djcikis
04.01.11,11:09
Dobrý den.Mal by som jednu otázku tak mi poradte.Viem,že podla zákonníka práce má zamestnávatel právo na to,aby zamestnanec počas roka odrobil 150hodín práce nadčas.To je všetko v poriadku tú prácu nadčas neodmietam avšak problém je v tom,že zamestnávatel mi nechce dať ako náhradu práce nadčas náhradné volno,ale núti ma,aby som si dal tie hodiny a dni práce nadčas preplácať.Nakolko robím v nepretržitej prevádzke ja potrebujem náhradné volno nie peniaze za nadčas.V našej firme v pracovnom poriadku je dané a myslím,že je to aj v zákonníku práce,že to či si za nadčas zoberiem náhrádne volno,alebo si to nechám zaplaťiť je po vzájomnej dohode zamestnávatela a zamestnanca!!!.Povedzte mi ako chápe zákonník práce vzájomnú dohodu zamestnávatela a zamestnanca??? Ja nechcem ustúpiť a chcem za nadčas náhradné volno.Mám na to právo??? Dakujem vám.Vlado.
lydus2001
08.01.11,18:33
§ 121
Mzda za prácu nadčas

(1) Za prácu nadčas patrí zamestnancovi dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 25 % jeho priemerného zárobku. Zamestnancovi, ktorý vykonáva rizikové práce, patrí za prácu nadčas dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 35 % jeho priemerného zárobku. Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne na čerpaní náhradného voľna za prácu nadčas, patrí zamestnancovi za hodinu práce nadčas hodina náhradného voľna; v tom prípade mu mzdové zvýhodnenie nepatrí. Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi náhradné voľno počas troch kalendárnych mesiacov alebo v inak dohodnutom období po výkone práce nadčas, patrí zamestnancovi mzdové zvýhodnenie podľa prvej vety.

...z toho vyplýva, že zamestnávateľ sa môže (ale nemusí) dohodnúť na čerpaní náhradného voľna. Čiže podľa môjho názoru, ak nemáš veľmi ochotného šéfa... On si svoju povinnosť preplatiť ti nadčasy splnil, ďalej to už je len na jeho dobrej vôli