etniees
04.01.11,19:59
Dobry vecer vsetkym,
mohol by mi niekto prosim strucne a jasne vysvetlit co mam robit??
Mam 22 rokov, som studentka VS a nepracujem nikde ani brigadne. nic nerobim...mamina zije uz 12 rokov vo svajci a nema tusenia ako sa na SK danove priznanie robi. Ocina uz nemam- po nom som minuly rok zdedila byt- ktory prenajimam za 330 eur mesacne.
Vydavky na nho mam 20eur elektriku mesacne, SIPO (plyn, RTVS) 8,64 eur mesacne, a zalohovy predpis je 66,45 eur mesacne (ja platim z uctu ale 90 eur aby som nemala nedoplatky).
Teraz by som chcela podat danove priznanie. Netusim absolutne co su 40% pausalne vydavky, netusim co je 500eur, netusiiim ci sa nieco zraza nejaky nasobok zivotneho minima, netusiiiiiim absolutne co mam robit. som totaaalne v koncoch- a nehrozii aby som davala 100 eur nejakemu danovemu poradcovi, ked to nemam take zlozite :/
FAKT PROSIIIM NEJAKU DOBRU DUSU , napiste co MAM a co NEMAM robit ... pozerala som tu milion diskusii vsetko ma ale viac a viac zamotava. mam ja platit z toho este odvody do zdravotnej a socialnej poistovne? to snad nie :(
na danovy urad som sa riadne prihlasila evidovala a mam DIC ako platca dane z prijmu - z prenajmu.
KEJKA
04.01.11,20:50
za rok 2010 sa ešte nič nemení. Neviem ako si doteraz podávala DPFO.
Píšeš, že to nie je nič zložité, ale netušíš ako sa to robí.
Ten kto tuší, resp. VIE ako sa to robí, tak si zaslúži za svoju radu odmenu.
100 EUR nie je veľa za vypracovanie DPFO, ak k tomu pridá ešte aj radu ako postupovať v r.2011.
A keď netušíš, a nič nerobíš, tak prepáč, aspoň si nájdi čas a prečítaj si k tomu súvisiace témy. Odpovede pri pozornom čítaní nájdeš - si študentka, tak vieš študovať.
Prepáč za možno príkre slová, ale v jednom zadaní si zhodila Poradu, poraďákov aj úroveň našej práce.........
alebo som intolerantná?
misomiso
04.01.11,21:10
Celkom by ma zaujimalo, aku VS studujes. 40% pausalne vydavky znamena, ze z 330 EUR si odratas nie skutocne vynalozene naklady (ktore ako uvadzas su 66 + 20 + 8) ale 132 EUR, co je predsa trocha vyhodnejsie. Teda platis dane z 12 x 198.
Kvaka
04.01.11,21:55
Celkom by ma zaujimalo, aku VS studujes. 40% pausalne vydavky znamena, ze z 330 EUR si odratas nie skutocne vynalozene naklady (ktore ako uvadzas su 66 + 20 + 8) ale 132 EUR, co je predsa trocha vyhodnejsie. Teda platis dane z 12 x 198.
No, ešte pred tým výpočtom paušálnych výdavkov by som odpočítala oslobodený príjem z prenájmu, za rok 2010 to bude ešte 925,95€ za rok, a myslím, že ani nebude musieť podať za rok 2010 DP. Ale prihlásiť do ZP sa musí do konca januára.
etniees
05.01.11,08:19
No, ešte pred tým výpočtom paušálnych výdavkov by som odpočítala oslobodený príjem z prenájmu, za rok 2010 to bude ešte 925,95€ za rok, a myslím, že ani nebude musieť podať za rok 2010 DP. Ale prihlásiť do ZP sa musí do konca januára.

ved ale zdravotne plati za mna stat ked studujem nie ? studujem stavebnu tak neviem co sa tu ku mne spravate ako k hotentotovi.. prenajimam byt od septembra 2010 takze som danove podanie este nepodavala mila kvaka a nikoho tu nezhadzujem, neviem kde si to nabrala :/
etniees
05.01.11,08:21
za rok 2010 sa ešte nič nemení. Neviem ako si doteraz podávala DPFO.
Píšeš, že to nie je nič zložité, ale netušíš ako sa to robí.
Ten kto tuší, resp. VIE ako sa to robí, tak si zaslúži za svoju radu odmenu.
100 EUR nie je veľa za vypracovanie DPFO, ak k tomu pridá ešte aj radu ako postupovať v r.2011.
A keď netušíš, a nič nerobíš, tak prepáč, aspoň si nájdi čas a prečítaj si k tomu súvisiace témy. Odpovede pri pozornom čítaní nájdeš - si študentka, tak vieš študovať.
Prepáč za možno príkre slová, ale v jednom zadaní si zhodila Poradu, poraďákov aj úroveň našej práce.........
alebo som intolerantná?

