erika123
01.01.11,20:57
mám mnoho dobrých nápadov na biznisy, ktoré by mohli fungovať v rukách už existujúcich podnikov/podnikateľov.. existuje nejaky sposob, ako tieto napady predat/ponuknut a mat z toho nejaky zisk? ako to funguje? vopred dakujem za odpovede.. prajem vsetkym super rok 2011
Dantess
01.01.11,20:15
Chlapík, čo prvý doniesol hromadné nakupovanie na SVK išiel najprv s nápadom za jednou veľkou firmou s milionovými obratmi, že by to rozbehli spolu. Dal svoje nápady tej firme a tá firma to zrealizovala bez neho. Podnikanie na Slovensku... Samozrejme existujú rôzne zmluvy o mlčanlivosti, ale tie sú prakticky na nič.
misomiso
01.01.11,20:24
Ano, presne takto to funguje. Jedina sanca (aj to nie 100%) je u veci, ktore sa daju patentovat (lebo nie vsetko sa da).

Uz tu bolo 20 takycho tem na Porade....
padro
01.01.11,20:29
ja viem zase o jednom produkte, clovek si to dal vyrobit v jednej firme, oni mu povedali ze sa to neda vyrobit aby to bolo uplne funkcne a za nejaku doby prisli s tym ako s vlastnym vynalezom
Marek Mahdal
01.01.11,20:38
Nechcem Ta sklamat, ale napad je bezcenny. Neexistuje trh napadov. Podstatna je realizacia, zanietenie, skusenosti ludi, ktori budu napad implementovat, atd.
Podnikatel (investor) skor kupi Tvoje sluzby. Ak si presvedceny, ze nejaky obchodny zamer bude fungovat a si ochotny tomu obetovat svoj cas a nadsenie pre vec a jedine co chyba su peniaze, to je moznost kde mozes potencialne prist (v pripade uspechu) k zisku.
Ale predajom napadu to nepojde.

Navyse ak mas napad, o ktorom si myslis, ze je unikatny, tak si len slabo googlil :)
Dáša_
01.01.11,20:59
ja viem zase o jednom produkte, clovek si to dal vyrobit v jednej firme, oni mu povedali ze sa to neda vyrobit aby to bolo uplne funkcne a za nejaku doby prisli s tym ako s vlastnym vynalezom

Keď ono občas ani nie je problém vyrobiť, ale predať - to je umenie ...
Marek Mahdal
02.01.11,07:36
Chlapík, čo prvý doniesol hromadné nakupovanie na SVK išiel najprv s nápadom za jednou veľkou firmou s milionovými obratmi, že by to rozbehli spolu. Dal svoje nápady tej firme a tá firma to zrealizovala bez neho. Podnikanie na Slovensku... Samozrejme existujú rôzne zmluvy o mlčanlivosti, ale tie sú prakticky na nič.

Toto mi pride trochu ako flame. Nebol to predsa jeho napad, len to videl inde a inspiroval niekoho k realizacii. Firma zjavne nepocitovala potrebu "chlapika", resp. vyhodnotila, ze pre tento projekt nema co priniest.

Ked mi niekto povie, ze ak by mal peniaze tak by si kupil nove Volvo. A ked si ho nasledne ja kupim, tak ma obvini, ze som mu ukradol napad?
Myslim, ze presne to urobila firma - "chlapik" poukazal na dobre vlastnosti produktu (volvo) a tak sa firma rozhodla do projektu investovat (kupit). Ale nepotrebuje tam sofera (chlapika), pretoze to firma zvladne sama, resp. mam vo firme omnoho skusenejsieho sofera (projektoveho manazera, marketera, atd.)

Myslim, ze chlapik len zlyhal v presvedceni zastupcov firmy, ze on je ten pravy-orechovy, ktory tento projekt rozbehne k fin. uspechu.
profesional
02.01.11,07:47
Samotny napad nejaku velku hodnotu nema. Avsak mal by hodnotu a dal by sa aj predat aj chranit ak by si:

Spisal specifikaciu produktu alebo sluzby
Spisal kompletny procesny manual pre uplnu cinnost spolocnosti poskytujucu tovar a sluzby
Zaregistroval na svoje naklady ochrannu zmanku k produktu alebo sluzbe
Spisal franchisingovy manual.

