lolaci
02.01.11,11:49
Dobrý deň,
rada by som sa opýtala, či by mi niekto nevedel poradiť ???
Dňa 17.1.2011 mi končí rodičovská dovolenka po 3 rokoch a môj zamestnávateľ mi povedal, že ma už nezamestná, lebo ma nepotrebuje na danú funciu a dá mi výpoveď. Rada by som sa opýtala či mám u neho nárok na odstupné a ak áno na aké ???
ďakujem za akúkoľvek radu
Oľga
ivka70
02.01.11,10:54
Mas narok na vypovednu dobu aj na odstupne, lebo vypoved ti moze dat len kvoli zruseniu pracovneho miesta.
Vypovedna doba, ak dostanes 18.1. vypoved, zacne plynut 1.2. a bude trvat 2 mesace, alebo 3 mesiace, ak si u zamestnavatela zamestnana aspon 5 rokov.
V poslednej vyplate dostanes aj odstupne, ktore je rovnako 2 alebo 3 mesacne podla poctu rokov zamestnania.
lolaci
02.01.11,11:21
Ahoj Ivka,
ďakujem za radu, som u zamestnávateľa od 1.2.1997. Len on ma nechce ani na výpovednú dobu, vraj nevie čo by som robila, keď zmenšil firmu a robí si všetko sám, keďže nemal financie. Proste mi povedal, že mi dá výpoveď a basta a vôbec neviem či od neho dostanem nejaké odstupné....n je to ťažké, keď po rodičovskej ti zamestnávateľ toto oznámi a nepomôžem si ...
ďakujem
Oľga
veronikasad
02.01.11,12:50
Ahoj Ivka,
ďakujem za radu, som u zamestnávateľa od 1.2.1997. Len on ma nechce ani na výpovednú dobu, vraj nevie čo by som robila, keď zmenšil firmu a robí si všetko sám, keďže nemal financie. Proste mi povedal, že mi dá výpoveď a basta a vôbec neviem či od neho dostanem nejaké odstupné....n je to ťažké, keď po rodičovskej ti zamestnávateľ toto oznámi a nepomôžem si ...
ďakujem
Oľga
Olga, nedaj sa "dotlačiť" od zamestnávatela, aby si sama žiadala o skončenia pracovného pomeru dohodou alebo dávala výpoveď, lebo nárok na odstupné ti nevznikne.

Ak zamestnávatel nemá po skončení RD pre teba miesto, musí ti dať výpoveď on. Oznám mu písomne, že dňa .... ti končí RD a nastupuješ do práce. Ak pre teba prácu nemá, musí ti dať výpoveď. V priebehu výpovednej doby môžeš skončiť pracovný pomer dohodou (s nárokom na odstupné). Pri podpisovaní dohody daj pozor, aby v nej bol uvedený dôvod § 63 odst. 1) prísm. b) Zákonníka práce.
ivka70
02.01.11,13:42
Ak pre teba pocas vypovednej doby nema pracu, je to jeho problem, zakonnik prace o tom hovori ako o prekazke na strane zamestnavatela, ktora je platena priemernou mzdou. Teda budes doma aon ta bude platit proemernou mzdou.

Zamestnavatel ma este dalsiu moznost - dohodnut sa s tebou na ukonceni pracovneho pomeru a do dohody definovat aj odstupne.
V tvojom pripade by som suhlasila, keby to odstupne bolo tak 4-5mesacne (mas narok na 3 mesiace vypovednej doby + 3 mesacne odstupne, tak toto by bol kompromis).
Nedaj sa do nicoho dotlacit, kludne cokolvek, co ti da na podpis, konzultuj s pravnikom, oplati sa ti mala investicia. :)
lolaci
07.01.11,09:56
ďakujem za radu :-)