fortun21
04.01.11,10:30
Mam nasldovny problem. Jeden moj znamy, pochadza z izraela, narodil sa tam, zije tam ale chodi sem na slovensko priblizne dvakrat do roka, pretoze jeho rodicia pochadzaju zo slovenska. Teraz prisiel za mnou s prosbou ci by nemohol poziadat o slovenske obcianstvo, kedze jeho rodicia a vsetci jeho predkovia boli slovaci. Jeho teta (mamina sestra, tiez slovacka) este zije tam v izraeli a ma aj slovensky rodny list. Avsak on nema po rodicoch ziaden uradny doklad, teda nema ani rodny list ani nic co by ich preukazovalo ze su zo slovenska. Su nejake moznosti aby mu obcianstvo udelili alebo musi splnat vsetky podmienky podla zakona, teda min. 8 rokov pobyt na slvoensku atd?
fortun21
04.01.11,09:41
Je tu niekto kto riesis podobny problem, alebo sa v tom vyzna?
luja5
04.01.11,10:30
Je tu niekto kto riesis podobny problem, alebo sa v tom vyzna?
Vyzná sa v tom Ministerstvo vnútra SR ;) .
Štátne občianstvo sa môže získať narodením, osvojením a udelením.
Viac o podmienkach pre získanie štátneho občianstva jednotlivými spôsobmi, vrátane získania narodením, na http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=488 (http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=488), prípadne odporúčam obrátiť sa na uvedené ministerstvo, do ktorého pôsobnosti táto problematika patrí (vrátane usmernení a postupov okolo matričných dokladov – rodných listov...).
fortun21
04.01.11,11:33
Viem ze to patri pod ministerstvo vnutra, ja som len chcel vediet ze ci su nutne tie podmienky tych 8 rokov atd alebo nie, lebo pokial ano tak sa ani nepustam do tych papierovaciek, lebo ten znamy tu 8 rokov nezije a ani nema v plane zit nepretrzite 8 rokov (len tak 3-4 mesiace do roka)
arizona
04.01.11,11:49
pozri tu : http://www.exil.sk/?id=966&tree_id=99800

Podľa nového zákona bude Slovákom v zahraničí každá osoba, ktorá nemá trvalý pobyt na území SR a:

* je štátnym občanom Slovenskej republiky, alebo
* nie je štátnym občanom Slovenskej republiky, ale uchováva si národné povedomie, a on alebo jeho predok v priamom rade má slovenskú národnosť

Osvedčenie Slováka žijúceho v zahraničí (viď § 7 zákona) bude vydaný Úradom pre Slovákov žijúcich v zahraničí na základe písomnej žiadosti osobe, ktorá spĺňa vyššie uvedené podmienky. Žiadosť podáva žiadateľ na úrade alebo v zahraničí na zastupiteľskom úrade, alebo na konzulárnom úrade Slovenskej republiky v štáte pobytu žiadateľa. O žiadosti rozhoduje úrad do 60 dní odo dňa doručenia žiadosti.
fortun21
04.01.11,11:52
a keby chcel pracovat na slvoensku, platit si odvody mal by potom narok na slovensky dochodok? a potrebuje na to vsetko slovensky pas, alebo obcianstvo aby potom nebol brany za ilegalneho zamestnanca?
Stefan2005
04.01.11,12:02
no rád by som poznal odpoveď MZV... Vzhľadom na novelizovaný zákon o štátnom občianstve. Teda že či cudzí štátny občan môže dobrovoľne nadobudnúť slovenské štátne občianstvo bez straty pôvodného. Lebo opačne - Slovák dobrovoľne prijímajúci cudzie štátne občianstvo stráca slovenské.
luja5
04.01.11,13:31
Viem ze to patri pod ministerstvo vnutra, ja som len chcel vediet ze ci su nutne tie podmienky tych 8 rokov atd alebo nie, lebo pokial ano tak sa ani nepustam do tych papierovaciek, lebo ten znamy tu 8 rokov nezije a ani nema v plane zit nepretrzite 8 rokov (len tak 3-4 mesiace do roka)
Z Tvojho príspevku som pochopila, že udelenie štátneho občianstva ako jeden zo spôsobov jeho získania Ti je známy. Preto som osobitne uviedla možnosť získania občianstva aj narodením za určitých podmienok, vysvetlených na príslušnej web-stránke. V každom prípade odporúčam obrátiť sa na MV SR, alebo aspoň na najbližšiu matriku. Keď už kvôli inému nie, tak kvôli prevereniu možnosti získať duplikáty rodných listov rodičov-Slovákov (keďže podľa Tvojho príspevku ich známy k dispozícii nemá) a kvôli prípadnému usmerneniu, ako pri tom postupovať. Napríklad pre možnosť preukázania (ktovie, pre aké účely v budúcnosti) slovenských koreňov po svojich rodičoch.
fortun21
04.01.11,13:40
Ano, pochopila si spravne, nema slovenske rodne listy svojich rodicov, jeho rodicia zomreli v izraeli :) on by chcel slovensky pas a obcianstvo hlavne kvoli tomu, ze keby raz sem chcel prist pracovat tak to chce mat legalne a nechce aby ho stihali ako ilegalneho pristahovalca, alebo zamestnanca alebo ako sa to vezme :) co som ja zistil na internete, pokial jeho priamy predkovia, do 3 generacie boli slovaci tak ma narok na obcianstvo ale neviem ci sa to stahuje aj na neho, lebo jeho rodicia emigrovali do izraela pocas druhej svatovej vojny a tam je zase nejaky iny zakon o emigrantoch .... je to troska komplikovane podla mna :D
veronikasad
04.01.11,13:43
Ano, pochopila si spravne, nema slovenske rodne listy svojich rodicov, jeho rodicia zomreli v izraeli :) on by chcel slovensky pas a obcianstvo hlavne kvoli tomu, ze keby raz sem chcel prist pracovat tak to chce mat legalne a nechce aby ho stihali ako ilegalneho pristahovalca, alebo zamestnanca alebo ako sa to vezme :) co som ja zistil na internete, pokial jeho priamy predkovia, do 3 generacie boli slovaci tak ma narok na obcianstvo ale neviem ci sa to stahuje aj na neho, lebo jeho rodicia emigrovali do izraela pocas druhej svatovej vojny a tam je zase nejaky iny zakon o emigrantoch .... je to troska komplikovane podla mna :D
Ak vie kde sa rodičia narodili, nie je problém vyžiadať si na prísl. matrike kopiu rodného listu rodičov
fortun21
04.01.11,15:19
ano, vie kde sa narodili, bol v tych obciach, domy sice uz nestoja, su tam postavene nove domy ale dopatral sa :)
fortun21
04.01.11,16:45
napisal som mail na ministerstvo vnutra aj na migracne informacne centrum, uvidim co mi odpisu, aky bude postup dalej.
fortun21
09.01.11,23:23
Takze, ako som slubil, pripajam odpovede na moj dotaz:

