Mako22
04.01.11,10:17
Som SZČO od novembra, predtým som mala v lete brigádu za cca 600 eur. V roku 2010 som ako SZČO zarobila cca 100 eur s obratom cca 350 eur. Mám však zásoby za ďalších 150 eur, ktoré mi robia stratu.

Mám podať daňové priznanie? Ak áno, čo k nemu potrebujem? Potrebujem spraviť účtovnú uzávierku alebo stačí do daňového priznania uviesť že som zo samostatne zárobkovej činnosti vykázala stratu xy eur?

Prípadne čo by ste mi odporúčali? Mám vôbec podať daňové priznanie? Čo z toho vyplýva pre účely zdravotného a sociálneho poistenia?
wallie
04.01.11,10:35
Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy nedosiahli 50% sumy podľa §11 ods.2 a) ale vykazuje stratu, t.j. ak je výsledkom strata, je povinnosť podať DP vždy, bez ohľadu na celoročnú výšku príjmu.

K daň. priznaniu FO typ B budú povinnou prílohou:
- Potvrdenie o vyplatených a zúčt. príjmoch za r. 2010 od zamestnávateľa
- a účtovné výkazy o P a V a o majetku a zaväzkoch.
Mako22
04.01.11,10:57
Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy nedosiahli 50% sumy podľa §11 ods.2 a) ale vykazuje stratu, t.j. ak je výsledkom strata, je povinnosť podať DP vždy, bez ohľadu na celoročnú výšku príjmu.

K daň. priznaniu FO typ B budú povinnou prílohou:
- Potvrdenie o vyplatených a zúčt. príjmoch za r. 2010 od zamestnávateľa
- a účtovné výkazy o P a V a o majetku a zaväzkoch.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Zároveň ma teda napadajú súvisiace otázky:

Plynie pre mňa nejaká výhoda z toho že vykážem stratu? Budem si ju napríklad môcť odpočítať v budúcom roku?

Taktiež by ma zaujímalo, či budem platiť rovnaké zdravotné a sociálne odvody v tomto roku ak vykážem stratu a ak vykážem minimálny zisk?
wallie
04.01.11,11:57
áno, daňovú stratu možno odpočítať v nasledujúcich zdaňovacích obdobiach, najviac do 7 rokov od jej vzniku.

Na odvody expert nie som ale myslím že ak je osoba zamestnanec aj SZČO a vykáže z podnikania stratu, neplatí žiadne ďalšie odvody , iba tie ktoré sú mu strhávané zamestnávateľom z výplaty.
svedia
05.01.11,20:03
ahojte,, prosím neviem či si mám urobiť DP,, robila som osem mesiacov
Úhrn mám 2268,54 a chcem si aj uplatniť daňový bonus ,, myslím si že DP jednoznačne,, aj DB ..lebo mám väčšiu polovicu sumy ako je NČZD 4025,70 ,, ďakujem lebo sa možno mýlim ,,
veronikasad
05.01.11,20:05
ahojte,, prosím neviem či si mám urobiť DP,, robila som osem mesiacov
Úhrn mám 2268,54 a chcem si aj uplatniť daňový bonus ,, myslím si že DP jednoznačne,, aj DB ..lebo mám väčšiu polovicu sumy ako je NČZD 4025,70 ,, ďakujem lebo sa možno mýlim ,,
podmienkou doplatenia DB je príjem vo výške 6-násobku min. mzdy
Xanti
05.01.11,20:09
ahojte,, prosím neviem či si mám urobiť DP,, robila som osem mesiacov
Úhrn mám 2268,54 a chcem si aj uplatniť daňový bonus ,, myslím si že DP jednoznačne,, aj DB ..lebo mám väčšiu polovicu sumy ako je NČZD 4025,70 ,, ďakujem lebo sa možno mýlim ,,
Urob DP, oplatí sa Ti.
svedia
05.01.11,20:16
ďakujem Vám,, potešili ste ma,, ten 6 násobok je 1846,20 a ten mám ,, nebola som si istá či tá NČZD ale ten 6 násobok,, takže bude fajn a ešte vrátia aj daň,,
Už som tu dávno nebola,, mám teraz vyše roka inú oblasť v zamestnaní tak mi skoro všetko vyfučalo,,ešte raz diky ale bolo to príjemné znova tu kuknúť ..zdravím všetkých poraďakov