smutok
03.01.11,10:14
Dobrý deň, potrebovala by som od Vás poradiť. Moja dcéra je študentkou VŠ a dnes sa bola prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie vymeriavaci základ si dala ten minimálny t.j. 329,06 Eur. Chcem sa spýtať koľko by vyšla výška materskej,ak by bola minimálne tých 270 dní poistená.? Keďže v sociálnej poisťovni jej neboli ochotné to povedať, lebo to nevedeli vypočítať:mad::mad:.... A ak by si to zvýšila od toho pol roka a v tom čase by už bola na začiatku tehotenstva,tak či by sa to oplatilo a nejako ovplyvnilo výšku materskej? Za odpoveď vopred ďakujem.
veronikasad
03.01.11,09:19
Dobrý deň, potrebovala by som od Vás poradiť. Moja dcéra je študentkou VŠ a dnes sa bola prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie vymeriavaci základ si dala ten minimálny t.j. 329,06 Eur. Chcem sa spýtať koľko by vyšla výška materskej,ak by bola minimálne tých 270 dní poistená.? Keďže v sociálnej poisťovni jej neboli ochotné to povedať, lebo to nevedeli vypočítať:mad::mad:.... A ak by si to zvýšila od toho pol roka a v tom čase by už bola na začiatku tehotenstva,tak či by sa to oplatilo a nejako ovplyvnilo výšku materskej? Za odpoveď vopred ďakujem.
materská je 60 % denného vymeriavacieho základu za predch.kal. rok. Ak bude nástup na materskú v roku 2012, VZ bude rok 2011.
ivka70
03.01.11,09:33
Materska je 60% vymeriavacieho zakladu.
Ak vyjde nizsia ako 190 EUR (aktualny rodicovsky prispevok), tak UPSVaR dopaca do vysky RP.
dogicka
03.01.11,09:56
materská je 60 % denného vymeriavacieho základu za predch.kal. rok. Ak bude nástup na materskú v roku 2012, VZ bude rok 2011.


Ak poistenie vzniklo v roku kedy pôjde na materskú, rozhodujúce obdobie bude od začiatku vzniku poistenia do dňa nástupu na MD. V tomto prípade ak pôjde na MD v r. 2011 materské sa jej bude počítať z DNP, ktoré vzniklo v r. 2011, za predpokladu, že splní podmienku 270 dní.
dogicka
03.01.11,10:05
Dobrý deň, potrebovala by som od Vás poradiť. Moja dcéra je študentkou VŠ a dnes sa bola prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie vymeriavaci základ si dala ten minimálny t.j. 329,06 Eur. Chcem sa spýtať koľko by vyšla výška materskej,ak by bola minimálne tých 270 dní poistená.? Keďže v sociálnej poisťovni jej neboli ochotné to povedať, lebo to nevedeli vypočítať:mad::mad:.... A ak by si to zvýšila od toho pol roka a v tom čase by už bola na začiatku tehotenstva,tak či by sa to oplatilo a nejako ovplyvnilo výšku materskej? Za odpoveď vopred ďakujem.

Výška MD sa nedá vypočítať presne, nakoľko to nevieme dopredu koľko dní bude v mesiaci v ktorom nastúpi na MD. Z VZ 329,06 by to vyšlo cca 197,- Eur mesačne. Vymeriavací základ si môže zvýšiť, ale len tak, že jeden deň zruší DNP a nasledujúci deň si založí nové DNP z max. vymer. základom. Toto nové DPN musí trvať do nástupu na MD najmenej 26 týždňov, vtedy to bude rozhodujúce obdobie pre výpočet MD.
Okrem toho, musí splniť podmienku 270 dní, tu by sa k dňom existujúceho DPN (s max.VZ) pripočítali aj dni z už ukončeného DNP (toho z min.VZ).

