stanisa
01.12.05,09:47
Dobrý deň,

chcem sa spýtat ako mam postupovat v tom prípade, ze zamestnankyna mi teraz dala podpisanu ziadost o danový bonus. V marci jej zomrel manzel, ktory dovtedy poberal dany bonus. Ja jej ho teraz vyplatim a v rocnom účtovaní jej za to obdobie 3 - 10/2005 vycislim vysku daného bonusu a bude to ako jej preplatok, alebo mam posudzovat iba obdobie odkedy mi podpisala ziadost? neviem si s tym poradit.
dakujem ... takisto som ten bonus nezahrnala do prehladov pre DU za predchadzajúce stvrtroky, lebo som nemala ziadost podpisanu.

dakujem
Tweety
01.12.05,09:13
Dobrý deň,
chcem sa spýtat ako mam postupovat v tom prípade, ze zamestnankyna mi teraz dala podpisanu ziadost o danový bonus. V marci jej zomrel manzel, ktory dovtedy poberal dany bonus. Ja jej ho teraz vyplatim a v rocnom účtovaní jej za to obdobie 3 - 10/2005 vycislim vysku daného bonusu a bude to ako jej preplatok, alebo mam posudzovat iba obdobie odkedy mi podpisala ziadost? neviem si s tym poradit.
dakujem ... takisto som ten bonus nezahrnala do prehladov pre DU za predchadzajúce stvrtroky, lebo som nemala ziadost podpisanu.
dakujem
DB vyplatíš od toho dátumu, od ktorého podpísala vo vyhlásení prísl. nárok. DB sa môže vyplatiť len raz, čiže ak manžel poberal 1-3., tak v ročnom sa jej doplatí DB za tie mesiace keď ešte nemala podpísané a mala na DB nárok. :rolleyes: :o ;)
mmia
01.12.05,10:04
viete mi prosím priblížiť akou formou sa dopláca DB.
Tweety
01.12.05,10:15
viete mi prosím priblížiť akou formou sa dopláca DB.
Prosím, skús konkretizovať, položila si dosť nejasnú otázku.:rolleyes: :o
stanisa
01.12.05,10:23
čiže ja jej nemozem vyplatit iba za tie dva mesiace odkedy mi podpisala prehlasenie, ale musim jej to vysporiadat za cely rok. Spravne tomu rozumiem?
Tweety
01.12.05,10:24
čiže ja jej nemozem vyplatit iba za tie dva mesiace odkedy mi podpisala prehlasenie, ale musim jej to vysporiadat za cely rok. Spravne tomu rozumiem?
Správne, tie ostatné doplatíš v ročnom zúčtovaní. :rolleyes: :eek:
stanisa
01.12.05,11:21
dakujem ti Tweety :-)
Tweety
01.12.05,11:33
dakujem ti Tweety :-)
Vďačne, aj druhykrát.:o ;)
mmia
01.12.05,12:36
myslím že ak zamestnankyňa nastúpila v auguste a daňový bonus som jej uplatnila až v októbri. mala naň nárok od začiatku nástupu len nedoložila dokumenty... akou formou sa to zdokladuje a kto, kedy a ako jej to vyplatí... tento rok bude moje "prvé" ročné zúčtovanie tak mám v tom dosť chaos.
:-(
Tweety
01.12.05,12:43
myslím že ak zamestnankyňa nastúpila v auguste a daňový bonus som jej uplatnila až v októbri. mala naň nárok od začiatku nástupu len nedoložila dokumenty... akou formou sa to zdokladuje a kto, kedy a ako jej to vyplatí... tento rok bude moje "prvé" ročné zúčtovanie tak mám v tom dosť chaos.
:-(
Ak podpísala vyhlásenie už v auguste a tam si uplatnila, mala si jej vyplatiť, ak si tak neurobila a vyplatila až v októbri, vysporiadaš jej to v ročnom zúčtovaní.;) :eek:
mmia
01.12.05,12:50
v ročnom zúčtovaní - a to je ten kameň úrazu, že neviem ako... je možné si ohľadom toho zúčtovania niečo niekde naštudovať??? Ď
Tweety
01.12.05,12:58
v ročnom zúčtovaní - a to je ten kameň úrazu, že neviem ako... je možné si ohľadom toho zúčtovania niečo niekde naštudovať??? Ď
Neviem, či odoberáš Poradcu podnikateľa, konkrétne PMPP, alebo Čo má vedieť mzdová účtovníčka od AJFA+AVIS. To sú dobré pomôcky.
Alebo preštuduj zákon o dani z príjmu, časť daň fyzickej osoby, ale tie príručky Ti dajú podrobne vysvetlenie na tvoje otázky. :rolleyes: ;) :o
stanisa
01.12.05,13:44
Predsa len este mam jednu otázku a chcem sa spýtať, či mam niekde v zákone udelenu povinnost ako zamestnavatel, vysporiadat zamestnancovi danovy bonus v rocnom zúctovani ( napr. ak uplatnim mu bonus za 11/05 -12/05 mesiac, ale za obdobie od 3 - 10/2005 mu v rocnom zuctovani neuplatnim ( to je obdobie kedy ma narok ) ) a dajme tomu ze dany zamestnanec s tym bude súhlasit. Viete mi poradit ze ci to mozem tak spravit, resp. kde by som to nasla. Prosto budem konat v jeho neprospech s jeho súhlasom.
dakujem
Janka6685
01.12.05,13:45
Predsa len este mam jednu otázku a chcem sa spýtať, či mam niekde v zákone udelenu povinnost ako zamestnavatel, vysporiadat zamestnancovi danovy bonus v rocnom zúctovani ( napr. ak uplatnim mu bonus za 11/05 -12/05 mesiac, ale za obdobie od 3 - 10/2005 mu v rocnom zuctovani neuplatnim ( to je obdobie kedy ma narok ) ) a dajme tomu ze dany zamestnanec s tym bude súhlasit. Viete mi poradit ze ci to mozem tak spravit, resp. kde by som to nasla. Prosto budem konat v jeho neprospech s jeho súhlasom.
dakujem

