zoltanko
03.01.11,08:52
Dobrý deň.
Chcel by som vás poprosiť o radu.
Situácia je nasledovná. Žijeme v 3izbovom byte .po smrti mami som zdedil 1/8 bytu a tak isto aj sestra, zostatok zdedil otec.

Po smrti začal piť a hrať na automatoch.v robote mu jeho kolegovci dávali rady že sa nás može zbaviť psychickým nátlakom a takýmto sposobom može predať byt.

Došlo to až tak daleko ze som ho musel ručne ukludniť a samozrejme že ja som mal z toho vačsi problém ako on.
Uz 3 roky je doma bez zamestnania a mam uz po krk jeho vystrelkov a slovnych utokov,vyhrazok ,hluposti na adresu mojej sestry strapnovania nas pred ludmi a susedmi.

Ked potrebuje nieco tak hned sme prvy za kym ide aj ked vyhlasil ze bezdomovci su lepsi ako mi a uteka za susedmi ked mu nedame niecoa pyta si od nich.

Nasu izbu si musime zamykať klucom lebo tam chodil a kutral v nasich veciach.

Peniaze si musime strazit lebo aj tie mi uz ukradol.o jedle v chladnicke ked nema co jest ani nehovorim.

U pravnika som uz tiez bol on mi vsak navrhol riesenia ktore neboli podla mojich predstav.
On nevie co to je zit z alkoholikom a gemblerom v dome.

S otocm sa uz vobec neda komunikovat.ked sa ho pytam preco nepredame byt tak mi povie ze kam by siel ze on ho nechce predat, pritom ked je opity tak sa vyhraza ze ho preda a pojdeme do .....

Najom od smrti mami hradime stale mi zo sestrou.vcera sestre povedal ze mi ho nevydrziavame,jedlo mu nekupujeme tak co chceme.

Okna nam teraz menili za plastove a vsetko okolo bytu ci je to najom alebo renovacia zariadeni platime mi.

Ked som mu navrhol aby mi predal jeho cast tak mi povedal ze mne ho v zivote nepreda.uz aj garzonku som mu chcel kupit ale on povedal ze to je male prenho.

v poslednom case sa zacal uz stikat s bezdomovcami a oslednom kvapkou v pohari je ze pred Vianocami si doniesol bedomovkynu a snou sme teraz v byte.

Som zufali s tejto situacie a neviem ako von .zo sestrou sme sa dohodli ze ked uz nam nepreda tento byt tak je zbytocne platit najom za byt ktory nikdy nebude nas.

Takze vas prosim co i o len mali napad alebo radu co mam robit.ja som uz bezradny.
Najradsej by sme sa odstahovali ale co s bytom?nechcem aby sa to zmenilo na noclaharen pre bezdakov. prestat platit najom?
220870
03.01.11,08:04
A koľko máš rokov?Toto je zákonne neriešitľné.Jediné čo ma napadá je to ,aby ste byt právne zabezpečili voči predaju a odsťahovali sa.
zoltanko
03.01.11,08:12
mam 28 rokov.
lienocka001
03.01.11,08:20
nuz ak prestanes platit najomne a si spoluvlastnikom bytu tak zdielas aj dlzobu... a ci exekutor pojde po nezamestnanom otcovi alebo po tebe ktory mas prijem nie je tazke uhadnut..


bol si za pravnikom ten ti navrhol riesenia... nepises ake.. tak neviem ci my tu vymyslime nieco ine...

osobne by som sa z takeho prostredia odstahovala a snazila si zabezpecit vlastne byvanie, alebo podnajom ci najomny byt. Z otcom tazko pohnes a ako sa hovori komu neni rady tomu neni pomoci... nechala by som ho tak... a sla si svojou cestou... a tie sumy co ste investovali do bytu... no skoda ich... ale co uz narobite.... urobili ste hlupost ze ste investovali do niecoho co nie je vase uplne
luja5
03.01.11,08:24
U pravnika som uz tiez bol on mi vsak navrhol riesenia ktore neboli podla mojich predstav. ...
... prestat platit najom?