Snažila som sa to napísať tak "po lopate"...:)
smutok
03.01.11,11:13
Ďakujem za všetky odpovede :) /aj tie ktoré,možno,ešte prídu/!Aj "dogicke",pochopila som to:D.Ešte raz ďakujem.V tej soc.poisťovni,kde sme dnes boli , absolútne ,ale absolútne nepomohli,neporadili,nevyrátali.:(
zuzana1012
04.01.11,13:09
dobry den chcem sa aj ja opytat k tejto teme, som teraz trosku mimo z toho noveho zakona, ja som DNP z max. vymeriavaceho zakladu od maja 2010,
od 5. novembra som na PN, podmienku 270 dni som mala splnenu (robila som od 9/2008 - 12/2009). Teraz neviem, 20. 3 by som mala nastupit na matersku, 1. maja mam termin porodu. Mam vobec narok na matersku? lebo podla tych zmien od noveho roku fakt neviem. Dakujem strasne moc za kazdu radu. Dakujem :)
veronikasad
04.01.11,13:13
dobry den chcem sa aj ja opytat k tejto teme, som teraz trosku mimo z toho noveho zakona, ja som DNP z max. vymeriavaceho zakladu od maja 2010,
od 5. novembra som na PN, podmienku 270 dni som mala splnenu (robila som od 9/2008 - 12/2009). Teraz neviem, 20. 3 by som mala nastupit na matersku, 1. maja mam termin porodu. Mam vobec narok na matersku? lebo podla tych zmien od noveho roku fakt neviem. Dakujem strasne moc za kazdu radu. Dakujem :)
Ak máš splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch, máš nárok na materské z DNP. Vymeriavacím základom je obdobie od prihlásenia do 31.12.2010. Obdobie poberania nemocenského je vylučitelná doba, počas ktorej nem. poistenie trvá.
zuzana1012
04.01.11,13:21
dakujem pekne, tych 270 dni by som mala mat splnenych aj v tom marci este, uz to bude asi tesne, ale ak by sa tam zapocitavalo aj to DNP tak urcite mam dakujem
IvetaH
04.01.11,13:33
Dobrý deň,
prosím vás o radu k DNP.
Slečna je 4 roky poistená cez PP s VZ 650 €, od 1.1.2010 si dopláca mesačne 22 € DNP, v máji má termín pôrodu, t.j. začiatkom apríla pôjde na materskú. Problém je, že asi bude musieť ísť na PN až do materskej. A tu neviem z čoho sa jej bude počítať PN, z čoho sa jej potom bude počítať materská a ako ovplyvní výšku materskej tá PNka.
Alebo či by nebolo najlepšie nejako už vydržať do tej materskej, alebo ísť skôr na materskú.
Nerada by som jej poradila tak, aby to DNP pripoistenie vyšlo navnivoč. A ešte prosím vás, kedy sa má odhlásiť z toho DNP.
Už som sa tu dočítala aj o prekombinovaní poistení, preto by som chcela mať istotu.
Ďakujem pekne
veronikasad
04.01.11,13:38
Dobrý deň,
prosím vás o radu k DNP.
Slečna je 4 roky poistená cez PP s VZ 650 €, od 1.1.2010 si dopláca mesačne 22 € DNP, v máji má termín pôrodu, t.j. začiatkom apríla pôjde na materskú. Problém je, že asi bude musieť ísť na PN až do materskej. A tu neviem z čoho sa jej bude počítať PN, z čoho sa jej potom bude počítať materská a ako ovplyvní výšku materskej tá PNka.
Alebo či by nebolo najlepšie nejako už vydržať do tej materskej, alebo ísť skôr na materskú.
Nerada by som jej poradila tak, aby to DNP pripoistenie vyšlo navnivoč. A ešte prosím vás, kedy sa má odhlásiť z toho DNP.
Už som sa tu dočítala aj o prekombinovaní poistení, preto by som chcela mať istotu.
Ďakujem pekne
Ak je DNP od 1.1.2010, podmienku 270 dní poistenia splňa - VZ pre DNP bude rok 2010. Rovnako z prac.pomeru bude VZ rok 2010 (pre výpočet nemocenského aj materského).

Ak bude v roku 2011 PN, nech si dá vystaviť dve PN-ky, jednu pre zamestnávatela a druhú ako DNPO. Poberanie nemocenského nebude mať vplyv na výšku materského. Počas poberania nemocenského DNP neplatí (netreba ho rušiť)- pred odovzdaním PN-ky si treba dať skontrolovať platby, či náhodou nemá nedoplatok na DNP. Rovnako treba zaplatiť alikv.časť za posledný mesiac pred nástupom na PN.
Marianna01
12.01.11,19:04
dobehlo ma to, čomu som sa bránila zubami-nechtami: potrebujem poradiť s materskou pri SZČO, ktorá zároveň poberala príjem aj ako zamestnankyňa. prosím vás, poraďte, ako postupovať pri výpočte dennej materskej, či hrá rolu platenie poistného aj ako SZČO a zamestnanec. Zamestnaná je od 01/2009, ako SZČO si platí odvody už roky, z minima. na MD nastúpila 25.12.2010. No a vlastne nemám ani predstavu, čo kam mám poslať, aké doklady vyplniť - ako taký začiatočník :D pomôžte, prosím. Ďakujem :)
veronikasad
12.01.11,19:21
dobehlo ma to, čomu som sa bránila zubami-nechtami: potrebujem poradiť s materskou pri SZČO, ktorá zároveň poberala príjem aj ako zamestnankyňa. prosím vás, poraďte, ako postupovať pri výpočte dennej materskej, či hrá rolu platenie poistného aj ako SZČO a zamestnanec. Zamestnaná je od 01/2009, ako SZČO si platí odvody už roky, z minima. na MD nastúpila 25.12.2010. No a vlastne nemám ani predstavu, čo kam mám poslať, aké doklady vyplniť - ako taký začiatočník :D pomôžte, prosím. Ďakujem :)
U lekára si dá vystaviť dve žiadosti ao materské - jednu ako zamestnanec, druhú ako SZČO. K žiadosti pre zamestnávatela pripojíš potvrdenie o príjme (rovnaké ako pri PN-ke), za rok 2009 (ak nástup na materskú je 25.12.2010). Obidve žiadosti odovzdáš v SP.