Máš na to vážny dôvod???:eek:
Tweety
01.12.05,13:47
Predsa len este mam jednu otázku a chcem sa spýtať, či mam niekde v zákone udelenu povinnost ako zamestnavatel, vysporiadat zamestnancovi danovy bonus v rocnom zúctovani ( napr. ak uplatnim mu bonus za 11/05 -12/05 mesiac, ale za obdobie od 3 - 10/2005 mu v rocnom zuctovani neuplatnim ( to je obdobie kedy ma narok ) ) a dajme tomu ze dany zamestnanec s tym bude súhlasit. Viete mi poradit ze ci to mozem tak spravit, resp. kde by som to nasla. Prosto budem konat v jeho neprospech s jeho súhlasom.
dakujem
Priznám sa, ešte som sa s takým niečím nestretla, žeby si zamestnanec dobrovoľne odpustil niečo, na čo má nárok. :rolleyes:
Prečo sa dobrovoľne vzdáva nároku?
stanisa
01.12.05,14:04
pretoze jeho zamestnavatel tak rozhodol, nechce aby mu vznikol preplatok na dani a nechce ju ziadat od DU ( dovod uz neviem preco) ja mu spracovavam iba uctovnictvo.
Tweety
01.12.05,14:08
pretoze jeho zamestnavatel tak rozhodol, nechce aby mu vznikol preplatok na dani a nechce ju ziadat od DU ( dovod uz neviem preco) ja mu spracovavam iba uctovnictvo.
Tak na to nemá zamestnávateľ právo.:rolleyes:
Denda
01.12.05,14:09
pretoze jeho zamestnavatel tak rozhodol, nechce aby mu vznikol preplatok na dani a nechce ju ziadat od DU ( dovod uz neviem preco) ja mu spracovavam iba uctovnictvo.
V prípade, že Vám zamestnankyňa predloží žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania dane zo závislej činnosti a uvedie všetky skutočnosti na uplatnenie si daňové bonusu spätne, ročné zúčtovanie budete musieť vykonať a zamestnávateľ má po špekuláciáchhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
stanisa
01.12.05,14:14
presne aj ja som takeho nazoru ... budem mu to musiet vysvetlit
Tweety
01.12.05,14:17
Dala by som mu naštudovať príslušný zákon, nech je v obraze.
Denda
01.12.05,14:19
V prípade, že má zamestnávateľ nedoplatky na iných daniach, tak sa nemusí báť nevrátenia vyplateného daňového bonusu, pretože daňový bonus sa nemôže započítavať s inými nedoplatkami:)
abel
01.12.05,20:31
Alebo riešením by bolo aj to, keby ste zamestnancovi dali len potvrdenie o zdaniteľnej mzde s výškou vyplateného bonusu, zamestnanec si sám podá DP (typ A) a uplatní si nárok na celý daňový bonus, na ktorý má nárok. Prečo by sa toho vzdával?