Tunco
02.01.11,15:39
Zdravím Vás! Ja, ako nezamestnaný som sa rozhodol využiť podnikateľský príspevok na podnikanie - účtovníctvo a administratívne činnosti. Avšak školím sa aj pre nemenovanú spoločnosť ako finančný maklér. Moja otázka znie, ak dostanem sprostredkovateľskú zmluvu od finančnej spoločnosti skôr ako živnostenský list a veci k tomu potrebné, som povinný sa ísť nahlásiť na daňový úrad, kvôli DIČ. Avšak tým by mi zaniklo právo na príspevok,alebo sa mýlim? Prosím,poradte mi tak, aby som neporušil zákon.
Xanti
02.01.11,14:40
Tak žiadosť o sprostredkovateľskú zmluvu s finančnou spoločnosťou podaj až ked otvoríš živnosť, skôr nie lebo ťa vyradia z UP a príspevok nedostaneš.
a_je_to
02.01.11,15:07
Povinnosť nahlásiť činnosť finančného makléra na DÚ Ti vznikne podľa § 31, ods. 2, písm. a, zákona o správe daní do 30 dní po skončení mesiaca, v ktorom uzatvoríš prvú sprostredkovateľskú zmluvu s poisťovňou, alebo prvej poistnej zmluvy, z ktorej Ti bude plynúť nejaká provízia. Povinnosť registrovať sa ako živnostník Ti vyplýva z § 31, ods. 1 do 30 dní od vydania /účinnosti/ živnostenského listu. Právo na príspevok Ti zanikne, ak zmluva alebo jej predpis o jeho poskytnutí bude na určenú dobu vylučovať súbeh iných činností, resp. príjmov, než tých, ktoré budú príspevkom dotované.
Okrem toho sa domnievam, že začať aj poisťovníctvo aj vedenie účtovníctva súbežne je niečo tak náročné, že nemožno očakávať úspech u oboch. V krátkom čase v lepšom prípade odumrie buď jedno, alebo obidve, v horšom obidvoje ... a budeš príspevok vracať.
Tunco
02.01.11,15:16
Zatiaľ ďakujem za rady :) No ja sprostredkovateľskú finančnú činnosť plánujem robiť len ako takú bokovku popri živnosti. Zdalo sa mi to ako celkom dobrý nápad. Avšak zľakol som sa ked už bola reč o sprostredkovateľskej zmluve, že prídem o príspevok,preto som sa pýtal. Prvoradá je pre mňa živnosť, resp. príspevok na túto činnosť. Len vybavovačky okolo neho trvajú dlho, a za ten čas už by som mohol pracovať ako fin. sprostredkovateľ, ale to by sa asi bilo s podmienkami na príspevok. Som úplne bez príjmu,preto hladám každú možnosť zárobku.
veronikasad
02.01.11,15:19
Povinnosť nahlásiť činnosť finančného makléra na DÚ Ti vznikne podľa § 31, ods. 2, písm. a, zákona o správe daní do 30 dní po skončení mesiaca, v ktorom uzatvoríš prvú sprostredkovateľskú zmluvu s poisťovňou, alebo prvej poistnej zmluvy, z ktorej Ti bude plynúť nejaká provízia. Povinnosť registrovať sa ako živnostník Ti vyplýva z § 31, ods. 1 do 30 dní od vydania /účinnosti/ živnostenského listu. Právo na príspevok Ti zanikne, ak zmluva alebo jej predpis o jeho poskytnutí bude na určenú dobu vylučovať súbeh iných činností, resp. príjmov, než tých, ktoré budú príspevkom dotované.
Okrem toho sa domnievam, že začať aj poisťovníctvo aj vedenie účtovníctva súbežne je niečo tak náročné, že nemožno očakávať úspech u oboch. V krátkom čase v lepšom prípade odumrie buď jedno, alebo obidve, v horšom obidvoje ... a budeš príspevok vracať.
Myslím, že nárok na príspevok zanikne aj z iného dôvodu ako píšeš. Ak bude mať pridelené DIČ, UP ho vyradí z evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Xanti
02.01.11,15:29
Len vybavovačky okolo neho trvajú dlho, a za ten čas už by som mohol pracovať ako fin. sprostredkovateľ, ale to by sa asi bilo s podmienkami na príspevok. Som úplne bez príjmu,preto hladám každú možnosť zárobku.
No skús nejakú dohodu o vykonaní práce, brigády tam môžeš zarobiť mesačne 136,52 € bez toho aby ťa vyradili z UP.
Ak by si podpísal sprostredkovateľskú zmluvu s finančnou spoločnosťou a prišla by Ti registrácia z NBS tak by si sa stal SZCO, a musel by si od toho dna platiť preddavky do ZP, a tiež by ťa k tomu dňu vyradili z UP.
Tunco
02.01.11,15:40
No najlepšie bude počkať so sprostredkovateľskou zmluvou,alebo sa na sprostredkovanie úplne vykašlať :)...Lebo nemenovana osoba mi už aj radila veci tipu,aby som nenhlasoval že mam sprostredkovateľskú zmluvu. Ale to ja určite robiť nebude, ja chcem mať všetko naporiadku,preto som Vás prosil o radu.