Materské bude počítané vo výške 55 % súčtu vymeriavacieho základu zamestnanca a SZČO (od 1.1.2011 sa zvyšuje na 60 %-dúfam, že to platí aj v prípade začiatku v roku 2010).
Marianna01
12.01.11,19:28
U lekára si dá vystaviť dve žiadosti ao materské - jednu ako zamestnanec, druhú ako SZČO. K žiadosti pre zamestnávatela pripojíš potvrdenie o príjme (rovnaké ako pri PN-ke), za rok 2009 (ak nástup na materskú je 25.12.2010). Obidve žiadosti odovzdáš v SP.

Materské bude počítané vo výške 55 % súčtu vymeriavacieho základu zamestnanca a SZČO (od 1.1.2011 sa zvyšuje na 60 %-dúfam, že to platí aj v prípade začiatku v roku 2010).

super, vďaka, ale napísala som blbosť, zamestnaná je od 2010! čo to mení?
veronikasad
12.01.11,19:31
super, vďaka, ale napísala som blbosť, zamestnaná je od 2010! čo to mení?
odkedy ? poistenie SZČO trvá ?
Marianna01
12.01.11,19:33
ešte poprosím, poslala mi v maily dokumenty, čo dostala k vyplneniu na SP: oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení (kvôli čomu?), vyhlásenie fo, že za stará o dieťa (ešte žiadne nemá!), registrácia FO, za ktorú platí poistné štát (ok, je to ale z titulu SZČO?), potvrdenie na uplatnenie ND (tak aspoň niečomu rozumiem) a teda tú PN, ktorú má 2x, ako si písala... všetky tieto doklady treba vypísať? kam odovzdať? z titulu szčo alebo zamestnanca? môže jej vlastne súbežne s MD trvať aj živnosť?
vďaka za trpezlivosť, nemám rada tieto veci, nerozumiem im a neviem si s nimi rady.
Marianna01
12.01.11,19:35
odkedy ? poistenie SZČO trvá ?

pozrela som presne: v 12/2009 bola asi v 3 firmách ako zodpovedný zástupca za 13,30 € za mesiac. v 03/2010 nastúpila aj na TPP - minimálna mzda. SZČO je od r. 2005, platí si odvody (vrátane nemocenského), poistenie aj živnosť naďalej trvá
veronikasad
12.01.11,19:39
pozrela som presne: v 12/2009 bola asi v 3 firmách ako zodpovedný zástupca za 13,30 € za mesiac. v 03/2010 nastúpila aj na TPP - minimálna mzda. SZČO je od r. 2005, platí si odvody (vrátane nemocenského), poistenie aj živnosť naďalej trvá
Aby jej vznikol nárok na materské aj zo zamestnania, potrebuje 270 dní nem. poistenia v posledných 2 rokoch. Započítava sa aj predchádzajúce ukončené poistenie. (stačí splniť do pôrodu)

Ak túto podmienku zo zamestnania splňa, vymeriavacím základom bude obdobie od vzniku prac.pomeru do konca novembra 2010.

Na materské z poistenia SZČO nárok má.
Marianna01
12.01.11,19:45
Aby jej vznikol nárok na materské aj zo zamestnania, potrebuje 270 dní nem. poistenia v posledných 2 rokoch. Započítava sa aj predchádzajúce ukončené poistenie. (stačí splniť do pôrodu)

Ak túto podmienku zo zamestnania splňa, vymeriavacím základom bude obdobie od vzniku prac.pomeru do konca novembra 2010.

Na materské z poistenia SZČO nárok má.

geniálne! :D o 5 dní!!! :D som rada ;)
fajn, máš ešte trpezlivosť, môžem sa pýtať ďalej? :D
u zamestnávateľ to bude vyzerať ako? k 25.12. pošle čo do SP a ZP? ak logicky uvažujem, odvody za neho odvádzať nebude (?), ale bude jej teda posielať najprv 55 a potom 60% DVZ. čo však týmto mojim obľúbeným inštitúciám zaslať? ako ju vo výkazoch evidovať?
vďaka (to asi bude posledná z mojich otázok...uf)
veronikasad
12.01.11,19:48
ešte poprosím, poslala mi v maily dokumenty, čo dostala k vyplneniu na SP: oznámenie sporiteľa o účasti na starobnom dôchodkovom sporení (kvôli čomu?), vyhlásenie fo, že za stará o dieťa (ešte žiadne nemá!), registrácia FO, za ktorú platí poistné štát (ok, je to ale z titulu SZČO?), potvrdenie na uplatnenie ND (tak aspoň niečomu rozumiem) a teda tú PN, ktorú má 2x, ako si písala... všetky tieto doklady treba vypísať? kam odovzdať? z titulu szčo alebo zamestnanca? môže jej vlastne súbežne s MD trvať aj živnosť?
vďaka za trpezlivosť, nemám rada tieto veci, nerozumiem im a neviem si s nimi rady.
S oznamovaciou povinnosťou (predpokadám, že sa pýtaš na ozn.povinnosť osoby nastupujúcej na materskú, nie povinnosti zamestnávatela), moc skúseností nemám. Radšej sa spýtaj na termíny priamo v SP.

