vaclavka
01.12.05,08:45
Zdravim vsetkych,
poradi mi niekto ohladne odpocitania dane zo zavislej cinnosti za zivotne poistenie ? (ake doklady by sa mali predkladat mzdovej uctovnicke, stacia napr. len zlozenky o zaplateni poistenia za rok 2005? )
vdaka.
Tweety
01.12.05,07:52
:eek:
Zdravim vsetkych,
poradi mi niekto ohladne odpocitania dane zo zavislej cinnosti za zivotne poistenie ? (ake doklady by sa mali predkladat mzdovej uctovnicke, stacia napr. len zlozenky o zaplateni poistenia za rok 2005? )
vdaka.
Tie doklady o zaplatení určite bude nutné doložiť k ročnému zúčtovaniu dane.Aź vtedy je nárok na jeho odpočet.:o :eek:
Chobot
01.12.05,08:18
Zloženky o zaplatení poistného určite nie sú vierohodným dokladom na odpočet dane, lebo z nich nevidno, či poistka spĺňa podmienky na uplatnenie nároky odpočtu dane. Tými zloženkami môžeš zaplatiť na akúkoľvek poistku.

Už som vackrát spomínal, že poisťovne budú na základe klietnských žiadostí zasielať potvrdenia, že poistka klienta XY spĺňa podmienky zákona a že klient v roku XXXX uhradil poistné vo výške XXXXXX SK, a že si teda môže odpočítať zo základu dane čiastku do 12000 SK.

Naša poiťovňa už takýto vzor listu má pripravený, treba ešte doriešiť, aby údaje ťahalo rovno zo systému a je to. Podobne to bude aj v iných poisťovniach.
DanielaSL
01.12.05,08:29
Klient si musí takéto potvrdenie vyžiadať písomne alebo stačí telefonicky?
Chobot
01.12.05,08:54
To záleží od poisťovne, ako si nastaví pracovné postupy. Zatiaľ takéto potvrdenia ešte žiadna poisťovňa nevystavila, takže neviem povedať.

Čo viem, niektoré poisťovne uvažujú o zasielaní potvrdenia každému klientovi (je s tým menej starostí, než evidovať požiadavky). Budeme múdrejší začiastkom budúceho roka.
DanielaSL
01.12.05,08:58
Ďakujem za odpoveď.:)
Marína
01.12.05,10:35
Novoustanovené nezdaniteľné časti základu dane
Poslednou novelou zákona o dani z príjmov boli do zákona okrem iného zapracované podrobnejšie podmienky na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane na účelové sporenie a životné poistenie s účinnosťou už pre rok 2005
V § 11 ods. 5, 6 a 7 sa podrobne ustanovujú podmienky uplatnenia sumy 12 000 Sk zaplatenej v úhrne na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie a životné poistenie.
Nové ustanovenie rieši aj skutočnosť, ktorá do schválenia novely zákona o dani z príjmov nebola riešená
– uplatňovanie jednorazovo zaplateného poistenia na životné poistenie. Ak daňovník zaplatí poistné na životné poistenie jednorazovo (jednou splátkou), na účely odpočtu nezdaniteľnej časti základu dane si môže uplatňovať čiastky (max. do výšky 12 000 Sk ročne) podľa toho, či je poistná doba dohodnutá na dobu určitú alebo neurčitú.
Zákon o dani z príjmov ustanovuje na uplatnenie týchto nezdaniteľných častí základu dane podmienky, ktoré musia byť splnené, pričom základnými podmienkami sú: najmenej 10 rokov trvania poistenia (sporenia) a výplata plnenia po 55. roku veku života daňovníka.
Zároveň sa ustanovujú povinnosti daňovníka pri nedodržaní podmienok na uplatnenie doplnkového dôchodkového sporenia, účelového sporenia a životného poistenia:
- ak daňovník poruší podmienky ustanovené zákonom o dani z príjmov, je povinný si zvýšiť základ dane o sumu platieb na doplnkové dôchodkové sporenie, účelové sporenie a životné poistenie, o ktorú si znížil základ dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, do 3 zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom k porušeniu podmienok došlo;
- ak daňovník pri uzatváraní zmluvy neporuší ustanovené podmienky, ale poistenie zanikne neplatením, výpoveďou alebo odstúpením od zmluvy pred dovŕšením 55 rokov veku alebo pred uplynutím 10-ročnej lehoty, aj uvedená skutočnosť sa bude považovať za neprípustnú na účely uplatnenia týchto nezdaniteľných častí a daňovník bude povinný si zvyšovať základ dane;
- súčasťou životného poistenia môže byť aj poistenie pre prípad úrazu alebo choroby. Za porušenie podmienok uvedených v § 11 zákona o dani z príjmov sa v tomto prípade nepovažuje plnenie z tohto pripoistenia pred dovŕšením 55 rokov veku života daňovníka, resp. pred uplynutím 10 ročnej lehoty platenia poistného na životné poistenie, ktorým si daňovník zabezpečí príjem po dovŕšení 55. roku veku života, v prípade, ak je súčasťou tohto poistenia.
aliiica
11.01.10,17:57
prosiiiiim o pomoc..

