zuzkic
04.01.11,18:21
Chcela by som sa spýtať, ak mám vystavenú FA na služby pre AT so skontom pri skorej úhrade, do súhrnného výkazu mi ide suma FA povôdná alebo tá ponížená o skonto.
Ja som toho názoru že tam ide pôvodná suma bez skonta, ale presviedčajú ma o opaku,prosím vás o radu

ďakujem
KEJKA
04.01.11,17:31
ja si myslím, že pôvodná, skonto sa týka iba podmienok úhrady.
zuzkic
05.01.11,16:54
ďakujem,

takže budú musieť spraviť opravné súhrnné výkazy za celý rok....
nika.sum
19.04.11,18:00
Dobry vecer, zacala som uctovat jednu firmu, vo vystavenych fakturach maju:
cenu za sluzby napr. 460+92 DPH
skonto 3% -13,80 -2,76 DPH
celkom 446,20 +89,24 DPH

Neviem ci je to spravne vystavena faktura zo skontom, ako to budem ja uctovat na strane dodavatela. Nahodim fakturu bez odpocitaneho skonta - tak to pojde aj do DPH a co v pripade, ze mi fakturu uhradia v case naroku na skonto ale po podani DP DPH?
KEJKA
19.04.11,18:04
a neprečítala si si tému? vid príspevky 1,2,3
milenia
19.04.11,18:51
Chcela by som sa spýtať, ak mám vystavenú FA na služby pre AT so skontom pri skorej úhrade, do súhrnného výkazu mi ide suma FA povôdná alebo tá ponížená o skonto.
Ja som toho názoru že tam ide pôvodná suma bez skonta, ale presviedčajú ma o opaku,prosím vás o radu

ďakujem

Pôvodná bez skonta. Ty predsa nevieš dopredu, kedy uhradia, či bude nárok na skonto alebo nebude. Otázka - akú sumu máš na 311 po zaúčtovaní faktúry? Pôvodnú alebo zníženú o skonto?
milenia
19.04.11,18:52
Dobry vecer, zacala som uctovat jednu firmu, vo vystavenych fakturach maju:
cenu za sluzby napr. 460+92 DPH
skonto 3% -13,80 -2,76 DPH
celkom 446,20 +89,24 DPH

Neviem ci je to spravne vystavena faktura zo skontom, ako to budem ja uctovat na strane dodavatela. Nahodim fakturu bez odpocitaneho skonta - tak to pojde aj do DPH a co v pripade, ze mi fakturu uhradia v case naroku na skonto ale po podani DP DPH?

Lenže mne z textu vyplýva, že sa nejedná o skonto iba v prípade skoršej úhrady ale všeobecne o zľavu.
KEJKA
19.04.11,20:40
áno, aj mne to tak pripadá, možno je zľava iba zle nazvaná. V tomto prípade by som účtovala asi netto hodnotu, problém nastane, ak bude dodávateľ nespokojný.
petra:-)
20.04.11,05:15
Podľa môjho názoru je pre správny postup z pohľadu DPH dôležité vedieť o akú zľavu ide a v akom čase je poskytnutá, a síce či je poskytnutá v čase splnenia dodávky alebo po dodaní tovaru alebo služby.

Ak je zľava poskytnutá v čase dodania tovaru (pri zľave za skoršiu úhradu je to napríklad za platbu v hotovosti v deň dodania) uplatní sa postup podľa § 22 odsek 4:
Ak je v čase dodania tovaru alebo služby poskytnutá zľava z ceny alebo ak je poskytnutá zľava za skoršiu úhradu ceny, základ dane sa zníži o sumu zľavy.
V tom prípade je možné faktúru vystaviť tak, ako je uvedené v príspevku č. 4.

Ak je zľava poskytnutá po vzniku daňovej povinnosti, t.j. zľava z ceny alebo zľava za skoršiu úhradu je priznaná až následne uplatní sa podľa môjho názoru postup podľa § 25 Oprava základu dane.
V tomto prípade sa faktúra pri dodaní tovaru alebo služby vystaví v plnej sume (v prípade zľavy za skoršiu úhradu sa na faktúre môže uviesť pre potreby odberateľa informatívne podmienka a výška zľavy) a po splnení podmienky na priznanie zľavy sa opraví základ dane a daň v zmysle § 25.

Pri dodaní do EÚ to platí obdobne. V prípade dodania tovaru sa dodatočné zníženie ceny premietne v DP DPH v riadku 15 a 16 a uvedie aj do súhrnného výkazu, pri dodaví služby sa uvedie len do súhrnného výkazu a to v tom období, kedy bol základ dane opravený.
nika.sum
20.04.11,05:34
a neprečítala si si tému? vid príspevky 1,2,3

Praveze som si citala a nielen tuto temu, ale nesedelo mi to vystavenie fakturu a pomenovanie skonto. Uctovala som o skonte na strane odberatela a vzdy to bolo aj na fakture oznacene ako poznamka, ak bude faktura uhradena do urciteho datumu skonto napr. 3%. Ale tieto faktury ma pomylili. A nevedela som sa dovolat kompetentnym.


Lenže mne z textu vyplýva, že sa nejedná o skonto iba v prípade skoršej úhrady ale všeobecne o zľavu.

Nakoniec som sa dopatrala ku konatelovi a zistila som ako je to. Takze presne tak milenia, je to vlastne zlava, ci uz uhradia vcas alebo nie, je to na ich motivaciu. Takze pre mna je dôlezita celkova suma po zlave. Upozornim ich nech to nazvu inak ako skonto. Dakujem Vam za ochotu. Pekny den.
nika.sum
24.04.12,07:02
Chcela by som sa spýtať, ak mám vystavenú FA na služby pre AT so skontom pri skorej úhrade, do súhrnného výkazu mi ide suma FA povôdná alebo tá ponížená o skonto.
Ja som toho názoru že tam ide pôvodná suma bez skonta, ale presviedčajú ma o opaku,prosím vás o radu

ďakujem

Ja mam teraz tento problem. Povodne klient daval skonto tak ako som pisala v prispevku č. 4 a 10, cize to bola motivacia pre odberatela. Tento rok vsak zacali fakturovat odberatelovi (AT), oni to tam tak vycislene nechcu mat. Je to len v poznamke (info) ze skonto je 3% a vycislena suma po odpocitani skonta. Tak sa dohodli aj pri zmluve. Odberatel uhradza ponizene sumy o skonto, takze mne pri kazdej fakture zostavaju visiet 3%. Tak ako som tu citala a podla § 25 zakona o DPH, by mal byt vstaveny doklad na tieto sumy, navrhla som klientovi, ze nech spravi za cely kvartal dobropis na tieto sumy a zaroven jednostranny zapocet a posle odberatelovi...ten odo mna ziada, aby som uz do SV davala sumu ponizenu o 3 %, pretoze to odberatel odmieta a oni nechcu prist o klienta. Kient takto obchoduje vo velkom a preco s tym mam ja problem, ked oni nemaju. Co mam robit?