Čo sa týka živnosti, počas poberania materského odvody do SP neplatí - je to rovnako ako pri PN-ke. Živnosť nemusí pozastaviť.
Od 1.1.2011 môže súčasne poberať RP aj podnikať. Ako to bude potom s platením odvodov asi závisí od toho, či jej príjem presiahol v roku 2010 12-násobok min. vymer.základu a vznikla jej povinná registrácia od 1.7.2011. Nech sa informuje v SP koncom júna.
veronikasad
12.01.11,19:51
geniálne! :D o 5 dní!!! :D som rada ;)
fajn, máš ešte trpezlivosť, môžem sa pýtať ďalej? :D
u zamestnávateľ to bude vyzerať ako? k 25.12. pošle čo do SP a ZP? ak logicky uvažujem, odvody za neho odvádzať nebude (?), ale bude jej teda posielať najprv 55 a potom 60% DVZ. čo však týmto mojim obľúbeným inštitúciám zaslať? ako ju vo výkazoch evidovať?
vďaka (to asi bude posledná z mojich otázok...uf)
Počas materskej odvody platiť nebudeš, uvádzaš ju naďalej v mesačných výkazoch.

Do ZP posielaš Oznámenie o zmene platitela poistného - rovnako ako u PN.

Do SP nahlasuješ zmenu na RL FO (presné kody ti nepoviem, stretávam sa s tým raz za uhorský rok a robí mi to mzdový SW)
Marianna01
12.01.11,19:51
eee...na povinnosti zamestnávateľa... :o
Marianna01
12.01.11,20:03
veronika, ďakujem nastokrát :)
monika mariana
23.06.12,13:05
dobry den, chcela by som sa Vas opytat, ci mi viete poradit s mojou otazkou. Som tehotna, dnp som si platila od 12.10.2011 az do 7.07.2012. Ked nastupim na matersku v roku 2013 materska mi bude vyratana z DNP z obdobia od 1.1.2012 do 7.7.2012, ze? zo zamestnania nemam narok, ale od 5.3.2012 do 18.4.2012 som bola zamestnana a tak sa chcem opytat, ci mi to,co za mna platil zamestnavatel na den to bolo neco okolo 8 eur (apon tolko mi platili PN-ku zo zamestnania). Neviete mi poradit, ako si to mam vyratat, lebo ja som z toho blazon a na socialnej poistovni mi na taketo hipoteticke otazky nechcu odpovedat alebo ani nevedia. Neviem ako to mam ratat, ked DNP mam nieco vyse 6-tich mesiacoch v tomto roku a pracovala som len nieco vyse mesiaca.
Budem Vam velmi vdacna za odpoved.
veronikasad
23.06.12,13:18
dobry den, chcela by som sa Vas opytat, ci mi viete poradit s mojou otazkou. Som tehotna, dnp som si platila od 12.10.2011 az do 7.07.2012. Ked nastupim na matersku v roku 2013 materska mi bude vyratana z DNP z obdobia od 1.1.2012 do 7.7.2012, ze? zo zamestnania nemam narok, ale od 5.3.2012 do 18.4.2012 som bola zamestnana a tak sa chcem opytat, ci mi to,co za mna platil zamestnavatel na den to bolo neco okolo 8 eur (apon tolko mi platili PN-ku zo zamestnania). Neviete mi poradit, ako si to mam vyratat, lebo ja som z toho blazon a na socialnej poistovni mi na taketo hipoteticke otazky nechcu odpovedat alebo ani nevedia. Neviem ako to mam ratat, ked DNP mam nieco vyse 6-tich mesiacoch v tomto roku a pracovala som len nieco vyse mesiaca.
Budem Vam velmi vdacna za odpoved.
Odkedy si tehotná ?
monika mariana
23.06.12,13:22
otehotnela som okolo 25. apríla..
veronikasad
23.06.12,13:26
otehotnela som okolo 25. apríla..
Nárok z DNP ti vznikne z ochrannej doby, lebo v čase zániku DNP budeš tehotná. Ak nástup na materskú bude v roku 2013, vymer.základom bude rok 2012.

Mala si nejaký pracovný pomer pred vznikom posledného zamestnania ?
monika mariana
23.06.12,13:29
ano, bola som zamestnana od 27.5.2011 do 29.2.2012 (len od 1.12.2012 do 29.2.2012 som bola na PN-ke)
veronikasad
23.06.12,13:32
ano, bola som zamestnana od 27.5.2011 do 29.2.2012 (len od 1.12.2012 do 29.2.2012 som bola na PN-ke)
Máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia aj zo zamestnania. Za určitých (priaznivých) okolností by ti mohol vzniknúť nárok na materské z ochrannej doby aj zo zamestnania. Závisí od skutočného termínu pôrodu, začali by ti ho vyplácať až po pôrode.

