beabea
03.01.11,18:04
Ahojte,
som čerstvý živnostník a poprosila by som o radu, či mám ako živnostník nárok na stravné a v akej výške. Ďakujem
veronikasad
03.01.11,18:58
Ahojte,
som čerstvý živnostník a poprosila by som o radu, či mám ako živnostník nárok na stravné a v akej výške. Ďakujem
Ak nepodnikáš v súbehu so zamestnaním, máš nárok na stravné - od 1.1.2011 sa zvyšuje stravné živnostníka na 3,80€/deň
andreazaj
04.01.11,15:42
Ak sa môžem pridať, tiež začínam. Postačujú mi ako doklad k stravnemu bločky z restauracie ?? Dakujem
Tweety
04.01.11,15:44
Ak sa môžem pridať, tiež začínam. Postačujú mi ako doklad k stravnemu bločky z restauracie ?? Dakujem
AK sa nestravuješ cez SL, tak bločky z reštaurácie, max. do sumy3,60(r.2010), od 1.1.2011 3,80€.
veronikasad
04.01.11,16:16
Ak sa môžem pridať, tiež začínam. Postačujú mi ako doklad k stravnemu bločky z restauracie ?? Dakujem
Ak si zakúpiš stravovacie poukážky, nepotrebuješ žiadne bločky z reštaurácie na vydokladovanie nároku na stravné.

Stravovacie poukážky sa nedajú zakúpiť spätne.
beabea
05.01.11,15:52
Ďakujem :)
Marcelka V
05.01.11,15:58
A čo je výhodnejšie zakúpiť si SL,alebo cestovné príkazy?
Tweety
05.01.11,17:06
A čo je výhodnejšie zakúpiť si SL,alebo cestovné príkazy?
Nemiešaj dve veci. Zebezpečenie stravy a stravné pri PC.
Silkov
05.01.11,18:19
Mám živnostníka, ktorý má aj zamestnancov za rok 2010 im účtoval za každý pracovný deň 3,60Eur, ale on im uhrádzal sumu v hotovosti nie cez SL. Je tento spôsob správny???
Tweety
05.01.11,18:20
Mám živnostníka, ktorý má aj zamestnancov za rok 2010 im účtoval za každý pracovný deň 3,60Eur, ale on im uhrádzal sumu v hotovosti nie cez SL. Je tento spôsob správny???
Nie, nie je, je to v rozpore so ZP.
KEJKA
05.01.11,18:57
Mám živnostníka, ktorý má aj zamestnancov za rok 2010 im účtoval za každý pracovný deň 3,60Eur, ale on im uhrádzal sumu v hotovosti nie cez SL. Je tento spôsob správny???
ak im touto formou priepieval na stravu, tak tento príspevok podliehal dani z príjmu. Ak to zdaňoval, tak si myslím, že je to vysporiadané v súlade so zákonom.
Silkov
05.01.11,19:00
Ako to mal robiť?
Tweety
05.01.11,19:24
ak im touto formou priepieval na stravu, tak tento príspevok podliehal dani z príjmu. Ak to zdaňoval, tak si myslím, že je to vysporiadané v súlade so zákonom.
§152ZP
(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

AK prispieval v sume 3,60 a toto mali zdanené, je to síce OK, ale táto suma nemohla byť celá daňovo uznaná, a nie je to ani v súlade so ZP.
Silkov
05.01.11,19:35
Rok 2010. Môžem opraviť výkazy o úhrade platby stravného zamestnancovi na 55% ceny jedla t.j. 1,98 Eur/prac. deň a do 3,60 Eur doplatiť zo Soc. fondu t.j. 1,62Eur ?????
Xanti
05.01.11,19:43
Silkov,
zamestnancovi nemôžeš dať namiesto SL peniaze, ak dáš peniaze treba to zdaniť. 3,60 € mohol zamestnávateľ vyplácať iba ako diety pri služobných alebo pracovných cestách. Vtedy by nič nezdaňoval.
Ale ak to dával ako náhradu za SL, tak musí celú sumu takto vyplatenú zamestnancom dodaniť.
KEJKA
05.01.11,19:48
presne tak, treba to dodaniť, ak si nezdaňoval, tak oprav mzdy, výkazy.
Nie je to v súlade so ZP, aj ked sa pripúšťa táto možnosť, je to "núdzové" riešenie.
Po zdanení DPFO to však beriem ako daňový výdavok zamestnávateľa, inak by šlo o dvojité zdanenie.
ak to chceš mať dodatočne celé košer, tak im to vyplať ako odmenu a vysporiadaj v decembrovej výplate. Ale ani v tomto prípade to celkom OK nebude. proste problémy treba riešiť vopred a nie po uplynutí roka.
Silkov
05.01.11,19:52
Zamestnanci cestujú za prácou do iného okresu 50km, ale stále na to iste miesto. Tak, že zamestnancom urobí CP na každý deň, tak zaplatená hotovosť na strávne bude správna???? t.z. diéty
Xanti
05.01.11,19:55
Zamestnanci cestujú za prácou do iného okresu 50km, ale stále na to iste miesto. Tak, že zamestnancom urobí CP na každý deň, tak zaplatená hotovosť na strávne bude správna???? t.z. diéty
Ano,
ak ten iný okres nemajú uvedený v pracovnej zmluve ako stále pracovisko.
Silkov
05.01.11,20:02
V pracovných zmluvách majú uvedené miesto výkonu - sídlo firmy živnostníka (trvalý pobyt živnostníka), ale nie miesto realizácie prác.... Platí odkaz 18???
Xanti
05.01.11,20:03
V pracovných zmluvách majú uvedené miesto výkonu - sídlo firmy živnostníka (trvalý pobyt živnostníka), ale nie miesto realizácie prác.... Platí odkaz 18???
Tak potom prajem veľa šťastia zamestnancom, ked budú spätne vypisovať cestovné doklady za celý rok dozadu. :D
Silkov
05.01.11,20:07
Bude to potom v poriadku???? Čo už!!!! spätne zdaňovať strávne by bolo asi komplikovanejšie!!!
Xanti
05.01.11,20:10
Ved boli vysielaný na pracovné cesty, tak tie doklady mali odovzdávať každý mesiac priebežne.
Silkov
05.01.11,20:11
Ďakujem Xanti za trpezlivosť!!!!!!!!!!!!!
Stefanredko
06.01.11,11:54
Ak môžem sem zapliesť ešte moju otázku: "Ako SZČO možem si účtovať strávný lístok aj sobotu, nedeľu a ak som v práci viac ako 12hod. denne tak dva stravné lístky na deň"? (dokladované by to bolo knihou jázd. Napr: začiatok jazdy 6:00 a koniec jazdy 18:01. Prekročené 12hod. Do práce mám autom 1hod z práce 1hod. =2hod.cestujem a 10hod. pracujem.)
Budem vďačný za odpoveď.
veronikasad
06.01.11,12:15
Ak môžem sem zapliesť ešte moju otázku: "Ako SZČO možem si účtovať strávný lístok aj sobotu, nedeľu a ak som v práci viac ako 12hod. denne tak dva stravné lístky na deň"? (dokladované by to bolo knihou jázd. Napr: začiatok jazdy 6:00 a koniec jazdy 18:01. Prekročené 12hod. Do práce mám autom 1hod z práce 1hod. =2hod.cestujem a 10hod. pracujem.)
Budem vďačný za odpoveď.
pokial neide o pracovnú cestu, kde máš nárok na stravné v zmysle zákona o cestovných náhradách, počas výkonu práce máš nárok len na jeden stravný lístok. (od 1.1.2011 v sume 3,80€/deň)