otaznik123
03.01.11,17:43
Dobry den, potreboval by som objasnit jednu vec. Mam s.r.o. v ktorej som len konatelom a nie zamestnancom. Nakolko poberam prijem v inej firme ako zamestnanec nemam potrebu si vyplacat vyplatu no na konci roka by som chcel peniaze s firemneho uctu mojej s.r.o. vybrat. Akym sposobom je toto mozne?

- uctovnicka mi tvrdi, aby som si ich proste vybral a napiseme to ze sa presunuli do pokladne. ale v tomto pripade ich predsa budem musiet mat preukazatelne v "pokladni" a ak ich miniem tak to budem firme stale dlhovat nie? ked to takto spravim 5 rokov posebe tak zistim ze v pokladni mam vela penazi ktore realne su minute uz uplne inde...
Mozem si ich jednoducho vybrat ako konatel-majite ako podiel?
mozem si vybrat aku kolvek hodnotu?
treba na to nejaky zapis?

nevadi ze je uz januar netreba to vybrat do konca roka? alebo si mozem taketo odmeny davat kedy chcem? DAKUJEM za odpoved.
Dáša_
03.01.11,16:48
a si aj majitelom danej sro? Dosahuje sro zisky?
otaznik123
03.01.11,16:52
ano som majitelom a s.r.o. dosiahla nejaky zisk... a ten by som si chcel vyplatit...
JankaO
03.01.11,16:55
1. Podiely na zisku sa môžu vyplácať po schválení ÚZ a rozdelenia zisku Valným zhromaždením.
2. Môžete si vyplatiť odmenu za prácu konateľa. (pozor na odvody...)
3. Ak ste poskytli spoločnosti pôžičku alebo vložili "osobný vklad", tak si ho môžete splatiť.
Dáša_
03.01.11,17:01
ja osobne by som si spisala, ako ciste zisky po zdaneni za ktoré roky spolocnost dosiahla a potom napisala zapisnicu z VH, ze sa tento zisk vyplati.
otaznik123
03.01.11,17:01
1. Podiely na zisku sa môžu vyplácať po schválení ÚZ a rozdelenia zisku Valným zhromaždením.
2. Môžete si vyplatiť odmenu za prácu konateľa. (pozor na odvody...)
3. Ak ste poskytli spoločnosti pôžičku alebo vložili "osobný vklad", tak si ho môžete splatiť.


1. valne zhromazdenie nerobim vobec, je to nutne robit? cize spravim valne zhromazdenie napisem ze si davam podiel (kedze som sam tak v plnej vyske) a je to?

2. odmenu za pracu konatela? cize ak to dam ako odmenu platim s toho odvody? nieje to potom lepsie to je dat ako podiel ?

3. poskytol som vklad do firmy ako zakladne imanie. mozem si to do vysky zakladneho imania postupne vyplatit? toto je zatial najlepsie rieseni sa mi pozdava.. ak to spravne chapem...
Dáša_
03.01.11,17:10
1. valne zhromazdenie nerobim vobec, je to nutne robit? cize spravim valne zhromazdenie napisem ze si davam podiel (kedze som sam tak v plnej vyske) a je to?

2. odmenu za pracu konatela? cize ak to dam ako odmenu platim s toho odvody? nieje to potom lepsie to je dat ako podiel ?

3. poskytol som vklad do firmy ako zakladne imanie. mozem si to do vysky zakladneho imania postupne vyplatit? toto je zatial najlepsie rieseni sa mi pozdava.. ak to spravne chapem...


ty si neposkytol vklad do zakladneho imania ako pôžičku. To je proste základné imanie, to si nevraciaš naspäť.
Valná hromada by sa mala konať aspon raz do roka - minimalne, aby si schvalil rocnú uctovnu zavierku, rozhodol o rozdelení zisku. Toto všetko sa posiela do OR. Mmch, ako dlho funfuješ ako sro?
KEJKA
03.01.11,17:11
1. valne zhromazdenie nerobim vobec, je to nutne robit? cize spravim valne zhromazdenie napisem ze si davam podiel (kedze som sam tak v plnej vyske) a je to?

