cengacik
03.01.11,13:01
Dobrý deň! Ja som v takejto situácii. Pracujem v ČR ako obyčajná robotníčka a mám novopostavený byt. Vzhľadom k tomu, že na Slovensku sa mi stále nedarí zohnať zamestnanie rozhodla som sa tento byt prenajímať, pretože platiť dva nájmi ma veľmi finančne zaťažuje. /+ splácam aj úver, ktorý som si zobrala na postavenie tohoto bytu/. Odvody mi zráža zamestnávateľ v ČR a mňa zaujíma ako to bude tu na Slovensku. Viem, že sa musím zaregistrovať na daňovom úrade do 30 dní od podpísania nájomnej zmluvy a že do 500 euro ročne je oslobodené od dane. Nájomné za rok túto sumu prekročí, preto ma zaujíma ma, ako to bude s daňou z príjmu a odvodmi do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
wallie
03.01.11,13:45
Daňový aspekt:

napr. pri prenájme 1000Eur mesačne to bude vyzerať za r.2010 takto:

(1000*12)-925,95(oslobod. r.2010) -40% výdavky = základ dane 6644,43 Eur

od ZD odpočítaš nezdaniteľnú časť 4025,70 t.j. ZD po znížení = 2618,73 Eur

daň = 19% x ZD po znížení = 497,55 Eur

odvody do zdravotnej poisťovne
povinnosť zaregistrovať sa ako SZČO je do 31.1.2011 do príslušnej zdrav. poisťovne, do 30.06.2011 povinnosť podať do ZP výpis z daňového priznania za r.2010, preddavky si možno určiť na rok 2011 nulové.(treba zvážiť podľa výšky ZD z prenájmu)
S príjmom z prenájmu a odvodmi do ZP sa potom vysporiadaš pri podaní ročného zúčtovania zdravotných odvodov za rok 2011 podávaného v marci 2012. Odvod je vo výške 14% z vymeriavacieho základu z prenájmu.

Povinnosť platenia odvodov do sociálnej poisťovne ak má osoba len príjem z prenájmu nevzniká.
Kvaka
03.01.11,14:07
Dobrý deň! Ja som v takejto situácii. Pracujem v ČR ako obyčajná robotníčka a mám novopostavený byt. Vzhľadom k tomu, že na Slovensku sa mi stále nedarí zohnať zamestnanie rozhodla som sa tento byt prenajímať, pretože platiť dva nájmi ma veľmi finančne zaťažuje. /+ splácam aj úver, ktorý som si zobrala na postavenie tohoto bytu/. Odvody mi zráža zamestnávateľ v ČR a mňa zaujíma ako to bude tu na Slovensku. Viem, že sa musím zaregistrovať na daňovom úrade do 30 dní od podpísania nájomnej zmluvy a že do 500 euro ročne je oslobodené od dane. Nájomné za rok túto sumu prekročí, preto ma zaujíma ma, ako to bude s daňou z príjmu a odvodmi do zdravotnej a sociálnej poisťovne.
Ak budeš daňovým rezidentom SR, teda ak budeš podávať daňové priznanie v SR, tak príjem z prenájmu zahrnieš do daňového priznania.