Do nástupu na materskú neuzatváraj žiadne nové nem.poistenie, lebo tým si "zrušíš" ochrannú dobu.
monika mariana
23.06.12,13:43
urcite si ziadne dalsie neuzatvorim, lebo som na PN-ke - rizikove tehotenstvo. na socialnej mi povedala, ze nemam narok zo zamestnania, lebo som nebola tehotna, ked mi dali vypoved. som uz z toho vsetkeho zmetena, lebo som si platila max sumu z DNPO a bolo mi povedane aj teraz pri PN-ke ze z maxima mi nemozu vyplacat, lebo sa mi z mojho DNPO odrata to,co za mna platil zamestnavatel a tak ze sa bude postupovat aj pri vypocte materskej. z DNPO mi bude odratane to, co som si zarobila za ten mesiac a pol (asi) lebo ze ked som bola na PN-ke tak tam sa mi to neznizuje. Predpokladany termin porodu mam zatial dva :-) jeden je 16.januara a druhy je 22. januara. ako mam podla vas postupovat?
veronikasad
23.06.12,13:48
urcite si ziadne dalsie neuzatvorim, lebo som na PN-ke - rizikove tehotenstvo. na socialnej mi povedala, ze nemam narok zo zamestnania, lebo som nebola tehotna, ked mi dali vypoved. som uz z toho vsetkeho zmetena, lebo som si platila max sumu z DNPO a bolo mi povedane aj teraz pri PN-ke ze z maxima mi nemozu vyplacat, lebo sa mi z mojho DNPO odrata to,co za mna platil zamestnavatel a tak ze sa bude postupovat aj pri vypocte materskej. z DNPO mi bude odratane to, co som si zarobila za ten mesiac a pol (asi) lebo ze ked som bola na PN-ke tak tam sa mi to neznizuje. Predpokladany termin porodu mam zatial dva :-) jeden je 16.januara a druhy je 22. januara. ako mam podla vas postupovat?
Nie som odborník na presný výpočet nároku na materské - ak sa tu objaví brčko, popíše ti to presne. Rozdiel medzi začiatkom tehotenstva a skončením prac.pomeru je veľmi malý.
Pri nástupe na materskú by som si dala vystaviť dve žiadosti o materské - jednu z DNP, druhú z pracovného pomeru (obidve z ochrannej doby). Ak ti vzhľadom na skutočný dátum pôrodu zo zamestnania nevznikne nárok - SP ti túto žiadosť písomne zamietne.
monika mariana
23.06.12,13:55
tam sa musi uviest aj zamestnaval? mala by som tam uviest posledneho zamestnavatela,ze? viem, ze ochranna lehota je osem mesiacov. ak sa rata osem mesiacov od nastupu na matersku, tak by to malo vyjst ale ak je to od datumu narodenia, tak to asi nie. neviem na koho sa mam obratit, aby mi poradil, co by bolo najlepsie. mala by som nastupit na matersku uz tento rok a potom by sa to vsetko ratalo z roku 2011,ze? kvoli tomu som uz uvazovala, ze by som sa dala vypisat na matersku az po novom roku, ak by to bolo mozne, ale ze vraj by som prisla o 6 tyzdnov.. skutocne neviem.. ako by som sa mohla skontaktovat s brčkom?
veronikasad
23.06.12,13:59
tam sa musi uviest aj zamestnaval? mala by som tam uviest posledneho zamestnavatela,ze? viem, ze ochranna lehota je osem mesiacov. ak sa rata osem mesiacov od nastupu na matersku, tak by to malo vyjst ale ak je to od datumu narodenia, tak to asi nie. neviem na koho sa mam obratit, aby mi poradil, co by bolo najlepsie. mala by som nastupit na matersku uz tento rok a potom by sa to vsetko ratalo z roku 2011,ze? kvoli tomu som uz uvazovala, ze by som sa dala vypisat na matersku az po novom roku, ak by to bolo mozne, ale ze vraj by som prisla o 6 tyzdnov.. skutocne neviem.. ako by som sa mohla skontaktovat s brčkom?
Neviem či Gabika (nick brčko) nemá blokované súkromné správy. Počkaj pár dní, či sa neobjaví na porade - odpovedá v témach o materskom.
Alebo skús požiadať o radu poraďáčku p. Janku Motyčkovú
monika mariana
23.06.12,14:02
a nemohla by ste jej poslat odkaz, nech si toto pozrie a ked bude mat cas, nech mi kludne napise na moj e-mail? monika.zifcakova@gmail.com
veronikasad
23.06.12,14:03
a nemohla by ste jej poslat odkaz, nech si toto pozrie a ked bude mat cas, nech mi kludne napise na moj e-mail? monika.zifcakova@gmail.com
Napíšem Gabike odkaz na túto tému.
monika mariana
23.06.12,14:11
dakujem velmi pekne za ochotu a za radu..
brčko
25.06.12,15:00
nemáš možnosť sa zamestnať aspon na krátky čas ešte za trvania dnp?
z dnp sa bude nárok rátať z roku 2011 (odpíšem neskôr, snád deti dovolia)
monika mariana
25.06.12,18:47
prave ze nemam, ked som na rizikovom, doktor mi asi len tak neprerusi PN-ku a potom by mi ju zas vystavil, to by asi neurobil a navyse neviem, kde by som sa tak na rychlo zamestnala.
brčko
25.06.12,19:26
neodpovedala som ti už na stránkach modrého koníka??? lebo mi je toto velmi povedomé.

