knapmiro81
22.05.04,06:10
Po prehodnotení SP o invalidnom dôchodku je možné,že osoba bude dostavať nižší invalidný dôchodok,ak by si vedela nájsť prácu,koľko je možné zarábať bez toho aby,jej zrušili inlalidný dôchodok.
Jozef Mihál
22.05.04,09:10
Poberateľ invalidného dôchodku, ktorý prešiel cez prehodnotenie invalidity podľa nového zákona o sociálnom poistení, tj. má "po novom" priznaný pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, môže zarábať koľko len chce. Výška invalidného dôchodku absolútne nezávisí od toho, či dotyčný pracuje a koľko zarába.
knapmiro81
22.05.04,16:54
Pán Mihál ďakujem za odpoveď.
ankap
23.05.04,14:42
Môžem sa spýtať, ako je to s odvodmi do poisťovní za takúto osobu ? Ďakujem
Jozef Mihál
23.05.04,14:56
Odvody do Sociálnej poisťovne

Pracujúci invalidný dôchodca platí poistné do Sociálnej poisťovne podobne ako „obyčajný“ zamestnanec.

Odvody do Sociálnej poisťovne sú teda takéto (v % z vymeriavacieho základu):

Nemocenské poistenie 1,4% zamestnanec 1,4% zamestnávateľ
Starobné poistenie 4,0% zamestnanec 16,0% zamestnávateľ
Invalidné poistenie 3,0% zamestnanec 3,0% zamestnávateľ
Poistenie v nezam. 1,0% zamestnanec 1,0% zamestnávateľ
Úrazové poistenie 0,8% zamestnávateľ
Garančné poistenie 0,25% zamestnávateľ
Rezervný fond 2,75% zamestnávateľ


Avšak ak jeho pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť je viac ako o 70%, neplatí poistné na invalidné poistenie. Rovnako toto poistenie neplatí za neho ani jeho zamestnávateľ.


Zdravotné poistenie


Pracujúci invalidný dôchodca platí poistné na zdravotné poistenie rovnako ako „obyčajný“ zamestnanec, teda on ako zamestnanec platí 4%. Jeho zamestnávateľ však platí poistné len vo výške 2,6%z vymeriavacieho základu.
zuzana11
24.05.04,07:09
Super, presne toto som sa dnes chcela opýtať. Ďakujem za odpoveď.
EFA
06.07.04,06:35
Percenta do Soc. poistovne su rovnake, ale vymeriavaci zaklad je nizsi, však?

