rorschach
03.01.11,12:34
Dobrý deň,

poprosil by som o radu

od 1/1/2011 začínam podnikať ako živnostník,
budem používať auto ktoré je písane na XY ale je ešte aj v leasingu, ja ho budem mat od osoby XY prenajate

1. kto platí daň ?
ja ako živnostník alebo osoba XY

keďže ja mam miesto podnikania v KE a tam je sadzba 182€ a osoba XY je z PO a tam je sadzba 162€ ?? môže zaplatiť daň osoba XY ??

2. ak už bude DzMV zaplatená, môžem si všetky výdavky (PHM, dialnična nálepka, opravy..atď..) spojené s autom dávať do nákladov??

3. je ešte potrebné viesť knihu jázd ?

Ďakujem
Zoltán Kovács
03.01.11,11:39
V prvom rade "majiteľ" auta musí mať písomný súhlas od leasingovej spoločnosti na to aby ti mohol auto prenajať.
rorschach
03.01.11,11:59
to budem mať
wallie
04.01.11,14:07
Dobrý deň,

poprosil by som o radu

od 1/1/2011 začínam podnikať ako živnostník,
budem používať auto ktoré je písane na XY ale je ešte aj v leasingu, ja ho budem mat od osoby XY prenajate

1. kto platí daň ?
ja ako živnostník alebo osoba XY
ak ho osoba XY na podnikanie nepoužíva, tak daň platíš ty

keďže ja mam miesto podnikania v KE a tam je sadzba 182€ a osoba XY je z PO a tam je sadzba 162€ ?? môže zaplatiť daň osoba XY ??
správu dane z motorových vozidiel vykonáva daňový úrad miestne príslušný podľa miesta evidencie vozidla k 31. decembru predchádzajúceho roka (všeobecne je to podľa toho akú má auto ŠPZ , ak bude mať auto ŠPZ s PO-123XX tak na DÚ Prešov , ak má ŠPZ KE-123XX tak na DÚ KE)

2. ak už bude DzMV zaplatená, môžem si všetky výdavky (PHM, dialnična nálepka, opravy..atď..) spojené s autom dávať do nákladov??
výdavky môžeš dať:
- nájomné
- výdavky na spotrebované pohonné látky
- opravy a údržba, ak je to v nájomnej zmluve dohodnuté
- technické zhodnotenie prenajatého majetku, ak je to dohodnuté
- ďalšie prevádzkové výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla na pracovnú cestu (diaľničné poplatky, parkovné a pod.)
- daň z motorových vozidiel

3. je ešte potrebné viesť knihu jázd ?

Ďakujem

v texte...
luko1
12.01.11,18:48
:(Podnikateľ si na základe zmluvy o prenájme prenajal motorové vozidlo od s.r.o, na daňový úrad dal oznámenie o vzniku daňovej povinnosti a mal by podať daňové priznanie do 31.01.2010 a daň zaplatiť.
Lenže dnes som sa dozvedela že s.r.o. auto neodhlásila z daňového úradu, takže cestnú daň podá a zaplatí prenajímateľ čiže s.r.o.

Keďže podniakteľ oznámenie o vzniku daňovej povinnosti dal na dú tak musí podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a zaplatiť daň. A prenajímateľ tiež dá na dú DP k dani z mot. vozidiel a zaplatí daň, takže za to auto bude zaplatená daň aj od prenajímateľa aj od nájomcu?
Čo v takom prípade???
skaspa
12.01.11,19:25
:(Podnikateľ si na základe zmluvy o prenájme prenajal motorové vozidlo od s.r.o, na daňový úrad dal oznámenie o vzniku daňovej povinnosti a mal by podať daňové priznanie do 31.01.2010 a daň zaplatiť.
Lenže dnes som sa dozvedela že s.r.o. auto neodhlásila z daňového úradu, takže cestnú daň podá a zaplatí prenajímateľ čiže s.r.o.

Keďže podniakteľ oznámenie o vzniku daňovej povinnosti dal na dú tak musí podať daňové priznanie k dani z motorových vozidiel a zaplatiť daň. A prenajímateľ tiež dá na dú DP k dani z mot. vozidiel a zaplatí daň, takže za to auto bude zaplatená daň aj od prenajímateľa aj od nájomcu?
Čo v takom prípade???

Ak podnikateľ dal oznámenie o vzniku daňovej povinnosti na DÚ a nemusel to spraviť (lebo DzMV platí s.r.o. - prenajímateľ) postupoval by som takto:
podľa § 90 ods. 2 zákona 582/2004: "Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť..." Nakoľko nájomcovi nevznikla daňová povinnosť, nevznikla mu ani povinnosť oznámiť to na DÚ a teda ak tak urobil, napísal by som list, kde by som tieto skutočnosti uviedol t.j. že oznámenie bolo podané omylom, lebo DzMV platí prenajímateľ a nejaké omáčky k tomu. Navyše DÚ si veľmi jednoducho skontroluje, či za uvedené motorové vozidlo bola DzMV priznaná a uhradená. Ak by potom aj daňový úrad napr. miestnym zisťovaním alebo kontrolou preveroval skutočnosť, či ste mali oznamovaciu a následne daňovú povinnosť, tak by zistil, že nemali a teda nevyplývajú voči vám žiadne sankcie (všetko samozrejme za predpokladu, že prenajímateľ s.r.o. DzMV za toto vozidlo priznal).
Sosa
20.11.11,10:24
S.r.o. si prenajala nákladné mot. vozidlo, ktorého majiteľom je fyzická osoba. Majiteľ vozidla je však podnikateľ - vozidlo nemal zaradené do majetku a do okamihu kým neprenajal mot. vozidlo používal ho v podnikaní a účtoval si preplácanie SC. Je prihlásený ako plátca dane z MV.
Ak sa zakomponuje do zmluvy, že daň z MV bude platiť majiteľ vozidla je toto obhájiteľné v prípade daňovej kontroly? Ak áno, akým predpisom to viem obhájiť?
KEJKA
20.11.11,10:26
dajte si DMV ako súčasť nájmu - v rámci kalkulácie nájomného a je to vyriešené.