Bohužial, aj keby ti trvalo dnp k nástupu na md, vzhladom na to, že 6týž. pred termínom bude v r.2012, tak bude v tvojom prípade rozhod. obdobie od prihlásenia na dnp do 31.12.2011. Ak dnp v r.2011 zanikne, tak automaticky sa určuje rozhod.obdobie, akoby nástup na md bol v posledný den trvania nem.poistenia, tj. tiež je to obdobie od prihlásenia na dnp v r.2011 do 31.12.2011.

ak si tehontá v čase ukončenia prac.pomeru nebola, tak s najväčšou pravdepodobnostou nárok zo zamestnania nezískaš (aj ked by si na md nastupovala do 8mesiacov od ukončenia zamestnania). Predpokladám v takom prípade si žiadajú potvrdenie od lekára, či si bola tehotná pri ukončení poistenia, čo ti asi lekár nepotvrdí. Ale neviem, ako toto konkrétne riešia na SP.

tj. ak ti nevznikne už nové nem.poistenie, tak nárok na materské ti bohužial s istotou vznikne len z dnp a bude sa rátať z vym.základu v r.2011 od poslendého prihlásenia do 31.12.2011 s tým, že ako ti povedali, ak si aj platila z maximálneho vz z dnp, tak vym.základ zo zamestnania ti tento vym.základ aj tak znížil a máš v soc.poistoni preplatok na dnp (treba písomne požiadať o vrátenie preplatku), lebo môžeš mať v rovnakom období v súčte zo všetkych nem.poistení najviac maximum. A prednostne sa berie zamestnanie, tj. čo prevyšuje maximum, odrátava sa z dnp.
brčko
25.06.12,19:28
Neviem či Gabika (nick brčko) nemá blokované súkromné správy. Počkaj pár dní, či sa neobjaví na porade - odpovedá v témach o materskom.
Alebo skús požiadať o radu poraďáčku p. Janku Motyčkovú

nemala som nastavené, aby mi súkrom.správy posielalo na mail, tak som to doplnila. Chodím sem málo, tri deti a tiež teraz to teplo dajú zabrať :)
Katy a R
25.06.12,19:34
ano, bola som zamestnana od 27.5.2011 do 29.2.2012 (len od 1.12.2012 do 29.2.2012 som bola na PN-ke)

toto s tou PNkou máš preklep?

Gabika, ja to až tak čierne nevidím, lebo RO má 12.10. - 31.12.2011 a predpokladám, že cez december bola PNka .. či?
monika - ešte doplň prípadne, aké si mala v zamestnaní VZ v tejto dobe - a vlastne z akého VZ si platila na DNP.
monika mariana
25.06.12,19:36
dakujem za odpoved, uz som sa dost narozculovala nad tymto sytemom, ale co sa da robit. doktor mi PN-ku neprerusi, lebo ma akurat dva tyzdne dovolenku a to aj vychadza do konca mojho dnp. Na modrom konikovi nie som prihlasena, cize to asi nebudem ja. :-) este som sa chcela opytat, keby sa spytam gynekologa, ci by ma na matersku nevypisal az po Novom roku? Neviete, je to mozne?
Katy a R
25.06.12,19:38
RO nebude rok 2012 v tomto prípade!
monika mariana
25.06.12,19:40
Katy a R: ano to s tou PN-kou je preklep bola som pn od 1.12.2011 do 29.2.2012
brčko
25.06.12,19:43
Aj keby si žiadala o materské (nastúpila na md) v r2013, sociálna poistovna ráta materské najneskôr ku dnu, ktorý pripadá na 6týždnov pred termínom pôrodu, tj. by ti to nepomohlo, ak by si nemala očakávaný termín pôrodu najskôr 12.2.2013 (ak dobre rátam).
Katy a R
25.06.12,19:44
Katy a R: ano to s tou PN-kou je preklep bola som pn od 1.12.2011 do 29.2.2012
No tak ak si platila náhodou z maxima na DNP:confused: - tak to bude celkom fajn ;) - len teda doplň!
neskoršie "vypísať sa" ti veru nepomôže - skôr naopak, ktovie či dačo nepredvídané dovtedy neschvália !
monika mariana
25.06.12,19:47
Katy a R: z DNP som si platila maximum, co bolo vtedy 49,13 eur a na paske zo zamestnania mam na vyplatnej paske napisane DVZ-DNP:15,5 - to je asi ono, ze? akurat ten december som bola na PN-ke...
monika mariana
25.06.12,19:49
tak to mi veru asi nepomoze, lebo termin mam podla ms 16. januara a podla sona 22. januara.
tak mi neostava nic ine, len to nechat tak... volako bolo a volako aj bude :-)... svagor by ma mozno aj na chvilu zamestnal, ale kedze je moj gynekolog na dovolenke, tak to asi skratka tak ma byt... :-)
Katy a R
25.06.12,19:54
Katy a R: z DNP som si platila maximum, co bolo vtedy 49,13 eur a na paske zo zamestnania mam na vyplatnej paske napisane DVZ-DNP:15,5 - to je asi ono, ze? akurat ten december som bola na PN-ke...
Takže sa ti spriemeruje ten rok 2011 necelý október a november a december. Za december budeš mať to vtedašie maximum, a ani október a november nie sú až také zlé - lebo v zamestnaní to bolo tak asi 350 VZ :confused: (aspoň ak som dobre pochopuila)
No nestresuj sa - zdravie a kľud je dôležitejší - a aj materská bude celkom dobrá ;):)

