čo mám robiť.
Rozalka
15.06.11,17:19
V prípade, že používaš ERP podľa nového zákona, na teba sa výnimka (predĺženie doby používania starších ERP do 31.12.2011) nevzťahuje.