Mmartina
01.12.05,10:15
V našej organizácii došlo k organizačným zmenám a moje miesto bolo zrušené. Zamestnávateľ mi dal na výber odstupné alebo výpovednú dobu.
Rozhodla som sa pre výpovednú dobu, ale zamestnávateľ sa mi vyhráža, že ma môže preradiť na hocijakú prácu (vraj aj za upratovačku) hoci mám vysokoškolské vzdelanie.
Ako je to s preradením na inú prácu a s kvalifikáciou?
Mám nárok pri preradení na doplatok k pôvodnému platu?
Prosím, čo mám robiť??
bendži
01.12.05,09:38
O podmienkach preradenia zamestnanca na inú prácu hovorí §55 Zákonníka práce... v podstate z toho ale vyplýva, že zamestnávateľ ťa v tomto prípade nemôže preradiť na vykonávanie inej práce, ako máš dohodnuté v pracovnej zmluve, bez tvojho súhlasu.
Luba2
01.12.05,09:50
Presne tak, ako píše Bendži. Ak rušil miesto, mal ho papierovo zrušiť až k termínu, keď by Ti končila výpovedná doba. Teraz s Tebou nemôže hýbať, ak Ty nechceš a ak to nemáš dohodnuté v pracovnej zmluve. Ak nemáš z jeho viny čo robiť, je to prekážka na strane zamestnávateľa.
Mmartina
01.12.05,09:57
Naozaj?
A čo došasné preradenie?
Mmartina
01.12.05,09:59
Prečo sa mi potom s tým vyhrážal?
V akých prípadoch má právo na preradenie na inú prácu?
Musím s tým súhlasiť aj ja?
Má byť ten súhlas písomný?
Viem, veľa otázok, ale mám v tom chaos...
Neviem, ako naňho reagovať, čím som krytá...
Chobot
01.12.05,10:06
Nebolo by v tomto prípade lepšie pouvažovať o skončení PP dohodou alebo pred začiatkom výpovednej doby? Dostala by si tie peniaze tak či tak a získala by si 2 mesiace voľna, ktoré by si mohla využiť na hľadanie novej práce alebo na pekné strávenie sviatkov miesto chodenia do práce, kde by si aj tak bola nechcelný element. Prečo chceš silou mocou chodiť do práce?

Tvoje rozhodnutie by som pochopil len v prípade, že by si sa chela so zamenstávateľom súdiť o neplatnosť výpovede.
Mmartina
01.12.05,11:09
Asi by to bolo najlepšie riešenie.
Ale chcem vedieť aj ďalšie možnosti...
Čo tak PN?
Chobot
01.12.05,11:33
Asi by to bolo najlepšie riešenie.
Ale chcem vedieť aj ďalšie možnosti...
Čo tak PN?

Myslíš hodiť sa na PN? Záleží od toho, či je to pred, alebo po doručení výpovede.

Ak to je PN počas výpovednej doby, tak sa pomstíš sama sebe a zamestnávateľ bude len rád, lebo on tým ušetrí. On Ti zaplatí nemocenské dávky za prvých 10 dní PN-ky, ostatné Ti zaplatí SP. Plat nedostaneš, lebo dostávaš nemocenské dávky, ktoré sú nižšie ako mzda.

Ak sa hodíš na PN pred doručením výpovede, tak v podstate môžeš dosiahnuť, že Ti dá výpoveď hneď ako nastúpiš opäť do práce po skončení PN. Získaš tým čas možno mesiac, dva (záleží od toho, ako dlho by si maródila).