1. Odpoved z ministerstva vnutra:
Vážený pán,

oznamujeme Vám, že v zmysle § 14, ods. 2 zák. č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám je žiadateľ do 10 dní povinný uviesť v žiadosti o poskytnutie informácií svoje základné osobné údaje (meno, priezvisko a adresu bydliska), akú informáciu požaduje, a akým spôsobom mu má byť sprístupnená. Povinná osoba má v opačnom prípade právo žiadosť o poskytnutie informácií odložiť.


S pozdravom Ing. Michal Salenka, komunikačný odbor kancelárie ministra vnútra SR

2. Odpoved z imigracneho uradu:
Dobrý deň,



Zákon o štátnom občianstve Slovenskej republiky neobsahuje špecifickú úpravu, ktorá by umožňovala zjednodušené nadobudnutie občianstva Slovenskej republiky osobe, ktorej rodičia v minulosti emigrovali do zahraničia.



Pre posúdenie Vami spomínaného prípadu je dôležité, či rodičia (prípadne len matka) mali v čase narodenia dieťaťa slovenské, resp. československé občianstvo, alebo či im v tom čase už slovenské/československé občianstvo zaniklo (prepustením zo štátneho zväzku na vlastnú žiadosť alebo odňatím).



Podľa legislatívy platnej od roku 1949 do 1990 Ministerstvo vnútra mohlo odňať slovenské/československé občianstvo v prípade nezákonného opustenia územia Slovenska/Československa. Je možné, že im vzhľadom na emigráciu do Izraelu po druhej svetovej vojne slovenské/československé občianstvo zaniklo.



Preto by bolo potrebné vedieť, aké mali rodičia občianstvo v čase narodenia svojho dieťaťa.



Pokiaľ v čase narodenia dieťaťa mali rodičia slovenské/československé štátne občianstvo, má i dieťa priamo zo zákona slovenské/československé občianstvo od narodenia (prípadne i popri inom občianstve). Podmienkou je, že takýto stav nevylučuje legislatíva Izraelu. V takomto prípade by len bolo potrebné požiadať o vydanie osvedčenia o štátnom občianstve, ktoré by potvrdilo jeho slovenské občianstvo. Ak by mu bolo vydané osvedčenie o štátnom občianstve SR, mohol by následne požiadať napríklad o vydanie občianskeho preukazu alebo slovenského pasu.



Pokiaľ rodičia v čase narodenia dieťaťa už slovenské/československé občianstvo nemali, dieťa zrejme nadobudlo len izraelské štátne občianstvo. V tomto prípade by spomínaná osoba mala možnosť požiadať o udelenie slovenského občianstva až po splnení zákonných podmienok. Vo všeobecnosti platí, že cudzinec môže požiadať o udelenie slovenského občianstva, ak má na jeho území 8 ročný nepretržitý trvalý pobyt bezprostredne predchádzajúci podaniu žiadosti o udelenie občianstva a spĺňa ďalšie zákonné podmienky (napr. je bezúhonný, ovláda slovenský jazyk, má všeobecné znalosti o Slovenskej republike a predloží všetky zákonom stanovené dokumenty).



Zákon však z požiadavky 8-ročného trvalého pobytu na Slovensku ustanovuje určité výnimky.



Jedná sa napríklad o situáciu, kedy má žiadateľ postavenie Slováka žijúceho v zahraničí. V tomto prípade je možné požiadať o slovenské občianstvo, ak má dotyčný akýkoľvek nepretržitý pobyt na území Slovenska v trvaní najmenej 3 rokov bezprostredne predchádzajúce podaniu žiadosti o udelenie občianstva.



Postavenie Slováka žijúceho v zahraničí sa preukazuje osvedčením. Základné podmienky na vydanie osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí sú nasledovné:



* nemá trvalý pobyt na území SR a nie je štátnym občanom SR, ale uchováva si národné povedomie, a on alebo jeho predok v priamom rade (rodič, starý rodič alebo prastarý rodič) má slovenskú národnosť
* nebol právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin alebo za čin, ktorý je podľa zákonov Slovenskej republiky úmyselným trestným činom
* nevykonáva činnosť poškodzujúcu záujmy Slovenskej republiky
* predloží všetky zákonom stanovené dokumenty



Ak budete mať ďalšie otázky ohľadom postavenia Slováka žijúceho v zahraničí, získania osvedčenia o štátnom občianstve, prípadne akékoľvek iné otázky, neváhajte sa na nás opäť obrátiť.



S pozdravom,

Monika Zollerova