maviem
01.01.11,20:25
chcem sa opýtať,manžel si doteraz uplatnoval vyrovnanie dane aj na mna.bola som na materskej dovolenke a potom nezamestnana.tak mu stale vratili.teraz som živnostnička,ale mam velmi malý príjem.nemam ani minimalnu mzdu mesačne.može si uplatniť aj na mna a vratia mu niečo?
veronikasad
01.01.11,19:46
chcem sa opýtať,manžel si doteraz uplatnoval vyrovnanie dane aj na mna.bola som na materskej dovolenke a potom nezamestnana.tak mu stale vratili.teraz som živnostnička,ale mam velmi malý príjem.nemam ani minimalnu mzdu mesačne.može si uplatniť aj na mna a vratia mu niečo?
Vlastným príjmom manželky u živnostníka sú úríjmy=tržby (nie základ dane). Ak tvoje tržby za rok 2010 sú nižšie ako 4025,70€, manžel si môže uplatniť NČZD vo výške rozdielu medzi 4025,70 a tvojimi tržbami.
Betina2
01.01.11,20:07
Vlastným príjmom manželky u živnostníka sú úríjmy=tržby (nie základ dane). Ak tvoje tržby za rok 2010 sú nižšie ako 4025,70€, manžel si môže uplatniť NČZD vo výške rozdielu medzi 4025,70 a tvojimi tržbami.

Za podmienky, že si okrem tohto príjmu nemala v roku 2010 žiaden iný ďalší vlastný príjem. Rodičovský príspevok ani prídavok na dieťa nie je vlastným príjmom (podobne ako ostatné štátne sociálne dávky).
Inak sa zosúčtujú vlastné príjmy manželky a ostatný postup je ten, ako písala Veronikasad.

Pozor materské - na rozdiel od rodičovského príspevku je považované za vlastný príjem manželky, preto ak ste poberali materské v roku 2010, treba miestne príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne ktorá materské vyplácala, požiadať o vystavenie Potvrdenia pre účely dane z príjmu za obdobie roku 2010 a kópiu potvrdenia priložiť k DP resp k Žiadosti o vykonanie RZ dane manžela.
Trvá im to obvykle do 7 dní a pošlú Vám to na trvalú adresu, ak si o to zažiadate. Alebo si dohodnete osobné vyzdvihnutie.