hano
04.01.11,17:02
Zdravim,

ZP mi poslala "vyzvu na uhradu nakladov za zdravotnu starostlivost poskytnutu v case vynatia poistenca zo ZP a nepodania prihlasky do ZP.
V roku 2005 som bol cca 6 mesiacov zamestnany v zahranici, ci msom bol vynaty zo ZP. Po 6 mes. som sa stal zamestnancom slovenskej pobocky tejto firmy a zacal odvadzat poistne do ZP, co trva az doteraz.
Problem je, ze som sa neodhlasil a nasledne spatne neprihlasil do ZP. Az minuly rok som dokladoval vynatie zo ZP na spominanych 6 mes. V ZP ma teda dodatocne odhlasili, ale prihlasili az s 5-rocnym oneskorenim. Teraz odo mna chcu doplatenie nakladov na zdr. starostlivost za celych 5 rokov (od momentu, kedy som sa zamestnal v zahranici az po minuly rok, kedy ma znovu prihlasili).
OK, chapem, ze mam doplatit zdrav. starostlivost za tych 6 mesiacov, ked som robil v zahranici, ale preco odo mna chcu aj uhradu zdr. starostlivosti za cas, ked som uz bol zamestnany v SR a platil odvody? Chapem, ze som sa mal znovu prihlasit, ale vtedy ma to ani len nenapadlo a poctivo som platil...
Nakoniec, vyplyvalo to snad z „Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie“...
Ako je to prosim???
veronikasad
04.01.11,16:15
hano, o akú sumu sa jedná? Využíval si v čase keď si pracoval v zahraničí zdravotnú starostlivosť na Slovensku ?
Nie je to pokuta za nesplnenie oznamovacej povinnosti ?
hano
05.01.11,08:43
Jedna sa o pomerne nizku sumu sumu - radovo 10ky EUR, ide mi skor o princip... U lekara som nebol vobec, jedna sa len o kapitacne platby.
Pokuta to nie je, lebo uz ani nemozu dat (dufam) - vid §26 ods. 5 ZÁKON 580/2004 Z.z.:
(5) Pokutu možno uložiť do dvoch rokov odo dňa zistenia porušenia povinnosti úradom, najneskôr však do troch rokov odo dňa porušenia povinnosti.
Povinnost som porusil v r. 2005, prisli na to (aj ja :() az v 2010...
veronikasad
05.01.11,08:45
Jedna sa o pomerne nizku sumu sumu - radovo 10ky EUR, ide mi skor o princip... U lekara som nebol vobec, jedna sa len o kapitacne platby.
Pokuta to nie je, lebo uz ani nemozu dat (dufam) - vid §26 ods. 5 ZÁKON 580/2004 Z.z.:
(5) Pokutu možno uložiť do dvoch rokov odo dňa zistenia porušenia povinnosti úradom, najneskôr však do troch rokov odo dňa porušenia povinnosti.
Povinnost som porusil v r. 2005, prisli na to (aj ja :() az v 2010...
kapitačné platby požadovali vrátiť aj u jedného môjho klienta - za dobu prac.pomer v zahraničí, keď trvalo jeho poistenie aj na Slovensku.
hano
05.01.11,09:46
kapitačné platby požadovali vrátiť aj u jedného môjho klienta - za dobu prac.pomer v zahraničí, keď trvalo jeho poistenie aj na Slovensku.
Ved kapitacne platby za tych 6 mes. co som robil v zahranici som ochotny vratit (robi to cca 6EUR)... OK - oni platili mojmu lekarovi, aj ked ja som neodvadzal poistne tu v SR.
Ale preco chcu zaplatit aj kapitacne platby od 2005-2010, ked som uz pracoval v SR a odvadzal ZP (ale nepodal som prihlasku)?
veronikasad
05.01.11,09:48
Ved kapitacne platby za tych 6 mes. co som robil v zahranici som ochotny vratit (robi to cca 6EUR)... OK - oni platili mojmu lekarovi, aj ked ja som neodvadzal poistne tu v SR.
Ale preco chcu zaplatit aj kapitacne platby od 2005-2010, ked som uz pracoval v SR a odvadzal ZP (ale nepodal som prihlasku)?
Na druhú časť otázky odpoveď nepoznám. Skús napísať dotaz na Ústredie príslušnej zdr. poisťovne, príp. na Úrad pre dohlad nad zdr. starostlivosťou.

Zamestnávatel ťa prihlásil v zdr. poisťovni ? Oznamovaciu povinnosť si nesplnil len ako poistenec ?
hano
05.01.11,10:34
Na druhú časť otázky odpoveď nepoznám. Skús napísať dotaz na Ústredie príslušnej zdr. poisťovne, príp. na Úrad pre dohlad nad zdr. starostlivosťou.

Zamestnávatel ťa prihlásil v zdr. poisťovni ? Oznamovaciu povinnosť si nesplnil len ako poistenec ?
Zamestnavatel ma asi neprihlasil, len zrejme len podal tlacivo "zmena platitela poistneho..." a potom aj odvadzal poistne - vyplyva to jasne z vypisu z uctu - ziadne nedoplatky na poistnom...
Zamestnavatel nema povinnost ma prihlasit, len oznamit zmenu, nie?

Ide mi skor o to, ci § 9 Úhrada zdravotnej starostlivosti ZÁKONA 580/2004 plati na mna aj vtedy, ked som odvadzal poistne (ale nepodal prihlasku)...
veronikasad
05.01.11,10:37
Zamestnavatel ma asi neprihlasil, len zrejme len podal tlacivo "zmena platitela poistneho..." a potom aj odvadzal poistne - vyplyva to jasne z vypisu z uctu - ziadne nedoplatky na poistnom...
Zamestnavatel nema povinnost ma prihlasit, len oznamit zmenu, nie?

Ide mi skor o to, ci § 9 Úhrada zdravotnej starostlivosti ZÁKONA 580/2004 plati na mna aj vtedy, ked som odvadzal poistne (ale nepodal prihlasku)...
Zober si pracovnú zmluvu a choď osobne do pobočky ZP. Ak si nesplnil oznamovaciu povinnosť zamestnávatel, prečo by mal za to trpieť zamestnanec. Ale zrejme budeš musieť doplniť oznamovaciu povinnosť za obdobie, keď si pracoval v zahraničí. Potrebuješ kopiu zahr.prac.zmluvy a nejaký doklad o skončení výkonu práce.