MirkaV
17.08.04,15:29
chcem sa Vás spýtať, potrebujem zo skladu odpísať nejaký tovar ako vzorky poskytnuté odberateľovi - na ukážku a pod. čím predpokladáme, že sa zvýši dopyt po daných výrobkoch. Je to popri obrate zanedbateľná čiastka, ale .... je to daňovo uznaný náklad? a je treba z toho odviesť DPH? Ďakujem
Oldi
17.08.04,13:42
Čo sa týka DPH, pozri § 8 ods. 3. Ak bude hodnota 1 ks do 500 Sk DPH netreba odviesť, ale ak vyššia a na vstupe bola daň odpočítaná, DPH musíš odviesť, bude sa to považovať za dodanie tovaru za protihodnotu v zmysle zákona o DPH. Takto to vychádza mne. Iné názory ?

Čo sa týka DzP, zatiaľ len tápam...
MirkaV
17.08.04,13:46
hm, chvalabohu mám to do 500, / á. už len rozlúskať ten Zákon o DzP :eek:

Ďakujem zatiaľ
Jarka
18.08.04,06:01
Aj my poskytujeme odberateľom bezplatné vzorky, vznikajú nám tým inventúrne rozdiely, odpisujeme ich však až pri inventúre na konci účt. obdobia, máme však v internej smernici stanovenú normu prirodzených úbytkov na niektoré zásoby a tam sa zlikvidujú. Neviem či existuje aj iný spôsob, podľa ktorého by sa dali odpísať.
Oldi
18.08.04,08:57
Aj my poskytujeme odberateľom bezplatné vzorky, vznikajú nám tým inventúrne rozdiely, odpisujeme ich však až pri inventúre na konci účt. obdobia, máme však v internej smernici stanovenú normu prirodzených úbytkov na niektoré zásoby a tam sa zlikvidujú. Neviem či existuje aj iný spôsob, podľa ktorého by sa dali odpísať.
Nie som si istý, ale myslím, že norma prirodzených úbytkov je vhodná u zásob biologického charakteru, či nie ?!
Oldi
18.08.04,09:12
hm, chvalabohu mám to do 500, / á. už len rozlúskať ten Zákon o DzP :eek:

Ďakujem zatiaľ
No myslím, že čo sa týka DzP, dal by sa použiť § 19 ods.2 písm. k). (ide o výdavky na prezentáciu firmy, reklamu - toto ustanovenie je dosť obšírne, takže by to myslím obstálo). Skús si to pozrieť, daj vedieť čo ty na to. Hm?
Janca
18.08.04,09:13
Normy ubytkov su len na veci ako pise Oldi /teda potraviny, veci ktore stanim sa znehodnocuju, ubuda z nich, pokazia sa, vyprchavaju a tak/. V Tvojom pripade by som vydaj zo skladu zuctovala do spotreby na nejaku analytiku a potom podla zakona o daniach z prijmov /parag. 21, odst. 1, pism. h/ zistila, ci to tam nemozem napasovat a dat do dan. vydavkov/. Ak by to neslo, bude to pripocitatelna polozka v DP.
Oldi
18.08.04,09:19
Normy ubytkov su len na veci ako pise Oldi /teda potraviny, veci ktore stanim sa znehodnocuju, ubuda z nich, pokazia sa, vyprchavaju a tak/. V Tvojom pripade by som vydaj zo skladu zuctovala do spotreby na nejaku analytiku a potom podla zakona o daniach z prijmov /parag. 21, odst. 1, pism. h/ zistila, ci to tam nemozem napasovat a dat do dan. vydavkov/. Ak by to neslo, bude to pripocitatelna polozka v DP.
Janca, premýšlal som aj nad týmto ustanovením, ale neviem, či má tieto predmety (ide vlastne o tovar) označené obchodným menom. Skôr mi tam sedí ten § 19 ods.2 písm. k). Ide totiž o prezentáciu tovaru, s ktorým firma obchoduje, poskytnutie vzorky, s tým účelom, že si potenciálny zákazník môže tovar na vzorke vyskúšať, čo môže viesť k získaniu tohoto zákazníka, tým k zvýšeniu príjmov (tržieb). Myslím, že by to obstálo, dalo by sa to takto zdôvodniť.

Inak čo si myslíte ostatní o tom, čo som napísal k problematike DPH ? Vychádzal som z § 8 ods. 3. Keďže je to do 500Sk/ks DPH nebude treba odviesť. Súhlasíte ?
MirkaV
18.08.04,09:29
súhlasím s DPH

pozerala som ten §19 ods.2 písm.k) ... tiež som nad tým rozmýšľala a to sa mi najviac pozdávalo, len som chcela vedieť aj názor niekoho iného :) takže asi to nechám ako daňovo uznat.náklad.
(Ide naozaj o tovar a nie je označený obch.menom firmy.)

