IvetaH
02.01.11,11:36
Dobrý deň,
vážení kolegovia, prepočítavam si tu rôzne veličiny a prišla som pri výpočte výšku dôchodku k takémuto záveru:
lepšie je platiť posledných 15 rokov z maxima ako 30 rokov z minima.
Prosím vás, dobre som to počítala?
JANA LC
29.03.13,09:11
Dobrý deň, prosím Vás, Sociálna poisťovňa mi dá informácie ?:

- POMB - môj priemerný osobný mzdový bod,
- ODP - môj súčet obdobia dôchodkového poistenia,

alebo, ako sa k týmto údajom dostanem ?

Ďakujem za odpoveď !
veronikasad
29.03.13,09:12
Dobrý deň, prosím Vás, Sociálna poisťovňa mi dá informácie ?:

- POMB - môj priemerný osobný mzdový bod,
- ODP - môj súčet obdobia dôchodkového poistenia,

alebo, ako sa k týmto údajom dostanem ?

Ďakujem za odpoveď !
Vyžiadaj si z ústredia SP priebeh svojho dôchodkového poistenia. Vo výpise budeš mať svoj osobný mzdový bod od roku 1984 (ak si od tejto doby bola dôchodkovo poistená)
JANA LC
29.03.13,09:40
Vyžiadaj si z ústredia SP priebeh svojho dôchodkového poistenia. Vo výpise budeš mať svoj osobný mzdový bod od roku 1984 (ak si od tejto doby bola dôchodkovo poistená)

Ďakujem, veronikasad,
medzičasom som našla túto odpoveď zo sociálky, ak by tiež niekomu pomohla. Myslím si, že o výške predpokladaného starobného dôchodku, by sme sa mali zaoberať oveľa skôr, aby sa dalo ešte niečo napraviť.


Odpoveď Sociálnej poisťovne z internetu:

Z uvedených dôvodov Sociálna poisťovňa nemôže poskytovať poistencom predbežné informácie o prípadnom nároku na dôchodok bez podania žiadosti o tento dôchodok. Orientačne si poistenec môže vypočítať sumu starobného dôchodku pomocou kalkulačky, ktorá je k dispozícii na internetovej stránke Sociálnej poisťovne. Údaje o osobných vymeriavacích základoch poistenca, ktoré získal od roku 1984 a ktoré sa nachádzajú v evidencii Sociálnej poisťovne, si poistenec môže nájsť v informácii o stave individuálneho účtu poistenca a informácii o zmenách stavu individuálneho účtu poistenca. Informáciu o stave individuálneho účtu poistenca, ktorá obsahuje údaje do 31. decembra 2003, už poisťovňa zaslala všetkým poistencom, ktorých údaje sa nachádzajú v jej evidencii. O sprístupnenie informácie o zmenách stavu individuálneho účtu poistenca, ktorá obsahuje údaje po 31. decembri 2003, môžete požiadať písomne alebo elektronicky.
veronikasad
29.03.13,09:46
Janka, súhlasím. Práve v tom výpise máš údaje, ktoré môžeš použiť pre predbežný výpočet SD na kalkulačke SP. Rovnako si môžeš skontrolovať, či máš v evidencii SP všetky doby dôch.poistenia - ak niektoré chýbajú (zamestnávatel neodovzdal ELDP) tieto obdobia "dohľadať".
JANA LC
29.03.13,10:26
Janka, súhlasím. Práve v tom výpise máš údaje, ktoré môžeš použiť pre predbežný výpočet SD na kalkulačke SP. Rovnako si môžeš skontrolovať, či máš v evidencii SP všetky doby dôch.poistenia - ak niektoré chýbajú (zamestnávatel neodovzdal ELDP) tieto obdobia "dohľadať".


Doteraz som prehľadávala všetky možné zásuvky, ale ten výpis , ktorý už sociálka posielala - nemám. Sťahovali sme sa pred pár rokmi, asi sa to vtedy niekam založilo, ale viem, že tam bolo všetko v poriadku, nič mi tam nechýbalo.
Idem napísať žiadosť, nech mi to pošlú,
ale keď budem mať čas, tak vybehnem do sociálky, či sa dá vybaviť elektronický prístup k inf. o zmenách stavu individuálneho účtu aj pre zamestnanca, ja som zamestnaná, bývam mimo mesta, a skoro všetko riešim elektronicky. Ak by sa to dalo, tak by som si to mohla hocikedy prezerať a vedieť na čom som.

Ešte raz vďaka !
JANA LC
29.03.13,11:31
Píšem tú žiadosť, a nejako som sa zamotala, neviem ako mám správne štylizovať, aby mi naozaj poslali za celé obdobie dôchodkového poistenia:

od veronikasad - Žiadam o priebeh svojho dôchodkového poistenia.

alebo: Žiadam o zaslanie písomnej informácie o stave svojho individuálneho účtu.???

A ďalej, tam je písané, že už výpis do 31. decembra 2003 poslali, a že potom treba požiadať raz ročne každý rok o zmenách stavu individuálneho účtu, ktorý spravia po mesiacoch, to znamená, že keď som ten výpis do 31.12.2003 stratila a každý rok som nepožiadala o zmenách stavu svojho individuálneho účtu, tak sa nedopátram , aký je môj priemerný osobný mzdový bod, len keď skutočne pôjdem do dôchodku ?
Teraz v apríli budem /teda môžem/ prvý krát požiadať o tie zmeny stavu môjho individuálneho účtu a oni mi pošlú len rok 2012 do 60 dní ???

Alebo len zbytočne stresujem, a oni mi pošlú za celé obdobie môjho dôchodkového poistenia ?

Prosím, vyjadrite sa, rada by som už v tom mala jasno.
Kvaka
29.03.13,11:54
Na určenie OMB za jednotlivé roky ti stačí mať doma potvrdenia o príjmoch, akékoľvek, kde zistíš, z akého VZ boli platené odvody. Do roku 2003 si vyžiadaj kópiu strateného dokladu. Ak neodkladáš tieto doklady, najlepšie bude, ak si to pôjdeš zistiť do nejakej pobočky SP.