langer
03.01.11,10:03
Stále sa píše len o výhodách digitálneho vysielania, ktoré určite sú. Ale kedy sa niekto ozve o nevýhodách, ako napr., že niekoľko sto tisíc rekordérov v domácnostiach môžeme vyhodiť, nehovoriac o ďalších sto tisíc ktoré obchodníci ešte stále predávajú. Dôvod? Nedajú sa používať, pretože nedokážu nahrať časovaný program. Nahrajú len ten, na ktorý sa práve pozeráte. A potom sú na nič. Údajne je možné nahrávať z DVB-T a DVB-S len na USB - pevný disk. Aký je Váš názor?
Chobot
03.01.11,10:09
Stále sa píše len o výhodách digitálneho vysielania, ktoré určite sú. Ale kedy sa niekto ozve o nevýhodách, ako napr., že niekoľko sto tisíc rekordérov v domácnostiach môžeme vyhodiť, nehovoriac o ďalších sto tisíc ktoré obchodníci ešte stále predávajú. Dôvod? Nedajú sa používať, pretože nedokážu nahrať časovaný program. Nahrajú len ten, na ktorý sa práve pozeráte. A potom sú na nič. Údajne je možné nahrávať z DVB-T a DVB-S len na USB - pevný disk. Aký je Váš názor?

Musíš rozlíšiť medzi DVB-T a DVB-S, prípadne medzi káblovým rozvodom digitálnej televízie.

Pokiaľ chytáš signál cez anténu (DVB-T) a máš DVD rekordér s DVB-T tunerom, tak sa pre teba nič nemení - môžeš naďalej nahrávať aj cez časové nahrávanie. Len si musíš naladiť všetky stanice na DVD rekordéri.

Ak signál chytáš cez satelit, tam je to horšie - na voľbu programu potrebuješ satelitný konvertor. Ale to bolo aj doteraz, že cez konvertor môžeš nahrávať len to, čo práve v konvertori naladíš.

Najväčší problém je s káblovými operátormi. Ja mám už 14 rokov UPC analog. Do bytu príde jeden kolaxiálny kábel a na neho zapojím DVD rekordér, Videorekordér a ešte aj 2 telky. Na všetkých zariadeniach môže ísť nezávisle rôzny program - na TV sledujeme my a syn niečo iné a popri tom môžem nahrávať 2 iné programy.

Každú chvíľu mi ponúka UPC prechod na digitálny príjem káblovky za nezmenenú cenu (počas prvých 6 mesiacov!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes:). A stále sa čudujú, že to nechcem. No nechcem, lebo potom mi pribudne do domácnosti jedno alebo viac zariadení - Set-top-boxov, zvýši sa spotreba elektriny. Síce argumentujú, že analógový signál budem chytať naďalej, ale čo ak ho vypnú a nechajú mi len digitál? Stratím možnosť nahrávania iného programu, než čo je naladené na STB.

Písal som o tom aj tu:

http://www.porada.sk/t152394-nahravanie-z-digitalnej-televizie.html
tw0face
31.01.11,13:52
nesuhlasim s chobotom, teda len s tym co pisal o nahravani
upc ma dvr settopbox(stb) ktory dokaze nahravat az 4 programy naraz (mam to doma a odskusane zatial najviac 3 programy naraz, bez problemov)
cize co sa tyka nahravania o nic neprijdes
horsie je to ale s viacerymi televizormi, lebo ak xes pozerat digitalnu telku od upc, tak 1 stb = 1 televizor
preto asi nechavaju aj ten analog, cize na jednej telke budete mat stb a teda digitalny signal, a na ostatnych si nechate analog

no a este mna napadla jedna nevyhoda digitalneho signalu, kedze je krajsi lepsi atd atd..tak je aj narocnejsi na prenos a viac nachylny na chyby. ak sa nachadzate na slabo pokrytom mieste alebo z nejakeho dovodu mate slaby signal, tak vam obraz bude vypadavat, stvorcekovat apod. co sa pri analogu nestavalo, lebo jednoducho nie je taky narocny na datovy tok

to je asi setko co som xel povedat :)
Chobot
31.01.11,14:49
nesuhlasim s chobotom, teda len s tym co pisal o nahravani
upc ma dvr settopbox(stb) ktory dokaze nahravat az 4 programy naraz (mam to doma a odskusane zatial najviac 3 programy naraz, bez problemov)
cize co sa tyka nahravania o nic neprijdes
horsie je to ale s viacerymi televizormi, lebo ak xes pozerat digitalnu telku od upc, tak 1 stb = 1 televizor
preto asi nechavaju aj ten analog, cize na jednej telke budete mat stb a teda digitalny signal, a na ostatnych si nechate analog

no a este mna napadla jedna nevyhoda digitalneho signalu, kedze je krajsi lepsi atd atd..tak je aj narocnejsi na prenos a viac nachylny na chyby. ak sa nachadzate na slabo pokrytom mieste alebo z nejakeho dovodu mate slaby signal, tak vam obraz bude vypadavat, stvorcekovat apod. co sa pri analogu nestavalo, lebo jednoducho nie je taky narocny na datovy tok

to je asi setko co som xel povedat :)

K tomu zvýraznenému sa chcem spýtať, lebo ma to zaujalo - to je STB, ktorý má v sebe HDD a na ten nahráva? A dá sa pomocou toho STB pozerať na TV jeden program a súčasne nahrávať iný? Má to aj programovateľné nahrávanie (teda že si nastavím, že zajtra o 20:00 nahraje z Markízy a pozajtra o 22:00 z STV2)?
tw0face
31.01.11,18:22
ano ano, da sa jedno aj druhe, system programovatelneho nahravania je dokonca celkom sikovany, da sa nastavovat aj priamo z elektronickeho programu, da sa nastavit aj opakovanie (tj to iste nahravanie kazdy tyzden..dobre pre serialy napr)

a ano, da sa pozerat jedno a nahravat zaroven druhe, ale ak nahravate napriklad uz dva programy, a este chcete pozerat treti, tak niektore kanaly sa uz pozerat nedaju (podla toho co sa nahrava)

a ano, ten stb ma v sebe hdd, a na stranke maju aj program pomocou ktoreho sa daju tie nahravky stiahnut cez usb do pocitaca (ale iba volne siritelne programy, markiza, jojka stv1 a stv2 a neviem ci aj stv3)