doktor01
03.01.11,08:10
V prvom rade prajem všetkým poraďákom všetko dobre do noveho roku hlavne veľa zdravia, úspechov a dobrých nápadov. V druhom rade Nový rok 2011 prináša aj zvyšovanie cien a to aj z dôvodu zvýšenia DPH. Mňa zaujalo zvýšenie cien napr. za internet a Tv služby, kde sú podpísané zmluvy s viazanosťou a kde bola dohodnutá fixná cena s DPH. Pritom sa v zmluve neuvádzala ani v podmienkach o akú výšku DPH ide. V zmluve je napísané:“ cena pri viazanosti služby je xy € s DPH“. A tu je moja otázka. Má poskytovateľ (predajca) zákonnú oporu zvyšovať fixne zmluvne dohodnutú cenu, bez ďalšej dohody?
misoft
03.01.11,11:16
Dohoda (zmluva) sa realizuje medzi dvoma právnymi subjektami (ty ako odberateľ a firma ako dodávateľ). Pokiaľ by chceli zvýšiť cenu, musia ti to v predstihu oznámiť (väčšinou písomne), inak platí doterajší stav (resp. uhrádzaná suma).
Bez písomného upozornenia nie je možne jednostranne meniť zmluvu.
bubkoch
04.01.11,08:59
precitaj si zmluvu a dodatky este raz ...
urcite v nich najdes vseobecnu formulaciu priblizne v tom zmysle, ze pri zmene právnych predpisov, ktore stanovia nové alebo zmenia existujuce dane a poplatky má poskytovatel pravo na zodpovedajucu upravu ceny aj bez predchadzajuceho upozornenia, resp. tvojho suhlasu
doktor01
04.01.11,17:04
precitaj si zmluvu a dodatky este raz ...
urcite v nich najdes vseobecnu formulaciu priblizne v tom zmysle, ze pri zmene právnych predpisov, ktore stanovia nové alebo zmenia existujuce dane a poplatky má poskytovatel pravo na zodpovedajucu upravu ceny aj bez predchadzajuceho upozornenia, resp. tvojho suhlasu
Nie, takáto klauzula tam nie je ani v podmienkach.
misoft
05.01.11,18:42
takáto klauzula tam nie je ani v podmienkach.
Ak to tam nie je, platí stav, aký bol pôvodne dojednaný. Inak #2 - musia oznámiť, upozorniť - bez toho je to neplatné.
misoft
06.01.11,10:30
Len tak odbehnem: platím za pripojenie na internet a ako zákazník mám možnosť pozrieť si faktúry on-line na stránke providera. Tam som zistil, že platím naďalej rovnako ako doteraz (provider radšej znížil základnú cenu bez DPH, aby to vyrovnal so zmluvou). Jednoducho - zmluva je zmluva a na zmenu je potreba dvoch, ktorí súhlasia.
bubkoch
06.01.11,12:06
misoft: zmluva je zmluva, ale myslim ze zakony su nadradene zmluvam ...
ak raz zakon zavedie nejaky poplatok alebo dan, tak to plati bez ohladu na zmluvu ...

si predstav ze by napr. telekomunikacne sluzby boli doteraz s 0% DPH ... a od noveho roku 20% DPH ... bez ohladu na zmluvu by si platil o 20% viac
Mária27
06.01.11,22:07
A koľko máš teraz DPH? Veď ten rozdiel je len pár centov - u mňa by to bolo 50 centov mesačne - za internet, magio a pevnú linku.
Mobilný operátor mi už oznámil, že po zvýšení DPH ceny za hovory nebude zvyšovať. Ale s ním ani nemám viazanosť.
misoft
07.01.11,13:47
Mária27

Mobilný operátor mi už oznámil - vidíš, predsa oznámil a ty si prijala.
bubkoch
zákony sú nadriadené, ale musia byť zverejnené a podľa toho sa majú upravovať zmluvy (aspoň oznámiť). Pokiaľ však nikto neoznámi, zostáva stav podľa zmluvy - ak si druhá strana upraví cenu bez DPH tak, aby po zvýšení DPH bola výsledná suma rovnaká ako v zmluve - to je problém druhej strany (bude mať menšie zisky)

Tam som zistil, že platím naďalej rovnako ako doteraz (provider radšej znížil základnú cenu bez DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-a.html), aby to vyrovnal so zmluvou).
Tu som to predsa naznačil.
O.i. dobíjam si mobil cez i-banking a tam sú už ceny zmenené. Tým, že odklikám, vlastne súhlasím s ich podmienkami (s úpravami zmluvy). Ale je to včas oznámené!
bubkoch
07.01.11,14:13
misoft: no vsak ok, oznamit by mal, ved kopec ludi plati za sluzby napr. trvalym prikazom ... :)
co sa ti ale snazim povedat je to, ze na zvysenie ceny kvoli zvysenej DPH nepotrebuje tvoj suhlas, a to ani pri viazanosti, pretoze vyska DPH je dana zakonom ...