doteraz som nepodavala. mam 22 rokov a nepracujem. byt prenajimam od septembra 2010. temy som si citala ale ako laikovi ma viac motali ako pomohli preto som napisala ze strucne a jasne... a nikoho som nezhodila- si dobre mimo!!! normalni ludia to pochopili.... zjavne je tu niekto dost vztahovacny a trafena hus zagaga.. ostatne dakujem za vyjadrenia!pomohli ste mi
účtovník 007
05.01.11,08:23
Kvaka Ti nič zlé nenapísala, iba poradila. Asi si myslela Lýdiu, ale aj tá Ti napísala pravdu.
etniees
05.01.11,08:30
Kvaka Ti nič zlé nenapísala, iba poradila. Asi si myslela Lýdiu, ale aj tá Ti napísala pravdu.

hej sorry lydiu... ale tak ako nehnevajte sa nikoho som nezhodila. myslela som to tak ze tu si radite zadarmo, a ja som bola ochotna niekomu zaplatit ak by mi pomohol,..urcite by sme sa dohodli na mensej sume ako keby som sla do nejakej renomovanej poradenskej firmy kde si teraz v dead line nahadzuju 600% marze za vykon ;) tod vse.... a musite aj vy chapat tomu ze v zivote som sa k danovemu priznaniu ani nekukla.. vsetko slo mimo mna..teraz som tu ostala sama a proste neviem to.. nic na tom nie je nepochopitelne. keby hocikoho stretnem na ulici a poviem vypln mi danove za prenajom tak asi tazko bude vedet
Kvaka
05.01.11,09:45
hej sorry lydiu... ale tak ako nehnevajte sa nikoho som nezhodila. myslela som to tak ze tu si radite zadarmo, a ja som bola ochotna niekomu zaplatit ak by mi pomohol,..urcite by sme sa dohodli na mensej sume ako keby som sla do nejakej renomovanej poradenskej firmy kde si teraz v dead line nahadzuju 600% marze za vykon ;) tod vse.... a musite aj vy chapat tomu ze v zivote som sa k danovemu priznaniu ani nekukla.. vsetko slo mimo mna..teraz som tu ostala sama a proste neviem to.. nic na tom nie je nepochopitelne. keby hocikoho stretnem na ulici a poviem vypln mi danove za prenajom tak asi tazko bude vedet
Ak prenajímaš byt od septembra 2010, a iný príjem nemáš, nebudeš povinná podať daňové priznanie za rok 2010. Hranica príjmu pre podanie DP za rok 2010 je 2 012,85€.
Platí nasledovné:
Pre roky 2009 a 2010 sa uplatňuje prechodné opatrenie, podľa ktorého nemusíte podávať daňové priznanie, ak ste dosiahli zdaniteľné príjmy nižšie ako 50 % sumy zodpovedajúcej 22,5-násobku životného minima platného k 1. januáru zdaňovacieho obdobia. Na výpočet nezdaniteľných častí základu dane sa za za zdaňovacie obdobie 2010 použije životné minimum platné k 1.1.2009 v sume 178,92€.
Pozri aj tu: http://www.finance.sk/dane/informacie/dan-z-prijmu-fo/kto-podava-danove-priznanie/
misomiso
05.01.11,11:27
ved ale zdravotne plati za mna stat ked studujem nie ? studujem stavebnu tak neviem co sa tu ku mne spravate ako k hotentotovi.. prenajimam byt od septembra 2010 takze som danove podanie este nepodavala mila kvaka a nikoho tu nezhadzujem, neviem kde si to nabrala :/

Ono tie dabatysu totiz preto take zamotane, ze je to zamotane aj v skutocnosti. Tato vlada chce narychlo robit "poriadky", zaplatat diery v rozpocte, no na poriadnu pripravu zakonov nie je cas a na to, aby sa vopred zamysleli nad tym, co idu dat na papier uz vobec nie.

Vsetko zatial nasvacsuje tomu, ze sa budes musit zaregistrovat do ZP ako Samostatne Zarobkovo Cinna Osoba a platit mesacne preddavky na zdr. poistenne vo vysle 46 EUR. V pripade ludi, ktori prenajimaju sa sumu len o malo vyssiu ako 500 EUR rocne (co je limit na oslobodenie) to dokonca vychadza tak, ze by mali nejake 2 EUR dokonca priplatit statu za to, ze mozu prenajimat - zrd. poistenie rocne totiz vychadza na nejakych 552 EUR.