Podľa § 3 ods. 2 zákona o zdravotnom poistení však nie je povinne verejne zdravotne poistená fyzická osoba, ktorá má trvalý pobyt3) na území Slovenskej republiky, ak
a) je zamestnaná v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť zamestnanca,
b) vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť v cudzine a je zdravotne poistená na území štátu, v ktorom vykonáva činnosť,
c) dlhodobo sa zdržiava v cudzine a je zdravotne poistená v cudzine; za dlhodobý pobyt v cudzine sa považuje pobyt dlhší ako šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov.
Monika Kováčová
03.01.11,15:44
osoba, ktorá je poistená z titulu zamestnania v inom členskom štáte EÚ a súčasne dosahuje príjmy z prenájmu v SR, požiada v štáte, kde platí dane a poistné o vystavenie formulára E101, ktoré určuje jej centrum životných záujmov. Na základe tohto formulára nie je potrebné registrovať sa na území SR a platiť povinné zdravotné poistenie z titulu prenájmu nehnuteľnosti aj v SR. Avšak je potrebné informovať sa v príslušnom členskom štáte /ČR/, či v zmysle ich zákonov príjmy z prenájmu podliehajú odvodom. Ak nie, nič sa nedeje, ak áno, tak odvody z týchto príjmov sa budú platiť v členskom štáte, v ktorom je stredisko životných záujmov.
sluzby
04.01.11,11:02
mna by zaujimalo v tejto spojitosti nasledovne: ako postupovat ked osoba pracuje v zahranici vacsiu cast roka cast roka, plati zdravotne v zahranici a je zaroven konatelom a spoluvlastnikom sro v SR. pri prenajme v SR musi platit ZP?dakujem.
akavik
07.01.11,11:24
Ak je osoba s trvalym pobytom v SR zamestnaná v ČR a tam aj platí zdravotné odvody, nemusí sa prihlásiť na SKK do ZP a platiť odvody z titulu prenajmu bytu tu na SKK?
dakujem za pomoc
Monika Kováčová
07.01.11,11:30
Ak je osoba s trvalym pobytom v SR zamestnaná v ČR a tam aj platí zdravotné odvody, nemusí sa prihlásiť na SKK do ZP a platiť odvody z titulu prenajmu bytu tu na SKK?
dakujem za pomoc
odpoveď v druhom príspevky nad tvojou otázkou /prísp. č. 4/
Kvaka
07.01.11,11:31
Ak je osoba s trvalym pobytom v SR zamestnaná v ČR a tam aj platí zdravotné odvody, nemusí sa prihlásiť na SKK do ZP a platiť odvody z titulu prenajmu bytu tu na SKK?
dakujem za pomoc
Prečítaj si príspevok 4 trochu vyššie, tam to je napísané.
akavik
07.01.11,16:06
Ak som dobre pochopila, mám žiadať môjho zamestnávateľa v zahraničí, aby mi vystavil formulár E101, to poprvé a po druhé si zistiť či v ČR maju tiež povonnosť pri prenájmoch platiť zdravotné poistenie. Formulár E101 potom mám poslat kde, na ZP na SKK???
dik za odpoveď
Kvaka
07.01.11,16:56
Ako dlho pracuješ v ČR? Moja dcéra má tu v SR trvalý pobyt, žije aj dieťaťom a manželom v ČR, zo ZP je odhlásená už tretí rok. Overila som si ju v centrálnom registri zdravotného poistenia podľa rodného čísla, vyhodilo mi túto odpoveď:
Rodné číslo má v centrálnom registri poistencov ukončený poistný vzťah ku dňu xx.xx.2007 v poisťovni XY z dôvodu: U fyz. osoby,ktorá má trvalý pobyt na území SR, verejné zdrav. poistenie zaniká deň pred dňom, kedy nastali skutočnosti z §3 ods.2 písm. a) až e) alebo dňom zániku trvalého pobytu na území SR. Dobrovoľné verejné zdrav.poistenie zaniká dňom odhlásenia zo ZP.
Over si, ako si na tom ty, na tejto linke: https://portal.udzs.sk
Kvaka
07.01.11,17:00
Ak som dobre pochopila, mám žiadať môjho zamestnávateľa v zahraničí, aby mi vystavil formulár E101, to poprvé a po druhé si zistiť či v ČR maju tiež povonnosť pri prenájmoch platiť zdravotné poistenie. Formulár E101 potom mám poslat kde, na ZP na SKK???
dik za odpoveď
Formulár E101 ti vystaví inštitúcia sociálneho poistenia v ČR, zašleš ZP v SR.
akavik
07.01.11,17:12
