Mase22
04.01.11,10:47
ahojte, viem že sa to tu už rozoberalo x-krát, ale napriek dlhému nočnému čítaniu tém a aj napriek tomu, že som vyštudoval ekonomicku univerzitu, tak skromne a pokorne priznávam, že som z toho pako na n-tu. :)

Moj prípad:
Som živnostník 2 roky, neplatím DPH, veselo si účtujem v JU a dodávam reklamné služby sročke -platiteľovi DPH. Ale toho roku plánujem kúpiť auto a radia mi, že ušetrím na cene auta ked sa pojdem udať na DU ako dobrovoľný platiteľ DPH, hoci ani zdaleka nesplnam povinný príjem nato.

Otázky:
1.Je nejaká podmienka registrácie platcu DPH, napr . od nového roku a pod.?Lebo toho roku som už stihol vystaviť faktúru a kúpiť stravne listky ako neplatca DPH. Nezmaril som si týmto už možnosť byť v tomto roku platca DPH?

2.Aký je postup pri registrácii platcu DPH. Stačí prísť na DU, vyplniť nejaké lajstrá a už odvtedy môžem faktúrovať účtovať s DPH? Môžem aj nadalej viesť JU, alebo musím viesť podvojné účtovníctvo?

3.Koľko asi "ušetrím" kúpou auta? auto stojí 15000 + 3000 DPH/dan na vstupe/
dan na výstupe počas celého roka zaplatím 1920 / dan na vystupe/.
štat mi vrati celu dph-čku z auta, alebo iba rozdiel 1920-3000 ??

4. v dalsích rokoch ked auto už kupovať nebudem, a budem iba predávať služby / čiže budem mať iba dane na výstupoch/, a nič nekupovať /čiže žiadna dan na vstupe/ oplatí sa mi byť ešte platiteľ DPH? má to ešte nejake vyhody?

dakujem.
strááášne moc mi pomôžete :)
ekopo
04.01.11,09:57
1. nie je špeciálna podmienka
2. lajstrá treba vyplniť, dátum začiatku "platcovstva" určí DU
3. cenu auta platíš s DPH, nárokuješ si 3000, ktoré v nasledujúcom zdaňovacom období (napr. Q) započítaš, a to čo ostane Ti štát vráti.....
4. viac menej sa oplatí byť aj v tvojom prípade platcom, budeš mať nárok na odpočet DPH pri PHM, kancelárskych potrieb...atď
rozimova
14.01.11,16:07
Dobrý deň, tiež vážne uvažujem o tom, že sa prihlásim za dobrovoľného platcu dph, nakoľko materiál, ktorý nakupujem je hodne drahý /vyrábam napr. vitráže zo skla / a v tomto roku plánujem zakúpiť aj pec v cene cca 10 000 Euro bez dph. Mám však obavu z toho, že budem mať nízke príjmy a - aspoň prvý a druhý rok - bude DÚ musieť vracať dph. Stačí len požiadať na DÚ a vyplniť nejaké tlačivá alebo je potrebné aj dokladovať, že budem mať nejaký objem zákaziek - napr. Zmluvou o budúcej zmluve?