A čo Ti navrhol právnik? Aby Ti tu na Porade neradili možno tiež niečo podobné, čo vieš, že Ti nevyhovuje.
Ak nebude nikto platiť, byt môže skončiť v exekúcii.
zoltanko
03.01.11,08:36
pravnik mi navrhol ze ho mozem dat na sud.to bolo jedno riesenie.alo bolo by to na dlhe lakte.
druhe riesenie bolo ze ho vyplatim a byt bude dozivotne pouzivat.
hovoril mi ze ho nemozem vyhodit na ulicu aj ked platim najom.
zoltanko
03.01.11,08:40
ozaj pripadne ten byt nemoze byt moj keby napr skoncil v exekucii?neplatili by sme byt a dosiel by exekutor.on by nenavrhol moznost odkupenia otcovej casti a uhradenia penazi?
Anik
03.01.11,08:46
Nikto z nás by sa nechcel dostať do tvojej situácie - pri ktorých sa toho veľa nevymyslí bývam v dome, ktorý nieje môj tiež som doň investovala doň okolo 10.000 Eur za posledné 3 roky, ale som zmierená stým že ak by som o ne prišla určite prežijem
urobila by som sek a začala od 0 určite min. 90 km od miesta bydliska. Myslím že nič na svete nemá väčšiu cenu ako pokoj.
Oliwa
03.01.11,08:53
Situácia je nasledovná. Žijeme v 3izbovom byte .po smrti mami som zdedil 1/8 bytu a tak isto aj sestra, zostatok zdedil otec.
Na Vašej situácii to síce nič nemení, ale niečo mi tu nesedí...
Ak bol byt v BSM, po matkinej smrti otcovi zostala 1/2 a z tej druhej mal každý z Vás zdediť 1/3. Otec by mal mať teda 4/6 a ty so sestrou po 1/6.
Ste len dvaja súrodenci? Patrí niekomu štvrtému tá ďalšia 1/8, resp. ako prišiel otec k 6/8? Alebo sa mýlim?

Po smrti začal piť a hrať na automatoch.v robote mu jeho kolegovci dávali rady že sa nás može zbaviť psychickým nátlakom a takýmto sposobom može predať byt.

Z rečí otcových kamarátov si nič nerob. Pokiaľ figurujete na liste vlastníctva, bez Vášho súhlasu otec nemôže byť predať, resp. kto by taký byt kúpil? Ak áno, bolo by to napadnuteľné súdnou cestou.
Neplatením nájomného sa byt rúti do exekučného konania. Bola by škoda, keby ste prišli o svoj podiel v byte, aj o investície, ktoré ste doň dali...
luja5
03.01.11,09:27
pravnik mi navrhol ze ho mozem dat na sud.to bolo jedno riesenie.alo bolo by to na dlhe lakte...druhe riesenie bolo ze ho vyplatim a byt bude dozivotne pouzivat...ozaj pripadne ten byt nemoze byt moj keby napr skoncil v exekucii?neplatili by sme byt a dosiel by exekutor.on by nenavrhol moznost odkupenia otcovej casti a uhradenia penazi?

Exekúcia by podľa mňa tiež nemusela byť na krátke lakte. Nejde to len tak zo dňa na deň. Exekúcia je posledné štádium – predchádzajú mu spravidla výzvy na zaplatenie, súdne rozhodnutie, v prípade verejnej inštitúcie rozhodnutie o povinnosti zaplatiť – tam je možné sa brániť; v exekúcii už možnosť obrany je veľmi malá.
(info napr. na: EXEKÚCIA – 233/1995 Exekučný poriadok (EP) (http://www.obcianskaporadna.sk/docs/materialy/exekucia.doc) )