ina vec by bola, keby poskytovatelovi sluzieb napr. dodavatel zvysil ceny a poskytovatel by to chcel premietnut do zmluvnej ceny spotrebitelovi ... to uz by bol bez jeho suhlasu velky problem
misoft
07.01.11,16:07
co sa ti ale snazim povedat je to, ze na zvysenie ceny kvoli zvysenej DPH nepotrebuje tvoj suhlas
V podstate máš aj pravdu, pretože tým, že zaplatíš, de facto i de jure súhlasíš s tým.
bubkoch
07.01.11,16:54
misoft: chces vari povedat ze mozes nezaplatit a vyjadrit tym nesuhlas so zmenou zmluvnej ceny kvoli zmene DPH ? :D
no v podstate mozes, lebo musis len zmriet, nic ine nemusis :D
doktor01
01.02.11,18:17
Tak dnes už poznám odpoveď na zadané otázky.

Podľa nášho názoru, v prípade, ak bola zmluvne dohodnutá pevná cena bez konkrétnej sadzby DPH (prípadná zmena ceny - aj zvýšená sadzba DPH stanovená zákonom - nie je upravená ani zmluvnými podmienkami), je možné upraviť zmluvu písomným dodatkom - v súlade so zákonom o cenách v platnom znení.



Podľa zákona č. 18/1996 Z. z. o cenách v platnom znení -



DOHODOVANIE CENY § 3 ods. 3.

3) Súčasťou ceny tovaru vymedzeného dohodnutými podmienkami môžu byť úplne alebo sčasti náklady na obstaranie, spracovanie, obeh tovaru a zisk. Ak nie je dohodnuté alebo osobitným predpisom ustanovené inak, súčasťou ceny je aj daň z pridanej hodnoty, príslušná spotrebná daň a pri dovážanom tovare aj clo a iné platby vyberané v rámci uplatňovania nesadzobných opatrení ustanovené osobitnými predpismi.



Uvedené Vám dávame na vedomie.



S pozdravom

Právny odbor

I-SOI

PS: ako perličku uvádzam stanovisko k fakturácii vyššej ceny:

Dobrý deň,
ako vam bolo napisane, my sme cenu nezmenili. Zakladna sadzba dane, teda cena bez DPH ktora urcuje cenu sluzby ako takej ostala na povodnej vyske. Fakturovana cena bola upravena z dovodu legislativnych uprav v Zakone o dani s pridanej hodnoty. Ceny uvadzane v zmluve, v dodatkoch a vsade inde boli uvadzane s cenou DPH. Je uplne prirodzene a jasne, ze v case podpisu zmluvy a prepodpise dodatkov slo o sadzbu DPH 19%. Sadzba DPH je dana zakonom o dani z pridanej hodnoty a preto nie je vecou slobodnej volby jednej ci druhej zmluvnej strany.

Zmenou sadzby DPH k 1.1.2011 doslo k zmene sadzby DPH na 20%. Logicka a uplne pochopitelna je preto skutocnost, ze uvedena zmena legislativy sa dotkla a ovplyvnila vyslednu cenu. Zmenila sa vyska DPH, zmenila sa vyska sumy odvadzana statu a tym neplati, ze cena s DPH v case podpisu zmluvy ci dotatku ktora zo zakona bola s DPH 19% ostane na povodnej urovni, ked DPH v case podpisu a DPH teraz je uplne ina.

Pisete ze sme vas neinformovali o zmene ceny a ze sme si tym nesplnili povinost podla vseobecnych zmluvnych podmienok. Prave naopak. Neposielali sme informaciu o zmene ceny, nakolko u nas k zmene ceny nedoslo a my sme ceny nemenili. Prave naopak, pokial by sme sa neprisposobili zmene sadzby DPH a ceny by sme prekalkulovavali tak aby vysledna fakturovana suma ostala podla cennika platneho pri legislativne danej sadzbe DPH 19% jednalo by sa o zmenu cien.

Uvedomte si prosim skutocnost, ze uvedena zmena bola sposobena legislativnou zmenou sadzby DPH, ktoru sme mi neinicializovali a ani neziadali. Urcil ju stat. Pre nas s toho nepramenia ziadne zysene prijmy, nakolko prave uvedenu DPH, tak ako pri 19% tak pri 20% odvadzame rovnako statu.
Zvysenie fakturovanej sumy je skutocnost, ktora bola sposobena legislativnou zmenou zo strany statu ktora bola vcas a vhodnym sposobom avizovana verejnosti. Nie sme si vedomi ziadneho pochybenia z nasej strany.