matej37
03.01.11,08:45
Ako dobrovoľne pistená osoba si musím platiť aj zdravotné poistenie 28,92EUR alebo 46,06EUR? Myslím k tým 115 Eurám, ktoré budem platiť ako dobrovoľne poistená osoba.


Ďakujem
veronikasad
03.01.11,07:48
.Ako dobrovoľne pistená osoba si musím platiť aj zdravotné poistenie 28,92EUR alebo 46,06EUR? Myslím k tým 115 Eurám, ktoré budem platiž ako dobrovoľne poistená osoba.


Ďakujem
v ZP nie si dobrovolne poistená osoba, ale samoplatitel. Od 1.1.2011 sa zjednotili vymeriavacie základy - samoplatitel platí rovnako ako SZČO (prvá platba do 8.2.2011)
matej37
03.01.11,09:27
Takže koľko budem platiťˇspolu ako dobrovoľne poistená osoba?

Ďakujem
veronikasad
03.01.11,09:29
Takže koľko budem platiťˇspolu ako dobrovoľne poistená osoba?

Ďakujem
ak sa pýtaš na zdr. poistenie - ako samoplatitel 46,06€.
ca-cko
03.01.11,10:30
Mam otazku k dobrovolne poistenemu na soc.poist. Je to dobrovolne alebo to musim tak ci tak platit?Situacia je taka ze 20.10.2010 som prerusil zivnost,od 6.12.2010 som na urade prace,za toto obdobie plati ja alebo ako to je?a aku sumu ?taku istu ako SZCO?
veronikasad
03.01.11,10:32
Mam otazku k dobrovolne poistenemu na soc.poist. Je to dobrovolne alebo to musim tak ci tak platit?Situacia je taka ze 20.10.2010 som prerusil zivnost,od 6.12.2010 som na urade prace,za toto obdobie plati ja alebo ako to je?a aku sumu ?taku istu ako SZCO?
Ak sa pýtaš na zdravotné poistenie, počas evidencie na úrade práce je platitelom zdr. poistenia štát. V zdr. poisťovni si treba splniť oznamovaciu povinnosť.
ca-cko
03.01.11,10:48
Pytam sa na platenie poistneho na socialnej poistovni v obdobi po preruseni zivnosti a pred zaevidovanim na urade prace jo to doba cca 1,5 mesiaca.
veronikasad
03.01.11,11:08
Pytam sa na platenie poistneho na socialnej poistovni v obdobi po preruseni zivnosti a pred zaevidovanim na urade prace jo to doba cca 1,5 mesiaca.
Tvojej pôvodnej otázke moc nerozumiem.

Ak si bol povinne poistená osoba v SP, poistenie zaniká prerušením živnosti. Treba nahlásiť zmenu v SP s priložením kopie oznámenia zo ŽU.

Ak si dobrovolne poistená osoba, dobrovolné poistenie zaniká najskôr doručením odhlášky na reg.liste FO do SP. Nedá sa urobiť spätne.
ca-cko
03.01.11,11:15
Ak si bol povinne poistená osoba v SP, poistenie zaniká prerušením živnosti. Treba nahlásiť zmenu v SP s priložením kopie oznámenia zo ŽU


Toto som spravil,ale odhlasku som nedorucil iba som im dolozil papiere,Tym sa automaticky stavam dobrovolne poistena osoba V SOC.POIST.?Teda to budem musiet dolozit?
K tej prvej otazke,islo o to ze som bol SZCO.povinne som platil socialnej poistovni.zivnost som prerusil-cakal som mesiac a pol a potom som siel na urad prace -chcel by som vediet ze co s tymto hluchym miestom-ci to plati stat alebo ja?
veronikasad
03.01.11,11:19
Ak si bol povinne poistená osoba v SP, poistenie zaniká prerušením živnosti. Treba nahlásiť zmenu v SP s priložením kopie oznámenia zo ŽU


Toto som spravil,ale odhlasku som nedorucil iba som im dolozil papiere,Tym sa automaticky stavam dobrovolne poistena osoba V SOC.POIST.?Teda to budem musiet dolozit?
K tej prvej otazke,islo o to ze som bol SZCO.povinne som platil socialnej poistovni.zivnost som prerusil-cakal som mesiac a pol a potom som siel na urad prace -chcel by som vediet ze co s tymto hluchym miestom-ci to plati stat alebo ja?
Za uchádzačov o zamestnanie štát žiadne odvody do SP neplatí.
Prerušením živnosti sa automaticky nestávaš dobrovolne poistenou osobou v SP.

