SK_Silvia
04.01.11,09:18
Dobry den, som zivnostnicka zaregistrovana na Slovensku. Talianska firma, s ktorou pracujem ma posiela na pracovne cesty, s tym, ze by mi mala preplacat naklady s tym spojene. Chce ale odo mna fakturu s presnou sumou mojich nakladov. Ked ale vystavim takuto fakturu nakoniec na tom stratim, lebo z nej budem musiet platit dan z prijmu. Firma odmieta preplacat naklady+dan, trva na fakture s presnou sumou nakladov. Viete mi poradit, ci je nejaka ina moznost dostat naspat 100% nakladov a neplatit z nich dane?
Vopred dakujem,
Silvia
marjankaj
04.01.11,08:44
Dobry den, som zivnostnicka zaregistrovana na Slovensku. Talianska firma, s ktorou pracujem ma posiela na pracovne cesty, s tym, ze by mi mala preplacat naklady s tym spojene. Chce ale odo mna fakturu s presnou sumou mojich nakladov. Ked ale vystavim takuto fakturu nakoniec na tom stratim, lebo z nej budem musiet platit dan z prijmu. Firma odmieta preplacat naklady+dan, trva na fakture s presnou sumou nakladov. Viete mi poradit, ci je nejaka ina moznost dostat naspat 100% nakladov a neplatit z nich dane?
Vopred dakujem,
Silvia

Veď tie náklady si uplatníš vo svojich výdavkoch, takže rozdiel bude nula:eek:
Stefan2005
04.01.11,08:52
...som zivnostnicka .... Talianska firma, s ktorou pracujem ma posiela na pracovne cesty...

... predpokladám, že "výkon pracovnej cesty" (v úvodzovkách preto, že zamestnancov posielajú na pracovné cesty) firme tiež fakturuješ - pri úhrade nákladov potom vlastne zdaníš iba tvoj výkon.
SK_Silvia
04.01.11,09:22
Ja si uplatnujem pausalne vydavky 40% a ani by som si ich uplatnit nemohla, lebo firma pozaduje originaly dokumentov, takze by som to nemala cim podlozit.
SK_Silvia
04.01.11,09:26
nie, platia mi mesacne stale tu istu sumu, neplatia mi "vykon pracovnej cesty" naviac, ci idem na pracovnu cestu raz alebo 10-krat za mesiac. Len mi preplacaju vydavky (cestovne, stravne) na zaklade cest.listkov, uctov.
veronikasad
04.01.11,09:27
Ja si uplatnujem pausalne vydavky 40% a ani by som si ich uplatnit nemohla, lebo firma pozaduje originaly dokumentov, takze by som to nemala cim podlozit.
čo rozumieš pod "originálom dokumentov" ?

Podkladom pre výpočet paušálnych výdavkov sú tvoje vystavené (uhradené) faktpry, do ktorých zahrnieš aj náklady na prac. cestu. Je pravda, že sú u teba predmetom dane, ale výnimka platí len pre zamestnancov a ty si živnostník ...
SK_Silvia
04.01.11,09:38
čo rozumieš pod "originálom dokumentov" ?

Podkladom pre výpočet paušálnych výdavkov sú tvoje vystavené (uhradené) faktpry, do ktorých zahrnieš aj náklady na prac. cestu. Je pravda, že sú u teba predmetom dane, ale výnimka platí len pre zamestnancov a ty si živnostník ...


"Original dokumentov" ze chcu cest.listky, ucty za obed atd. Aj pre to si robim pausalne a nie skutocne vydavky.

Nie je ina moznost ako dostat naspat skutocne naklady? Je to mozne len cez fakturu co sa mi zahrnie do vynosov/prijmov, z ktorych nakoniec budem platit dan z prijmu?
Stefan2005
04.01.11,09:55
"Original dokumentov" ze chcu cest.listky, ucty za obed atd. Aj pre to si robim pausalne a nie skutocne vydavky....

Prvé nesúvisí s druhým.
Ledaže by si tie originál dokumenty nemala - a možná preto chcu podložiť refakturáciu skutočnými "originálnymi" dokladmi.
Je pravda, že v prípade paušálnych výdavkov z refakturovaných nákladov si zdaníš 60% z nich - ale z hľadiska cashflow aj tak sa to oplatí (lepšie ako nedostať nič). Na druhej strane tých 40% paušálu to malo vykryť. Ak nie, treba prejsť na skutočné výdavky.
SK_Silvia
04.01.11,10:03
takze tak ci tak na tom stratim, "zdanit svoje naklady" musim v kazdom pripade
marjankaj
04.01.11,13:13
takze tak ci tak na tom stratim, "zdanit svoje naklady" musim v kazdom pripade

Ak im dáš svoje doklady o výdavkoch, tak si ich aj tak nemôžeš uplatniť.

Buď im dáš faktúru a kópiu tvojich dokladov. Alebo nebudeš prefakturovávať tie odovzdané doklady.
SK_Silvia
07.01.11,10:19
Ak im dáš svoje doklady o výdavkoch, tak si ich aj tak nemôžeš uplatniť.

Alebo nebudeš prefakturovávať tie odovzdané doklady.

Toto som chcela vediet, marjankaj, na zaklade coho (ak nie faktury) by mi mohli vratit celu sumu nakladov. Z hladiska ich uctovnictva to bude ok, ak prevod penazi na moj ucet podlozia dokladmi (cestovne listky, ucty za stravne atd.), ktore im poslem?

A este posledna vec. Keby som predsa musela zostat pri tej fakture, predpokladam, ze takato faktura sa neuvadza vo stvrtrocnom suhrnnom vykaze na DU (ak ano, museli by z nej platit DPH v Taliansku) ?

Dakujem.