Ahojte, od 11/06 si platim poistne na ucelove sporenie 500 sk/mesiac. Chcem to zrusit, nakolko tam takmer nie je nic nasporene. Viem, ze porusim podmienky a musim to dodanit, len neviem ako.
Takze som zaplatila dokopy:
2006 - 1000 sk - uplatnila som si odpocet v rocnom zuctovani
2007 - 6000 sk - uplatnila som si odpocet v rocnom zuctovani
2008 - 6000 sk - uplatnila som si odpocet v rocnom zuctovani
2009 - 6000 sk - nechcem si nic uplatnit, chcem to zrusit do konca 1/2010
Takze za r. 2009 mam navysit ZD o 13000, teda 431,50 eur? A da sa to len cez DP alebo aj cez rocne zuctovanie?

dakujem
Tamila
11.01.10,18:12
§ 11
(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.


Základ dane treba zvýšiť do troch rokov, podľa môjho názoru iba v daňovom priznaní, nakoľko v žiadosti o ročné zúčtovanie dane sa uvádza : c) nie som povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane (§ 11 ods. 12 zákona).
§ 32:
2) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať aj daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy len podľa § 5, presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm.
...
d) daňovník nepožiadal zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti (ďalej len "ročné zúčtovanie") alebo požiadal o vykonanie ročného zúčtovania, ale nepredložil v ustanovenom termíne potrebné doklady (§ 38 ods. 5) na vykonanie ročného zúčtovania alebo je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11.
aliiica
11.01.10,18:24
Takze ak teraz zrusim v januari, tak to mozem zdanit v rokoch 2010, 2011, 2012 alebo az 2011, 2012 a 2013?
A este mam otazocku.
Ja som si zaroven uplatnovala aj za zivotne poistenie v rovnakej vyske. Teda max mohlo byt 12000 za rok, ale ja neviem, kolko som si odpocitala za zivotku a kolko za ucelove sporenie (myslim, ze mi nebolo treba odpocitat az 12000, lebo mam nizky prijem). Alebo je to uz jedno, ked som v ziadosti uviedla 12000?
Andyke
11.01.10,18:29
Dodaníš sa v týchto rokoch :2011,2012,2013
V prísp. č.8 máš pekne popísané sumy na účelové sporenie a zrazu prečo nepoznáš výšku ?
Tamila
11.01.10,18:29
Ja by som to riešila tak, že životné poistenie - toto si nerušila, by som uplatnila v celej výške. Musíš vedieť ale presnú sumu v každom roku a zvyšok, čo ti vyjde by som dala z toho účelového sporenia.
aliiica
11.01.10,19:51
Dodaníš sa v týchto rokoch :2011,2012,2013
V prísp. č.8 máš pekne popísané sumy na účelové sporenie a zrazu prečo nepoznáš výšku ?

ano.. sumy som rozpisala..
ponizila som si ZD podla toho, co mi prislo z poistovne, ale nemusela som odpocitat az 12000 (zivotka plus ucelove sporenie). Mozno mi stacilo odpocitat napr. len 8000, len som to nemala ako uviest do ziadosti, ked som mala dve tlaciva po 6000 sk (zivotka, uc. sporenie).
Vlastne teraz by som dodanila napr. len 4000 za uc. sporenie.

