pepo_p
01.12.05,12:48
Ahojte poraďáci, chcel by som sa spýtať:
1. chceme si s manželkou založiť s.r.o. Ona by bola uvedená ako majiteľka a ja ako konateľ (bez odmeny). Ak ako konateľ bez odmeny musím mať zmluvu, kde to bude uvedené že som bez odmeny?
2. ak som ako konateľ bez odmeny a s.r.o. vykováva činnosť obdobnú ako môj zamestnávateľ prichádzam do konfliktu s § 83 Zákonníka práce? Alebo je to skôr otázka na právnika?
3. Nebude divné, že manželka nie je konateľka?
Ďakujem za všetky odpovede.;)
elPi
01.12.05,12:54
Skúsim odzadu:
3. Neboli by ste prví ani poslední, kde konateľom nie je spoločník. Nie je to nič neobvyklé, nikto nemá právo sa nad tým ani pozastavovať. Ako spoločník len s kapitálovou účasťou bude spoločnosť strategicky riadiť cez "postavenie" valného zhromaždenia. Výkonným orgánom je konateľ, ktorý riadi každodennú činnosť (teda to všetko aspoň navonok).

2. Ak máte bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, tak každému z manželov patrí ideálna polovica majetku nadobudnutého počas trvania manželstva. Teda aj nepoberanie príjmu za výkon funkcie konateľa je v podstate fiktívne, nakoľko Ti bude teoreticky patriť polovica manželkinho zárobku zo spoločnosti (napr z nárokov na podiely na zisku).
Takže keď § 83 ZP hovorí o výkone inej "zárobkovej" činnosti a v zmluve o výkone funkcie by bola dohodnutá odmena 0, zo širšieho pohľadu ten výkon funkcie celkom bezplatný nie je.

3. Myslím si, že písomná zmluva o výkone funkcie konateľa nie je povinná. (medzi cudzími je však vhodné mať vzťahy jednoznačne a písomne upravené).
O výške odmeny konateľa rozhoduje valné zhromaždenie. Takže v nejakom zápise z VZ uveďte že po vzájomnej dohode bude funkcia vykonávaná bez odmeny. A ak teda budete mať písomnú zmluvu, hocikde si tam pichnite článok s názvom "Odmena konateľa" a dajte tam len jednu vetu, že konateľ bude funkciu vykonávať bez odmeny.
pepo_p
02.12.05,05:55
Ďakujem veľmi pekne za pomoc, idem na to ;) .