Záver: PN nie je dobrý nápad v tomto prípade.
Tweety
01.12.05,11:38
Myslíš hodiť sa na PN? Záleží od toho, či je to pred, alebo po doručení výpovede.
Ak to je PN počas výpovednej doby, tak sa pomstíš sama sebe a zamestnávateľ bude len rád, lebo on tým ušetrí. On Ti zaplatí nemocenské dávky za prvých 10 dní PN-ky, ostatné Ti zaplatí SP. Plat nedostaneš, lebo dostávaš nemocenské dávky, ktoré sú nižšie ako mzda.
Ak sa hodíš na PN pred doručením výpovede, tak v podstate môžeš dosiahnuť, že Ti dá výpoveď hneď ako nastúpiš opäť do práce po skončení PN. Získaš tým čas možno mesiac, dva (záleží od toho, ako dlho by si
maródila).
Záver: PN nie je dobrý nápad v tomto prípade.
Ozaj to nie je najlepší spôsob, PN platí zamestnávateľ maximálne 10 kal.dní.
enave
01.12.05,12:22
Naozaj?
A čo došasné preradenie?


Preradiť na inú prácu bez súhlasu zamestnanca možno len z taxatívne vymenovaných dôvodov v § 55 ods. 2 a 4 Zákonníka práce. Ale ja osobne si myslím, že najlepším riešením je skončiť pracovný pomer pred začatím plynutia výpovednej doby a zobrať odstupné. Ušetríš si nervy a čas, pretože je ťažké pracovať niekde, kde si de facto "nežiadúca" a skôr sa ti podarí nájsť novú prácu, keď budeš mať voľno. A navyše, ak si bola posledné 3 roky zamestnaná, budeš dostávať aj podporu v nezamestnanosti. ;).
Luba2
01.12.05,12:28
Ale ja osobne si myslím, že najlepším riešením je skončiť pracovný pomer pred začatím plynutia výpovednej doby a zobrať odstupné. Ušetríš si nervy a čas, pretože je ťažké pracovať niekde, kde si de facto "nežiadúca" a skôr sa ti podarí nájsť novú prácu, keď budeš mať voľno.

Ale to si Ty už asi premeškala, však. Od dnešného dňa Ti už plynie výpovedná doba? Potom už sa asi ani nebudú chcieť s Tebou na ničom dohodovať a nezostáva Ti nič iné, len tie dva mesiace vyčkať.
Livia2
01.12.05,12:46
Aj ja by som na Tvojom mieste brala radšej odstupné. Nakoniec dostaneš aj viac v čistom, lebo z odstupného nejdú odvody, len daň.
detektív
01.12.05,13:05
Ja by som tiez zobrala odstupné. Bola som presne v takejto situácii ako ty, zobrala som si odstupné a do 10 dní som si našla nové zamestnanie.Išlo o veľkú spoločnosť, ktorá to takto praktizuje bežne. Treba to brať športovo, i keď človeka to v kútiku duše mzrí, ako sa zamestnávateľ zachová k zamestnancovi, ktorý strávil 6 rokov vo firme /v mojom prípade/.
ajobs
01.12.05,15:43
Asi by to bolo najlepšie riešenie.
Ale chcem vedieť aj ďalšie možnosti...
Čo tak PN?

Napíš, kedy presne bolo zrušené tvoje miesto, kedy ti doručili výpoveď a kedy začala plynúť výpovedná lehota !:confused:
Nataša
03.09.08,06:21
Prípad: pán od roku cca 1993 doteraz bol predseda družstva, predtým agronóm s VŠ, teraz nebol znovuzvolený a počas dovolenky mu bolo doporučeným listom oznámené, že ho preraďujú na pozíciu vrátnika.
Majú na to právo, ak pôvodná pracovná zmluva bola pozícia agronóm, dokonca bez súhlasu zamestnanca? Čisto teoreticky - ak by nakoniec s tým súhlasil, môžu mu siahnuť na výšku platu, ktorý má na dekréte? Minimálna mzda prerátaná koeficientom?
Viem, že najlešie bude odstupné a adíos amígos, veď človek má nejakú hrdosť, ale zaujíma správnosť postupu.
Ďakujem.
brčko
03.09.08,15:19
nataša, pozri zákonník práce § 54 +55 + 43 ods.1

Na zmenu prac.zmluvy potrebujú súhlas pracovníka.