milanr
01.12.05,08:18
Zam-nec obdržal predvolanie svedka na súd. Keď som si pozrela v ZP ide o prekážku v práci vo všeobecnom záujme a zam-teľ je povinný poskytnúť zam-covi prac. voľno bez náhrady mzdy. Súčasťou predvolania však bolo "Potvrdenie zam-teľa o ušlej mzde". Nikdy som sa s tým ešte nestretla. Poraďte, ako mám postupovať. Zam-nec je odmeňovaný mes. mzdou (napr. 10000,- Sk) a pracuje po-pi (TFPČ 7,5 h), máme pružný prac. čas. Ako mu vypočítam čistú hodinovú mzdu (t.j. po odpočítaní poistného a dane z príjmu). Akým spôsobom mu potom zrazím vyplatenú ušlú mzdu ? Zaplatí aj zam-teľ z ušlej mzdy odvody ?!:confused: Poraďte, prosím !!!
Aňuška
01.12.05,07:43
Zam-nec obdržal predvolanie svedka na súd. Keď som si pozrela v ZP ide o prekážku v práci vo všeobecnom záujme a zam-teľ je povinný poskytnúť zam-covi prac. voľno bez náhrady mzdy. Súčasťou predvolania však bolo "Potvrdenie zam-teľa o ušlej mzde". Nikdy som sa s tým ešte nestretla. Poraďte, ako mám postupovať. Zam-nec je odmeňovaný mes. mzdou (napr. 10000,- Sk) a pracuje po-pi (TFPČ 7,5 h), máme pružný prac. čas. Ako mu vypočítam čistú hodinovú mzdu (t.j. po odpočítaní poistného a dane z príjmu). Akým spôsobom mu potom zrazím vyplatenú ušlú mzdu ? Zaplatí aj zam-teľ z ušlej mzdy odvody ?!:confused: Poraďte, prosím !!!
Najprv by som si vypočítala čistú mzdu akoby pracoval celý mesiac.
Potom by som túto mesačnú čistú mzdu podelila počtom pracovných
hodín v mesiaci. Tak by som dostala čistú mzdu na 1 hod. a túto
sumu uviedla do potvrdenia.
Pre skutočnú výplatu by som mu vypočítala mzdu bez toho 1 dňa
/preplatí súd/ a nahlásila na SP prerušenie - neplatené voľno.
Ak by to nebol celý deň, tak mzda bez neodpracovaných hodín a
prerušenie na SP sa nedáva.
milanr
01.12.05,09:17
Neviem, či pre tento konkrétny prípad môžem použiť prerušenie poistenia, pretože to nie je neplatené voľno. Zam-nec dostnane vyplatenú ušlú mzdu a zamestnávateľ mu je povinný ju zraziť zo mzdy. Tak to je uvedené aj v tom "Potvrdení". Neviem si s tým rady, ľudkovia pomôžte !!!
Lanaj
01.12.05,16:49
Súhlasím s Aňuškou.
Súd síce preplatí svedkovi ušlú mzdu, ale vo vzťahu zamestnanec a zamestnávateľ ide o neplatené voľno, a teda prerušenie poistenia (pokiaľ samozrejme trvalo celý deň). Na potvrdení je síce formulácia zraziť zo mzdy, ale je to skôr myslené nevyplatiť mzdu.
milanr
02.12.05,07:12
Poraďáci, potrebujem to už niejako uzavrieť. Usmernite moje myšlienkové pochody, prosím !!!
1. Takže vzťah zam-nec a zam-teľ posudzujem ako prekážku podľa § 136 ods 1 a § 137 ods 2a) ZP - to bude neplatené voľno. Odovzdám RLFO na SP (môže byť na 1 liste, ak pôjde iba o 1 deň ?). Odvody do SP za tento deň neplatí zam-nec ani zam-teľ. Do ZP nehlásim nič. VZ zam-ca bude nad 6500,- Sk, takže preddavok na ZP zaplatí z toho, čo skutočne zarobí. Má zam-teľ žiadať zam-ca, aby mu zaplatil preddavok (10%) za ten 1 deň NV ?! Alebo to platí iba vtedy, keď sa dopláca do min. VZ ?
2. Výpočet ušlej mzdy napr. z mes. mzdy 10000,- Sk a TFPČ - 37,5 h
- 1340,- Sk (poistné SP+ZP 13,4%)
- 253,- Sk (daň po odpočítaní NČ)
8407,- Sk čistá mzda / 165 h (fond v 12/2005 vrátane sviatku 26.12. - ten bude preplatený priemerom ako neodpracovný sviatok). Čistá hod. mzda = 50,95 Sk. Nie som si istá tým fondom ?
3. Zamestnancovi preplatenú ušlú mzdu nezrazím, v dochádzke to evidujem ako neplatené voľno. Pomôžte, poraďte mi to dotiahnúť do konca.
milanr
05.12.05,07:34
Ľudia dobrí, ľudia zlatí dúfala som, že sa niekto z vás už stretol vo svojej praxi s takýmto prípadom. Poraďte, keď to urobím podľa postupu uvedeného v príspevku č. 5, bude to O.K ?! Dajte niejakú radu ako to poriešiť, dosť mi to súri ! Čakám a díky.
Lanaj
06.12.05,18:55
Podľa mňa ten postup je správny - bod č. 2 a 3.

K bodu č. 1
Má zam-teľ žiadať zam-ca, aby mu zaplatil preddavok (10%) za ten 1 deň NV ?! Prečo? Však ani zamestnávateľ neodvedie 10% z nevyplatenej mzdy.
milanr
07.12.05,12:58
Máš pravdu jemu sa zníži VZ o ten 1 NV a nakoľko to bude viac ako min. VZ=6500,- Sk , tak odvedie preddavok na ZP iba z toho, čo skutočne zarobí v 12/2005.Vďaka, že si sa ozvala, aspoň nikto mi pomohol.
Peťo
07.12.05,13:32
K výpočtu priemernej čistej /mesačnej resp.hodinovej/ mzdy pre účely peňažných plnení , viď § 134 ods. 9 ZP . Pekný deň.
milanr
09.12.05,08:12
Nie som si istá, či sa § 134 ods. 9 ZP vzťahuje na tento prípad, nakoľko pri výpočte ušlej mzdy treba použiť čistý hodinový zárobok a nie PRIEMERNÝ čistý hodinový zárobok.
Peťo
09.12.05,09:15
Nie som si istá, či sa § 134 ods. 9 ZP vzťahuje na tento prípad, nakoľko pri výpočte ušlej mzdy treba použiť čistý hodinový zárobok a nie PRIEMERNÝ čistý hodinový zárobok.

Je to prekážka v práci, a za prekážky sa poskytuje alebo neposkytuje náhrada mzdy /vo výške priem.zárobku/. Náhrada mzdy zo strany zamestnavateľa neprichadza do úvahy /pokiaľ to niekde za -teľ nemá zakotvené/, zamestnanec sa môže domáhať náhrady len v rámci osobitných predpisov na prislušnom súde. Pekný deň.