ešte keby si lepšie pozrela tú výplatnú pásku napr za november 2011 .. lebo tam určite nemôže byť DVZ-DNP.
pozri VZ na NP
monika mariana
25.06.12,19:57
tak uz sme o jedno babatko prisli, tak sa snazim mysliet len na to,aby bolo zdrave, ale clovek niekedy musi mysliet aj na tie prakticke veci ... takze ak si to chcem vyratat, tak mam postupovat ako? je ten postup potom taky isty aj ked sa to tyka PN-ky, len tam je to 55 percent, ze?
brčko
25.06.12,19:57
Tie údaje sú porozhadzované po troch stranách, tak to skúsim zosumarizovať:
PP1: 27.5.2011 - 29.2.2012 ????? uved vym.základy (hrubú mzdu) v zamestnaní v období 10-11/2011, predpokladám pracovala si (ak nie, tak to napíš)
PP2: 5.3.-18.4.2012 (nerozumiem, čo za dvz-dnp si to písala, no to nie je podstatné)
DNP: 12.10.2011 - 7.7.2012 (skončí v prípade,ak sa neprihlásiš PRED ukončením na dobrov.dôch.+dobrov.poistenie v nezam) a bola si prihlásená z VZ 1116,75eur???

PTP cca 12.1.2013 alebo 22.1.2013

PN1: od 1.12.2011 do 29.2.2012
uplatnila si si nárok aj z dnp???? alebo len zo zamestnania?
PN2: od ... trvá
Katy a R
25.06.12,20:02
monika, treba všetky údaje zadať! .. nie takto postupne..
monika mariana
25.06.12,20:08
Katy a R:takto na vyplatnych paskach je to takto napisane aj na prvej aj na druhej stranke DVZ-DNP: 15,5. VZ-NP tu vobec nie je...

brcko: PP1: hruba mzda 10/2011 je 396,88 a za 11/2011 to je 419,25.
DNP: ano bola som prihlasena z VZ 1116,75 eur
PTP: cca 16. 1. 2013 alebo 22.1.2013
PN1: súhlasí - uplatnila som si narok aj zo zamestnania aj z DNP (dnp mi bolo vyratane z minima)
PN2: 19.4.2012 - 18.5.2012
PN3: od 19.5. 2012 do - trvá
brčko
25.06.12,20:23
aký ti uviedli denný vym.základ v rozhodnutí k pn č.2 a 3?
Katy a R
25.06.12,20:24
monika - to si hneď mohla napísať! .. tak materská sa ti bude počítať z rovnakého denného VZ, ako máš VZ z DNP pri terajšej PNke!
Len percentuálne je lepšia :)

zo zamestnania ti OL už neplatí (ako ti aj povedali na SP - aj Gabika vyššie písala) - je to pár dní:mee:
monika mariana
25.06.12,20:27
PN2: z DNP mi uviedli denny vymeriavaci zaklad 20,4204 eur a zo zamestnania to bolo 13,3469 eur
PN3: len z DNP je ten istý ako predtým 20,4204 eur
brčko
25.06.12,20:35
mne to vyšlo trochu viac, 23,23eur, no neviem či nerobím chybu. Napr. pozri na výplatné pásky za 10+11/2011 ešte raz a napíš, aké si mala odvody napr. na nemoc.poistenie. (chcem si overiť vym.základ) a či si nemala v 10+11 aj napr. očr či iné dni, kedy si neplatila nem.poistenie?
monika mariana
25.06.12,20:43
odvody za nemocenske poistenie za 10/2011 je tu pisane 5,55 eur
a za 11/2011 je to 5,86 eur.
mne to tiez vychadza inak, ale neviem ci mam dobry postup.