Jednou z možností je ísť cestou zrušenia podielového spoluvlastníctva. Zohľadniť je pritom možné aj preukázateľné výdavky investované do zhodnotenia bytu.
(info napr. na: http://hnonline.sk/c1-22159135-sposoby-zrusenia-podieloveho-spoluvlastnictva (http://hnonline.sk/c1-22159135-sposoby-zrusenia-podieloveho-spoluvlastnictva))
220870
03.01.11,09:31
mam 28 rokov.
Smutné.Asi vás nepoteším ale už ste dospelý chlap a mali by ste sa vedieť o seba postarať ,vyletieť z rodného hniezda nech je akékoľvek.Byt váš otec nadobudol spolu s matkou teda je ich teraz jeho.To že vy tam máte 1/4 vlastnícke práva považujem za chybu právneho sytému na slovensku.Byt nadobudol otec (neviem či ho kúpil to je jedno)Je to jeho vlastníctvo nech je akýkooľvek.Prepáčte ale nedá mi to aby som to nenapísal.Bohužiaľ pri vašom veku už tam dávno nemáte čo hľadať.:mee:
zoltanko
03.01.11,09:48
Situácia je nasledovná. Žijeme v 3izbovom byte .po smrti mami som zdedil 1/8 bytu a tak isto aj sestra, zostatok zdedil otec.
Na Vašej situácii to síce nič nemení, ale niečo mi tu nesedí...
Ak bol byt v BSM, po matkinej smrti otcovi zostala 1/2 a z tej druhej mal každý z Vás zdediť 1/3. Otec by mal mať teda 4/6 a ty so sestrou po 1/6.
Ste len dvaja súrodenci? Patrí niekomu štvrtému tá ďalšia 1/8, resp. ako prišiel otec k 6/8? Alebo sa mýlim?

surodenci sme len dvaja.ja a sestra.
zk24
03.01.11,09:54
Smutné.Asi vás nepoteším ale už ste dospelý chlap a mali by ste sa vedieť o seba postarať ,vyletieť z rodného hniezda nech je akékoľvek.Byt váš otec nadobudol spolu s matkou teda je ich teraz jeho.To že vy tam máte 1/4 vlastnícke práva považujem za chybu právneho sytému na slovensku.Byt nadobudol otec (neviem či ho kúpil to je jedno)Je to jeho vlastníctvo nech je akýkooľvek.Prepáčte ale nedá mi to aby som to nenapísal.Bohužiaľ pri vašom veku už tam dávno nemáte čo hľadať.:mee:


Je sice pravda ze su dost dospeli na to aby sa osamostatnili, ale nie kazdy ma na to, aby platil dvoje najomne napriklad. Kedze ked sa odstahuju - brat a sestra kazdy inde, tak budu musiet hranit energie aj za otca - kedze sa sucasne stanu neplaticmi, aj ked tam nebyvaju (su ciastocni majitelia), alebo sa mylim?

Zadavatel uvazuje o odchode z bytu, ale boji sa co sa s bytom stane, ked tam nebude. Predsa je do istej miery vlastnik a aj zodpovedny za ten byt.

V tomto pripade je podla mna skor na obtiaz taketo dedicstvo... Da sa nejakym sposobom vzdat dedicstva v prospech niekoho? Ja by som radsej otcovi svoju cast bytu 1/8 darovala a nemala s tym vedlajsie vydavky.
Ked si vezmem ze nech ten byt stoji 80,000 eur, tak 10,000 je mojich. Asi by mi nestali za to, platit tam najom ak tam nebyvam, pripadne byvat tam a mat stale stresy v zivote...
AlaNR
03.01.11,10:02
Myslím, že Zoltán to má dobre napísané.
Po smrti matky sa rozdelovala "jej" polovica bytu a to tak, že polovica podielu na otca (t.j.1/4 bytu) a polovica "jej" podielu rovným dielom na deti (t.j. 1/8 na každé dieťa).
zoltanko
03.01.11,10:03
Smutné.Asi vás nepoteším ale už ste dospelý chlap a mali by ste sa vedieť o seba postarať ,vyletieť z rodného hniezda nech je akékoľvek.Byt váš otec nadobudol spolu s matkou teda je ich teraz jeho.To že vy tam máte 1/4 vlastnícke práva považujem za chybu právneho sytému na slovensku.Byt nadobudol otec (neviem či ho kúpil to je jedno)Je to jeho vlastníctvo nech je akýkooľvek.Prepáčte ale nedá mi to aby som to nenapísal.Bohužiaľ pri vašom veku už tam dávno nemáte čo hľadať

