Marcel Balog
05.01.11,01:02
Dobrý deň
Mám istý problém a potreboval by som radu. Ide o to že bol som v podnájme
a platil si danú čiastku. Avšak nestíhal som platiť a tak sme sa dohodli že do konca roka splatím dlžnú sumu. Zmenili sa zákony a mne tvrdí nájomník že daňové odvody a nové odvody z podnájmu do zdravotnej poisťovne narastajú mimoriadne v niektorých prípadoch až o 12760%. Chcem preto vedieť či je to pravda a ak aj sú nejaké zmeny dotknú sa mňa? keď som len podnájomník? Pretože tomu nerozumiem a nehodlám platiť viac ako mám. Podotýkam že v podnájme som bol do roku 2010 v Auguste mi končila zmluva.

za pomoc vopred ďakujem
Ice dive
05.01.11,05:42
Dobrý deň
Mám istý problém a potreboval by som radu. Ide o to že bol som v podnájme
a platil si danú čiastku. Avšak nestíhal som platiť a tak sme sa dohodli že do konca roka splatím dlžnú sumu. Zmenili sa zákony a mne tvrdí nájomník že daňové odvody a nové odvody z podnájmu do zdravotnej poisťovne narastajú mimoriadne v niektorých prípadoch až o 12760%. Chcem preto vedieť či je to pravda a ak aj sú nejaké zmeny dotknú sa mňa? keď som len podnájomník? Pretože tomu nerozumiem a nehodlám platiť viac ako mám. Podotýkam že v podnájme som bol do roku 2010 v Auguste mi končila zmluva.

za pomoc vopred ďakujem
ťažko povedať, ako si dotyčný prenajímateľ vypočítal nárast 12760% nakoľko nepoznáme vstupné hodnoty výpočtu...
pravdou však je, že už si nebude môcť uplatniť nezdaniteľnú časť (čo bolo posledné 2 roky cca 4025 € - a ak prenajímal s manželkou tak túto sumu vynásob dvoma...), ďalej už nie je oslobodená od prenájmu čiastka 925 € ale po novom len 500 € na prenajímateľa t.j. ak prenajímal s manželkou môže si po novom odpočítať ako nezdaniteľnú časť len 1000 € + 40 % paušálne výdaje z celkového zaplateného nájmu... (doteraz ak nemal iné príjmy a prenajímal s manželkou tak si mohol odpočítať 2x4025 + 2 x 925 = 9900 €) po novom si môže odpočítať už len 1000 € a zo zvyšku zaplatí daň a odvody...(ak nemal s bytom iné preukázateľné náklady...)
No a je len na tebe, či si ochotný stratu daňových výhod prenajímateľovi zafinancovať ty, alebo či si pohľadáš nový nájom, teba ako nájomcu by mala zaujímať konečná cena a to aký bude mať tvoj domáci z toho zisk teba nemusí zaujímať a ani trápiť či bude platiť daň a odvody alebo nie...