Jaanee
03.01.11,20:12
Dobrý deň,
v našej firme účtujeme obstaranie zásob na účet 131 a následne prostredníctvom príjemky na sklad 132/131.
Chcem sa opýtať, či môžem od nového roka začať účtovať zásoby priamo do spotreby, resp. pre ktoré firmy je vhodné využívať tento spôsob a ako sa tieto zásoby na konca roka preúčtujú na sklad?
Ďakujem
Zoltán Kovács
03.01.11,19:22
Treba si v int.smernici stanoviť nový spôsob účtovania. Pri spôsobe "B" na konci roka sa vykoná inventarizácia, a výsledok sa preúčtuje na 132/504.
Jaanee
03.01.11,19:30
Vďaka, ale v čom je základný rozdiel? V tom, že mám v priebehu roka menej papierovačiek s tým, že nemusím vystavovať príjemky a následne dodacie listy??? Pýtam sa preto, lebo všetky drobné veci, ktoré kupujeme napr. všetky káble dávame pracne na sklad a potom ich pracne predávame cez DL a tomuto by som sa v budúcnosti rada vyhla.
Ďakujem
Gabi03
03.01.11,19:46
Práveže rozdiel v tomto nie je.
A Zoli... trošku si sa zle vyjadril, inventarizáciu skladu treba robiť aj pri spôsobe A. Ja viem, že vieš. :)
Príjemky, výdajky treba takisto sledovať.
Ide skôr o to účtovanie, že všetko sa hádže na náklady a netreba sledovať, aby na konci mesiaca (zväčša) ostal nejaký zostatok na 131-ke, netreba robiť účtovný zápis 132/131.
Rozalka
03.01.11,19:55
Osobne si myslím, že "A" je jednoduchší spôsob.
Príjemky a výdajky treba robiť aj pri "B", a ak mám taký softvér, ktorý mi to všetko sleduje, je omnoho jednoduchšie - a najmä "čistejšie" - viesť A.
(a vždy viem, ako stojím s výsledkom hospodárenia)
Zoltán Kovács
04.01.11,08:14
Práveže rozdiel v tomto nie je.
A Zoli... trošku si sa zle vyjadril, inventarizáciu skladu treba robiť aj pri spôsobe A. Ja viem, že vieš. :)
Príjemky, výdajky treba takisto sledovať.
Ide skôr o to účtovanie, že všetko sa hádže na náklady a netreba sledovať, aby na konci mesiaca (zväčša) ostal nejaký zostatok na 131-ke, netreba robiť účtovný zápis 132/131.


Gabi nikde nepíšem, že pri spôsobe "A" nie je treba robiť inventarizáciu. Odpovedal som zadanú otázku, že pri spôsobe B, ako dostaneme stav skladu na 132 k 31.12. ;)