Olga6
04.01.11,08:50
Dobry den!

Rada by som sa spytala na jednu vec - je mozne, aby zamestnavatel po 2 rokoch, pocas ktorych mal uzatvoreny PP so zamestnancov na dobu urcitu, podpisal so zamestnancom novu zmluvu na dobu NEurcitu a dohodol sa v nej i na skusobnej dobe 3 mesiace?

V § 45 ZP je zakazane opakovane stanovenie skusobnej doby pri pracovnej dobe na dobu urcitu. Uzatvorenie novej pracovnej zmluvy na dobu neurcitu v zakone spominane nie je, teda je to v poriadku?

Vopred dakujem za odpoved!
Chobot
04.01.11,08:01
Dobry den!

Rada by som sa spytala na jednu vec - je mozne, aby zamestnavatel po 2 rokoch, pocas ktorych mal uzatvoreny PP so zamestnancov na dobu urcitu, podpisal so zamestnancom novu zmluvu na dobu NEurcitu a dohodol sa v nej i na skusobnej dobe 3 mesiace?

V § 45 ZP je zakazane opakovane stanovenie skusobnej doby pri pracovnej dobe na dobu urcitu. Uzatvorenie novej pracovnej zmluvy na dobu neurcitu v zakone spominane nie je, teda je to v poriadku?

Vopred dakujem za odpoved!

Ako si napísal, nie je to v rozpore so zákonom. Bohužiaľ je to diera či nedostatok v zákone. Keby ten druhý PP bol na dobu určitú, tak to zákon vyslovene zakazuje. Ale ak ten druhý PP je na neurčitý čas, tak môže byť dohodnutá skúšobná doba.

Ešte je otázne, či išlo o uzatvorenie nového PP, alebo len predĺženie pôvodného, toho na dobu určitú. Ak išlo len o predĺženie, tak by nebolo možné dohodnúť skúš. dobu.
veronikasad
04.01.11,08:04
Dobry den!

Rada by som sa spytala na jednu vec - je mozne, aby zamestnavatel po 2 rokoch, pocas ktorych mal uzatvoreny PP so zamestnancov na dobu urcitu, podpisal so zamestnancom novu zmluvu na dobu NEurcitu a dohodol sa v nej i na skusobnej dobe 3 mesiace?

V § 45 ZP je zakazane opakovane stanovenie skusobnej doby pri pracovnej dobe na dobu urcitu. Uzatvorenie novej pracovnej zmluvy na dobu neurcitu v zakone spominane nie je, teda je to v poriadku?

Vopred dakujem za odpoved!
Kedy skončil prvý pracovný pomer ? Bola nová pracovná zmluva podpísaná pred nástupom do zamestnania ? (kedy vznikol druhý PP)
Olga6
04.01.11,08:15
Dakujem za odpovede.

Prvy PP na dobu urcitu konci 4.1.2011 po dvoch rokoch. Novy PP je uzatvarany novou pracovnou zmluvou od 5.1.2011 (nie predlzovany PP), zmluva je zo strany zamestnavatela uz podpisana, caka sa na podpis zamestnanca.
ivka70
04.01.11,08:19
Dakujem za odpovede.

Prvy PP na dobu urcitu konci 4.1.2011 po dvoch rokoch. Novy PP je uzatvarany novou pracovnou zmluvou od 5.1.2011 (nie predlzovany PP), zmluva je zo strany zamestnavatela uz podpisana, caka sa na podpis zamestnanca.

v takomto pripade to skutocne zakonu neodporuje.
Chobot
04.01.11,08:20
Dakujem za odpovede.

Prvy PP na dobu urcitu konci 4.1.2011 po dvoch rokoch. Novy PP je uzatvarany novou pracovnou zmluvou od 5.1.2011 (nie predlzovany PP), zmluva je zo strany zamestnavatela uz podpisana, caka sa na podpis zamestnanca.

Tým pádom môže zamestnanec namietať, že nesúhlasí so skúš. dobou a môže požadovať, aby to tam neuvádzali. Veď už ho poznajú za tie 2 roky, nemusia si ho "vyskúšať". Ak sú obe strany rozumné a majú záujem o uzatvorenie PP, tak by nemal byť problém nedohodnúť skúš. dobu. Alebo čoho sa bojí zamestnávateľ?

Na druhej strane je to aj pre zamestnanca možnosť, ako okamžite ukončiť PP v prípade potreby (počas skúš. doby). Ak mu to z iných dôvodov neprekáža, tak nie je problém so SD súhlasiť.
ivka70
04.01.11,08:25
Tým pádom môže zamestnanec namietať, že nesúhlasí so skúš. dobou a môže požadovať, aby to tam neuvádzali. Veď už ho poznajú za tie 2 roky, nemusia si ho "vyskúšať". Ak sú obe strany rozumné a majú záujem o uzatvorenie PP, tak by nemal byť problém nedohodnúť skúš. dobu.


S tymto suhlasim, ja som takuto zmluvu odmietla podpisat, presne s dovodu, ze po roku uz som prekusana dost.
Personalistka argumentovala, ze je to vo firme standard, ze kazdemu tak davaju do zmluvy.
Tak som oznamila nadriadenemu, ze s takou zmluvou nemam zaujem pokracovat dalej vo firme. Do 2 hodin som mala navrh zmluvy bez skusobnej doby.
Ono je to ale aj o tom, ci si clovek moze dovolit "dupnut"....
Olga6
04.01.11,08:52
Dakujem velmi pekne za pomoc!