Neviete o nejakych prispevkoch alebo fondoch na vytvorenie pracovneho miesta pre poberatelov inv. dôchodku? Vdaka za odpoved.
SlavkaS
26.07.04,08:57
Dobrý deň,
žiadam Vás o radu ako je to so zamestnávaním plne invalidných občanov, zatiaľ s tým nemám žiadne skúsenosti.
Aké povinnosti má zamestnávateľ ?
Stratí plne invalidný občan nárok na výplatu dôchodku ?
Ďakujem
SlavkaS
ekin
26.07.04,11:33
tak na rýchlo viem odpovedat, ze občan o nič nepríde, môže byt zamestnaný na plný uvazok bez krátenie dôchodku. Povinnosti o zamestn.občanov ZTP... snad J.Mihal by vedel lepsie, boli kedysi zverejnené v Zakonniku práce, ale čosi sa mi marí, že uz nic z toho neplatí, že sú rovnocenní zdravým zamestnancom.
Mozno niekto dalsi vie viac :-)
nana
26.07.04,12:09
Pokiaľ ja viem, tak neplatia inv. poist. 3 %. Ani zamestnanec, ani zamestnávateľ.
vladan
27.07.04,04:38
a ešte stále platí, že zamestnávateľ platí nižší odvod do zdravotnej poisťovne.
EFA
27.07.04,06:12
a ešte sa na nich vzťahuje nižšia minimálna mzda.
Jozef Mihál
27.07.04,15:45
Zdravím všetkých,
plne invalidný zamestnanec, ak už má prehodnotený inv.dôch. podľa nového zákona, o inv.dôchodok nepríde. Ak ešte prehodnotený nebol, doporučujem konz. v SP, posledné moje informácie boli také, že takýto inv.dôchodca o svoj dôchodok môže prísť. Zamestnávateľ nemá žiadne mimoriadne povinnosti oproti zamestnaniu ne-invalida.
SlavkaS
28.07.04,04:44
Ďakujem Vám všetkým,
mne sa ešte podarilo zistiť, že to zavísí aj od %, ktoré mu prizná soc.poisť pri výmere dôchodku, keď je to do 70% nemusí žiadať povolenie a môže pracovať, a keď je to nad 70% musí svoj zaujem o prácu nahlasiť na ustredie do BA a oni mu vydajú povolenie.
Jozef Mihál
30.07.04,11:42
Další dôkaz svojvôle SP. Zákon nič také nestanovuje...
jonnie
02.09.04,12:47
Pre niekoho asi jasna vec, ale potrebujem poradit: aky plat moze mat invalid, ktory este nepredlozil doklad o "prehodnoteni" koľkých % sa týka invalidita? Je možné ho zaradiť ako bežného zamestnanca (riadime sa tabuľkami), bez toho, aby sa to jeho nejako dotklo - ovplyvnilo jeho dôchodok? Predtym sa sledoval príjem invalida. Uz neviem, na koho sa obratit, kazdy ma na niekoho ineho odporuca. Dakujem za pomoc. :)
Jozef Mihál
04.09.04,15:27
Sociálna poisťovňa má na tento problém výklad ten, že na "neprehodnoteného" invalida sa nazerá podľa predpisov účinných do 31.12.2003. Takže aby nestratil nárok na invalidný dôchodok, treba sa držať ustanovení týkajúcich sa možností zarábať, platných do 31.12.2003.
marcelaStanakova
11.04.11,10:07
Dobrý deň ! Potrebovala by som poradiť aké odvody prináležia do SP invalidnému zamestnancovi s mierou poklesu shoponosti vykonávať zárobkovú činnosť 750%
VERONIKA6
11.04.11,10:50
Dobrý deň ! Potrebovala by som poradiť aké odvody prináležia do SP invalidnému zamestnancovi s mierou poklesu shoponosti vykonávať zárobkovú činnosť 750%
Myslené je asi 75%. Pozri tu:
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phContent=~/EDL/ShowArticle.ascx&ArticleId=31972&source=EPI.DigiLib.EPIOL
marcelaStanakova
11.04.11,11:04
Veď asi sa pomýlili na SP 750% je na tom potvrdení ´Dakujem za link
Ivula
14.07.11,12:35
máme zamestnanca, kt bol priznaný invalidný dôchodok 50%, aké % odvodov do socpoist a zdravpoist sa platia? Treba nahlásiť nejakú zmenu do poisťovní? Ďakujem vopred za radu
Ivula
14.07.11,12:38
.............a pokiaľ rozhodnutie bolo vydané 24.6.2011, musia sa nejaké znížené odvody zohľadniť už vo výplate za celý jún?
Dana1
14.07.11,12:38
do sp platí zamestnanec aj firma všetky odvody,
do zp platí zamestnanec 2% a firma 5% - tu treba poslať rozhodnutie o invalidite
Dana1
14.07.11,12:42
máme zamestnanca, kt bol priznaný invalidný dôchodok 50%, aké % odvodov do socpoist a zdravpoist sa platia? Treba nahlásiť nejakú zmenu do poisťovní? Ďakujem vopred za radu
http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-za-obdobie-od-1-januara-2011/924s
Andyke
14.07.11,13:01
.............a pokiaľ rozhodnutie bolo vydané 24.6.2011, musia sa nejaké znížené odvody zohľadniť už vo výplate za celý jún?