Takze som si to overila, ze od 1.4.2007 z titulu zamestnania v ČR som odlhásená zo ZP tu na SKK.Odvody v ČR z prenájmu sa neplatia ani do ZP ani do SP, tak teraz čo ďalej???
akavik
07.01.11,17:13
Načo potrebujem ten formulár E101 a kde ho mám na SKK poslať???ďakujem za pomoc
akavik
07.01.11,17:14
Ok, formulár vystaví SP v ČR,ale na ktorú ZP ho mám poslať na SKK,keď do žiadnej nepatrím???
prepáčte, ale stále tomu nerozumiem...
Kvaka
07.01.11,17:27
Ok, formulár vystaví SP v ČR,ale na ktorú ZP ho mám poslať na SKK,keď do žiadnej nepatrím???
prepáčte, ale stále tomu nerozumiem...
Pošleš tam, kde si bola odhlásená. Ten formulár slúži na to, že sa ním potvrdzuje, že máš stredisko záujmov v ČR, teraz si sa stala SZČO na Slovensku z dôvodu prenájmu, a vznikla by ti povinnosť sa prihlásiť do ZP.
akavik
07.01.11,17:32
okrem tejto E101 teda nemusím nič iné ani riešiť? češi nemajú totiž na prenájom bytu odvody ani do ZP ani do SP..odoslaním formulára konči celá šaráda pre mňa okolo zdravotných odvodv a potom už iba musím podať daňové priznanie na SK DÚ?
Kvaka
07.01.11,17:33
okrem tejto E101 teda nemusím nič iné ani riešiť? češi nemajú totiž na prenájom bytu odvody ani do ZP ani do SP..odoslaním formulára konči celá šaráda pre mňa okolo zdravotných odvodv a potom už iba musím podať daňové priznanie na SK DÚ?
Kde si doteraz podávala DP?
akavik
07.01.11,17:35
no, na SKK.
akavik
07.01.11,17:36
kvoli najmu bytu mam DIČ od minuleho roku..
akavik
07.01.11,17:39
ale minuly rok som dan platit nemusela..
Kvaka
07.01.11,17:41
A z príjmov v ČR si kde platila daň?? Nerozumiem celkom.
akavik
07.01.11,17:41
stredisko záujmov mám teda kde? podľa ZP v ČR, podľa daní, na SKK.
tak ako to je??
akavik
07.01.11,17:47
no..keďže v ČR som zamestnancom, tak zamestnávateľ za mňa odvádza daň v ČR. Ale na SKK som podával daňové priznanie z titulu prenájmu bytu. Je to zle?malo by sa to tiež podať v ČR?
Kvaka
07.01.11,18:00
no..keďže v ČR som zamestnancom, tak zamestnávateľ za mňa odvádza daň v ČR. Ale na SKK som podával daňové priznanie z titulu prenájmu bytu. Je to zle?malo by sa to tiež podať v ČR?
A v tom daňovom priznaní, čo si podala na Slovensku si priznala aj príjmy z ČR a započítala zaplatenú daň? Alebo ako si postupovala?
akavik
07.01.11,18:50
ok, toto je na mna priťažké, zistím ,ako to je..dik zatiaľ za pomoc.
zajtra sa ozvem ako to je..
cengacik
04.02.11,21:31
Daňové priznanie mi robia v práci v ČR, lebo oni strhávajú preddavky na daň a robia aj ročné zúčtovanie. Účtovníčka mi vždy dá aj potvrdenie o zdaniteľnom príjme. Vzhľadom k tomu , že jedni kolegovia zo Slovenska tvrdia, že sa nemusí podávať daň.priznanie na Slovensku a tí druhí, že musí, pretože tam mám trvalé bydlisko, tak vždy v marci chodím domov a vypíšem to priznanie a prikladám prílohu fotokopie potvrdenia o zdaniteľnom príjme. Daňovú povinnosť uvádzam 0 euro. Zo zdravotnej aj socialnej poisťovne na Slovensku som odhlásená, ale pre istotu teda pôjdem na české poisťovne vyzdvihnúť tie formuláre. Takže takto to vypadá. Kde teda budem platiť daň z príjmu, že prenajímam byt ktorý je na Slovenskú? V Českej republike u jedného zamestnávateľa pracujem nepretržite 6 rokov. Ďakujem všetkým za odpoveď!
waitinka7
24.03.11,06:06
Dobrý deň, ja mám otázočku ohľadom prenájmu.
Ak bude pani (nezamestnana celý rok) prenajímať byt v r. 2011, ZD jej vyjde napr. 3000 Eur, uz nemám nárok na odpočítateľnú položku? Musí si tieto peniaze zdanit? Doteraz to bolo tak, ze zo vsetkych prijmov sa mohla uplatnit nezdanitelna polozka. Rovnako to bude aj pri predaji bytu?
Vdaka za odpoved.
wallie
24.03.11,11:00
ale od 01.01.2011 tomu tak už nie je, takže si už odpočítateľnú položku na daňovníka možno uplatniť len pri príjmoch zo závislej činnosti- §5 a pri príjmoch §6 ods.1 a 2