Treba isť do zdr. poisťovne (ak si tam nebol) a za obdobie počas ktorého si nebol evidovaný na UP doplatiť ZP ako samoplatitel.
Ferdosondo
03.01.11,11:20
Nechcem zakladať novú tému.
Uvažujem nad zrušením živnosti. Odvody platím z minimálnej mzdy. Chcel by som si však platiť dobrovoľné dôchodkové poistenie. Koľko by som platil mesačne?

Prihlásil by som sa na úrad práce ako uchádzač o zamestnanie. Koľko a ako dlho by som dostával podporu? Som zamestnaný nepretržite 26 rokov
Dík
veronikasad
03.01.11,11:22
Nechcem zakladať novú tému.
Uvažujem nad zrušením živnosti. Odvody platím z minimálnej mzdy. Chcel by som si však platiť dobrovoľné dôchodkové poistenie. Koľko by som platil mesačne?

Prihlásil by som sa na úrad práce ako uchádzač o zamestnanie. Koľko a ako dlho by som dostával podporu? Som zamestnaný nepretržite 26 rokov
Dík
Ako dlho si živnostník ? V povinných odvodoch živnostníka nie je poistenie v nezamestnanosti. Alebo si bol súčasne aj zamestnancom ?
Ferdosondo
03.01.11,11:40
Ako dlho si živnostník ? V povinných odvodoch živnostníka nie je poistenie v nezamestnanosti. Alebo si bol súčasne aj zamestnancom ?
SZĆO som 13 rokov a platím si aj poistenie v nezamestnanosti.
veronikasad
03.01.11,11:47
SZĆO som 13 rokov a platím si aj poistenie v nezamestnanosti.
Dávka v nezamestnanosti je 50 % denného vymer. základu a vypláca sa po dobu 6 mesiacov.

Z akého VZ platíš dobrovolné poistenie v nezamestnanosti (resp. kolko platíš mesačne) ?
Ferdosondo
03.01.11,11:51
Dávka v nezamestnanosti je 50 % denného vymer. základu a vypláca sa po dobu 6 mesiacov.

Z akého VZ platíš dobrovolné poistenie v nezamestnanosti (resp. kolko platíš mesačne) ?
Platím 6,30 Eur/mes.
Tých 50% je vlastne 50% z minimálnej mzdy po dobu 6 mesiacov?
veronikasad
03.01.11,12:00
Platím 6,30 Eur/mes.
Tých 50% je vlastne 50% z minimálnej mzdy po dobu 6 mesiacov?
Dávka v nezamestnanosti sa vypláca za kal. dni, takže v podstate je to 50 % z tebou určeného vymer. základu v posl. dvoch rokoch (je trochu vyšší ako min.mzda zamestnanca).
Ferdosondo
03.01.11,12:05
Dávka v nezamestnanosti sa vypláca za kal. dni, takže v podstate je to 50 % z tebou určeného vymer. základu v posl. dvoch rokoch (je trochu vyšší ako min.mzda zamestnanca).
Dík za info:),a u toho dobrovoľného dôchodkového poistenia nevieš koľko budem platiť?
veronikasad
03.01.11,12:15
Dík za info:),a u toho dobrovoľného dôchodkového poistenia nevieš koľko budem platiť?

http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2011/924s
Kristina27
19.05.11,07:55
Osoba - samoplatiteľ ZP, môže robiť na DoPČ a sú tam nejaké obmedzenia?
Odpracované hodiny alebo výška zárobku v hrubom?

Ďakujem za /po/radu!
veronikasad
19.05.11,07:58
Osoba - samoplatiteľ ZP, môže robiť na DoPČ a sú tam nejaké obmedzenia?
Odpracované hodiny alebo výška zárobku v hrubom?

Ďakujem za /po/radu!
DoPČ je pre každého dohodára obmedzená počtom odpracovaných hodín = max. 10 hod. týždenne.

Ak príjem samoplatitela je vyšší ako 329,06€ mesačne, vznikne mu nedoplatok v ročnom zúčtovaní zdr.poistenia.