tramtaranec
04.01.11,17:36
Zdravím. Som hudobník. Mám kapelu s ktorou hrávame svadby a akcie podobného druhu. Môžem fungovať na základe autorského zákona alebo musím mať živnosť.
tramtaranec
04.01.11,18:39
Aby som to upresnil.Som už dlho zamestnanec. Mám živnosť od 20.01.2010. ( organizovanie kultúrnospoločenských podujatí a diskotékarská činnosť. ) Platby (spolu 2300,-€) ktoré som bral tento rok však boli za živé vysupovanie (Považuje sa to za umelecké vystúpenie ?)kapely čo nepatrí ani do jednej z týchto kategórií. Môžem tieto platby zaradiť v daňovom priznaní ako platby z autorskej činnosti. Môžem výdavky ( spolu 3100,-€) ako napríklad nákup bední, zosilovača, strún zaradiť ako výdavky živnosti. Zhrnuté môžu byť všetky prími ak boli iba takéto zaradené do prímov z autorsej činnosti a zároveň všetky výdavky zaradené ako výdavky na živnosť.
Daľšia otázka akým spôsobom mi prími z autorskej činnosti ovplyvňujú základ dane. A musím v tomto prípade platiť ZP a SP ak som zamestnanec. A ak mi na osobný účet chodili zálohy za tieto umelecké vystúpenia, som povinný nahlásiť na DU žiadne iné platby tam nechodili.
To je tak všetko, ďakujem za odpovede.