Lina
17.08.04,15:41
Pekný deň všetkým.
Viem, že téma motorové vozidlo a náhrady tu bola už viac krát spomínaná ale ja by som sa predsa len opýtala.Vie mi niekto poradiť?
Mám S.r.o. a jeden jej spoločník používa svoje súkromné vozdilo na služobné účely. Má nárok na vyplatenie PHM, to mi je jasné. Má nárok aj na vyplatenie amortizácie? Je vlastne spoločník. Nevadí to? Musí zaplatiť cestnú daň alebo sa to týka iba fyzických osôb?
Fíha ako to čítam po sebe mám v tom riadny guláš.
ďakujem
McMarti
17.08.04,14:03
Ak má uzavretý pracovnoprávny pomer so svojou spoločnosťou tak mu patria všetky náhrady podľa zákona o Cestovných náhradach a kedže nie je auto zaradené v majetku tak neplatí cestnú daň.
Lina
17.08.04,15:54
ďakujem ti veľmi pekne.
Jaro M.
20.08.04,14:17
Zákon o cestovných náhradách upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,
"ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu na základe písomnej zmluvy úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak je to dohodnuté". Čiže podľa mňa to treba písomne dohodnúť a potom môže byť amortizácia vyplatená aj v prípade, že dotyčný nie je zamenstnancom.
mudroš
23.08.04,12:16
Zákon o cestovných náhradách upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,
"ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu na základe písomnej zmluvy úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak je to dohodnuté". Čiže podľa mňa to treba písomne dohodnúť a potom môže byť amortizácia vyplatená aj v prípade, že dotyčný nie je zamenstnancom.
Súhlasím. Navyše podľa § 5 ods. 2 sú pre účely dane z príjmu aj spoločníci "zamestnancami" aj keď nemajú uzatvorený pracovný pomer. Patria im rovnaké náhrady ako normálnym zamestnancom a sú teda daňovo uznané.
zuzula
07.12.04,11:04
prosím Vás, pripravujem cesťák pre firemných zamestnancov, akú amortizáciu mám vložiť? Posledný údaj, ktorý mám je 5,4 Sk na km. Neviem, či sa to mení ...

Ďakujem.
Dada
07.12.04,11:22
je to 6,20 Sk
Katty
07.12.04,11:23
menilo 6,20
Kelis
31.08.06,07:25
Milí poraďáci,

taká malá otázočka. Neviete či sa menila amortizácia platná v roku 2005? Platí 6,20 na km?
Ďakujem pekne krásne.
Paula
31.08.06,07:28
Naďalej 6,20
apo
01.09.06,12:59
Súhlasím. Navyše podľa § 5 ods. 2 sú pre účely dane z príjmu aj spoločníci "zamestnancami" aj keď nemajú uzatvorený pracovný pomer. Patria im rovnaké náhrady ako normálnym zamestnancom a sú teda daňovo uznané.

Zamestnancom nie ke automaticky každý spoločník v tom zmysle o ktorom sa vedie diskusia. Spoločník musí pre spoločnosť vykonávať činnosť na ktorú je spoločnosť zriadená.
Príklad:
je zriadená účtovná firma s.r.o. Spoločník ak sa podiela na činnosti spoločnosti, že robí účtovnctva pre klientov musí byť riadne zaregistrovaný v zdravotnej a sociálnej poisťovni. Až v tedy je považovaný za zamestnanca aj bez pracovnej zmluvy nakoľko on sám zo sebou pracovnú zmluve nemôže.

Táto pripomienka sa týka len termínu nromálny zamestnanec.

Iné príspevky k nároku na základnú náhradu pri použití súkromného vozidla v zmysle zákona o cestovných náhradách sú správne.

apo
Erricco
23.06.09,19:23
Dobry deň

Chcel by som vedieť ako je to s amortizáciou momentálne ...
Som zamestnancom istej firmy, zmluvu mám ako predajca, ale posledné 2 mesiace som začal robiť obchodného zástupcu.Jazdím na svojom aute po celom Slovensku ( jazdil som aj ako predajca raz za čas na firmu cca. 5000 km spolu ), momentálne mám z mojich 18000 km nového auta najazdených pre firmu cca. 8500km a šéf mi platí len pohonné hmoty. ako by som mal postupovať, prípadne na čo mám nárok ?

Vdaka
Kvietocek
24.06.09,05:53
Musis mat so zamestnavatelom pisomnu dohodu v ktorej zamestnavatel povoluje pouzit sukromne auto na sluzobne ucely.
Potom postupujes ako pri cestaku. Vypises si cestak kde uvedies spotrebu PHM + pripocitas si amortizaciu.
Erricco
24.08.09,20:39
Prosím vás , ako je to s amortizáciou momentálne ?
Zamestnávateľ mi tvrdí, že suma 0,183 EUR/Km je už aj s pohonnými hmotami a teda kedže mi platí pohonné hmoty tak amortizáciu mi bude platiť len v prepočte 1 Sk/Km, no všade čítam že amortizácia je 0.183 EUR/Km + pohonné hmoty.
Viete mi prosím dať prípadne odkaz aj na nejaký oficiálny zdroj, odkiaľ by som to vedel zamestnávateľovi vytlačiť a ukázať ?
Chcem aby to videl "na papieri" a nemohol sa už viac vykrúcať !!!

Vdaka
Erricco
26.08.09,09:55
Prosím vás , ako je to s amortizáciou momentálne ?
Zamestnávateľ mi tvrdí, že suma 0,183 EUR/Km je už aj s pohonnými hmotami a teda kedže mi platí pohonné hmoty tak amortizáciu mi bude platiť len v prepočte 1 Sk/Km, no všade čítam že amortizácia je 0.183 EUR/Km + pohonné hmoty.
Viete mi prosím dať prípadne odkaz aj na nejaký oficiálny zdroj, odkiaľ by som to vedel zamestnávateľovi vytlačiť a ukázať ?
Chcem aby to videl "na papieri" a nemohol sa už viac vykrúcať !!!

Vdaka

Prosím naozaj to potrebujem súrne :(
Kvietocek
28.03.13,08:55
Prosim Vas o radu. Moze si SZCO urobit najomnu zmluvu na vozidlo sam sebe? T.j. na jednej strane ako FO nepodnikatel prenajme auto sam sebe ako FO SZCO. ???
Tweety
28.03.13,08:56
Prosim Vas o radu. Moze si SZCO urobit najomnu zmluvu na vozidlo sam sebe? T.j. na jednej strane ako FO nepodnikatel prenajme auto sam sebe ako FO SZCO. ???
Nie, nemôže.