a preco to nemozem uz v r. 2010 zdanit?
A ked im poslem ziadost o zrusenie k 31.12.2009? Tento rok som este nic neplatila.
tanulkaj
12.01.10,07:22
Ahojte, prosím aj ja o radu, v r. 2008 som zrušila doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré bolo uzatvorené v r. 2002, viem že do 3 rokov si to musím dodaniť, ale som na predĺženej RD, takže nemám momentálne žiadny príjem a pravdepodobne nebudem mať ani na budúci rok. Keď si teraz podám daňové priznanie, tak v príjmoch budem mať len tú sumu z DDS, o ktorú bol znížený základ dane a keď si odpočítam nezdaniteľnú časť na daňovníka, tak to potom nebudem platiť žiadnu daň? A za ktoré roky si to musím zvýšiť, základ dane sa mi znižoval od r. 2002, ale neplatí náhodou ten zákon, podľa ktorého to musím vrátiť až od r. 2005? Žeby stačilo v DP zvýšiť len o sumu z r. 2005 (potom už neišli žiadne príspevky, keďže som bola na RD až do zrušenia), alebo musím vrátiť za všetky roky od r. 2002? Vopred ďakujem za každú pomoc.
Nutricia
12.01.10,07:50
dodaníš len za tie roky,za ktoré si si znižovala základ dane v RZ.Ak si teraz na RD tak by bolo výhodné uplatnit postup ako si písala.
tanulkaj
12.01.10,07:57
Ďakujem, takže musím dodaniť roky 2002-2005. Ale z r. 2002 nemám odložené ročné zúčtovanie, je bývalý zamestnávateľ povinný mi ho dať, keď oň požiadam?
aliiica
12.01.10,08:07
Takze, chapem to spravne, ze sa to oplati zdanit pocas MD, ci RD?

Ak zrusim v r. 2010 ucelove sporenie a v r. 2012 pojdem na MD, je vyhodnejsie to dodanit v r. 2013?

Je mozne pocas RD urobit DP a uplatnit si celu odpocitatelnu polozku?
tanulkaj
12.01.10,09:26
Práve som dovolala s mojou bývalou personalistkou/mzdárkou a tá ma presviedča, že nemusím dodaniť nič, lebo ten zákon platí až od roku 2005, a keďže som DDS zrušila v r. 2008, tak dodaňujem vlastne posledné 3 roky (2006-2008) a to neišli žiadne príspevky, keďže som bola na RD a nemala žkadny príjem. No neviem či si ona nemýli tie 3 roky, že do 3 rokov od zrušenia to treba dodaniť a nie že vrátiť za posledné 3 roky, kedy bola znížovaná. Tak ako to vlastne má byť? Každopádne, ak je pravda, že ten zákon platí až od r. 2005, tak podľa správnosti by som mala dodaniť len ten 2005 rok. Alebo sa mýlim?
Nutricia
12.01.10,09:44
Práve som dovolala s mojou bývalou personalistkou/mzdárkou a tá ma presviedča, že nemusím dodaniť nič, lebo ten zákon platí až od roku 2005, a keďže som DDS zrušila v r. 2008, tak dodaňujem vlastne posledné 3 roky (2006-2008) a to neišli žiadne príspevky, keďže som bola na RD a nemala žkadny príjem. No neviem či si ona nemýli tie 3 roky, že do 3 rokov od zrušenia to treba dodaniť a nie že vrátiť za posledné 3 roky, kedy bola znížovaná. Tak ako to vlastne má byť? Každopádne, ak je pravda, že ten zákon platí až od r. 2005, tak podľa správnosti by som mala dodaniť len ten 2005 rok. Alebo sa mýlim?

(12) Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.

dodaníš to čo si si odpočítala v RZ.
tanulkaj
12.01.10,12:50
Takže podľa tohto musím dodaniť všetky roky, to by nebol problém, len nemám RZ dane za rok 2002 a zamestnávateľ mi ho nevie dať, ako zistím sumu z toho roku, stačí z výpisu z DDS sčítať príspevky, ktoré boli v tom roku uhradené a ten výpis mám potom priložiť k DP? Bude to v poriadku?