Luna
04.01.11,20:55
Zamestnanec odchádza k 31.1. 2011. Ešte má dosť nevyčerpanej dovolenky. Zamestnávateľ mu oznámil 14 dni vopred aj ústne aj písomne,že si má čerpať dovolenku. Zamestnanec to odmieta,chce preplatiť dovolenku. Zamestnávateľ nemá prostriedky na preplatenie dovolenky a už aj na zaplatenie nového zamestnanca. Čo s tým? Ďakujem za všetky odpovede.
veronikasad
04.01.11,20:06
Zamestnanec odchádza k 31.1. 2011. Ešte má dosť nevyčerpanej dovolenky. Zamestnávateľ mu oznámil 14 dni vopred aj ústne aj písomne,že si má čerpať dovolenku. Zamestnanec to odmieta,chce preplatiť dovolenku. Zamestnávateľ nemá prostriedky na preplatenie dovolenky a už aj na zaplatenie nového zamestnanca. Čo s tým? Ďakujem za všetky odpovede.
Čo znamená odmieta ? Chodí do práce ?
Luna
04.01.11,21:03
Chodí do práce ale na dovolenku teraz nechce ísť. Chce ju preplatiť.
Luna
05.01.11,12:35
Ešte raz sa pre istotu pýtam, aj keď si myslím že je to blbosť. Môže zamestnanec odmietnuť nástup na dovolenku s tým,že zamestnávateľ mu podpísal dohodu o rozviazanie pracovného pomeru tým pádom vraj zamestnávateľ súhlasil s preplatením dovolenky?
Tweety
05.01.11,12:37
Ešte raz sa pre istotu pýtam, aj keď si myslím že je to blbosť. Môže zamestnanec odmietnuť nástup na dovolenku s tým,že zamestnávateľ mu podpísal dohodu o rozviazanie pracovného pomeru tým pádom vraj zamestnávateľ súhlasil s preplatením dovolenky?
Nie, jej čerpanie mal oznámené vopred, takže ostáva mu jediné, vyčerpať si ju.
veronikasad
05.01.11,12:39
Ešte raz sa pre istotu pýtam, aj keď si myslím že je to blbosť. Môže zamestnanec odmietnuť nástup na dovolenku s tým,že zamestnávateľ mu podpísal dohodu o rozviazanie pracovného pomeru tým pádom vraj zamestnávateľ súhlasil s preplatením dovolenky?
Odpoveď nájdeš v ZP

§ 111
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

Dohoda o skončení prac.pomeru nesúvisí s preplatením dovolenky. Tá sa prepláca v prípade, ak si ju zamestnanec nemohol vyčerpať pre prekážky v práci, alebo preto, že mu zamestnávatel neurčil nástup - čo nie je váš prípad.
Luna
05.01.11,12:55
Presne to som napísala do listu zamestnancovi, kde mu nariaďujeme čerpanie. Len on sa oháňa že to má overené,že mu máme preplatiť dovolenku. Ja sa len uisťujem,lebo niekedy mi rozum zastane. Ďakujééém
Tweety
05.01.11,12:57
Presne to som napísala do listu zamestnancovi, kde mu nariaďujeme čerpanie. Len on sa oháňa že to má overené,že mu máme preplatiť dovolenku. Ja sa len uisťujem,lebo niekedy mi rozum zastane. Ďakujééém
A kde to má overené nevravel? Pretože v ZP nič také nie je.
ivka70
05.01.11,13:06
Ak chce dovolenku travit v praci a zamestnavatelovi to neprekaza, nech tam je.
ale upozornite ho pisomne, ze cerpa dovolenku a ziadne hodiny sa mu do odpracovanych nepocitaju ....
Luna
05.01.11,13:25
Ďakujem,všetkým za odpovede. Vravel,že ne SP si to overil. Lenže najhoršie je že ja začnem o sebe pochybovať, či nie sú ešte nejaké iné zákutia v paragrafoch o ktorých ja neviem, preto som tú otázku položila aj Vám.
veronikasad
05.01.11,13:26
Ďakujem,všetkým za odpovede. Vravel,že ne SP si to overil. Lenže najhoršie je že ja začnem o sebe pochybovať, či nie sú ešte nejaké iné zákutia v paragrafoch o ktorých ja neviem, preto som tú otázku položila aj Vám.
SP nemá nič s dovolenkou. Podnet na prešetrenie dodržiavania Zákonníka práce by musel dať na Inšpekciu práce.