Peter N.
01.01.11,19:11
Zdravím, mám už nejaký čas problém s relatívne novým radiátorom (má asi 4 roky). Kúri len vrchná časť a spodná polovica je úplne studená, čím dostatočne nevykúri miestnosť. Ostatné kúria celou plochou. Radiátor som odvzdušnil.
Sme bytovka a máme vlastné kúrenie bez pomerových meračov.
Podobný problém má ešte jedna suseda.

Vďaka
buchač
01.01.11,18:28
Zdravím, mám už nejaký čas problém s relatívne novým radiátorom (má asi 4 roky). Kúri len vrchná časť a spodná polovica je úplne studená, čím dostatočne nevykúri miestnosť. Ostatné kúria celou plochou. Radiátor som odvzdušnil.
Sme bytovka a máme vlastné kúrenie bez pomerových meračov.
Podobný problém má ešte jedna suseda.

Vďaka

Odvzdušňuje sa na najvyššom možnom poschodí ...pritom ale celá jedna vetva stúpačiek musí byť otvorená , t.j. , všetky radiátory pod odvzdušňovaným .
Odvzdušňuje sa až dovtedy , pokiaľ ide už len voda , bez žiadneho syčania prebytočného vzduchu ...
Merače na to nemajú žiaden vplyv ...
Peter N.
01.01.11,18:37
To všetko viem - ale my máme iba dve poschodia a z toho ten na do mnou má vlastné kúrenie, a podo mnou už byt nie sú. Takže v mojej vetve odvzdušňujem iba ja.
Odvzdušnil som pokiaľ išla voda.
Napriek tomu problém pretrváva a v týchto riadnych zimách to je dosť cítiť. Skúsite mi niečo poradiť?
doktor01
01.01.11,18:54
Zdravím, mám už nejaký čas problém s relatívne novým radiátorom (má asi 4 roky). Kúri len vrchná časť a spodná polovica je úplne studená, čím dostatočne nevykúri miestnosť. Ostatné kúria celou plochou. Radiátor som odvzdušnil.
Sme bytovka a máme vlastné kúrenie bez pomerových meračov.
Podobný problém má ešte jedna suseda.

Vďaka
Tento problém sa vyskytuje pri nesprávne nastavenej termoregulačnej hlavici, alebo pri poruchovom ventile (pri úplnom otvorení ventila sa ventil neotvorí úplne ale len čiastočne), prípadne nečistoty, ktoré bránia úplnému prietoku vody. V prietoku je určite problém, stačí prísť na to kde. Problém so zavzdušnením to nie je, nakoľko pri zavzdušnenom radiátore nehreje vrchná časť na konci radiátora (tak kde je vzduch).
PS: skús odstrániť len termoregulační hlavicu, ak to pomôže, tak je buď zle nastavená alebo vadná. Ak to nepomôže problémom bude nejaká zábrana, ktorá braní riadnej cirkulácii vody.
Tiež sa stáva, že teplota ohriatej vody nie je dostatočne teplá, aby vyhriala celý radiátor (ale to zrejme nebude tvoj problém nakoľko u susedov tento problém nie je).
220870
01.01.11,18:56
Pokiaľ išla voda!Dúfam že ste nevypústili všetku vodu!!!V tom prípade nieje v systéme dostatočný tlak.Problém môže byť aj v nedostatočne otvorenom spätnom ventile(samozrejme len vtedy ak na radiátoroch máte spätný ventil)
doktor01
01.01.11,19:08
Odvzdušňuje sa na najvyššom možnom poschodí ...pritom ale celá jedna vetva stúpačiek musí byť otvorená , t.j. , všetky radiátory pod odvzdušňovaným .
Odvzdušňuje sa až dovtedy , pokiaľ ide už len voda , bez žiadneho syčania prebytočného vzduchu ...
Merače na to nemajú žiaden vplyv ...
Nesúhlasím, odvzdušňovať sa dá aj každý radiátor zvlášť (aj keď radiátor nemá samostatný ventil na odvzdušnenie) a nie iba na najvyššom poschodí. Stačí uzavrieť ventil pod termoregulačnou hlavicou a trochu povoliť maticu ktorá spája radiátor s ventilom. V radiátore vznikne tlak vzduchu (nakoľko voda zo spodnej rúry začne vytvárať tlak a vzduch bude môcť unikať popri povolenej matici).
PS: mám to odskúšane, funguje to perfektne.
Peter N.
01.01.11,20:36
Dakujem za rýchle odpovede, vážení. Takže si to zhrňme: problém by mohol byť v troch veciach: a) chybná termoregulačná hlavica, b) nedostatočne otvorený spätný ventil, c) upchatý prietok v rúre.
Budem musieť teda zavolať inštalatéra, ale nebude to problém teraz cez vykurovaciu sezónu? Stačí, keď zavriem stúpačku? (mám ju v garáži hneď pod tou izbou) Budem musieť asi dosť vody vypustiť,hm?
220870
02.01.11,06:14
Si myslím ,že to bude úplne banálna chyba.Kurenár to vyriešené za pár minút.ešte by som dodal za d)nedostatočný tlak vo vykurovacom systéme
Peter N.
02.01.11,20:06
Tlak je dobrý, v tom problém určite nie je.
Julian
02.01.11,20:20
Som toho názoru, že je obmedzený prietok vody do radiátora.

Môže to byť spôsobené nejakou nečistotou priamo vo ventile (regulačnej hlavici), alebo je poddimenzovaný vstupný otvor regulačného ventila.

Pre prvý prípad odporúčal by som odmontovať-vykrútiť hlavicu a rýchlymi pohybmi postláčať ihlu ventila (ak je tam špina tak by to mohlo pomôcť).
V druhom prípade je možné prestaviť nastavenie na ventile alebo osadiť ventil s väčším prietokom.

A nevymenil si náhodou pôvodný radiátor za radiátor s väčším výkonom ? Ak áno tak je vstup poddimenzovaný a pomôže Ti jedine zväčšiť prietok na vstupnom ventile.
Peter N.
04.01.11,00:29
dakujem za vsetky odpovede a rady, dnes som problem vyriesil, teda nie sam, samozrejme. Chyba bola po b) priskrteny spätny vetil! Ale mal som to tak od montaze a nevsimol som si to. Kazdopadne, clovek sa uci cely zivot a uz budem mudrejsi aj co sa tyka radiatorov :-)
Teraz mam krasne teplucko, tak este raz dakujem!