Ďakujem Oldi :) a aj ostatným
Janca
18.08.04,09:50
AAAAAAAA ten som prehliadla, jasne ze 19. Myslim, ze predtym bol ten zakon volajako lepsie napisany. Bolo tam co sa da a neda este od zakladu dane odpocitat, pripocita.
A co sa tyka vyberu parag. v DPH je to O.K. Tiez by som to tak obhajovala. Na tejto porade sa mi paci, ze si clovek zopakuje aj to, s cim dlho nerobil a zachyti aj nove veci, ktore mu mozu uniknut.
Jarka
18.08.04,10:00
U nás sa jedná o potraviny, zase som sa niečo viac dozvedela.
bea
18.08.04,10:04
Ak sú to vzorky tovaru bez označenia obchodným menom firmy alebo ochrannou známkou, aj keď ich hodnota nepresiahne 500,-- SK/kus, tak si myslím, že pre DPH tu neplatí § 8 ods.3.
Musia byť splnené obe podmienky - teda
1. hodnota najviac 500,-- Sk za kus a
2. označenie obch. menom poskytovateľa alebo ochrannou známkou poskytovateľa.
Oldi
18.08.04,13:41
AAAAAAAA ten som prehliadla, jasne ze 19. Myslim, ze predtym bol ten zakon volajako lepsie napisany. Bolo tam co sa da a neda este od zakladu dane odpocitat, pripocita.
A co sa tyka vyberu parag. v DPH je to O.K. Tiez by som to tak obhajovala. Na tejto porade sa mi paci, ze si clovek zopakuje aj to, s cim dlho nerobil a zachyti aj nove veci, ktore mu mozu uniknut.
Veľmi pekne povedané (napísané)...:) PORADA je super ! :)
ANNA
19.08.04,06:03
Od 1.1.2004 pojem reklama je trochu tolerantnejší. Už reklamu netreba rozdelovať ako v predošlé roky na základnú ( letáky, inzeráty ) a ostatnú, ktoré bola limitovaná % z HV. Teraz je reklama chápaná v širšom slova zmysle. Ak napr. dávate vzorky na zvýšenie predajnosti výrobkov (nemusia byť označené logom) je to výdavom na reklamu uznaný v plnej výške, aj keď bude strata.
Oldi
19.08.04,06:35
Ak sú to vzorky tovaru bez označenia obchodným menom firmy alebo ochrannou známkou, aj keď ich hodnota nepresiahne 500,-- SK/kus, tak si myslím, že pre DPH tu neplatí § 8 ods.3.
Musia byť splnené obe podmienky - teda
1. hodnota najviac 500,-- Sk za kus a
2. označenie obch. menom poskytovateľa alebo ochrannou známkou poskytovateľa.
Dovolil by som si oponovať. Správne poznamenávate, s tými 500 Sk som sa trochu pomýlil, takže sa ospravedlňuje. Ale § 8 ods.3 tu i tak podľa mňa sedí, citujme si ho - vyznačím tú dôležitú časť červenou:
§ 8 ods.3
(3) "Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie obchodných vzoriek na reklamu tovarov, bezodplatné dodanie reklamných predmetov, ak ich hodnota nepresiahne 500 Sk za jeden predmet a ak sú označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa, a dodanie vzoriek na kontrolné účely podľa osobitného predpisu sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu."

Podľa mňa tá podmienka 500 Sk a označenie obchodným menou, resp. ochrannou známkou sa vzťahuje len na tie reklamné predmety. V našou prípade ide však o bezodplatné dodanie obchodný vzoriek na reklamu tovarov. Priznávam, že aj mňa tých 500 Sk najprv pomýlilo, ale myslím, že tá prvá časť vety postačuje, je tam za tým čiarka, takže to významovo už nesúvisí. Čo myslíte ?
emily
19.08.04,07:04
Dovolil by som si oponovať. Správne poznamenávate, s tými 500 Sk som sa trochu pomýlil, takže sa ospravedlňuje. Ale § 8 ods.3 tu i tak podľa mňa sedí, citujme si ho - vyznačím tú dôležitú časť červenou:
§ 8 ods.3
(3) "Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie obchodných vzoriek na reklamu tovarov, bezodplatné dodanie reklamných predmetov, ak ich hodnota nepresiahne 500 Sk za jeden predmet a ak sú označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa, a dodanie vzoriek na kontrolné účely podľa osobitného predpisu sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu."

