ssandra-123
05.01.11,00:48
Prosím o radu, keď mám mandátnu zmluvu s s.r.o. čkou o spolupráci čo sa týka predaja nehnuteľností, máme dohodnutú odmenu za sprostredkovanie služieb, teraz príklad, klient , ktorého mám zaplatí na účet s.r.o. čky rezervačnú zálohu na byt 2.000,-€ ( táto čiastka zároveň je aj mojou odmenou), s.r.o. čka odvedie daň 20%, čiže zostane 1.600,-€ , ktoré si ja vyfakturujem za sprostredkovanie služieb. On je platcom dph, ja nie som platcom dph, musí s tých 1.600,-€ ešte stiahnuť raz 20%????????????? teda bude musieť ešte raz zaplatiť s tejto čiastky daň? a mne vyplatí nakoniec z tých 2.000,-€ len 1.280,-€ ???????????????:rolleyes: ďakujem za každú radu
ssandra-123
05.01.11,10:31
neviete mi poradiť???????????????? prosím
Mária.K.
05.01.11,11:08
Prosím o radu, keď mám mandátnu zmluvu s s.r.o. čkou o spolupráci čo sa týka predaja nehnuteľností, máme dohodnutú odmenu za sprostredkovanie služieb, teraz príklad, klient , ktorého mám zaplatí na účet s.r.o. čky rezervačnú zálohu na byt 2.000,-€ ( táto čiastka zároveň je aj mojou odmenou), s.r.o. čka odvedie daň 20%, čiže zostane 1.600,-€ , ktoré si ja vyfakturujem za sprostredkovanie služieb. On je platcom dph, ja nie som platcom dph, musí s tých 1.600,-€ ešte stiahnuť raz 20%????????????? teda bude musieť ešte raz zaplatiť s tejto čiastky daň? a mne vyplatí nakoniec z tých 2.000,-€ len 1.280,-€ ???????????????:rolleyes: ďakujem za každú radu

Myslím, že to máte nejako domotané. Kto poskytuje službu komu? Vy-neplatiteľ DPH s.r.o.-čke. Máte na to zmluvu. Zároveň poskytuje službu s.r.o.-čka osobe, ktorej sprostredkuje predaj nehnuteľnosti. Predpokladám, že má na to tiež zmluvu.
Vy ako neplatiteľ DPH fakturujete svoju službu s.r.o.-čke bez DPH. Keďže nie ste platiteľ DPH, tak o DPH nemusíte vôbec uvažovať. Problém (myslím si) je v tom, že na celkovej sume provízie, ktorú vyplatí klient sa potrebujete deliť vy a s.r.o.-čka. Podiel by ste mali mať ošetrený v zmuve s s.r.o.-čkou.
Myslím si, že by to malo byť tak, že z celkovej sumy provízie by mala odviesť DPH s.r.o., nakoľko je platiteľ DPH. Zo zvyšnej sumy provízie by mala vyplatiť s.r.o. váš nárok vyplývajúci zo zmluvy, na základe faktúry, ktorú vyhotovíte bez DPH. Zvyšná suma, ktorá zostane s.r.o.-čke po odpočítaní ďalších nákladov bude zdanená daňou z príjmov 19%. Rovnako váš podiel na provízii po uplatnení nákladov zdaňujete daňou z príjmov 19%.

Z vašej otázky vyplýva, ako keby celá suma bez DPH, ktorú zaplatí klient, mala patriť vám, čo sa mi celkom nepozdáva. S.r.o.-čka by to robila prakticky zadarmo a ak predpoklám, že jej v súvislosti so sprostredkovaním vzniknú náklady, celý obchod by bol pre ňu stratový.
ssandra-123
05.01.11,11:24
ďakujem za vysvetlenie, ja som to asi trochu poplietla, ale samozrejme je mi jasné, že aj s.r.o. čka má podiel z provízie, nepôjde predsa do straty, len som nechápala, ako je to s dph čkom, ale teraz mi je to už jasné, ste poklad, ďakujem.