Ine by to bolo, ak by si bola zamestatna a ZP za teba platil zamestnavatel (a ty) a nie stat.

Teda moznosti je niekolko - prenajimat nacierno, podat podnet na Ustavny Sud pre nesulad zakona s ustavou, predat byt (co mimochodom teraz spravi dost ludi, takze ceny bytov pojdu zasa len dole)...
Kvaka
05.01.11,12:37
Ono tie dabatysu totiz preto take zamotane, ze je to zamotane aj v skutocnosti. Tato vlada chce narychlo robit "poriadky", zaplatat diery v rozpocte, no na poriadnu pripravu zakonov nie je cas a na to, aby sa vopred zamysleli nad tym, co idu dat na papier uz vobec nie.

Vsetko zatial nasvacsuje tomu, ze sa budes musit zaregistrovat do ZP ako Samostatne Zarobkovo Cinna Osoba a platit mesacne preddavky na zdr. poistenne vo vysle 46 EUR. V pripade ludi, ktori prenajimaju sa sumu len o malo vyssiu ako 500 EUR rocne (co je limit na oslobodenie) to dokonca vychadza tak, ze by mali nejake 2 EUR dokonca priplatit statu za to, ze mozu prenajimat - zrd. poistenie rocne totiz vychadza na nejakych 552 EUR.

Ine by to bolo, ak by si bola zamestatna a ZP za teba platil zamestnavatel (a ty) a nie stat.

Teda moznosti je niekolko - prenajimat nacierno, podat podnet na Ustavny Sud pre nesulad zakona s ustavou, predat byt (co mimochodom teraz spravi dost ludi, takze ceny bytov pojdu zasa len dole)...
Môže sa dohodnúť s poisťovňou aj na nulových preddavkoch. Ak bude mať za rok 2011 zdaniteľné príjmy, za ktoré nebude povinná podávať daňové priznanie, (suma 1779,65€) tak nemusí robiť ročné zúčtovanie. Môže teda poberať príjmy z prenájmu maximálne 1779,65+500=2279,65€.
misomiso
05.01.11,14:37
Môže sa dohodnúť s poisťovňou aj na nulových preddavkoch. Ak bude mať za rok 2011 zdaniteľné príjmy, za ktoré nebude povinná podávať daňové priznanie, (suma 1779,65€) tak nemusí robiť ročné zúčtovanie. Môže teda poberať príjmy z prenájmu maximálne 1779,65+500=2279,65€.

Lenze ona jasne napisala, ze ma prijem 12 x 330.
veronikasad
05.01.11,14:39
Lenze ona jasne napisala, ze ma prijem 12 x 330.
z tých príjmov si ale môže odpočítať 5-násobok živ. minima (oslobodené príjmy) + skutočné výdavky (nájomné, energie), alebo 40 % paušál ...
Kvaka
05.01.11,14:57
z tých príjmov si ale môže odpočítať 5-násobok živ. minima (oslobodené príjmy) + skutočné výdavky (nájomné, energie), alebo 40 % paušál ...
V roku 2010 mala príjmy len za 4 mesiace, teda nemusí teraz podať DP. Za rok 2011 bude mať oslobodených z prenájmu len 500€, ak bude mať príjmy vyššie ako 2279,65€, podá DP v roku 2012.
misomiso
05.01.11,14:57
No dobre, lenze aj ked si odrata este aj dnesny datum, tak aj tak sa nad 500 rocne musi registrovat na ZP a platit zdravotne nie?
veronikasad
05.01.11,14:59
No dobre, lenze aj ked si odrata este aj dnesny datum, tak aj tak sa nad 500 rocne musi registrovat na ZP a platit zdravotne nie?
Daň z príjmu a registrácia v ZP sú dve rozdielne veci, ktoré spolu nesúvisia.
Kvaka
05.01.11,15:01
No dobre, lenze aj ked si odrata este aj dnesny datum, tak aj tak sa nad 500 rocne musi registrovat na ZP a platit zdravotne nie?
Platiť preddavky nemusí, ak sa dohodne so ZP. (§ 16 ods. 10 zákona o ZP)
jurga
05.01.11,15:21
Ono tie dabatysu totiz preto take zamotane, ze je to zamotane aj v skutocnosti. Tato vlada chce narychlo robit "poriadky", zaplatat diery v rozpocte, no na poriadnu pripravu zakonov nie je cas a na to, aby sa vopred zamysleli nad tym, co idu dat na papier uz vobec nie.