2. odmenu za pracu konatela? cize ak to dam ako odmenu platim s toho odvody? nieje to potom lepsie to je dat ako podiel ?


3. poskytol som vklad do firmy ako zakladne imanie. mozem si to do vysky zakladneho imania postupne vyplatit? toto je zatial najlepsie rieseni sa mi pozdava.. ak to spravne chapem...
1.Si jediný spoločník a aj konateľ. Pôsobnosť VZ vykonáva spoločník. Stačí spísať Rozhodnutie jediného spoločníka. Každý rok toto rozhodnutie musíš urobiť minimálne v bode schválenia RUZ a poslať do OR spolu s kompletnou závierkou - robíš to? Obávam sa, že nie. Účtovníčka ťa na to neupozornila?

2. doteraz bolo lepšie vyplatiť podiel na zisku. za roky 2010 a staršie to bude určite lepšie. od r.2011 je zmena - pozri aktuálne témy k zmenám pre rok 2011.

3. nie, ZI bolo splatené na podnikanie a zrejme tie peniaze boli aj minuté. ZI ten počiatočný vklad máš teraz v majetku - v zásobách, pohľadávkach.....Vďaka tomuto počiatočnému kapitálu sro má zisk - vyplácaš podiel na zisku. Nemôžeš vyplatiť viac - vlastné imanie musí byť vždy aspoň vo výške ZI - teda malo by byť, ak klesá, je to znak problémov a dosahovania strát, čo nie je tvoj prípad.
otaznik123
03.01.11,17:12
ty si neposkytol vklad do zakladneho imania ako pôžičku. To je proste základné imanie, to si nevraciaš naspäť.
Valná hromada by sa mala konať aspon raz do roka - minimalne, aby si schvalil rocnú uctovnu zavierku, rozhodol o rozdelení zisku. Toto všetko sa posiela do OR. Mmch, ako dlho funfuješ ako sro?


- ani nie 4 mesiace
Dáša_
03.01.11,17:14
- ani nie 4 mesiace


no tak to ešte poriadne ani nevieš, aký zisk si dosiahol. Keď bude jasné, aký ten zisk je, zaplatia sa dane a potom si môžeš zvyšok vyplatitť.
KEJKA
03.01.11,17:16
prepáč, klikla som na zábavné, lebo pôvodné zadanie obsahovalo údaj 5 rokov, tak ma to pomýlilo.
takže teraz nevyberaj nič, počkaj na ročnú závierku, lebo podiel na zisku si môžeš vyplatiť až po uzavretí roka - po podaní DPPO, schválení RUZ - napíšeš to rozhodnutie.
Vyplatíš si zisk po zdanení - výšku ti účtovníčka povie.
otaznik123
03.01.11,17:18
no tak to ešte poriadne ani nevieš, aký zisk si dosiahol. Keď bude jasné, aký ten zisk je, zaplatia sa dane a potom si môžeš zvyšok vyplatitť.

ja viem presne aky zisk som dosiahol... no tak som si myslel ze zaplatia sa dane a ostatne si vyplatim... len som nevedel akym sposobom... a vyplatit to mozem az po zaplateni dane? nemozem si to vyplatit skor? uz v januari? a zostatok necham na dalsi chod firmy + tu dan?

a este mam otazku k tej dani zo zisku:
Chcem sa spytat ci je nasledujuci postup rozumnym riesenim.