§ 12 Zák. o zdrav.poistení
2) Na účely tohto zákona sa za osobu so zdravotným postihnutím považuje fyzická osoba
a) uznaná za invalidnú, 48)
b) s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50 %.49).
(3) Sadzba poistného pre osoby so zdravotným postihnutím sa uplatní v kalendárnom mesiaci, v ktorom bola táto osoba považovaná za osobu so zdravotným postihnutím aspoň jeden deň.
Ivula
15.07.11,05:42
ďakujem za jasné a stručné odpovede
VERONIKA6
05.10.11,04:49
Invalidný dôchodca nad 70% ukončil pracovný pomer a išiel pracovať do Rakúska ako opatrovateľ. Aké ohlasovcie povinnosti mu vyplývajú u nás?
Mila123
05.10.11,04:56
Invalidný dôchodca nad 70% ukončil pracovný pomer a išiel pracovať do Rakúska ako opatrovateľ. Aké ohlasovcie povinnosti mu vyplývajú u nás?
ako pre iné prípady.....odhlásiť zo ZP, SP, poslať ELDP, dať mu zápočet rokov, potvrdenie o zdaniteľnej mzde.....
VERONIKA6
05.10.11,04:57
ako pre iné prípady.....odhlásiť zo ZP, SP, poslať ELDP, dať mu zápočet rokov, potvrdenie o zdaniteľnej mzde.....
Nepýtala som sa na povinnosti zamestnávateľ. Chcem vedieť aké má povinnosti samotný invalidný dôchodca pri odchode pracovať do zahraničia.
Mila123
05.10.11,04:59
Nepýtala som sa na povinnosti zamestnávateľ. Chcem vedieť aké má povinnosti samotný invalidný dôchodca pri odchode pracovať do zahraničia.
pracuje ako živnostník ? má vydaný ŽL Rakúskom?
VERONIKA6
05.10.11,05:01
pracuje ako živnostník ? má vydaný ŽL Rakúskom?
Má v Rakúsku vydaný ŽL a je invalidný dôchodca nad 70%.
Mila123
05.10.11,05:14
Má v Rakúsku vydaný ŽL a je invalidný dôchodca nad 70%.
tým, že má v At vydaný ŽL má povinnosť si platiť sociálne i zdravotné zabezpečenie v AT, tým mu ukončí sa ZP na SK, nie je prípustné aby mal dve zdravotné poistenia, má povinnosť to nahlásiť príslušnej ZP na SK a vrátiť kartičku poistenca....
podľa výšky príjmov (tuším do 10 000 € sa nepodáva vôbec) podáva na AT daň. úrade DP.....
a na SK si podáva daň. priznanie určite....
môže , po podaní DP na Sk navštíviť príslušnú SP v mieste trvalého bydliska a predložiť im ŽL z AT, nevzniká mu povinnosť prispievať do SP, tá je iba zo živností a iných licencií vydaných na SK, nie v zahraničí....
predpokladám, že nejazdí vlastným autom ....
a ako to je s pobytom v AT netuším.....
VERONIKA6
05.10.11,05:20
tým, že má v At vydaný ŽL má povinnosť si platiť sociálne i zdravotné zabezpečenie v AT, tým mu ukončí sa ZP na SK, nie je prípustné aby mal dve zdravotné poistenia, má povinnosť to nahlásiť príslušnej ZP na SK a vrátiť kartičku poistenca....
podľa výšky príjmov (tuším do 10 000 € sa nepodáva vôbec) podáva na AT daň. úrade DP.....
a na SK si podáva daň. priznanie určite....
môže , po podaní DP na Sk navštíviť príslušnú SP v mieste trvalého bydliska a predložiť im ŽL z AT, nevzniká mu povinnosť prispievať do SP, tá je iba zo živností a iných licencií vydaných na SK, nie v zahraničí....
predpokladám, že nejazdí vlastným autom ....
a ako to je s pobytom v AT netuším.....
Ďakujem za skorú odpoveď.
Akinorew
13.10.11,14:26
Dobrý podvečer... Mám 26 rokov, som ZŤP- 70% ID. Chcela by som sa spýtať, že koľko a aké odvody odvádza za mňa môj zamestnávateľ. Ja totiž nemám stále zmluvu, tak si to neviem pozrieť ani na výplatnej páske a možné je, že nie som ani evidovaná. Môj plat je max. 300€ a niekedy mi strhnú, ževraj kvôli odvodom aj 44€. Ešte by som potrebovala vedieť, či je pravda, že ak do svojich 28 r. odrobím min. 3 roky na TPP, môžem požiadať o zvýšenie ID na minimálnu mzdu? Ďakujem veľmi pekne
Katy a R
13.10.11,14:31
pozri sa sem .. http://www.socpoist.sk/sadzby-poistneho/1519s

