limesa
02.01.11,08:28
Dobrý ráno milí poraďáci a všetko najlepšie do nového roka.

Mám takýto problém. Ak nám dodávateľ dodá tovar napr. za november aj december 2010 a vystaví nám jednu - súhrnnú faktúru , kde uvedie dátum dodania december 2010 a uvedie na faktúru odkaz na § 69 odst. 12 zák. o DPH, čo znamená , že ide o samozdanenie, môžem v decembri uviesť dph na vstupe aj výstupe? A v prípade, že dodávateľ nám vystaví faktúru až vo februári za dodávku uskutočnenú v novembri 2010? Musím podať dodat. DPH alebo ak mi je známe, že došlo k dodávke tovaru v novembri 2010, tak mi vznikne daňová povinnosť za november, ale na základe akého dokladu, keď mi faktúru vystaví a pošle vo februári 2011? Mám jednu veľkú firmu, ktorej je jedno kedy vyfakturuje dodávku tovaru a to sme ich už niekoľkokrát upozorňovali, písali, telefonovali, ale nič.Ako si mám vysveľovať, že za vyhotovenie faktúr je zodpovedný platiteľ, ktorý tovar dodal? Za odpovede ďakujem.
Pekný deň.
KEJKA
02.01.11,13:48
ak je to dodávateľovi jedno, tebe ako odberateľovi to jedno byť nemôže.
Z-DPH podľa mňa hovorí jasne týka sa samozdanenia pri intrakomunitárnych dodávkach - mimo témy
(1) Daňová povinnosť pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu vzniká

a) 15. deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, keď sa uskutočnilo nadobudnutie tovaru, alebo
b) dňom vyhotovenia faktúry, ak bola faktúra vyhotovená pre nadobúdateľa tovaru pred 15. dňom podľa písmena a).

(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené, ak by takýto tovar bol považovaný za dodaný v tuzemsku.
=====================
ak nemôžeš splniť termíny, lebo nevieš ceny, čo by som sa čudovala /obchody sa uzatváraju aj s cenami vopred/, tak potom jedine dodatočne DP DPH.
a_je_to
02.01.11,15:25
Kejka pozor .... nejde o nadobudnutie z iného štátu EU podľa § 69, ods. 6, ale dodanie kovového odpadu v tuzemsku podľa § 69, ods. 12. Daňová povinnosť vzniká nie podľa § 20, ods. 1, ale podľa § 19. Podľa § 49, ods. 2, písm. b a § 51, ods.1, písm. b sa možno domnievať, že príjemca kovového odpadu aj bez došlej faktúry má povinnosť vypočítať DPH z dodávky podľa vzniku daňovej povinnosti a uviesť ju do záznamov DPH podľa § 70 a na základe tohto uvedenia hneď uplatniť aj odpočet. Aj keď nemá ešte faktúru podľa § 71, ods. 7, posledná veta, ktorú je dodávateľ povinný vyhotoviť podľa § 71, ods. 1, teda do 15 dní. Podľa mňa sa nefakturovaním dodávateľ dopúšťa porušenia § 71, ods. 1, ale v zmysle ostatného to asi nezbavuje príjemcu kovového odpadu povinnosti uviesť plnenie podľa dodaného množstva a zmluvných cien v zdaňovacom období do svojich záznamov DPH, samozdaniť a hneď aj uplatniť odpočet ešte v roku dodania. Dodávka kovového odpadu ... ak bude došlá faktúra meškať „cez rok“ sa zaúčtuje na 5xx/326 ... a neskoršia došlá faktúra už ako ... nezdaniteľné plnenie. Neviem, či k tejto problematike nie je nejaké opatrenie drsr, ale podľa ZoDPH mi to vyplýva takto.
limesa
03.01.11,07:27
Veľmi pekne ďakujem.

Pekný deň.
nedielka
26.01.11,08:49
Prosim Vas pekne, uz som poslala DPH za 4Q 2010 a teraz mi klient dodal fakturu za prijem tovaru zo zahranicia z dna 13.12.2010..mozem to samozdanit v tomto 1.Q 2011?