Vsetko zatial nasvacsuje tomu, ze sa budes musit zaregistrovat do ZP ako Samostatne Zarobkovo Cinna Osoba a platit mesacne preddavky na zdr. poistenne vo vysle 46 EUR. V pripade ludi, ktori prenajimaju sa sumu len o malo vyssiu ako 500 EUR rocne (co je limit na oslobodenie) to dokonca vychadza tak, ze by mali nejake 2 EUR dokonca priplatit statu za to, ze mozu prenajimat - zrd. poistenie rocne totiz vychadza na nejakych 552 EUR.

Ine by to bolo, ak by si bola zamestatna a ZP za teba platil zamestnavatel (a ty) a nie stat.

Teda moznosti je niekolko - prenajimat nacierno, podat podnet na Ustavny Sud pre nesulad zakona s ustavou, predat byt (co mimochodom teraz spravi dost ludi, takze ceny bytov pojdu zasa len dole)...

Existuje aj možnosť,že prenajímatelia vzhľadom na nové skutočnosti zdvihnú nájmy a nájomníci sa radšej rozhodnú pri novej výške prenájmov byty kupovať.To bude mať na ceny bytov opačný vplyv ako si napísal.
misomiso
05.01.11,19:15
Existuje aj možnosť,že prenajímatelia vzhľadom na nové skutočnosti zdvihnú nájmy a nájomníci sa radšej rozhodnú pri novej výške prenájmov byty kupovať.To bude mať na ceny bytov opačný vplyv ako si napísal.

No tazko zdvihnu najmy, ked teraz je uz kazdy druhy byt neprenajaty a najomnici tazko byty kupia, ak by mali za co, uz by ich mali kupene.
onical
05.01.11,23:31
No tazko zdvihnu najmy, ked teraz je uz kazdy druhy byt neprenajaty a najomnici tazko byty kupia, ak by mali za co, uz by ich mali kupene.

Chlapče,neviem v ktorom meste žiješ,ale mám pocit,že realitný trh posudzuješ od stola,tak ako tí na min.zdravotníctva,čo tvorili zákon o ZP.
Včera 5.1. mi vyšiel v mests.novinách 40tis.okresného mesta inzerát na prenájom 1-iz.bytu a mal som v prvý deň 26 telefonov.Byt už je prenajatý.
Keď u nás na jeseň losovali novopostavené náj.byty mesta,mali 2,5násobok záujemcov.
Zrekonštruované staré byty v centre sú neuveriteľne vyhľadávané.Boli kúpené za 1/4 ceny nových,teraz stavaných.
JankaII
06.01.11,07:56
Prosím o radu:
brat je zamestnaný a za rok 2010 mal príjem z prenájmu ornej pôdy 221 eur .Musí tento príjem zahrnuť do daňového priznania?
KEJKA
06.01.11,08:31
nemusí
Zdenka 0705
06.01.11,08:40
Prosím o radu:
brat je zamestnaný a za rok 2010 mal príjem z prenájmu ornej pôdy 221 eur .Musí tento príjem zahrnuť do daňového priznania?
Janka, oslobodenie od dane z prenájmu za rok 2010 je do sumy 5-násobku živ. minima, platného k 1.1., tj. 185,19 x5. Brat teda nemusí tento príjem uvádzať vo svojom daňovom prizaní.
JankaII
06.01.11,09:10
ďakujem veľmi pekne
misomiso
06.01.11,13:14
Chlapče,neviem v ktorom meste žiješ,ale mám pocit,že realitný trh posudzuješ od stola,tak ako tí na min.zdravotníctva,čo tvorili zákon o ZP.
Včera 5.1. mi vyšiel v mests.novinách 40tis.okresného mesta inzerát na prenájom 1-iz.bytu a mal som v prvý deň 26 telefonov.Byt už je prenajatý.
Keď u nás na jeseň losovali novopostavené náj.byty mesta,mali 2,5násobok záujemcov.
Zrekonštruované staré byty v centre sú neuveriteľne vyhľadávané.Boli kúpené za 1/4 ceny nových,teraz stavaných.

Tak to v Bratislave je uplne ina situacia, napriklad.
Don133
16.01.11,19:23
Cele je to už teraz pre obyčajných ľudí chaos .... ako misimiso v jednom prispevku pisal je celkom mozne, že to skončí na ústavnom súde, lebo naozaj tie peniaze za ktoré bola kúpená nehnutelnosť(alebo aj zdedená, darovaná) boli už raz zadanené....potom fakt aká je motivácia investovať pre poctivých pracujúcich ľudí??? ...podľa toho je snaď najlepšie všetko preflákať a ešte vznikne nárok aj na sociálne dávky.... Ked sa to nezmení ...budem asi najlepšie dať urobiť znalecké posudky(spriaznená osoba, aby nebol problém s obstarávacou cenou pre DU) a prehádzať to do s.r.o. ...