.. a treba si to doriešiť s tou zmluvou! a aj výplatné pásky pýtať!
Ing. Pavol Zúber
20.08.12,10:13
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ak zamestnanec od 18.7.2012 mal znížený invalidný dôchodok z poklesu činnosti 70% na 50%, za mesiac 7/2012 má nárok na znížené odvody do ZP alebo už nie?
Mila123
20.08.12,10:14
stále má nárok na znížené odvody do ZP.....jemu stačí mať ID .....
veronikasad
20.08.12,10:18
Dobrý deň, chcem sa spýtať, ak zamestnanec od 18.7.2012 mal znížený invalidný dôchodok z poklesu činnosti 70% na 50%, za mesiac 7/2012 má nárok na znížené odvody do ZP alebo už nie?
Máš rozhodnutie zo SP alebo z Úradu práce ?
Ing. Pavol Zúber
21.08.12,06:53
Mám rozhodnutie zo SP že má znížený ID na 50% a vtedy sa už platia plné odvody do ZP ale neviem či už za mesiac 7/2012 keď je to s dátumom 18.07.2012?
Xanti
21.08.12,06:59
Mám rozhodnutie zo SP že má znížený ID na 50% a vtedy sa už platia plné odvody do ZP ale neviem či už za mesiac 7/2012 keď je to s dátumom 18.07.2012?
Pokiaľ nemal ZSP 71 a viac %, tak odvody pri 70% alebo 50% sú rovnaké.
drobeceva
21.08.12,07:06
Mám rozhodnutie zo SP že má znížený ID na 50% a vtedy sa už platia plné odvody do ZP ale neviem či už za mesiac 7/2012 keď je to s dátumom 18.07.2012?


Zamestnanec platí preddavky na poistné a to

vo výške 4 percent zo svojho vymeriavacieho základu
vo výške 2 percent zo svojho vymeriavacieho základu, ak je zároveň poberateľom invalidného dôchodku alebo má mieru funkčnej poruchy najmenej 50%
veronikasad
21.08.12,07:17
Mám rozhodnutie zo SP že má znížený ID na 50% a vtedy sa už platia plné odvody do ZP ale neviem či už za mesiac 7/2012 keď je to s dátumom 18.07.2012?
Poberateľ ID (postih viac ako 40 %), platí znížený odvod do zdr.poisťovne.

Schválne som sa pýtala či máš rozhodnutie SP alebo UP. Lebo ak by mal rozhodnutie UP, pre znížený odvod je potrebný postih viac ako 50 %.
irena249
04.02.13,06:59
Dobrý deň, prosím o radu. Zamestnanec v trvalom pracovnom pomere priniesol rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku s mierou postihnutia 60%. Odvody do ZP platí zamestnanec aj zamestnávateľ len v polovičnej sadzbe, ostatné odvody ako bežný zamestnanec v TPP. Je to tak správne? Do SP treba odoslať kópiu rozhodnutia. Doteraz bol prihlásený ako zamestnanec, treba poslať aj RLFO na ukončenie jedného typu poistenia a začatie ďalšieho? ďakujem