ja viem ze tam nemam co hladat :)
nehovorim ze sa mu chcem pomstit za to co stvara ale myslel som si ze nieco z toho bytu budem mat.predame ho spolu zo sestrou a aspon neake peniaze na zaciatok a kupu noveho.
taktiez si neviem predstavit kde by byvala sestra zo svojou vyplatou ktora je dost mizerna.
aksas2
03.01.11,10:03
Smutné.Asi vás nepoteším ale už ste dospelý chlap a mali by ste sa vedieť o seba postarať ,vyletieť z rodného hniezda nech je akékoľvek.Byt váš otec nadobudol spolu s matkou teda je ich teraz jeho.To že vy tam máte 1/4 vlastnícke práva považujem za chybu právneho sytému na slovensku.Byt nadobudol otec (neviem či ho kúpil to je jedno)Je to jeho vlastníctvo nech je akýkooľvek.Prepáčte ale nedá mi to aby som to nenapísal.Bohužiaľ pri vašom veku už tam dávno nemáte čo hľadať.:mee:
Presne ak ako píše zk 24, by museli so sestrou platiť dvojité nájomné, inak zaplatia aexekúciu aj s trovami atď, keďže od otca asi ano exekútor nič nevymože. V tejto situácii by som to naozaj videla na podanie návrhu na súd na zrušenie podielového spoluvlastníctva
zacik23
03.01.11,12:27
podla toho co tu bolo napisane tak ja by som postupoval nasledovne:
- zrusenie podieloveho spoluvlastnictva aby mi/sestre nehrozila exekucia
- co najskor sa odstahovat (napr aj spolu so sestrou ak spolu dobre vychadzate)
- v krajnom pripade "zbavit" sa svojich podielov daneho bytu, mam pocit ze vlastnictvo 1/8 bytu je vo vasom pripade viac na obtiaz ako na uzitok

Je mozne ze ked otec bude odkazany na seba a bude musiet platit naklady na uzivanie bytu tak sa spamata a da dokopy ale to skor vylucujem....

prajem vela stastia, neprajem nikomu aby sa dostal do podobnej situacie, kde je velmi tazko radit, kedze danu situaciu nepozname do uplnych detailov. Bohuzial tu asi nemozno dopredu dat univerzalny navod aby sa to skoncilo happyendom...este raz vela stastia
zoltanko
03.01.11,15:05
dakujem kaydemu kto nasiel na mna cas.
velmi si to cenim.
asi to bude tak najlepsie ako hovorite viacery odist a zacat od zaciatku.
dakujem este raz.
BXLmiami
03.01.11,15:09
dakujem kaydemu kto nasiel na mna cas.
velmi si to cenim.
asi to bude tak najlepsie ako hovorite viacery odist a zacat od zaciatku.
dakujem este raz.
Neuabudni,že nestačí aby si odišiel.Musíš najprv právne ošetriť,aby na Teba a sestru nenabehol exekutor,pretože otec prestane platiť byt.Ak si spoluvlastník,budu to vymáhať od Teba.Darujte mu to a zminite,najlepšie kde Vás nenajde,inak prešustruje byt a máš ho na krku.
canbo
03.01.11,16:43
Môžte sa bytu zbaviť, ale otec vám zostane. Je to len na dohode s otcom,nie na dedičstve . Kto sa postará o otca ,ak sa nedohodnete . Vysúdi si z vás aj "alimenty"? Bude sa menej hanbiť ,ak sa sním budete stretať na ulici ,ako
s bezdomovcom.