A nasledne mozes ponuknut cely napad ale uz spracovany do detailov a procesov ako fransizu,. Vo svete je to bezne a aj u nas sa to skor alebo neskor rozbehne.

V kazdom pripade iba napad sa predat neda. Ale uz cely system fungovania firmyt zalozeny na napade aj sio vsetkym co k tomu patri sa predat da.
erika123
02.01.11,19:17
Ano, presne takto to funguje. Jedina sanca (aj to nie 100%) je u veci, ktore sa daju patentovat (lebo nie vsetko sa da).

Uz tu bolo 20 takycho tem na Porade....

dakujem misomiso... ak mas link na nejaku temu skus mi ju poslat, prosim... skusala som nieco podobne vyhladat, no nepodarilo sa mi to... vopred dakujem
erika123
02.01.11,19:33
Samotny napad nejaku velku hodnotu nema. Avsak mal by hodnotu a dal by sa aj predat aj chranit ak by si:

Spisal specifikaciu produktu alebo sluzby
Spisal kompletny procesny manual pre uplnu cinnost spolocnosti poskytujucu tovar a sluzby
Zaregistroval na svoje naklady ochrannu zmanku k produktu alebo sluzbe
Spisal franchisingovy manual.

A nasledne mozes ponuknut cely napad ale uz spracovany do detailov a procesov ako fransizu,. Vo svete je to bezne a aj u nas sa to skor alebo neskor rozbehne.

V kazdom pripade iba napad sa predat neda. Ale uz cely system fungovania firmyt zalozeny na napade aj sio vsetkym co k tomu patri sa predat da.

http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif wow... dakujem profesional, naozaj super odpoved.. myslis, ze existuje sluzba niekoho, kto by mi s tym pomohol? vopred dakujem
misomiso
02.01.11,19:54
http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif wow... dakujem profesional, naozaj super odpoved.. myslis, ze existuje sluzba niekoho, kto by mi s tym pomohol? vopred dakujem
Urcite ti odpovie aj Profesional, ale zatial ti to napisem ja. Neexistuje, musi to spravit sam autor. Nikoho ineho nebude trapit, ze ty chces zbohatnut na svojom napade. Kazdy sa pyta iba, co z toho moze mat on. Ak mu ponuknes hotovy system, mozete sa dohodnut. Pokilal ti chybaju financie a skusenosti, sku sa spojit s ludmi z tvojho okolia, ktorym doverujes. Al pozor, dva detaily - vzdy ides aj ty do rizika (AJ pret, ze aj oni idu, logicky) a navyse aby sa s tebou bavili, musis ich presvedcit.

Ja som bol tiez taky naivny, ze ked som zalozil firmu, a zacal sa o nas zaujimat prvy vyznamny zahranicny partner (konkurent, ktory v zap. Europe vyraba to iste), tak som sa opytal, ci nas chce kupit. On na to, ze v buducnosti mozno, ale ak, tak iba so mnou. Ze sa nijako nemieni zacat ucit po slovensky a jazdit po rozbitych cestach na vychod Slovenska, aby to tam kontroloval. Cize zisk bez prace sa nekonal. Nadalej to tu riadim ja, a momentalne pre neho nieco vyrabame (okrem nasej vlastnej produkcie). Jednoducho vyrabame prenho preto, ze vieme ako, ze nam to netreba 5 x vysvetlovat, ze mu staci objednat a ma to. Pokial je spokojny s kvalitou a cenou, bude odoberat. Akonahle nebude spokojny, prestane. Samozrejme, dnes uz to chapem, preco by mal platit za moju firmu a nasledne sa starat, aby ju tu kdesi, kde lisky davaju dobru noc zveladoval, ked moze outorcovat konkretne vyrobne operacie? Samozrejme - ma to drahsie, musi platit aj nas zisk, ak by firmu priamo vlastnil, tak by platil iba pracu ludi vo vyrobe. No za tu "usporu" mu to nestoji.