- nakonci roka 2010 mi vyratala p. uctovnicka v s.r.o. platbu dane zo zisku v urcitej vyske pre nazornost napr.: 500eur. Povedala mi ze si mozem spravit akoby financne rezervy a tymto si platbu 500eur ponizim (nadstavim) ako chcem, ale na konci roku 2011 tu sumu ktoru som vyclenil ako rezervu si musim dat zasa do trzieb. A takto si vlastne budem platby regulovat. Koncom roka 2011 si vytvorim dalsiu zerervu a tak dookola. Nepoznam podvojne uctovnictvo ale nebude sa potom ta rezerva z roka narok zvysovat a ked zrusim s.r.o. niekedy nahodou tak zostatkova suma ktoru mam zaplatit bude niekolko krat znasobena?

- nieje lepsie proste tu vyratanu sumu uhradit DU a je sv. pokoj?

Dakujem
Dáša_
03.01.11,17:21
ja viem presne aky zisk som dosiahol... no tak som si myslel ze zaplatia sa dane a ostatne si vyplatim... len som nevedel akym sposobom... a vyplatit to mozem az po zaplateni dane? nemozem si to vyplatit skor? uz v januari? a zostatok necham na dalsi chod firmy + tu dan?

a este mam otazku k tej dani zo zisku:
Chcem sa spytat ci je nasledujuci postup rozumnym riesenim.

- nakonci roka 2010 mi vyratala p. uctovnicka v s.r.o. platbu dane zo zisku v urcitej vyske pre nazornost napr.: 500eur. Povedala mi ze si mozem spravit akoby financne rezervy a tymto si platbu 500eur ponizim (nadstavim) ako chcem, ale na konci roku 2011 tu sumu ktoru som vyclenil ako rezervu si musim dat zasa do trzieb. A takto si vlastne budem platby regulovat. Koncom roka 2011 si vytvorim dalsiu zerervu a tak dookola. Nepoznam podvojne uctovnictvo ale nebude sa potom ta rezerva z roka narok zvysovat a ked zrusim s.r.o. niekedy nahodou tak zostatkova suma ktoru mam zaplatit bude niekolko krat znasobena?

- nieje lepsie proste tu vyratanu sumu uhradit DU a je sv. pokoj?

Dakujem


no teda, s rezervami sme sa zabávali tak 12 rokov dozadu.... Lepsie bude pre teba proste tu vypočítanu daň zaplatiť a zvyšok vyplatiť. Netreba nutne čakať do 31.3., dá sa aj skôr
KEJKA
03.01.11,17:22
s tou rezervou veľmi nešpekuluj, asi si to celkom dobre nepochopil. Tvoria sa nákladové rezervy - ale ak znížiš tým daň, tak sa zníži aj disponibilný zisk.
Len pozor, ak ti teraz vychádza daň 500, tak si ju dosiahol za 4 mesiace podnikania, musíš si kvôli preddavkom prepočítať na 12 mesiacov - to je mimo témy, len sa na to spýtaj svojej účtovníčky, bude vedieť.
nakoľko rok 2010 je posledný, kedy sa z podielov zo zisku nič neodvádza, tak si ho umelo neznižuj - o rok už z podielov budeš platiť odvody, minimálne ZP.
otaznik123
03.01.11,17:24
s tou rezervou veľmi nešpekuluj, asi si to celkom dobre nepochopil. Tvoria sa nákladové rezervy - ale ak znížiš tým daň, tak sa zníži aj disponibilný zisk.
Len pozor, ak ti teraz vychádza daň 500, tak si ju dosiahol za 4 mesiace podnikania, musíš si kvôli preddavkom prepočítať na 12 mesiacov - to je mimo témy, len sa na to spýtaj svojej účtovníčky, bude vedieť.
nakoľko rok 2010 je posledný, kedy sa z podielov zo zisku nič neodvádza, tak si ho umelo neznižuj - o rok už z podielov budeš platiť odvody, minimálne ZP.


cize lepsie je zaplatit dan a mat pokoj... lebo nakonci roka som sa jej pytal ci netreba nakupit nieco este do nakladov.. vraj naco... ze to spravime takto... cize inymi slovami je dobre to zaplatit a mat sv pokoj...