Ďakujem Vám za rady :))
Ice dive
02.01.11,15:43
Povinnosť nahlásiť činnosť finančného makléra na DÚ Ti vznikne podľa § 31, ods. 2, písm. a, zákona o správe daní do 30 dní po skončení mesiaca, v ktorom uzatvoríš prvú sprostredkovateľskú zmluvu s poisťovňou, alebo prvej poistnej zmluvy, z ktorej Ti bude plynúť nejaká provízia. Povinnosť registrovať sa ako živnostník Ti vyplýva z § 31, ods. 1 do 30 dní od vydania /účinnosti/ živnostenského listu. Právo na príspevok Ti zanikne, ak zmluva alebo jej predpis o jeho poskytnutí bude na určenú dobu vylučovať súbeh iných činností, resp. príjmov, než tých, ktoré budú príspevkom dotované.
Okrem toho sa domnievam, že začať aj poisťovníctvo aj vedenie účtovníctva súbežne je niečo tak náročné, že nemožno očakávať úspech u oboch. V krátkom čase v lepšom prípade odumrie buď jedno, alebo obidve, v horšom obidvoje ... a budeš príspevok vracať.
no myslím, že sa mýliš, v tom, že povinnosť registrovať vznikne do 30 dní po uzatvorení sprostredkovateľskej zmluvy s poisťovňou resp. uzavretím zmluvy, z ktorej plnynie nárok na províziu... táto povinnosť vznikne registrovaním sa v NBS, bez ohľadu na to aké zmluvy bude mať uzavreté... nakoľko sprostredkovanie poistenia je podnikanie podľa osobitých predpisov a dňom registrácie v NBS sa stáva SZČO tým pádom je vyradený z evidencie na ÚP....
a žiadna poisťovňa by s ním sprostredkovateľskú zmluvu bez registrácie v NBS nepodpísala...
Xanti
02.01.11,15:47
No najlepšie bude počkať so sprostredkovateľskou zmluvou,alebo sa na sprostredkovanie úplne vykašlať :)...Lebo nemenovana osoba mi už aj radila veci tipu,aby som nenhlasoval že mam sprostredkovateľskú zmluvu. Ale to ja určite robiť nebude, ja chcem mať všetko naporiadku,preto som Vás prosil o radu.

Ďakujem Vám za rady :))
Len pre zaujímavosť,
tá osoba by postihovaná nebola. Ale teba by si preklepli na NBS priamo pracovníci UP a prišli by na to, takže mal by si naozaj prúser.

A nemenovanú osobu "kopni do prdele", si len dalšia ovečka do jej košiara, preto ťa navádza na veci , ktoré ale ublížia tvojmu zámeru.
a_je_to
02.01.11,16:21
Myslím, že nárok na príspevok zanikne aj z iného dôvodu ako píšeš. Ak bude mať pridelené DIČ, UP ho vyradí z evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Toto som ja neriešil, lebo v momente odpovede som to už považoval za vyriešené. Za týchto okolností totiž nárok nezaniká ... ale rovno nevzniká. Príspevok aj po získaní, má svoje podmienky oprávnenosti ...napr. jediný zdroj príjmu a prevádzkovanie počas zmluvnej doby, inak nastupuje povinnosť jeho vrátenia, aj keď bol oprávnene poskytnutý. V otázke sa riešili dva problémy, jeden povinnosť registrovať sa pred získaním ŽL na základe vzniku sprostredkovateľskej zmluvy a druhý príspevok ÚP. Lebo vo veci príspevku ešte nezačal konať, iba s ním uvažuje. Upozorňoval som na fakt, že sprostredkovanie poistenia má dlhšiu lehotu na registráciu, ako ŽL, ale vo veci dotácie sa môžu dve činnosti vylučovať.

no myslím, že sa mýliš, v tom, že ....táto povinnosť vznikne registrovaním sa v NBS, bez ohľadu na to aké zmluvy bude mať uzavreté...
Že nie povinnosť podľa vzniku zmluvy, ale registrácie NBS je fakt ... držal som sa jeho otázky, neriešil som jej detailnú a všeobecnú úplnú kompletnosť, ale to načo sa pýta. Nerobím s finančným poradenstvom, ale viac so zákonom o správe daní. Registrácia NBS pribudla zmenou poisťovacích predpisov, nie zmeny daňových zákonov.