Rovnake je to aj s napadmi. Realizacia napadov so sebou nesie vela usilia, penazi a skryva v sebe velke riziko neuspechu. Ak ide o moj vlastny napad, ktory mam zadarmo a verim tomu, tak sa do toho mozem pustit a risknut to. No ak mam niekomu platit za napad, ktoreho uspech je "vo hviezdach"...
Marek Mahdal
02.01.11,20:09
existuje sluzba niekoho, kto by mi s tym pomohol? vopred dakujem

Su firmy, ktore sa specializuju na podporu startupov. Vedia ponuknut know-how a sprostredkovat stretnutia s investormi. U nas je myslim iba jedna, ktora ma za sebou aj realne vysledky. Specializuje sa vsak na prevzne internetove projekty. Kedze tu nemozem uverejnit reklamu, v pripade zaujmu Ti poslem link do ss.

Dalej, existuju firmy, ktore Ti za poplatok vypracuju biznis plan za ucelom zisku statnych ci EU dotacii (da sa tiez pouzit na prezentaciu potencialnym angel investorov)

Nejde vsak stale o predaj napadu, ale o ziskanie investicie na jeho realizaciu.
dragan.michal
02.01.11,21:15
myslím, že keď tu dám link na http://startupcamp.sk/ tak to nebude brať nikto ako reklamu. Ide o stretnutie investorov s ľudmi, ktorí majú nápady, ale chýba im investícia.

Čo sa týka rôznych startupov. Myslím, že nie je problém založiť startup aj bez peňazí. Myslím, že to je výhoda. Stačí si zbúchať jednoduchú web stránku a ak sa podarí získať zákazníkov aj cez takú stránku tak to môže fungovať. Aspoň si otestujete, či niekto o daný produkt/službu má záujem.

Až následne ak je záujem tak doladujete veci. Je pravda, že s investíciou by to išlo rýchlejšie, ale ak nie sú financie, tak sa aspoň človek viac snaží a hlavne prípadná strata ho tak nebolí
misomiso
04.01.11,08:30
myslím, že keď tu dám link na http://startupcamp.sk/ tak to nebude brať nikto ako reklamu. Ide o stretnutie investorov s ľudmi, ktorí majú nápady, ale chýba im investícia.

Čo sa týka rôznych startupov. Myslím, že nie je problém založiť startup aj bez peňazí. Myslím, že to je výhoda. Stačí si zbúchať jednoduchú web stránku a ak sa podarí získať zákazníkov aj cez takú stránku tak to môže fungovať. Aspoň si otestujete, či niekto o daný produkt/službu má záujem.

Až následne ak je záujem tak doladujete veci. Je pravda, že s investíciou by to išlo rýchlejšie, ale ak nie sú financie, tak sa aspoň človek viac snaží a hlavne prípadná strata ho tak nebolí

:) iba taky detail - zadavatelovi islo o to, ako napad predat a nenechat si ho ukradnut. Ked to zverejnis, tak to hned vyuzije niekto, kto uz je v danej oblasti etablovany (ma vacsie skusenosti, kapital a pod).
profesional
05.01.11,15:18
Takze odpoved na tvoju otazku znie aj ano aj nie.

Samotny napad si musis popisat najprv ty.
Hruby system fungovania produktu alebo sluzby ako aj samotny system fungovania firmy si musis popisat opat znova ty.

Nasledne sa na to cele musi pozriet pravnik. Budes sa cudovat, ale asi kazdy stvrty napad co skrsne v hlave slovakov je s ohladom na nasu legislativu nerealizovatelny. Ked ti da pravnik k tomu analyzu ze je to vsetko Ok a to co chces urobit je zrealizovatelne v sulade s nasim pravom, tak prichadza business analyza.

Ezistuju firmy co sa specializuju na procesne business analyzy. Avsak takato vec nie je lacna. Za procesnu analyzu noveho napadu plus vypracovanie franchisingoveho manualu tie lacnejsie beru od 100.000 Eur hore. Tj. oni ti to za tie peniaze spracuju tak, ze uz budes musiet len hladat zaujemcov o franchizu.
Kedze predaj franshizingovych licencii je celkom fajn biznis, tak je jasne ze aj oni si z toho nieco chcu uchmatnut. Preto take ceny..
Ak je napd dobry, je tu predpoklad ze len po 1 licencii pre SR a pre CR by sa ti malo vratit vsetko co do toho das.
A zvysok je uz potom len na tebe..