Podľa mňa tá podmienka 500 Sk a označenie obchodným menou, resp. ochrannou známkou sa vzťahuje len na tie reklamné predmety. V našou prípade ide však o bezodplatné dodanie obchodný vzoriek na reklamu tovarov. Priznávam, že aj mňa tých 500 Sk najprv pomýlilo, ale myslím, že tá prvá časť vety postačuje, je tam za tým čiarka, takže to významovo už nesúvisí. Čo myslíte ?

Ja si tiež myslím, že 500,- Sk patrí len k rekl.predmetom.
Pekný deň!!!
bea
19.08.04,08:57
V Poradca č. 10 je zákon o DPH s komentárom, ktorý vypracovala JUDr. Zuziková. Ona k uvedenej tému uvádza nasledovné:
"Bezodplatne poskytnuté reklamné a propagačné predmety a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek poskytnutých na reklamu tovarov nie je považované za dodanie tovaru za protihodnotu. To znamená, že ich dodaním nevzniká daňová povinnosť, ak
- ich hodnota je najviac 500 Sk za jeden predmet a
- tieto predmety sú označené obchodným menom poskytovateľa alebo ochrannou známkou poskytovateľa."
Tak nie som si istá, či sa táto podmienka vzťahuje len na reklamné predmety. Nečítali ste niekde ešte nejaké výklady k tomuto §?
Katty
19.08.04,10:50
K tým prirodzeným úbytkom...poznám firmy, ktoré majú v smerniciach %-ne vyjadrenu normu prir.úbytkov aj pri tovare inom ako potraviny, zdôvodňujú to veľkým pohybom na sklade pri ktorom občas dôjde ku znehodnoteniu,rozbitiu alebo inému poškodeniu tovaru a nedávajú to nahrádzať zamestnancom, pretože sa nedá vždy určiť viník.
Luckasari
19.08.04,10:52
Katty, a danovo im to uznali? napr. nejaka kontrola, alebo auditori?
Katty
19.08.04,10:57
Jedna firma je auditovaná a robí to takto už niekoľko rokov a nikto nemal žiadne námietky, preto si myslím že je to o obkecaní, ak dokážete zdôvodniť a presvedčiť kontrolu že to % je badateľ z množstva tovaru čo sa premelie skladom a že sa nedá vyhnúť takýmto stratám a koľkokrát to poškodia napr. aj prepravcovia pri vykladaní paliet, tak je to v poriadku. Nie zas že si fy dá do smernice nejaké velikánske hodnoty lebo to už asi neobkecá a musí riešiť inak (zodpovednosť, zápisnice, refakturácie a pod.)
ANNA
19.08.04,11:04
Je oveľa viac materiálov, kde je možné uplatniť prirodzené úbytky. A ja mám taký, že keď naprší tak je ho viac a aj taký kde nie je možné spraviť skutočnú inventúru len kvalifikovaným odhadom. Pri takýchto materiáloch je v smernici dané % úbytku. Ale sú také materiály, kde úbytok nie je možný. pri poškodení je to nedaňový výdavok ( ak sa nenájde vinník, ak áno náhrada škody ). Tiež si myslím, že je veľmi dôležité vypracovanie internej smernice a stanovenie za akých podmienok je to prirodzený úbytok. Napr. v potravinách pri zelenine je to normálne, ale ak to bude krabica alkoholu, bude ťažké vysvetlovať prirodzenosť úbytku.
Luckasari
19.08.04,11:04
pytam sa preto, lebo my sme velkoobchod s elektronikou, a v zakone som citala, ze ten prirodzeny ubytok sa tyka maloobchodu, a vo vacsine pripadov potravin, a pod.
tak som sa zamyslela, ci by som to aj u nas mohla zaviest, podla toho, co si napisala, asi aj ano - a dobre si pamatam, ze to je danovo uznany naklad?
ANNA
19.08.04,11:09
Pri elektronike nepoznám prirodzené úbytky. Iba ak v prípade, že dovážate elektroniku zo zahraničia a cenovú kalkuláciu ceny stanovíte s % na možné poruchy, ktoré budete v rámci reklamačného konania opravovať vo vlastnej réžií a nebudete to vracať dodávateľovi. Ale tiež by mala byť stanovená smernica. Aspoň tak to mám ja. Pri kontole som si ľahko obhájila neekonomickosť vrátenia pokazeného tovaru do zahraničia. Ale priznám sa obnáša to pomerne veľa papierovačiek. Ale stojí to za to.
Katty
19.08.04,11:12
hej norma prir.úbytkov je danovo uznaný náklad