dala som oktomber: 1116,75-396,88 = 719.87
november : 1116,75-419,25 = 697,5
december : 1116,75 (vo vyplatnej paske mam hruby prijem 67,89) ale neviem, ako ratat, ked som bola na PN-ke tak by sa mi zaklad nemal znizovat, ci?
vsetko som to zratala a vydelila (deleno 81 dni) ale to tiez neviem, ci je spravne, lebo neviem, ako ratat oktomber, ked tam bolo len 20 dni
brčko
25.06.12,20:56
POdla mna ti spravili chybu. Ak netrvá povinnost platiť nem.poistenie celý mesiac (tebe dnp vzniklo 12.10., teda trvalo 20dní z 31), tak im systém v soc.poistovni zle ráta preplatok/vym.základ, majú robiť vraj manuálny prepočet, nie brať info z pc. Ale pani, čo ti to rátala tak predpokadám nespravila.

Podla mna rátala denný vym.základ takto (idem odzadu, od jednoduchšieho mesiaca k zložitému):

December 2011
bola pn z dnp aj zo zamestnnaia a poberanie nemocneského z dnp, tj. vyníma sa pri výpočte dvz

November 2011
DVZ zo zamestnania 419,25, teda VZ z dnp 1116,75-419,25 = 697,5eur na 30dní

OKtober 2011
maximálny vym. za obd. 12.-.31.10.2011 = 1116,75 :31dní v oktobri x 20dní v obd. od 12.10. teda vym.základ je cca 720,48eur (neviem zaokrúhlovanie, tak ber akko cca), z ktorého by sa platilo dnp, ak by si nemala zamestnanie

tvoj vym.základ zo zamestnania za obdobie 1.10.-31.10.2011 bol 396,88eur a ona tento vz odrátala od 720,48 teda rozdiel je podla nej 323,6eur na 20dní


Potom dVZ = 697,5 + 323,6 : (30+20dní) = cca tých 20,42eur na den

ale ona mala podla mna nie rátať 720,48 - 396,88 ale mala vyrátať zo zamestnania vym.základ len na obdobie 20dní, teda 396,88/31dní x 20dní (lebo ráta vym.základ z dnp len na obdobie 12.10.-31.10.2011)= 720,48 - 256,05= cca 464,42eur

takže podla mna mal byť denný vym.základ cca
(697,5 + 464,42) : (30+20) = cca 23,23eur na den

by som jej toto povedala, príp. napísala do mailu, nech to pani overí a dobre sa na to pozrie (aby si nepretelefonovala s nimi viac, ako je ten rozdiel. To je moja skúsenost, tak som potom radšej na opravu si vyžiadala mailovú adresu, inak aj tú mi dala zlú, som musela pátrať :( ). Ak nebude chcieť, tak by som napísala na poradnu si to overiť, ako sa ráta vym.základ v oktobri 2011 a uviesť všetky údaje.

Aj mne spravili v tomto chybu pri vyrátaní preplatku, no sa mi nechcelo s nimi naťahovať.

Potom by mali doplatiť aj pn 2 aj pn 3 a daj si bacha na dvz pri materskom aby to bola tá istá suma. Dávka bude iná samozrejme, bo pn je od 4tého dna 55% a materksé je 65%.
Daj potom vedieť a nedaj sa, len si slušne a dôrazne trvaj na svojom (bo inak je to hrozné, že to rátajú na kolene).
brčko
25.06.12,20:58
takže ok jú vz, bo 1,4% z 396,88 = cca5,5 a 1,4% z 419,25=5,86eur tak ok HM=Vz
monika mariana
25.06.12,21:02
ok, zkusim sa na to opytat, ako to vlastne je... este na spresnenie - ten december sa mi nerata vobec. myslela som, ze sa rata, len sa tam neznizuje zaklad, ale asi je to tak, ze sa nerata vobec, ked som bola na PN-ke, ze?

inak velmi pekne dakujem za rady... velmi mi pomohli a dam vediet, ako som dopadla..
brčko
25.06.12,21:05
vzhladom na to, že si poberala celý december nemocenské aj z dnp, tak sa december vyníma pri vypočte nem.dávky z rozhodujúceho obdobia.
monika mariana
25.06.12,21:08
ok, tak vam vsetkym velmi pekne dakujem... :-)
Katy a R
25.06.12,21:14
ak ale si mala nemocenské aj z DNP - tak zase inak to bude!
Katy a R
25.06.12,21:18
ak teda nárok na dávku bol - tak sa nepočíta.
truch
26.06.12,05:27
Treba sa ohlásiť, mojej neveste vypočítali zlý denný vymeriavaci základ. Napísala som odvolanie a hneď mi telefonovali, že mám pravdu. Rozdiel vo VZ bol -2,50€, približne pri PN jej to robilo skoro -40€!!!!!!!
monika mariana
26.06.12,08:48
dnes tam napisem a uvidim, co mi povie, popripadne napisem odvolanie. tiez mi to robi cez 2 eura (2,20)... dakujem za radu