ergo
03.01.11,09:06
Mam lekara ktoremu uctujem sro-cku. Robi mi take veci ze obcas posle peniaze na ucty ani neviem komu samozrejme z podnikatelskeho uctu. Ja ich uctujem ako zavazok voci spolocnikom ale nemozem tak stale robit ked viem ze tento zavazok nevyrovna. Upozornovala som ho na to ze to nemoze robit je fakt ze to uz robi menej ale stane sa. Ako to mam zniest zo sveta aby to bolo v sulade zo zakonom a aby mi to prip. danovaci neobili o hlavu. Je to uz vysoka ciastka takze ani cez pokladnu to nemozem fiktivne vyrovnavat no proste neviem. Prosim o radu skusenejsich.
ergo
04.01.11,09:08
prosim to mi naozaj nik neporadi :(
ANNAP
04.01.11,09:25
ja som mala tiež takýto ale len jeden prípad a účtovala som to na nákladový účet a pripočítateľnou položkou ku HV, lebo čo s tým a nechcela som to do ďalšieho obdobia ťahať na nejakom 3-kovom účte,
ale keď máš toho viac.....ale ak sa chceš toho zbaviť , a daňováci by mali byť spokojní, keď spravíš prip. položku.......... môj názor
ergo
04.01.11,09:28
Dakujem tiez som o tom uvazovala takto len som si nebola ista a chcela som radu skusenejsich, dufam ze nebude vadit ze suma je uz za par rokov trochu vyssia okolo 5000 € :confused:
Zoltán Kovács
04.01.11,09:34
ja som mala tiež takýto ale len jeden prípad a účtovala som to na nákladový účet a pripočítateľnou položkou ku HV, lebo čo s tým a nechcela som to do ďalšieho obdobia ťahať na nejakom 3-kovom účte,
ale keď máš toho viac.....ale ak sa chceš toho zbaviť , a daňováci by mali byť spokojní, keď spravíš prip. položku.......... môj názor

Platbu z bežného účtu nie je možné účtovať na nákladový účet (aj keď pripočitateľný k základu dane).
Ja takéto prípady (mám tiež lekára s sro) účtujem na 355/221.
A potom 211/355. VIem, že je to fiktívne, ale občas to pomôže dostať pokladňu z mínusu. Alebo potom je to možné účtovať aj ako 355/364, samozrejme len v tom prípade ak sa rozhodne vyplatiť zisk. A o toľko menej sa vypláca.
ergo
04.01.11,09:52
ano to by sa dalo ovsem suma na vyrovnanie cez pokladnu je moc vysoka a zatial tvori iba stratu
Stefan2005
04.01.11,10:01
ano to by sa dalo ovsem suma na vyrovnanie cez pokladnu je moc vysoka a zatial tvori iba stratu

... je možnosť to zúčtovať aj so 364-kou (355-ku);
ergo
04.01.11,10:10
Platbu z bežného účtu nie je možné účtovať na nákladový účet (aj keď pripočitateľný k základu dane).
Ja takéto prípady (mám tiež lekára s sro) účtujem na 355/221.
A potom 211/355. VIem, že je to fiktívne, ale občas to pomôže dostať pokladňu z mínusu. Alebo potom je to možné účtovať aj ako 355/364, samozrejme len v tom prípade ak sa rozhodne vyplatiť zisk. A o toľko menej sa vypláca.
Teraz pozeram ze to uctujes ako pohladavku voci spolocnikom a clenom a ja som to davala ako zavazok 365-ku. Takze teraz si ma spochybnil, ja ma za to ze to je ako zavazok nieco co sa musi spolocnosti vratit?? Mylim sa?
ANNAP
04.01.11,10:15
Platbu z bežného účtu nie je možné účtovať na nákladový účet (aj keď pripočitateľný k základu dane).
Ja takéto prípady (mám tiež lekára s sro) účtujem na 355/221.
A potom 211/355. VIem, že je to fiktívne, ale občas to pomôže dostať pokladňu z mínusu. Alebo potom je to možné účtovať aj ako 355/364, samozrejme len v tom prípade ak sa rozhodne vyplatiť zisk. A o toľko menej sa vypláca.

dobré riešenie....využijem
Zoltán Kovács
04.01.11,11:37
Teraz pozeram ze to uctujes ako pohladavku voci spolocnikom a clenom a ja som to davala ako zavazok 365-ku. Takze teraz si ma spochybnil, ja ma za to ze to je ako zavazok nieco co sa musi spolocnosti vratit?? Mylim sa?


Ak spoločník použije peniaze na súkromné účely, tak nevzniká spoločnosti záväzok voči nemu (účet 365), ale pohľadávka predsa (účet 355). Spoločník tie peniaze musí vrátiť.
ergo
04.01.11,13:00
Hm tak vidim ze mam problem aj niekde inde ja som tieto ucty pochopila a pouzila opacne. Zaucala ma jedna starsia uctovnicka a ta mi poradila uctovat to na 365-ku.
Aktualny rok viem opravit, ale co z minulym?
Stefan2005
04.01.11,15:01
Hm tak vidim ze mam problem aj niekde inde ja som tieto ucty pochopila a pouzila opacne. Zaucala ma jedna starsia uctovnicka a ta mi poradila uctovat to na 365-ku.
Aktualny rok viem opravit, ale co z minulym?

no ak nevieš minulý rok vysporiadať (zaplatením, zápočtom, pod.) tak ho pri inventarizácii účtov k 31.12. preúčtuj na správny účet...
ergo
04.01.11,16:36
dakujem urobim tak
mudroš
06.01.11,10:58
Má to ale aj iné riziká. Napríklad, že to DÚ posúdi ako prijem spoločníka za prácu pre spoločnosť. to je príjem zo závislej činnosti. AS čo predavok na daň z príjmov zo závislej činnosti a odvody ???